Colectiv

Collective

Dokumentární

Rumunsko / Lucembursko, 2019, 109 min

Kyan Bayani

Prepojenie mafie a štátu v zdravotníctve. Ako odznie v dokumente, nie len na najvyšších úrovniach, ale v celom systéme. Od najnižších šarží , cez stredné až po najvyššie. Za peniaze z podvodov a korupcie si mocní kupujú podiel v špičkovej nemocnici vo Švajčiarsku. Politici sa komplet chodia liečiť do zahraničia, domácim popáleným mladým návštevníkom koncertu po požiari klubu ostávajú v "špičkovom" domácom popáleninovom centre akurát tak červíky za ušami. Otrasná, no žiaľ pravdivá správa o stave spoločnosti aj politiky. Zďaleka sa to netýka len postkomunistickej zóny, no v nej sú tieto prepojenia odvážne odhaľované hŕstkou odvážnych novinárov a ľudí zvnútra systému, čo sa ďalej nezvládajú pozerať na sústavné masívne odčerpávanie peňazí štátu do vrecák nenásytných zbohatlíkov, politikov a podnikateľov naviazaných na štát. Odmena? Zastrašovanie tajnou službou, že ak sa v tom mienia rýpať naďalej, nech myslia na vlastné rodiny. Pozn.: Zmienka o rumunských politikoch, liečiacich sa v zahraničí mi pripomenula zdravotné ťažkostí dvoch prezidentov CZ i SK, ktorým, keď prasklo niečo v bruchu boli spasení vo Viedni. Havel a Schuster. Otázka. Ak má každý život rovnakú hodnotu, boli aj všetci ostatní pacienti s rovnakou indikáciou okamžite odvelení na špičkové chirurgické oddelenie do Viedne?(28.3.2021)

Těžká záležitost. Člověk se spíše divý, že něco takového je i v 21. století možné. Že někdo nedokáže vyřešit popáleniny. Ale co už. Asi extrémním bizárem na tom je, že o pochybení musí informovat deník Sport. Navíc něco, co absolutně rozložilo Rumunsko a dle ohlasů i některé části světa, je v rámci zpracování, tak nezáživný až to bolí. Občas to i trochu přestane připomínat dokument. Bohužel.(24.3.2021)

Výborný a napínavý dokument, který mě několikrát šokoval. Naprostá prohra poctivosti na úkor korupce a nekompetentnosti. Postupné odhalování a pokusy o nápravu se všemi protivenstvími ze strany prohnilých úřadů mi skoro až připomínalo Hlavu 22 ve své stupiditě, která vládne a myslí na cokoli, jen ne na blaho a záchranu lidských životů. Velký palec nahoru všem, kteří se pokoušeli o nápravu, ať šlo o ministra zdravotnictví (toho pozdějšího) či novináře ze Sportovního děníku, atd. A předně děkuji HBO, jenž s tím vyšlo na světlo světa v tomto vskutku excelentním dokumentu z investigativního prostředí. 90%(3.11.2020)

„Colectiv” bol nočným klubom v hlavnom meste Rumunska, čiže v Bukurešti, kde 30. októbra, to jest v piatok, v roku 2015, počas hrania koncertu metalcoreovej skupiny "Goodbye to Gravity" , konkrétne pri príležitosti vydania nového albumu "Mantras of War" , došlo k mimoriadne tragickej udalosti... Pyrotechnika kapely pozostávajúca z prskavých ohňostrojových sviečok zapálila horľavosť klubu. Následný požiar v spojení s otrávením sa toxínmi uvoľňovanými z horiacej peny, dvojako zapríčinilo najmä to, že hneď na mieste tragédie zhorelo zaživa, alebo sa skrátka udusilo 27 mladých ľudí a ďalších 180 bolo zranených, pričom z tohto množstva popálených pacientov, ešte behom štyroch nasledujúcich mesiacov, zomrelo ďalších 37 ľudí v nemocniciach všade po Rumunsku. Spolu to celkovo vychádza až na 64 obetí, čo sa zaraďuje k vôbec najsmrteľnejším požiarom v histórii krajiny. Masové protesty proti korupcii spojenej s požiarom viedli k rezignácii rumunského predsedu vlády, Victora Ponta, a i napriek tomu to šéfredaktorovi športových novín "Gazeta Sporturilor," Catalinovi Tolontanovi, očividne stále nestačilo, a preto sa za asistencie týmu investigatívnych novinárov, začal(i) vŕtať v obzvlášť závažnej kauze, ktorá v podstate rozkrýva naprosto neuveriteľné skutočnosti. Vysvetlím. Totižto sa zistilo, že firma Heri Pharma, ktorá vyrába dezinfenkciu, prehnane, až 10 násobne (z)riedila dezinfenkčné prostriedky, ktoré sa potom distribuovali do cca 350 nemocníc všade po krajine, kde súčasne ležali i postihnutí pacienti z danej udalosti. Tým pádom sa začali po nemocničných oddeleniach roznášať všelijaké bakteriálne infekcie, vďaka čomu začali úplne zbytočne umierať pacienti, a to ešte určite nie je konečný súčet všetkých zlyhaní... ! V druhej polovici sa do diania taktiež zapojil i novopečený minister zdravotníctva, Vlad Voiculescu, ktorý pokým má ešte nejaký čas, sa pokúsi čosi urobiť so vskutku ozaj nezávideniahodnou situáciou... / Rumunsko jednoznačne patrí medzi najviac skorumpované štáty členských krajín EÚ, pričom ani Slovenská republika nie je na tom o moc lepšie. Iba o pár priečok vyššie, čo je takmer to isté ! Ak by sa i u nás našiel niekto rovnako odvážny, ako povedzme, rumunský kameraman - dokumentarista, Alexander Nanau, boli by sme opäť nemilo prekvapení, na čo by sa zase prišlo... ? Nakrútil, t. j. režíroval, produkoval, zostrihal, či si aj napísal vlastný scénar, ale predovšetkým snímal udalosti priamo v "tesnej blízkosti" , kedy som býval pomerne veľmi často znepokojeným divákom, až pomaly rozhorčeným, ako je toto vôbec možné v "modernej Európe" ? Dokument, ktorý vydesí oveľa viacej, než Čeľuste s Votrelcom dohromady, pretože v tomto prípade sa jedná o realistický hororový thriller v priamom prenose !(10.4.2021)

Přesně mířená dokumentární rána na solar, která je už po prvních dvaceti minutách stokrát hustější a výživnější než celá metanolová aféra. Co začíná jako totální průser jedné rumunské nemocnice, končí v absolutní deziluzi o tamním zdravotnictví vůbec, prolezlém prostřednictvím státního aparátu skrz na skrz korupcí, podvody a lhaním. Geniálně realizovaná observace investigativních novinářů, nořících se navzdory anonymním výhrůžkám do zákulisí pohádky o tom, jak by socialistické zdravotnictví mělo léčit lidi, ale místo toho je zabíjí. Na náladě to nikomu nepřidá, ale o to důležitější je, že takovéto věci vznikají.(1.1.2021)