Stůj při mně

• Kanada

• Austrálie

Dobrodružný / Drama

USA, 1986, 89 min

Jak na bonusech DVD Stephen King sám říká - "Jedna z nejlepších adaptací mojí knížky". S tím se vážně dá souhlasit :) ... Krásný film o klukovském kamarádství a složitostech dospívání. Už v takovém mládí (15 let) se projevilo jaký byl River Phoenix herecký talent a jak moc lze litovat jeho hloupé předčasné smrti. ...(19.5.2004)

Ze všech nehororových adaptací Kinga, které jsem doposud viděl (Shawshank, Nadaný žák, Zelená míle), je tato svou myšlenkou nejskromnější. Ač putování čtyř kluků nese odysseovské rysy, vypráví o „zboží“ tak prostém a přitom čím dál víc nedostatkovém jako přátelství. V tom filmu se nepřihodí nic moc a přesto úplně všechno. Na pár situacích jsou nádherně vykreslené povahy jednotlivých hrdinů, které toto poslední společné letní dobrodružství poznamená zcela nepředvídatelným způsobem. Nejde o typické klišé „z chlapců se stávají muži“ a „již nic nebude jako dřív“. King (své?) dětské dobrodružství konfrontuje s pohledem dospělého muže a jsou to právě věty typu „bavili jsme se dlouho; o věcech, které klukům připadají důležité, dokud nezjistí, že na světě jsou i holky“, které činí příběh unikátním a nadčasovým. Rob Reiner dobrodružný příběh, kterému nechybí úžasný spád, protkal nenápadnými symboly, jemným humorem i emotivními scénami, v nichž excelují dospěle hrající nedospělí herci. Stůj při mně ve mně zanechalo zvláštní pocity. Smutek? Radost? Štěstí? Něco mezi tím. Ty pocity nadále přetrvávají a jsem za ně rád. 90% Zajímavé komentáře: kiddo, choze, anderson(2.4.2008)

• Legas

Nevím jak vy, ale já jsem mrtvoly v mládí nevyhledával a i když to chápu jako záminku dobrodružné cesty, kde se kluci lépe poznají, určitě si dovedu představit závižnější příběh, než cesta po kolejích s jednou trochu dramatičtější scénou s vlakem na mostě. Neustálé mávání bouchačkou, kterou v dětských rukách vidím opravdu nerad, mi také nepřišlo zrovna rozumné.(22.11.2008)

Zvláštně příjemná adaptace knihy od Stephena Kinga podepřená krásnou hudbou (titulkovou skladbu miluju) a hlavně skvělými hereckými výkony jistých dvou mladých herců jménem Kiefer Sutherland a River Phoenix, který, nebýt své předčasné smrti, mohl dnes patřit mezi nejlepší herce mladé americké generace. Sečteno, podtrženo výborný film, jenže já si při vyřčení slov "příběh čtyř kluků o přátelství" stejně vždy spíš vybavím Spáče.(22.11.2008)

Z filmového hlediska se jedná o klenot pojednávající o dětství a přátelství, z hlediska adaptování knihy je to velmi důstojné převedení na stříbermé plátno. Kniha samotná je ještě o něco osobnejší a dojemnější, Kingovo mistrovské dílo. Herci jsou perfektně vybraní a příběhu dodávají přesně tu potřebnou dávku důvěrnosti. River je tu v jedné ze svých nezapomenutelných rolí. Byl a stále je nenahraditelným hercem.(5.4.2008)

• - Zbraň, kterou Chris (River Phoenix) ukradl svému otci, je legendární americká samonabíjecí pistole Colt M1911A1 ráže .45. (Kirman)

• - Kniha i film se odehrávají ve městě Castle Rock. Stejně pojmenoval Rob Reiner svou produkční společnost. (HellFire)

• - Autor předlohy Stephen King přiznal, že scéna s pijavicemi je stejně jako námět novely autobiografická. (novoten)