Díra

El hoyo

The Platform

Sci-Fi / Thriller / Horor

Španělsko, 2019, 94 min

No dobře, snažím se trochu popadnout dech a sjednotit si myšlenky. V prvé řadě je nutno ocenit několik věcí, ve kterých film přeskočil filmy druhé o třistatřicettři stupínků. Film není žádná loudavá homogenní hodokvaška bez napětí, je to koncertní nálož toho nejtvrdšího ansáblu, který může leckdo odsoudit jako snahu čistě šokovat, ovšem v konceptu, na kterém je založený tento film je to víceméně dost vkusné, dá se říct, že povinné. Ať už film pracuje na jakékoliv základní myšlence tak vše funguje a pozornější z nás věřím mohou přejít z konspiračních teorií k věruhodným úsudkům, na kterých se celá tahle fraška veze. Chvíli se smějete, chvíli kroutíte hlavou, chvíle je vám ouzko, film je faktis deprimující, ale otrhnout se od něj nedá, těch otazníků, na které jsme byly zvědavý bylo strašně moc - a tak se dostávám k té jedné jediné věci, která mě zklamala, a to byl závěr. Možná, že po druhém přehrání mi zoubky skládačky lépe zapadnou, teď jsem stále ještě paralyzován. Tak jako tak, takový filmy můžu - naprostý odchýlení od jednorázových ohraných okázalostí, kde víte od první minuty o co go.(24.3.2020)

Hodně silný a nepříjemný zážitek. Tohle je přesně ten typ filmu, u kterého čím méně víme, tím je to lepší. Osobně doporučuji abyste si nepouštěli ani trailer a rovnou běželi na samotný film. Režisérovi Galderu Gaztelu-Urrutia se podařilo vytvořit znepokojivé dílo, jenž v nás dokáže velmi silně rezonovat. A je jedno, jestli na film koukáme jen jako na "film", a nebo v něm hledáme i něco více. Od sociální kritiky, přes symboliku o obětování se, fungování systému a nebo zjednodušené vykreslení světa. Film k tomu používá perfektní atmosféru, znepokojivou hudbu a uzavřený prostor. Je to film co nutí k zamyšlení. A to je jeho největší problém, protože zde se může velmi snadno rozpadnout. Zkuste nehledat logické chyby, ale užít si nepříjemnou alegorii, ze které mrazí.(26.3.2020)

Být tam vysvětleno nebo alespoň nějak naznačeno, jakým způsobem se ti lidé (ve spánku?) přesouvají na jiná patra, dal bych o hvězdičku víc. Samozřejmě lze namítnout, že film je alegorie, takže to není podstatné. Na to však bylo ostatním aspektům života v Díře věnováno příliš mnoho pozornosti, než aby se zrovna tenhle detail dal jen tak odmávnout.(28.3.2020)

To se takhle vzala Kostka a přidaly se ji pořádně nechutné koule. Určitě se ozve spousta odpůrců kapitalismu, kteří budou tento snímek brát jako metaforu tohoto "zvráceného" systému. Jde ale spíše o pravou tvář lidí, která se nejvíce projeví v kritických situacích (což vidíme i dnes během virové krize). Díra si spolu s její španělskou produkcí nebere žádné servítky, a to se v období západní posranosti musí plně vychutnat. Nápad a provedení nemá chybu, jen škoda konce a někdy až přílišného biblického filozofování. Na nic nečekejte - nažhavte Netflix a nakrájejte si ke sledování trochu uheráčku pomocí Samuraje Plus.(23.3.2020)

Mě ten systém se žrádlem, připoměl EU, tam taky nejluxusnější jídlo má Macron a Merkelová, pak tzv Evropa první kategorie a my češi a slováci jsme to dno kam se dostanou leda taky zbytky co nikdo nechce,. takže ten vertikální žrádlovej systém mě naprosto fascinoval. Jinak je to hodně chtyrej biják, to se musí nechat, koncem se teda na to hodil trošku bobek, ale ten zbylej čas je v richtigu.(25.3.2020)