Reklama

Reklama

Colectiv

  • Česko Kolektiv (festivalový název) (více)
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 2015 si požár v bukurešťském klubu Colectiv vyžádal 27 mrtvých a 180 zraněných. Záhy na to začnou v nemocnicích umírat další popálené oběti na zranění, která nebyla považována za život ohrožující. Poté dá jeden z lékařů echo týmu investigativních novinářů. Jedno odhalení střídá druhé, když začnou novináři odkrývat obrovské podvody v rumunském systému zdravotní péče. Nový ministr zdravotnictví po svém jmenování nechává nahlédnout pod pokličku nejen svého úsilí o reformu zkorumpovaného systému, ale také překážek, jimž je nucen čelit. Dokument Collective, který sleduje novináře, informátory, oběti požáru i vládní úředníky, nabízí nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky v té nejlepší podobě. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (54)

Tosi 

všechny recenze uživatele

Konečně o sobě rumuni natočili něco pravdivýho a hned je z toho nominace na Oscara. Korupce je v Rumunsku asi tak rozsáhlá, jako doping u bulharskejch vzpěračů, ale tohle bylo tak velký, až to bylo věrohodný. Paradoxně největší korupční aféru v zemi vytáhl na světlo světa sportovní denník. Trvat to hodinu, je to akorát, ale téměř dvě!? Byl jsem z toho ke konci docela uzívanej, takže jen tři pecky. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Prepojenie mafie a štátu v zdravotníctve. Ako odznie v dokumente, nie len na najvyšších úrovniach, ale v celom systéme. Od najnižších šarží , cez stredné až po najvyššie. Za peniaze z podvodov a korupcie si mocní kupujú podiel v špičkovej nemocnici vo Švajčiarsku. Politici sa komplet chodia liečiť do zahraničia, domácim popáleným mladým návštevníkom koncertu po požiari klubu ostávajú v "špičkovom" domácom popáleninovom centre akurát tak červíky za ušami. Otrasná, no žiaľ pravdivá správa o stave spoločnosti aj politiky. Zďaleka sa to netýka len postkomunistickej zóny, no v nej sú tieto prepojenia odvážne odhaľované hŕstkou odvážnych novinárov a ľudí zvnútra systému, čo sa ďalej nezvládajú pozerať na sústavné masívne odčerpávanie peňazí štátu do vrecák nenásytných zbohatlíkov, politikov a podnikateľov naviazaných na štát. Odmena? Zastrašovanie tajnou službou, že ak sa v tom mienia rýpať naďalej, nech myslia na vlastné rodiny. Pozn.: Zmienka o rumunských politikoch, liečiacich sa v zahraničí mi pripomenula zdravotné ťažkostí dvoch prezidentov CZ i SK, ktorým, keď prasklo niečo v bruchu boli spasení vo Viedni. Havel a Schuster. Otázka. Ak má každý život rovnakú hodnotu, boli aj všetci ostatní pacienti s rovnakou indikáciou okamžite odvelení na špičkové chirurgické oddelenie do Viedne? ()

Reklama

DJ_bart 

všechny recenze uživatele

[VIDĚNO 20.4.] "Když se tisk podrobí autoritám a úřadům, budou autority a úřady s občany zacházet špatně. To se stávalo a bude stávat vždy, po celém světě. A teď se to naneštěstí stalo i nám." ________ Přesně tyhle typy kauz a pofidérních machinací, kdy stát skrývá před svými občany pod pokličkou víc delikates než by bylo zdrávo, mě imrvére usvědčují v tom, proč moje inklinace k anarchismu a všeobecný nedůvěře vůči institucím a autoritám nejsou jen tak bezdůvodný. 'Colective' je totiž strhující observační dokument, který nekompromisně a zcela bez příkras odhaluje hluboce zakořeněnou korupci v administrativě rumunský vlády a její konexe s mafiánskými strukturami v otázce neefektivity veřejného zdravotnictví - tento impulz vyvolal brutální požár ve stejnojmenném bukurešťském klubu Colectiv jež si vyžádal nad 180 zraněných a 27 mrtvých, následná totální ignorance ze strany vlády, což vyústilo v masový protivládní demonstrace. Dokument velice sugestivní paralelní optikou sleduje tři příběhové linky - komplikovanou práci investigativních novinářů, dopad onoho požáru na život přeživších, a litý boj nově zvoleného ministra zdravotnictví za liberální stranu PLUS proti byrokratický vládě sociálních demokratů.... 'Colective' je tak v rezoluci naprosto evidentní exemplární důkaz toho, že nezávislá novinařina/investigativní žurnalistika a rezistence společnosti proti bezpráví ze strany státu jsou nezbytným pilířem ochrany liberální demokracie v dnešních časech, kdy se do čela světových mocností dostávají populističtí autoritáři - z praxe lze namátkou vyjmenovat pár magorů co dosud usedli na trůn: Trump, Putin, Orbán, Bolsonaro, Kaczynski, Erdogan, Lukašenko, Maudi, u nás duo Zembiš - a potažmo lze vyjmenovat pár dalších pazmrdů, kteří touží po autokratický formě vlády: Okamura, Kotleba, Le Pen, Salvini, etc. - kteří jsou schopni bezskrupulózně kráčet i přes mrtvoly a bezproblémově na denním pořádku porušovat základní lidská práva. Film má totiž ve svým hořkým závěru velmi hodnotný poselství vypovídající o tom, jak je důležitý, aby i mladá generace chodila pravidelně volit a aktivně se angažovala a participovala v politickým dění.... [#OSCARS2021] ()

Dzeyna 

všechny recenze uživatele

Když to porovnám s Navalnyho "dokumentem", tak je tohle o 100% lepší. Je to mnohem smysluplnější a taky tam jsou vidět velké následky té zmiňované korupce a ne pouze majetek, který si pořídili určití lidé za ulité peníze. Nicméně na druhou stranu, je dobře, že skandál ohledně dezinfekčních prostředků Rumunsko objevilo před covidem. Všechno zlé je k něčemu dobré. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Celovečerný Black Mirror, len s pridanou hodnotou čierneho zrkadlenia reality. Ide síce o dokument, ale vďaka spracovaniu to po pár minútach prestanete vnímať a uveríte, že sledujete hraný film. Je tu toho ešte viac na analýzu, napríklad plynulý prechod od jednej hlavnej postavy k druhej, pričom tento krok je maximálne logicky zmotivovaný. No a je tu toho ešte viac aj na premýšľanie, nie je to len investigatívna novinárčina, ale napríklad aj sledovanie fungovania populistickej politiky v takýchto extrémnych prípadoch. Ak niečo mierne, ale vážne iba mierne skritizovať, tak len to, že prvá polovica je asi lepšia a intenzívnejšia. Ale to je dané aj celkovým pesimistickým vyznením filmu a vážne temným záverom. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (3)

  • Celosvětová premiéra proběhla 4. září 2019 na filmovém festivalu v Benátkách. (Homerking)
  • Jedná se o první rumunský film, který byl nominován na Oscara. (Homerking)

Související novinky

28. Dny evropského filmu startují!

28. Dny evropského filmu startují!

15.06.2021

DEF proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný… (více)

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

LUX Film Days promítnou filmy zdarma

30.04.2021

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům zdarma projekci filmů Chlast, Corpus Christi a Kolektiv. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června na základě… (více)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny

15.03.2021

Dnes ve 13:15 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací pro 93. ročník Cen americké Akademie filmového umění a věd, během nějž manželský pár Priyanka Chopra Jonas a Nick Jonas… (více)

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

Byly rozdány 33. Evropské filmové ceny

12.12.2020

Dnes večer byly prostřednictvím online přenosu z Berlína uděleny Evropské filmové ceny (EFA) v rámci svého 33. ročníku. Nejvýraznějším výhercem se stal dánský snímek Thomase Vinterberga Chlast, jenž… (více)

Reklama

Reklama