Roztříštění

Fractured

Thriller

USA, 2019, 100 min

„Rayi, jestli myslíte, že ten pes potvrzuje to, čemu věříte, tak se mýlíte.“ - „Nebo se mýlíte vy.“ Tak kdo se tu plete? Jde o iluzi lidské mysli či je v tom něco trochu jiného? Nevím, zda to s těmi sedativy a adrenalinem není z lékařského hlediska úplná hovadina, ale budiž, v podstatě jde o detail. Co je podstatnější, že film odkryje karty až zbytečně brzy. Pointa se tak dá odhadnout zkrátka příliš snadno. Oceňuju, že je tu stále jakási snaha diváka zviklat, nabízet mu vodítka, která ho dostanou na scestí, stejně tak kvituju solidní atmosféru, zneklidňující pocit, který film vyvolává…aby to však opravdu vyvolalo kýžený efekt, musel by být jiný konec. A nepřidá také fakt, že se film nemůže plně spolehnout na herce, zejména hlavní představitel Sam Worthington mě spíš zklamal. Tvůrce Brad Anderson není žádné režisérské ořezávátko a 4 mnou viděné předchozí žánrové snímky od něho jasně ukazují, že dokáže natočit nadprůměrný thriller, ale Roztříštění je pro mě osobně zatím jeho nejslabší film, který nemůžu ohodnotit výše než lepším průměrem.(3.5.2020)

Podle popisu by se mohlo zdát, že je to trošku podobné mnohem staršímu kousku a to snímku Kandidáti života a smrti, ale nenechte se mýlit, platí to jen částečně. Zbytek je taková malá hádanka, která se odehrává hlavně v hlavě hlavního hrdiny a rozmotá se až úplně na konci, kdy režisér konečně odkryje karty. Pro někoho nečekaně dobře, pro někoho průměrně. Já se asi řadím k té druhé skupině, i když jako vyložený propadák Fractured rozhodně označit nelze. Jenom si vůbec netroufnu odhadnout, jestli Sam Worthington s tímhle filmem aspoň trošku nakopnul svoji uvadající kariéru. Já osobně to vidím na spravedlivou plichtu.(13.10.2019)

Před patnácti lety, kdy měl Brad Anderson na kontě excelentní horror Session 9 a mysteriózní klasiku Mechanik, vyslovovali fanoušci hrůzy a tajemna jeho jméno s úctou, tušíce v něm jeden z největších žánrových příslibů pro 21. století. Dnes, tedy o šest jeho filmů později, může být Anderson sice na oba výše zmíněné tituly stále pyšný, zároveň však nutno dodat, že kvalitám těchto snímků se žádný z jejich následovníků nepřiblížil. Fractured působí jako druhořadá variace na Mechanika, která čekání na režisérův plnohodnotný návrat přesouvá až někam do složky Nepravděpodobné.(8.3.2020)

Škoda, že jsem si tady přečetl, že v určitý minutě lze film skrz na skrz prokouknout, ale ono to je celkem do očí bijící, takže bych si toho možná všiml i sám. Každopádně jsem pak sledoval pouze to, čím nám chtěli tvůrci zamotat hlavu a nebylo to úplně špatný, i když se třeba někdo choval tak strašně debilně podezřívavě - a vlastně zbytečně. Přiznám se, že ač jsem věděl co a jak, finále mě celkem znejistilo, no na úplný závěr, se vše opět potvrdilo. I tak, pěkně natočený, napínavé to určitě je, mrazivá atmosféra a to doslova, finále v dolním podlaží parádní. Lepší trojka.(23.11.2019)

3,5*. Anderson není v žánru mindfuck movies žádným nováčkem ( Stonehearts Asylum ), ale bohužel vždycky hrál druhé housle. Do áčkového týmu k Inception, Shutter Island a spol. se bohužel ještě nedostal a nedostane se tam ani tímto snímkem. Fractured je další z řady filmů, který sází na tzv. twisted ending, který by Vám měl změnit celý pohled na film. Naštěstí ale Anderson ví, že zápletka není tak kvalitní, aby diváka na konci opravdu překvapil, takže volí cestu jinou, dle mého správnou úměrně ke kvalitě filmu. V podstatě hned na začátku Vám Anderson prozradí, že konec bude "twisted" a možné závěry jsou pouze 2. Přitom celý průběh filmu Vás masíruje a dává důvody, které Vás různě přehoupávají mezi těmito možnostmi, takže v podstatě celý film nevíte, jestli to skončí závěrem č.1 nebo č.2. Dojem z filmu mi bohužel kazí Worthington, který prostě není dobrý ani sympatický herec.(16.10.2019)

• - Spoiler: Mrtvá Jo (Lily Rabe), potom co ji Ray (Sam Worthington) shodí na zem, leží v detailních záběrech na boku. V celkovém záběru pak leží na zádech. (efenberger)

• - Natáčelo se ve Winnipegu v provincii Manitoba v Kanadě. (Rominator)

• - Při rvačce ve výtahu se mění umístění věcí na podlaze. (Duoscop)