Lenin

(TV film)
  • Rusko Lenin

Podle názoru jedněch byl Lenin násilný terorista. Jiní v něm zase vidí politického génia. Pražský německý liberální list Prager Tagblatt ho nazval jednou z nejvlivnějších osobností 20. století, osobností „skvělou, tajemnou a děsivou”. Náš dokumentární film líčí, jak hodný chlapec z dobré rodiny rozpoutal revoluci, která měla za následek pád Ruské říše, a jak zakládal nový státní útvar, později proslavený pod názvem Sovětský svaz. (TV Spektrum)

Arsenal83

Ruský pohľad, ale dosť dobre objektívny, na jedného z najväčších vrahov 20. storočia. Bezcitný človek, ktorý sa riadil teóriou "čím horšie, tým lepšie". Aj preto sa tu dozvedáme, že výrazne svojich spolupracovníkov a podporovateľov odhováral od toho, aby ešte za cárizmu pomáhali chudobným ľuďom, deťom, hladujúcim. Zvolil si inú taktiku. Čím sa bude chudobe vodiť horšie, tým skôr sa vzbúri a my prevezmeme moc. Pre niekoho chytré a dobrý kalkul, lenže s človečinou to má pramálo spoločné. Veď aj preto mal len málo priateľov, hovorilo sa, že sa s ním nedá vychádzať, netoleroval žiadne iné názory, ako svoje, ľudí bral ako nástroje. Z hľadiska spracovania a informácií je určite lepší francúzsky dokument Rudí vládcové - https://www.youtube.com/watch?v=8YXrOqr16YI ()