Zlatý kočár

The Golden Coach

Komedie / Drama

Itálie / Francie, 1952, 103 min

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)

Kolombína jako Hamlet.(11.12.2015)

Zlatý kočiar je ten typ filmu, pri ktorom môj subjektívny pohľad prebíja nesporné umelecké kvality snímky. Tak za prvé mám problém hneď s ústrednou postavou, nechce sa mi akosi veriť, že traja muži, o ktorých je určite vďaka ich postaveniu nemalý záujem by sa zrovna zaľúbili v ten istý čas to tohoto typu ženy, ktorá je výzorom skôr priemerná (pre predstavu, asi nejako podobne bude vyzerať v štyridsiatke Lady Gaga). Za druhé sa film odohráva síce v Peru, čím by sme ho mohli zaradiť medzi filmový exotizmus, avšak z filmu latinsko-americkú atmosféru takmer necítiť a je jasné, že sa natáčal odtiaľ na míle ďaleko. Camilla sa neustále rozhoduje medzi troma mužmi, ktorí sú obrazne a niekedy aj doslovne za dverami, nijako im táto jej nerozhodnosť a laškovitosť neprekáža a bojujú o ňu ďalej ako o život, akoby v krajine nebola žiadna iná žena. Takže k tým kvalitám, film je orámovaný ako divadelná hra, čo korešponduje s pocitmi Camilly ako herečky, ktorá niekedy nevie rozoznať život od divadla (dokážem ešte milovať ako žena?), ale ako divadlo pôsobí aj politikárčenie a jeho predstavitelia ako divadelné figúrky. Podobné typy filmov mám veľmi rád, možno mi v budúcnosti pomôžu naše titulky, pretože s tými anglickými to bolo najmä pri politike dosť obtiažne. Mimochodom veľmi obľúbený film Francoisa Truffauta.(1.5.2013)

• kaylin

Snímek o divadle, lásce, těžkostech, který mě ale nesmírně nebavil. Jean Renoir uměl do filmů dát určité kouzlo, něco, co vás dokázalo nadchnout, ale pro mě to byly v tomhle případě hlavně barvy. Jinak mě snímek nedostal a já jsem ho dokoukal prostě jenom proto, že jsem si ho pustil. Snímek byl ale v některých momentech překvapivě zábavný. Pohříchu bylo těch momentů velmi málo.(14.11.2014)

• - Francois Truffaut film nazval „nejvznešenějším a nejoduševnělejším snímkem, jaký kdy byl natočen“. (Hans.)