Princezna Nevěsta

• USA The Princess Bride (více)

Hrdinové bez bázně a hany, chrabří piráti, všemocní kouzelníci, démoničtí zlouni a princezna čekající na záchranu – prostě pohádka, jak má být, jen tentokrát trochu lépe a s nadhledem... Žila, byla překrásná dívka jménem Pomněnka, která vyrůstala na statku. Tam také pracoval mladý čeledín Westley a jak už to tak bývá, postupně oba zjistili, že je k sobě něco pojí. Přísahali si věčnou lásku, ale aby mohli být svoji, odešel Westley do světa vydělat si peníze. Jenže loď, na které se plavil, přepadl Strašný pirát Roberts, jenž jak známo nebere zajatce. Truchlící Pomněnka padla do oka rozmarnému princi Humperdinckovi a ten oznámil, že si ji vezme za ženu. Ale než dojde ke svatbě, odehraje se sousta věcí, počínaje únosem princezny a konče znovuzrozením Westleyho. A to nemluvě o nezměrných dobrodružstvích, která naši hrdinové cestou za láskou a svobodou budou muset podstoupit, a setkáních s roztodivnými postavami jako jsou veršující obr Fezik, strůjce zázraků Divotvorný Max a především mistrovský šermíř Inigo Montoya. (Česká televize)

silentname

Občas človek objaví filmy, ktoré vedia veľmi dobre skombinovať jednotlivé žánre a vytvoria niečo jedinečné. A do tejto kategórie podľa mňa "Princess Bride" perfektne zapadá. Nakoľko som film už nejaký čas nevidel, budem ho hodnotiť po pamäti, ale videl som ho dostatočne veľakrát na to, aby som povedal, že jedontlivé postavy a scénky mám stále veľmi živé vo svojej pamäti. Nakoľko som mu už dnes jedenkrát hold vzdal, tak to urobíme ešte raz a poviem, že keď som to videl prvýkrát, tak najviac mi utkvel v pamäti asi Peter Falk ako dedko, ktorý prišiel prečítať svojmu vnukovi príbeh z jeho obľúbenej knihy. Úžasné mi to prišlo hlavne z toho titulu, že som si spomenul ako som v detstve chcel ja od svojho vlastného dedka, aby vymýšľal pre mňa rozprávaky. A nechápal som prečo, tomu chalanovi tak vadí, že mu ide čítať. Každopádne mi tie prerušenia v príbehu, kde sme sa ocitli v detskej izbe vôbec nevadili. Teraz už trošku viac o tom ostatnom. Myslím si, že skombinovať romantiku, dobrodružstvo a rozprávku v tomto flime skutočne vyšlo skvele. Herecké výkony sú veľmi dobré a aj po rokoch si pamätám tieto postavy. Najmä musím pochváliť Caryho Elwesa, ktorý pôsobí ako svoja vlastná verzia Zorra a veľmi mu to pristane a takisto nikdy nezabudnem na skvelého Andrého. Mandy Patinkin do svojej postavy Iniga Montoyu dal takisto úplne všetko. Vždy ho mám pred očami a aj jeho pamätná hláška: "Dobrý den, jmenuju sa Inigo Montoya. Zabil jste mého otce. Připravte se zemřít". A čo sa týka Robin Wright, tak má moje sympatie, bola v tej dobe mladá a pekná a niektoré jej sny sú doteraz nezabudnuteľné. Najmä keď tam máme toho hulákajúceho žobráka. Buuuu... buuuu. Takže hrdinovia sú skvelí. Čo sa týka zloduchov, tak sú tiež celkom zapamätateľní. Alebo teda väčšinou. Princ je celkom okey, no jeho si až tak veľmi nepamätám. Vybavujem si však veľmi dobre jeho pravú ruku. Chlapa so šiestimi prstami a jeho mučidlo. Wallace Shawn je tiež celkom okey, no možno mohol byť vo filme trošku dlhšie. Každopádne skvelý duel medzi ním a Carym Elwesom. Doteraz jedna z najpamätnejších momentiek. Akčné scénky sú skvelé, dobrodružné momentky sú skvelé a romatnická linka je uveriteľná a prirozdená. Plus aj komédia vo filme funguje veľmi dobre. Zo strany všetkých. Ani rokmi to nič nestratilo a ide o jednu skvelú romantickú dobrodružnú klasiku. Ak ste nevideli... čeknite si film. Stojí za to. Hodnotenie: A ()

D.Moore

No... Tedy... Musím říci, že ve srovnání s knihou mě Princezna nevěsta zklamala. Dějově je přitom víceméně totožná a dialogy a všechny "hlášky" jsou také stejné (scénář si napsal Goldman sám, tak není ani divu), ale nějak jsem postrádal to kouzlo, které mě nutilo číst dál a dál, ten vtipný vypravěčský jazyk, tu fikci s neexistujícím Morgensternem... A co hůř - většina toho, čemu jsem se v předloze smál, mi tady vtipná vůbec nepřipadala. Zčásti za to mohl třeba Cary Elwes, zčásti opravdu nehezká Knopflerova hudba a levně vypadající výprava vůbec (ano, já vím, že to nejspíše byl záměr)... Ve výsledku je to tak na tři hvězdy. Kdybych knihu nečetl, možná bych přidal. ()

Shadwell

S tímto filmem se pojí velice zvláštní příběh, kterému hodlám věnovat následující komentář. Tedy… kdysi žil florinský klasik Simon Morgenstern, veleúspěšný autor pohádek. Jeho největší dílo se jmenuje Princezna Nevěsta. Ve 20. století žije jistý chlapec William Goldman, který tuto knihu nekriticky zbožňuje. Paradoxem je, mu ji v dětství předčítával otec před spaním. William sám ji nikdy nečetl. Když uplynul nějaký ten čas a z dítěte se stal otec, přišla doba, kdy chtěl William kouzlo Morgensternova příběhu předat dál. Zjistil ale jednu zásadní věc. Princezna Nevěsta, tak jak existuje, je nestravitelná. Nedá se prostě číst. Je to zdlouhavé, chvílemi nudné a zbytečně popisné. Když mu ji otec kdysi předčítával, evidentně vybíral jen dobrodružné a zajímavé pasáže. Ale protože to byla zásadní kniha Goldmanova dětství, mládí i dospělosti, rozhodl se, že to samé, co udělal jeho otec, udělá pro generace příští. Román zkrátí a vybere jen „dobré scény“. Jak plánoval, tak taky udělal. Přepracovaná Princezna Nevěsta byla z původních tisíci stran zkrácena na něco málo přes dvě stě. A úspěch? Stoprocentní. Goldman vytvořil uznávanou fantasy knihu - humoristický příběh, který rýpe do tradice pohádek a který paroduje středověké rytířské romány, čili činí něco obdobného jako renesanční díla Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise (i když to byla spíš satira proti scholastice) a zejména Don Quijote de la Mancha od Miguela de Cervantese. A teď to nejlepší – Goldman si to celé vymyslel. Ano. Tuhletu svojí teorii o Morgensternovi a o tom, jak mu otec četl jeho knihu, když byl malý, a jak ji poté zkrátil. Ve skutečnosti nic nezkracoval, celá kniha Princezna Nevěsta je z jeho hlavy. Problém je, že jeho přesvědčivost – v úvodu knihy věnuje své mystifikační teorii 25 stránek a vstupy do děje ji posléze rozvíjí – je prostě dokonalá. Pochopitelně, filmu se tahle mazaná konstrukce netýká, jen knihy. Dlužno dodat, že Goldman není žádná nicka. Patří mezi nejuznávanější hollywoodské scénáristy poválečné éry a vlastní dvě sošky Oscara za Butch Cassidy a Sundance Kid a za Všichni prezidentovi muži. Věřte nevěřte, miliony čtenářů na celém světě dodnes v knihovnách pátrají po Morgensternově originálu, který nikdy neexistoval. ()

golfista

Nádherné pohádky se netočí jen u nás ! V Americe sice nemají takovou tradici, ale Robin Wright Penn je jako princezna skoro tak dobrá jako Libuška Šafránková :-) Určitě ji tento výkon postčil mezi Hollywoodské hvězdy. ... A nedejte se poplést, atmosféra téhle pohádky je fakt skvělá a ne "temná a nepěkná" :) ()

classic

„Inšpektor Colombo”,čiže Peter Falk príde pozrieť vnuka,ktorý je momentálne P.N,alebo skôr školy neschopný:Š.N,otvorí knižku a začne mu čítať z knižky extrémne zaujímavý LOVE STORY...+súboje,príšery,atď Na čo Rob Reiner siahne,to sa mení v ZLATO.Mám na mysli jeho rannú tvorbu... Cary Elwes má šarm Caryho Granta+charizmu nikoho iného ako dobyvateľa ženských srdci ERROLA FLYNNA,čo by som naznačil,že práve Errolom sa inšpiroval... Atypická rozprávka pre dospelých,ktorá je tak iná,tak zvláštna,že som sa proste do nej zamiloval... Niečo,čo by malo „normálneho” človeka pohltiť. ()

• Ve scéně, kdy únosci i s princeznou vyšplhají po laně až nahoru, jeden z únosců lano přesekne a lano spadne ze srázu dolů. Únosci se rychle jdou podívat ze srázu dolů. Při příchodu k hraně srázu oba postupně šlápnou na stejné místo. A zde je evidentní, že to je kulisa. To místo se totiž pod tíhou nohou prohne a po uvolnění zase vrátí zpět. (Mydlivoj)
  • Legraci si herci užili i při natáčení. Při vystoupení Billyho Crystala (k nepoznání změněného do masky kouzelníka Maxe) musel režisér Reiner odcházet ze scény, protože svým smíchem několikrát zkazil záběr. (Epistemolog)
  • Většina filmu se odehrává v Anglii. Historie hradu užitého ve filmu sahá až do roku 1065. (Kulmon)