Stůj při mně

• Austrálie

• Kanada

Dobrodružný / Drama

USA, 1986, 89 min

Kluci, byli jste všichni bezvadný. Sice se vám kýžené slávy nedostalo v té podobě, jak jste si to přáli, ale mě jste se svým příběhem dostali. Nakonec jste se mohli alespoň líp poznat a probrat všechny věci, co vás trápí a nebo prostě jen tak blbnout. A budete na to všichni, nebo alespoň ty Chrisi moc rádi vzpomínat, na super muziku a spoustu svých různých hlášek, kterým jsem se smála s vámi. "Mickej Mouse je kreslenej, ale Superman je skutečnej a kreslená myš nemůže přeprat chlapa." No jasně, že ne :-)(16.12.2012)

Zvláštně příjemná adaptace knihy od Stephena Kinga podepřená krásnou hudbou (titulkovou skladbu miluju) a hlavně skvělými hereckými výkony jistých dvou mladých herců jménem Kiefer Sutherland a River Phoenix, který, nebýt své předčasné smrti, mohl dnes patřit mezi nejlepší herce mladé americké generace. Sečteno, podtrženo výborný film, jenže já si při vyřčení slov "příběh čtyř kluků o přátelství" stejně vždy spíš vybavím Spáče.(22.11.2008)

Malý nenápadný filmový šperk, ktorý je v rámci príbehu tak skromný, jednoduchý a mierne emocionálny, že si ma - krásnymi hereckými výkonmi a rôznorodými povahovými črtami dospievajúcich chalanov, ktoré sa postupne odkrývajú v lese, kde sú odkázaní sami na seba - úplne získal. Stand by me je nabitý hodnotnými myšlienkami, ktoré sa dotýkajú poškodenej rodinnej štruktúry s ďalekosiahlymi následkami na ďalší život. Veľmi pekný film + nádherná príroda a typické kingovské aj keď jemné mysteriózne prvky spojené s vraždou.(4.1.2011)

Mladí herci předvádějí, jak se má hrát ve velmi příjemném tempu snímku z pera Stephena Kinga. Na jakýkoliv horor zapomeňte, zde jde o víc. Přátelství, které je věčné a cesta, která čeká v různých variantách každého. O tom je život a pokud u vás někdo stojí a drží vás za ruku nebo jen víte, že tu pro vás je, všechny útrapy jsou mnohem lehčí. Herci jsou úžasní a dodávají celému snímku na kvalitě a nezapomenutelnosti.(3.5.2007)

Z filmového hlediska se jedná o klenot pojednávající o dětství a přátelství, z hlediska adaptování knihy je to velmi důstojné převedení na stříbermé plátno. Kniha samotná je ještě o něco osobnejší a dojemnější, Kingovo mistrovské dílo. Herci jsou perfektně vybraní a příběhu dodávají přesně tu potřebnou dávku důvěrnosti. River je tu v jedné ze svých nezapomenutelných rolí. Byl a stále je nenahraditelným hercem.(5.4.2008)

• - Děj snímku se odehrává v roce 1959, ale ve scéně, kdy starší chlapci - Vernův (Jerry O'Connell) bratr s ostatními - popíjí pivo a poslouchají rádio na dvoře, lze spatřit v popředí vůz Volkswagen De Luxe Sedan, model z roku 1964. (Kirman)

• - Během scény u táboráku, kdy se Chris rozpláče, Reiner si byl jistý, že to River dokáže zahrát o mnoho lépe. Požádal ho, aby si představil svůj vlastní život, kdy ho jako dospělého někdo takhle zažene do kouta a stáhne ke dnu. A přesně to River udělal. Byl smutný a plakal, i sám režisér ho poté musel uklidnit. Tato scéna pak ale byla nakonec vystřižena a objevila se až v režisérském sestřihu. (Kacitr)

• - Hned ze začátku příběhu, kdy se má Chris sejít s Gordiem a ukázat mu zbraň, River Phoenix seskočí z korby nákladního auta a křikne: "Díky moc," na dvojici, která řídí. Náklaďák byl ve skutečnosti řízen jedním z rodinných přátel rodiny Phoenixových. Na sedadle spolujezdce seděla Riverova matka. (Kacitr)