poster

Nejseš sám

 • dánský

  Du er ikke alene

 • anglický

  You Are Not Alone

Romantický / Drama

Dánsko, 1978, 90 min

Komentáře uživatelů k filmu (11)

 • Aluska88
  ****

  Krásný a přirozený snímek o chlapeckém dospívání. O jejich přátelství, pocitech a prožitcích. Postavy kluků jsou ještě dovádivé, lotrovské, naivní, nevinné a nezkušené, stejně jako dokáží být rozumné, upřímné a tolerantní. Nevím, jaký byl v tehdejších letech v Dánsku postoj vůči otevřeným a neskrývaným vztahům stejného pohlaví, jak je ukazován zde. Nedokážu si však představit, že by se někdo v dnešní době projevoval takto bezprostředně. Zvláště v tomto věku a v prostředí školy. Dnes mám dojem, že už to ani není možné. Ve snímku jsem zahlédla jakýsi nostalgický kontrast mezi tehdejší dobou a dnešním světem. Tehdy to byla nespoutanost, volnost, příroda, opravdová přátelství a neutajované city ke druhému. To, jaký je svět a lidé dnes, je oproti všemu, prezentovanému v tomto filmu, jako jedna obrovská, špinavá stoka, která přetéká povrchností, zlem, lhaním a bezcitností. Tehdy to byl zřejmě odvážný film a já mám dojem, že i přes časovou propast desítky let, by ho i dnes spousta mládeže nedokázala unést. Protože z něj vyzařují upřímné lidské city a chápavost k druhým. Vlastnosti, které se ze spousty dnešní mládeže rychle vytrácejí...(6.4.2011)

 • Disk
  ***

  Zub času se na tomto snímku bohužel hodně podepsal. Netuším, jak moc to bylo šokující pro publikum v 70. letech, ale dnes to může málokoho pohoršit (snad jen bigotní americké puritány). Scénář byl hodně naivní, přesto herci (hlavně ti dětští) byli výteční. Konec hodně nedořečený. Nakonec ano, je dobré se na to podívat, ale od severské produkce zkrátka čekám víc.(12.6.2010)

 • Plangi
  ****

  Velice příjemné dílko zabývající se více motivy, jako rozpuk lidské sexuality, vzdor vůči autoritě a pravidlům a v neposlední řadě láskou mezi dvěma kluky. Příjemné proto, jelikož vše bere s lehkostí, bez patetického vyhrocování a laciných gest. Příběh nám přibližuje závěr školního roku na dánské internátní škole pro chlapce, hlavně jak to chodí v tamním chlapeckém kolektivu. Film i přes svoje stáří neztratil nic z působivosti a je pro mne překvapující, že se filmaři odvážně pustili touto cestou zachytit tehdy celkem tabuizovaná témata, o kterých je i dnes problém natočit film, jenž by nevyzněl falešně.(30.1.2010)

 • sanikope
  **

  Pre gay community možno film na príjemne spestrenie nedeľného popoludnia a pre zvyšok možno trošku nuda. Máničky v úlohe študentov sa mi všetky zlievali do jednej- dlhé blonďavé vlasy, žiadna hruď a všetci sa volali Lars alebo Ole- čo mi tiež neprišlo moc nápomocné pri ich rozoznávaní. Snaď len dve postavy sa vo filme vychylovali- jeden brunet a jeden brčo. Príbeh??? Žiadna sláva. Hrdinovia sú na internátnej chlapčenskej škole a prežívajú tínedžerské obdobie ale v podstate sa len tak poflakujú. Tak ako nikam nespejú oni, nespeje ani celý film. Možno pred 30 rokmi musel film zatriasť celým dánskom. Ak si dobre spomínam u nás také čosi vôbec v 70 rokoch nevzniklo. A už len za to si film zaslúži nejakú tu hviezdičku...(12.12.2011)

 • Adiemus
  ****

  Film rozhodně nestojí a nepadá s homosexuálním vztahem (kdoví, jestli v Kimově případě nejde jen o experiment teprve dospívajícího chlapce), ale zabývá se i tématem solidarity jak u teenagerů, tak u dospělých. Přiznávám, že mě nejvíc překvapilo, co se na takovém dánském učňáku (co jiného je pokračovací internátní škola, byť zakončená maturitou?) děti učí; bylo by zajímavé srovnat to s poměry v Česku o třiatřicet let později. Film navíc naštěstí postrádá drásavé hollywoodské konce, ať už jde o happyend, nebo o fenomén "zlomeného srdce".(23.10.2011)

 • GAVIN17
  *****

  Vynikající dílo o chlapeckém dospívání, jedno z vůbec mezních v historii tohoto žánru, které bylo ve své době průkopnickým počinem i v liberální dánské kinematografii, od roku 2012 , kdy jsem ho viděl poprvé, můj nejoblíbenější film. Zaujal mne upřímným vylíčením chlapeckého přátelství zobrazeného tak, jaké opravdu bylo, bez vyumělkovaného a násilného pohledu, který by se mohl nabízet, takže divák má dojem, že příběh, na nějž se dívá je ryzí skutečností. Lasse Nielsen je autorem, který se dospíváním zabývá ve všech svých filmech - jen namátkou připomenu "La os vaere" či "Maske ku vi". Ten prvý je obrazem dětského společenství, které se ocitá v pustiněav mnohém připomíná slavný britský film "Pán much" z roku 1963. Film "Nejsi sám" je výborný i po stránce kamery a zdařile vykresluje dobovou atmosféru sedmdesátých let v Dánsku. ----Kim ve třinácti letech dozraje k prvnímu citu lásky, jež se zhmotní v přátelství, o němž jsme přesvědčeni, že bude již trvat "na věky." Je to příběh, který by se mohl odehrát dobře tak dnes jako před sto lety, protože přátelství je staré jako lidstvo samo a to chlapecké bývá často nejupřímnějším, nejnesobečtějším a nejryzejším vztahem, jaký lze mezi lidmi nalézti, mohu to potvrdit, jednak z osobních zkušeností i z dlouholeté praxe práce s mládeží, jíž se věnuji poslední léta i jako spisovatel... Proto můj hluboký obdiv k dílu a jednoznačně 5 hvězdiček(25.2.2014)

 • Herriotka9
  ****

  70. léta, Dánsko. Protože film Kapgang, který vypráví víceméně stejný příběh, byl nádherný, rozhodla jsem se podívat i na tenhle kousek. A po shlédnutí obou se pořád nemůžu rozhodnout, který byl 'lepší'. U Du er ikke alene mě překvapil hlavně rok, kdy byl natočen. Nevím, jak tehdy v Dánsku na tenhle druh lásky nahlíželi, protože na jednu stranu si všichni nadávali do 'teploušů', ale pak to vypadalo, jakoby vztah dvou kluků byl něco naprosto normálního, jakoby 'kamarádského'. Na tom by nebylo nic špatnýho, ale třeba u scény v koupelnách jsem z nich měla fakt divný pocit. Taky proto mi film přijde tak super, protože téma dětských lásek v téhle oblasti je zkrátka něco, co se nikomu moc zpracovávat nechce (očividně teda kromě Dánů :D). Gay filmy už dávno nikoho nepohoršují, ale tenhle typ vzahů je pořád tak trochu tabu. To by byla dobrá filozofická otázka, ne?(26.6.2015)

 • Vikki
  odpad!

  PEDOFILNÍ SRAČKA úchylných tvůrců, kteří se nezastaví před ničím, maskují úchylárnu za psychologický film a nezletilí chlapci tu musí hrát velmi odvážné scény, které by děti rozhodně hrát neměly! Zde u těchto zhovadilých prasat dokonce jedenáctiletý herec a šestnáctiletý musi hrát erotické scény!! No koho asi zajímá vztah a sex dvou nezletilých kluků JEN ÚCHYLNÁ PRASATA A PODÍVEJTE SE CO VÁS TU ÚCHYLÁCI SLINTÁ ŽVANÍTE NESMYLNÉ BLÁBOLY JEN ABYste SI OSPARVEDLNILI, ŽE JSTE PEDOFILNÍ DOBYTEK. DOBŘE SE NA TA JMÉNA PODÍVEJTE KDO JE PEDOFILNÍ PRASE!! Viděl někdo erotický film o vztahu nezletilých lezbiček? To by byl skandál! Stále jen úchylní filmaři zneužívají čím dál mladší chlapce dobytkové! Jste tu pěkná sbírka skurvených pedofilních prasat. HRUBÉ SEXUÁLNÍ ZNEUŽÍVÁNÍ ČÍM DÁL MLADŠÍCH CHLAPCŮ DOKAZUJE ZVRÁCENOST TÉTO ÚCHYLNÉ SPOLEČNOSTI!! Viděl někdo někdy film s nezletilými herečkami jak si umývají klitoris a jak masturbují apod? !!! To je úchylné že? ALE ZÁKONY A ROVNOPRÁVNOST PLATÍ PRO VŠECHNY!!!! CHLAPCI JSOU DÍKY TAKOVÝMTO ÚCHYLNÝM FILMŮM BRÁNÍ JEN JAKO BEZCENÉ SEXUÁLNÍ HRAČKY, BEZ LIDSKÉ DŮSTOJNOSTI, BEZ ÚCTY, JEN MASTURBUJÍCÍ BEZCENÉ NICKY. !!!! A TAKÉ DÍKY VÁM MÍSTNÍM PEDOFILNÍM PRASATŮM!!(25.12.2019)

 • JannieMc
  ***

  Hola Guys! =´) Nakrásno přemilý film o tom, jak kluci rozumí sobě a svým malým světům... - A ano, má svou silnou myšlenku - být gay je OK ;) a taky: Buď svým vlastním příběhem... ;) A za to dík! =´) "I´ve met boy and I really like Him..."(20.6.2016)

 • tsatsiki
  ****

  Lasse Nielsen si za tento film zaslouží obdiv. Natočil příjemné drama o dvou klucích, u kterých se z kamarádství stává láska. Já si nemohu pomoct, ale mě se to moc líbilo. Nevím, jestli to bylo tak dobře napsané nebo za to mohli sympatičtí herci, hlavně když se Peter Bjerg smál, takto vypadlo dosti roztomile. Jenom nechápu, proč ten film nevysílají naše televize, já na něj musel koukat v originále, s čínskýma a anglickýma titulkama v obraze a české titulky jsem nakonec našel, ale i tak. Docela i chápu, proč to v D8nsku bylo zákázané, ono může pobouřit 16letý kluk líbající 12letého a ještě když mu přitom svléká tričko. Ale láska kvete v každém věku.Doporučuju ke zkouknutí, pokud máte rádi artové filmy.4*(8.10.2013)

 • Adolf47
  ****

  Na svou dobu velmi odvážný film.(20.8.2010)