Colectiv

Collective

Dokumentární

Rumunsko / Lucembursko, 2019, 109 min

Kyan Bayani

Výborný film, který by se dal ku prospěchu díla zkrátit, ukazuje celosvětový problém: voliči se snadno koupí prostřednictvím slibů. Dělají to celosvětově levicové vlády a mají s tím úspěch.(26.3.2020)

• nascendi

Mimoriadne zaujímavý a znepokojujúci film. Pre nás ešte viac, pretože niečo obdobné sa dialo a deje aj na Slovensku. Chápadlá mafie už majú medzinárodnú dĺžku a jej metódy sú minimálne podobné, ak nie priamo totožné. Rovnako ako impotencia štátnych orgánov pri vyšetrovaní. Kapry si skrátka v žiadnej krajine nevypúšťajú rybník. Investigatívni novinári majú veľmi skromné možnosti a môžu maximálne vzbudiť záujem a hnev verejnosti. Ten ako vieme trvá tri dni a aj priemerne schopný a bezškrupulózny politik ho dokáže stlmiť za krátku dobu. Z filmu trčí beznádej, ktorá je najlepšie vyjadrená vo vete, ktorú dobre poznáme aj na Slovensku: "Čo ešte viac sa musí stať, aby ..."(19.3.2020)

Veľmi silný dokument. Surový a realistický pohľad na jednu nešťastnú udalosť, ktorá sa odohrala v jednom štáte európskej únie. Rumunsko ešte stále ťahá za sebou tieň svojej nedávnej minulosti. Doporučujem.(26.3.2020)

Celý čas keď som to pozerala, tak som si hovorila vďaka bohu za slovenské a české zdravotníctvo (s nimi mám skúsenosti). Na druhej strane je jasné, že podobné se deje i tu u nás - i u nás máme neustále nové a nové kauzičky (nákup rentgenov, ochranné pomocky, podozrivé rekonštrukcie nemocníc a zdravotných stredísk,...) dokonca by som povedala, že ľudí už to vobec neprekvapuje keď sa niečo odhalí. A to nevravím o chovaní niektorých doktorov, kedy sú u nás týpci čo odtrhnú dieťatu hlavu pri porode :( Na druhú stranu ale vidím lekárov a sestry, ktorí dokážu i v poloruinách urobiť špičkovú operáciu. A o tom je vlastne i tento dokument - že všetko má dve strany, všadě žijú ľudia čo dokážu fungovať ako hyeny a potom ľudia čo sa snažia pomoct a zmeniť systém. Strašne mi bolo na konci ľúto Vlada, ktorý sa o zmenu snažil ale nanešťastie mu do toho vbehli volby. Ktovie ako by to vyzeralo, keby mal na zmenu celé volebné obdobie. Celkom by ma zaújmalo ako to pokračovalo ďalej - kde skončil a taktiež ako skončili reportéri potom čo sa im začali vyhrážať. Btw pre mňa bola asi najviac šokujúca čast požiaru, nikdy by som neverila že sa takto rýchlo dokáže požiar šíriť.(21.3.2020)

Málokdo asi ví, že v roce 2015 vypukl v jednom z Bukurešťských klubů požár během koncertu a na místě zemřelo 27 lidí. Dále se ale stalo, že díky neschopnému a prohnilému zdravotnickému systémů v nemocnicích zemřelo ještě několik desítek dalších na nemocniční infekci, když Rumunsko odmítlo pomoc v léčbě od zahraničních zemí . Alexander Nanau rozjíždí investigativní dokument, kde jde hrstka novinářů a nově zvolený reformní ministr zdravotnictví do boje proti prohnilému systému, mafiánům ve vedení nemocnic a ve firmách, které ředí desinfekční prostředky. Velice zajímavé, místy velmi ukecané, jelikož se vyhýbají většině explicitních záběrů, ale zároveň ne nudné. Velmi kvalitní dokument, který ukazuje, že ani v Evropě se Vám nemusí dostat kvalitní lékařské péče.(18.3.2020)