Stůj při mně

• USA Stand by Me (více)
Trailer

V lesní chatě na okraji Castle Rock, městečka uprostřed oregonských lesů, dvanáctiletý Gordie La Chance spřádá plány na neobvyklý výlet, který by měl navždy změnit jeho život. Jeho nejlepší kamarád Vern totiž slyšel, jak jeho starší bratr mluví s přítelem o nalezení mrtvoly hluboko v lesích a Gordie spolu s bojácným Vernem, tvrďákem Chrisem a odvážným Teddym zorganizuje výpravu za dobrodružstvím, která se změní v odyseu, při níž chlapci poznají především sami sebe. Cesta začíná nevinně, ale sen o tom, že se stanou hrdiny města, všechny čtyři podrobí zkoušce, jakou si nedokázali představit. (oficiální text distributora)

Trailer

golfista

Jak na bonusech DVD Stephen King sám říká - "Jedna z nejlepších adaptací mojí knížky". S tím se vážně dá souhlasit :) ... Krásný film o klukovském kamarádství a složitostech dospívání. Už v takovém mládí (15 let) se projevilo jaký byl River Phoenix herecký talent a jak moc lze litovat jeho hloupé předčasné smrti. ... ()

Isherwood

Padesátky naplno, kingovské propriety taky, ale ústřední čtyřka bez chemie a Reinerovo vyprávění vlastně taky. Tohle klučičí dobrodružství táhne jednoduchým dějem, ale odrazuje povídkářskou unylostí, která stopáž subjektivně natahuje na dvojnásobek, protože těch problémů, které kluci řeší ještě před tím, než se jim začnou líbit holky, by se našlo tucet navíc, ale namísto puberťáckého prozření se koná nekonečná kamerová potulka bez vášně a dramatu. ()

Matty

Ze všech nehororových adaptací Kinga, které jsem doposud viděl (Shawshank, Nadaný žák, Zelená míle), je tato svou myšlenkou nejskromnější. Ač putování čtyř kluků nese odysseovské rysy, vypráví o „zboží“ tak prostém a přitom čím dál víc nedostatkovém jako přátelství. V tom filmu se nepřihodí nic moc a přesto úplně všechno. Na pár situacích jsou nádherně vykreslené povahy jednotlivých hrdinů, které toto poslední společné letní dobrodružství poznamená zcela nepředvídatelným způsobem. Nejde o typické klišé „z chlapců se stávají muži“ a „již nic nebude jako dřív“. King (své?) dětské dobrodružství konfrontuje s pohledem dospělého muže a jsou to právě věty typu „bavili jsme se dlouho; o věcech, které klukům připadají důležité, dokud nezjistí, že na světě jsou i holky“, které činí příběh unikátním a nadčasovým. Rob Reiner dobrodružný příběh, kterému nechybí úžasný spád, protkal nenápadnými symboly, jemným humorem i emotivními scénami, v nichž excelují dospěle hrající nedospělí herci. Stůj při mně ve mně zanechalo zvláštní pocity. Smutek? Radost? Štěstí? Něco mezi tím. Ty pocity nadále přetrvávají a jsem za ně rád. 90% Zajímavé komentáře: kiddo, choze, anderson ()

Malarkey

Banda mladejch výrostků, ze kterých se pár let na to stali regulérní herci, se tu sešli v poměrně solidní kondici a zažili při tom jedno neobyčejně obyčejné dobrodružství, na které asi nikdy nezapomenou. Skvělý filmový dobrodrůžo po Americku, které mi připomnělo moje dětství, což je jenom k plusu. Takové obyčejné dětské dobrodružství dneska už nikdo netočí…škoda. ()

T2

Rozpočet $8miliónovTržby USA $52,287,414Tržby Celosvetovo $59,600,000║ Človek sa týmto snímkom môže vrátiť do detských čias a zaspomínať na to, keď dobrodružstvá sa rodili z jednoduchých vecí. Pre mňa nečakane zručne natočené, bez toho aby z toho bola nejaká umelá zlátanina ako hromada podobných námetov a tým pádom moc potešilo, len škoda že takéto počiny dávajú tak neskoro v TV potom mám problém udržať sa v bdelosti. /75%/ ...určite sa k tomuto počinu ešte rád vrátim ()

• Natáčelo se od 4. září do 16. října 1985 v Oregonu a Kalifornii. (Varan)
  • Ačkoli je děj filmu zasazen do roku 1959, na konci filmu zazní píseň z roku 1961 se stejnojmenným názvem, jako je název filmu, tedy „Stand by me“ od Bena E. Kinga. (DruidKarel)
  • Každý rok 23. července město slaví „Den Stand By Me“ s různými druhy akcí na různých filmových místech po celém městě. Například se vyrábí spousta cukrovinek PEZ v tehdejší dobové podobě, které se ve filmu objevují. (DruidKarel)