Národní divadlo: Mýtus a realita

Česko, 2019, 8 h 40 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(10)

Chronologicky zmapovaná historie Národního divadla od myšlenky na jeho založení po první desetiletí 21. století... Polákům začal stavět ve Varšavě Teatr Narodowy z vlastních prostředků sám král Stanislav Augustus už v roce 1765. Německá národní divadla rostla v té době jako houby po dešti: Hamburk, Mannheim a Vídeň. Vesměs se jejich výstavby ujímali „osvícení“ panovníci. Roku 1782 vydal hrabě František Antonín Nostic provolání, jimž veřejně oznamoval svůj úmysl vybudovat v Praze velkou reprezentační scénu, která by plnila funkci Národního divadla. Přiznával se k pocitům studu, které jako Čech zažíval při pohledu na nádherné moderní divadelní budovy vznikající v německých městech… Tady začíná historie majestátní ozdoby vltavského nábřeží s kopulí odrážející své zlaté zdobení až k Pražskému hradu. Desetidílný cyklus představí významné milníky v historii této národní památky, kde se mohli diváci setkat s operní tvorbou Bedřicha Smetany, režijním uměním Jaroslava Kvapila nebo hereckými výkony Radovana Lukavského. Jedno z nejznámějších českých divadel, které znají díky hodinám literatury a dějepisu všichni, představí režisér Aleš Kisil v trochu netradičním pohledu... „Národní divadlo je spjato s mnoha událostmi českých dějin posledních sto padesáti let – už od samotného pokládání základních kamenů v roce 1868. Bohužel událostí kladných i záporných. Pro mnohé divadelníky bylo a je ideálem, snem, kterého se snažili dosáhnout, a pro řadu z nich se později stalo kalvárií či přímo zhoubou,“ popisuje režisér, jakých mýtů se cyklus dotkne. Kreativní producentka Martina Šantavá jej doplňuje: „Práce na deseti hodinových filmech, do kterých je vtěsnána komplexní historie Národního divadla plující od činohry, přes balet až k opeře, nebyla vůbec jednoduchá. Divák tak dostane přehled dějin naší první scény Národního divadla, na který si sám může uceleně utvořit názor. Jednalo se v tomto případě o velmi mravenčí a systematickou práci s archivy a informacemi, kde se pečlivě zvažoval každý krok hodný zaznamenání.“ Průvodcem pořadu bude Ondřej Havelka. (Česká televize)

Recenze uživatele carl.oesch k tomuto seriálu (1)

Národní divadlo: Mýtus a realita (2019)

I když má adaben zejména co se týká toho závěrečného dílu pravdu, jedná se o hodně kvalitní dílo. Ona ta "současná" historie se vždycky nějak hodnotí hůř. Naproti tomu třeba padesátky až sedmdesátky jsou zpracovány prostě famózně. Pan Kisil umí a umí hodně. Jako režisér i jako scenárista. Skvěle vybraný je i hlasový podkast a kupodivu, jak nemám rád Ondřeje Havelka, tohle bylo snad (samozřejmě pro mě) jeho nejlepší průvodcovsko herecké vystoupení. Kisil má ohromný smysl pro paradoxy dějin, pády a vzestupy, každou věc (nejen divadla - viz jeho Obecní dům) dokáže perfektně zasadit do dobového kontextu a slovy Shakespeara:"..nastavit zrcadlo dějům světa, důstojnosti předvést, v čem spočívá ukázat směšný obraz drzé nafoukanosti a celé době, se vším, co s ní hýbe, odhalit její podobu a mravy." Lze od podbného dokumentu vůbec dostat víc? ()