silentname

Keď som videl, že za réžiou a scenárom filmu "American Skin" stojí Nate Parker, tak mi bolo jasné do čoho pôjdem. A áno, aj v diskusii bolo jasne povedané to, čo som od tohto očakával aj ja. Príbeh o zastrelenom černochovi zastrelený zlým bielym policajtom a pôjde o veľký BLM projekt. A hoci to je istým spôsobom pravda, nemôžeme sa ako spoločnosť pozerať na veci tak vysoko čiernobielo a mám pocit, že o to išlo v tomto filme aj samotnému Parkerovi. No hoci som si myslel, že ma vo výsledku presvedčí a dám jeho filmu pozitívnejší rating, tak všetko vyhodil do koša záverom, ktorý istým spôsobom povie, že sa nič nezmení a všetko bude stále rovnaké. A pokiaľ chcete, aby ľudia počúvali, tak jeho finiš je vysoko kontraproduktívny. No je tu pár veci, ktoré mu uznám. V prvom rade film adresuje, že práca policajtov je náročná. To je pravda. Majú za sebou určitý tréning ako jednať a musia vedieť vyhodnotiť situáciu. A ich úlohou je odstrániť nebezpečných ľudí z ulíc. A niekedy im môžu veci prísť podozrivé. A potom dostanú strach a vedia reagovať skratovo. No je tu určitý argument, ktorý je treba povedať a tým je, že od toho existujú predsa aje psychotesty. Je potrebné, aby vedeli reagovať uvážene a nezmätkovať. Koniec-koncov v tomto filme ten poicajt nevystrelil jednu nešťastnú ranu. Vystrelil ich 3. A to už je podľa mňa celkom dosť. Zaujímavá veta, čo tu zaznie je pre mňa, že policajti sú trénovaní neschovávať zbraň po tom, ako ju vytiahnu. Pre bezpečnosť. Koho bezpečnosť? V momente ako je vytiahnutá zbraň, veci sú oveľa menej bezpečné. Najmä ak neustále tou zbraňou na niekoho mierite. A sú tu aj argumenty zo strany policajtov, ktoré dávajú zmysel. Ako gangsta rap ukazuje, akí sú černosi drsní, majú zbrane a ako niekoho zmlátia alebo zastrelia a podobne. Ako je pravda, že je veľa čiernych zastrelných čiernymi. A tieto veci nie sú tak vysoko rozoberané. A Nate Parker podľa mňa hlavného hrdinu Lincolna hrá dobre a pôsobí v mnohých scénkach skutočne. No problém je, že Parker sa postavil podľa mňa do role akéhosi kazateľa. Robil to v "The Birth Of A Nation" a rovnako to robí aj tu. A nemyslím si, že tí, ktorých chce aby počúvali ho počúvať budú. Každopádne jednu myšlienku by si z tohto filmu mal vziať podľa mňa každý. A tou je, že násilie sa nerieši násilím. Lebo to vyprodukuje len viac násilia. Nebyť toho záveru, mohol ten film mať v mojich očiach aj nejakú hodnotu. Takto si to bohužiaľ pokazil v závere podtrhnutím toho, že aj keď nájdete niekoho kto bude počúvať, tak nič sa nezmení. Hodnotenie: C+ ()