Stůj při mně

• Austrálie

• Kanada

Dobrodružný / Drama

USA, 1986, 89 min

Nostalgická instrumentálka Stand by me a čtyři dvanáctiletí kluci jdoucí za horkého letního dne po kolejích vstříc mrtvole a dospělosti. Reiner, který později úspěšně adaptoval ještě MISERY, vytěžil Kingovu novelu dokonale a stvořil krásně melancholickou a autentickou vzpomínku na dětství a odstřihávání se od něj. Nevím jak vy, ale když mě bylo dvanáct, měl jsem tytéž kamarády, starosti i nadávky. Kde je tomu všemu konec... Jedna z nejlepších adaptací Kinga a jeden z nejlepších dětských filmů vůbec. Pokud se vám film líbil, můžete zkusit i jeho dívčí verzi NAVŽDY SPOLU (1995) nebo Reinerovo pozdější FLIPPED.(20.9.2006)

Z filmového hlediska se jedná o klenot pojednávající o dětství a přátelství, z hlediska adaptování knihy je to velmi důstojné převedení na stříbermé plátno. Kniha samotná je ještě o něco osobnejší a dojemnější, Kingovo mistrovské dílo. Herci jsou perfektně vybraní a příběhu dodávají přesně tu potřebnou dávku důvěrnosti. River je tu v jedné ze svých nezapomenutelných rolí. Byl a stále je nenahraditelným hercem.(5.4.2008)

Svým způsobem mě přitahujou padesátá léta a kultura v tomto období v Americe. I tento příběh si jel takovou klidnou povídkovou formou, která uklidňuje. Partička kluků zažívá cestou za mrtvolou sice né příliš silné zážitky, ale když se vcítíte do toho období, tak ani nic bombastickýho nepotřebujete...(21.3.2018)

Kdysi dávno jsem četl knihu s názvem „ Čtyři roční období „ od literárního Boha Stephana Kinga. Tato kniha se zkládala ze čtyř povídek. Vykoupení z věznice Shawshank (viděl jsem zfilmované), Nadaný žák (viděl jsem filmované), Dýchací metoda a Tělo. Zmíněná povídka Tělo se mi libíla nejvíce. Příběh 4 dvanáctiletých chlapců, kteří se rozhodli, že se půjdou podívat na mrtvé tělo, jenž patří stejně starému chlapci, jako jsou oni. Jednoduché, prosté ale perfektní. Nedávno jsem se v noci nudil a tak jsem si zapnul televizi. A právě začínal film s názvem Stůj při mně. No tak koukám koukám a říkám si, že se mi to zdá nějaké povědomé. Nevěděl jsem, že povídka Tělo, byla zfilmováná (asi změna názvu). Vzal jsem do ruky televizní program a tam to stálo černé na bílem: Film natočený podle povídky Stephana Kinga! Tak jako do knižky od Kinga se dokážu vžít po 10 stránkách. Tak se mi to podařilo i u tohoto snímku. Do 10 minut jsem se do filmu natolik vžil, že mně okolní svět nezajímal. Ačkoliv se ve filmu objeví dvě známější jména jako je Kiefer Sutherlan a nebo John Cusack, tak jsou tam jen chvilku. Hlavní pozornost zcela jistě upoutají ti čtyři chlapci, jejichž výkony byli perfektní. Každý dokázal zahrát svou postavu s přesvědčením. Je opravdu těžké převést knihu na filmové plátno, ale Robu Reinerovi se to povedlo na 110% skvěle. Hodina a půl utekla jako voda, protože film nemá žádná hluchá místa. Na závěr bych chtěl napsat, že film se mi líbil natolik, že by si snad zasloužil i místo v TOP 200 filmů!(11.5.2008)

Byl bych to byl býval viděl ve věku hlavních hrdinů, tak by to bylo bývalo bylo téměř jistě za plný počet. Klukovské dobrodružství jak se sluší a patří. Hned několik velmi silných okamžiků, nicméně s koncem jsem čekal něco víc. Jak říkám, kdybych to viděl tak před deseti lety, ten film by se stal pravděpodobně mým dětským kultem, škoda... Když na to člověk kouká po dvacítce, tak se mu to taky líbí, ale není to prostě ono. 80%(5.2.2013)

• - Vypravěč Gordie (Wil Wheaton) se na začátku filmu vyjádří o postavě Chrise (River Phoenix) v tom smyslu, že mu byl předurčen špatný konec a ani on sám netušil, že to bude tak brzy. Představitel Chrise, herec River Phoenix, opravdu dopadl špatně - zemřel ve věku 23 let po předávkování drogami. (Kirman)

• - Autor předlohy, Stephen King, považuje tento film za nejzdařilejší převedení jeho díla na plátno. (messiah)

• - „Spisovatele“ si měli mezi jinými zahrát David Dukes nebo Michael McKean, nakonec se režisér rozhodl pro svého kamaráda ze školy Richarda Dreyfusse. (HellFire)