#martyisdead (TV seriál)

Krimi / Thriller / Krátkometrážní

Česko, 2019–2021, 3 h 2 min (Minutáž: 9–17 min)

Nebudu psát komentáře k jednotlivým epizodám, zhlédl jsem to všechno najednou. Z čehož logicky vyplývá, že mě to zaujalo a připadalo mi to napínavé jak sviňa. Překvapivě jsem v tom pokračoval i po tom špatně natočeném bezemočním pilotu, tak ještě že se to pak tak rozjelo. Každopádně špatné to nebylo, atmosféru to má určitě (no jo, Pavel Soukup, není se čemu divit) a kromě dvou slabých epizod to pořád mělo něco do sebe. I tak se tam ale většina zvratů dá odhadnout, místy mi připadalo, že je to zbytečně vyhnané do nějaké větší akce a na konci mě zklamalo, že se to neukončilo úplně a nejspíš bude druhá série. Na tu bych ale kouknul taky. Jinak to celkově působí jako česká verze Disconnect se špetkou z Dark. Špatné to rozhodně nebylo, napínavé to bylo jak sviňa, ale víc jak lepší 3* si podle mě ten seriál nezaslouží.(11.3.2020)

Na českou produkci velmi dobře zvládnutá jednohubka. Věta možná zní divně, ale pokud vezmeme v potaz sračky z let minulých, které Česko vypustilo do éteru, už to smysl dává. Dobře natočeno, dobře zahráno, střih působí "mainstream americky", "dobře" se na to kouká (dovolil jsem si takový oxymóronek :) ). Scény, které mají vzbuzovat hnus, odpor, zoufalství či úzkost tohle všechno opravdu dobře převádějí na diváka. Internet je fajn. Můžete si vyhonit u porna jakékoli kategorie, zpirátit kde co, zařídit si prc přes seznamku, pohonit ego na instáči, koupit televizi nebo auto, ale nakonec to všechno končí u zhrzeného člověka, který závidí jebačku někomu jinému nebo ho vyjebali v dětství (ať už fyzicky nebo psychicky). Buďte dobří, lidi, a snažte se číst mezi řádky. Budu spořádaný občan a na druhou sérii si možná zaplatím ten mól tíví. Aha, tak ono je to zadačo, tak nevadí.(24.11.2020)

• Vlado666

Předně musím říct, že svět, ve kterém můžeme někoho spolehlivě identifikovat podle toho, že neumí používat předpony se zdá být místem pro život ideální. Celý počin je, i přes některé působivé pasáže, napsaný naprosto zoufale, je plný děr a působí tak až směšně. Shrňme si to: Kryštof si vystřelí z Kristýny a dělá, že je Eliškou - holkou Martyho. Přizná se Kristýně k fóru a píšou Martymu spolu (jako Eliška). Poté, co Kristýna se smíchem odmítne jeho utěšování a on vidí, že se s Mártym usmířili začína jeho přerod v psychopata, který svého kamaráda nutí umučit psa v mrazáku, polykat saponáty a fotit intimní partie oné slečny proti její vůli. Jakmile se stane ona nešťastná nehoda, kterou celý děj začíná, pokouší se odlákat od sebe pozornost a hodit vinu na někoho jiného. Jak ale může doufat, že vyjde jeho obviňování učitele, krze falešný účet spolužáka? Proč toto ředitelka dále nevyšetřuje? Je přece evidentní, že kdokoli onen falešný účet řídil, musel být v té době ve třídě. A jak se Kryštof k videu svého učitele vůbec dostal? Fajn, možná můžeme obě oči přimhouřit a děj potud přijmout. Celé to ale padá na hlavu, když do děje vstupuje profil Valerie a sám vydíratel se tak stává vydíraným. Mezi vydíráním Kryštofa Valerií a Martyho Kryštofem není žádná přímá vazba, z děje vyplává, že si Kryštof Valerii zablokoval už dříve a neplynuly z toho pro něj žádné zlé následky. Což vede k dalším otázkám: Proč se nechá vydírat dál, když už mu jednou zablokování prošlo a navíc už nyní ze své zkušenosti ví, jak může celá věc dopadnout? A co tak hrozného mohl ještě udělat? Utopil snad ve vaně svého malého bratříčka jako Macaulay Culkin v tamtom filmu? Snaží se nám seriál naznačit, že Marty by taky později někoho vydíral a předal tak dále "kyberšikanovou štafetu"? Naváže-li druhá řada přímo na tu první a vysvětlí-li některé z těchto nejasností rád své hodnocení přehodnotím. Kromě Valerie samotné mne nejvíc zajímá, jak se asi bude hájit Martyho otec, poté, co ho policie nařkne za zveřejnění videa s odhalením Kryštofa a Martyho smrtí. Bude taky říkat, že Kryštof to po něm chtěl? Že ho to celé baví?(29.9.2020)

Seriál s tématem kyberšikany v koprodukci Bionautu a Mall.tv obdržel cenu Emmy , na Austin Film Festivalu v Texasu získal cenu pro nejlepší digitální sérii , na Marseille Web Festu cenu za režii a scénář , na Finále Plzeň byl nejlepším televizním a internetovým seriálem na Finále Plzeň, z festivalu Serial Killer si loni odnesl cenu za nejlepší webseriál. Připravuje se pokračování s názvem #annaismissing.(1.12.2020)

Převážně edukativní, ale velmi snesitelnou formou. Výkony, a to hlavně mladých herců, byly poněkud nejisté, až tápavé. Příběh je klišovitý, leč maskuje to vcelku zdatně formou využívající sítě. SHRNUTÍ: Probohy, nikdy neposílejte nikomu své nahé fotky nebo videa! A když už, tak bez obličeje a viditelných známek, dle kterých byste mohli být identifikováni.(10.12.2020)

• - Na začátku epizody hraje „You Drive Me Crazy“ od Erica Starczana a když si Marty (Jakub Nemčok) dopisuje s holkami, hraje „One For The Money“ od Jasona Greenhalgha a Junkieho Dreda. (SONY_)

• - „Thriller #martyisdead nedémonizuje prostředí sociálních sítí, ukazuje ho v jeho přirozenosti, ke které patří i kyberšikana a sexting. Jeho smyslem není diváky děsit výstředními scénami, před kterými budou zavírat oči. Naopak, chceme, abychom přestali uhýbat pohledem a připustili si, že uvěřit neskutečnému je v dnešní době mimořádně snadné. Pro každého z nás a pro ty, kteří mají celý život před sebou, obzvlášť. Proto si přejeme, aby si Marty získal pozornost nejen dospělých, ale i dospívajících diváků,“ uvedl Milan Kuchynka jako producent seriálu. (SONY_)

• - V Martyho pokoji (Jakub Nemčok) si můžeme všimnout masky Stormtroopera ze Star Wars (1977). (SONY_)