Nula nula nula

Itálie, 2020, 7 h 20 min (Minutáž: 48–67 min)

Předloha:

Roberto Saviano (kniha)

Hudba:

Mogwai

Andrea Riseborough, Dane DeHaan, Gabriel Byrne, Érick Israel Consuelo, Giuseppe De Domenico, Mauricio Méndez, Harold Torres, Diego Cataño, Claudia Pineda (více)

Epizody(8)

Seriál Nula nula nula odhaluje temná tajemství světového obchodu s kokainem, od jeho výroby až po dodání na místa konečné spotřeby. Je to cesta do hlubin složitého, důkladně propracovaného systému, který se vyznačuje nejen násilím a krutostí, ale také vysokou odborností, zručností a představivostí. Od džungle až po mrakodrapy, od Mexika po Paříž, přes rovníkovou Afriku, země Maghrebu, Kalábrii, ve světě obývaném zločinci a byznysmeny, zoufalými lidmi i miliardáři, je vše propojeno neviditelnou a magickou lajnou kokainu. V této nelítostné mocenské válce jsou všichni zúčastnění, od malých lokálních dealerů až po kmotry nejvlivnějších zločineckých organizací, nuceni bojovat a riskovat své životy. (HBO Europe)

verbal

Pozor!!! Následující vysoce odborný text může u absolventů zvláštních škol a jedno až tříletých nematuritních oborů vést k samovolnému přehřátí a zauzlení míchy. Všem těmto myslitelům proto autor důrazně doporučuje na tomto místě okamžitě přestat slabikovat a jít se raději věnovat pití denaturovaného lihu, čumění na hokej, fotbal či seriály Primy Hnooj a TV Loppatov, hraní automatů a jiným satanolibým koníčkům, podporujícím zdravou fotosyntézu a základní neurovegetativní funkce. Globální obchod s chechtacím práškem je pěkně stresující záležitost s velmi napjatými dodavatelsko - odběratelskými vztahy a také s celou řadou značně omezujících interních korporátních tlaků na všech stupních distribučního řetězce. Primární problémy začínají již u aztéckého výrobce, přičemž jejich příčiny pramení zejména z nedodržování závazných kartelových dohod, z úsilí o monopolizaci jindy dokonale konkurenčního trhu a kontraproduktivních intrikánských snah některých členů středního a vyššího managementu o rychlejší kariérní postup na úkor svých zkušenějších kolegů. Tyto na první pohled malicherné institucionální dysbalance však vedou k degradaci týmového ducha kolektivu, úpadku firemní kultury, nedostatku pracovních sil, poklesu produktivity práce a mnohdy také k frikční stagnaci výroby a následnému nedodržovaní smluvních dodacích termínů. Nejslabším článkem distribučního řetězce je bezesporu logistika. Většina cílových i tranzitních států kdovíproč nestojí o agilního, výkonného a energeticky vyváženého spotřebitele, a namísto efektivní spotřební daně s osvědčeným kladným dopadem na produkční metodikou kalkulovaný HDP, uplatňují pod nesmyslnou záminkou omezené spotřebitelské racionality a údajné generace celé řady negativních marginálních efektů ryze restriktivní importní politiku v podobě makroekonomicky krátkozraké regulace volného obchodu, zejména prostřednictvím uvalování absolutního cla, záměrné byrokratizaci celních řízení, svévolnou perzekucí deklarantů a legislativní implementací zcela nedemokratických konfiskačních nařízení. Chudák lokální apeninský distributor pak nejen že nedostává produkt včas dle závazných, smluvně zakotvených termínů, ale dokonce ani v požadovaném množství, pročež je mu následně i upírána možnost mezinárodních penalizačních arbitráží, neboť většinu arbitrážní doložkou jmenovaných rozhodců zpravidla postihují během zdlouhavého distribučního procesu rozličné pracovní indispozice, povětšinou devítimilimetrové. Zřetelné konsekvence v poklesu meziročního zisku distributora, zjevně zapříčiněné výše uvedenými výrobně logistickými obstrukcemi, vedou k nespokojenosti některých jeho akcionářů, mnohdy i majoritních, což může vést i k intenzivním rozhořčeným neshodám na valných hromadách a pokusům o nepřátelská převzetí firmy. Negativní dopady na PR společnosti pak na sebe přirozeně nenechají dlouho čekat, přičemž takto pošramocená reputace v kombinaci s nenasycením trhu s dokonale nepružnou a neklesající poptávkou bez cenové elasticity může vést ke zcela nestandardním behaviorálním vzorcům preferencí konečného spotřebitele s neblahým dopadem na veřejné zdraví. Substituční efekt náhrady ryze přírodní komodity například pochybnými chemickými pseudoefedrinovými deriváty či organickými rozpouštědly může výrazně zkrátit dobu použitelnosti koncového zákazníka (někteří ze zoufalství mohou nedejsatan začít i chlastat) a negativně tak narušit léty pečlivě budovanou tržní rovnováhu, v horším případě vést až k nežádoucí homogenizaci původního produktu. *** Po vynikající lokální Gomoře se Štefan Solima vydal do vod globálního byznysu a z dalšího Saviánova stylistického armagedonu a výsměchu všem talentovaným spisovatelům zase uplácal naprosto popičovní, originální, mnohovrstevný, zajímavý, výpravný a strhující seroš, v pohodě dýchající na kokain i Narkosům. Saviáno by mu měl odevzdávat 90 procent svých příjmů za popularizaci, když z jeho otravných popsaných hajzlpapírů vyrábí takové smysluplné a zábavné audiovizuální skvosty. () (méně) (více)

Fr

„ZKLAMÁNÍ NEZNÁ SLITOVÁNÍ…“ ///  Napadlo vás, jak asi vypadá cesta několika tun kokainu z Mexika až k vám do rypáčku? To si takhle objednáte u prostředníka… Skoro jako cestopis. Itálie, Mexiko, Senegal, Sahara s návštěvou Džihádistů, Casablanka… prostě dobrodružství, který může připravit jen spojení mafie s kokainem. Seriál vypráví o hodně věcech, který jsem jinde neviděl. To vyprávění je sice chronologický, ale vždycky když dojde k „průseru“, vidíme zpětně jeho pozadí. Možná to zdržuje, možná je to zajímavější… nevím. Zajímavý ale je, jak ukáže kulturní rozdíly mafie v Mexiku a Itálie. Duo Stefano Sollima a Roberto Saviano opět nezklamalo!   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2013 napsal Roberto Saviano, neznám. 2.) Návštěvy u nás zavíráme zásadně do chlívku.  /// Thx za titule „Barbora Knobová“ a „saurix“.       /// PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  * ()

EvilPhoEniX

Šikovný Stefano Sollima ( Sicario2, Suburra) servíruje v 7 hodinách kříženec mezi Sicariem a Narcos a je to dle očekávání solidní podívaná. Příběh má 3 dějové linie, které se vzájemně proplétají a dělí se na Prodejce, Nákupce a Makléře a všechny spojuje jedna velká zásilka kokainu, jehož přeprava se neobejde bez překážek. Seriál je natočen až Hollywoodským stylem, takže rozpočet je na něm hodně znát, herci jsou skvělí, o násilí není nouze a pár scén utkví v paměti ( finální taktická přestřelka na jeden záběr či tréning mladých sicarios je definitivně highlight seriálu). Podiváme se do Italské Kalábrie, Mexika, Afriky a dokonce dojde i na Muslimy, takže si na chuť příjde každý. Tyhle kriminálně- mafiánské boje o moc mě hodně baví a nejvíce mě samozřejmě bavily scény z Mexika, které měly k Narcos nejblíže a také Itálie, která připomínala ryzí Italské gangsterky. Inteligentní, komplexní a vyzrálá filmařina, která je na TV produkci obdivuhodná. Nejlepší postava mexický blázen Harold Torres! a jediná výtka k seriálu, že nějaké 2 díly mi trvalo se do něj plně ponořit, jinak spokojenost. Příběh*****, Akce****, Humor>Ne, Násilí****, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí****. 8/10. ()

dO_od

// Naprosto ultimátní seriálový zážitek. Mexiko, Itálie, Afrika - tři rozličné linky zachycující náročnou přepravu jediné zásilky drog, které osud nepřeje. První dvě de facto filmové epizody natočil Sollima (Sicario 2), který si to hrozně dává, a už v nich se vám tohle nekompromisní mezinárodní Narcos zaryje pod kůži. Lví podíl na tom pak má nejspíš forma vyprávění, kdy místo cliffhangerů na konci epizody dostanete cliffhanger v půlce, takže pak sledujete najednou uplynulý děj očima jiné postavy, a to až do současnosti a dál. A vzhledem k tomu, že uzavřený děj téhle osmidílné série je narvaný zvraty zhruba jako první tři řady Hry o trůny dohromady, tak je na co se dívat. Nemůžu si to vynachválit a upřímně doufám, že v budoucnu přijde další nášup. 9/10 ()

gudaulin

Roberto Saviano je investigativní novinář, který svou knihou o Gomoře natolik rozzuřil kmotry italského podsvětí, že musí zbytek svého života trávit v kasárnách pod policejní ochranou a kamkoli se hne, doprovází ho početná skupina bodyguardů. Tento nevlídný životní styl ovšem způsobuje, že má dostatečný klid a čas pro svou tvorbu. Tak přišla na svět nová kniha, kterou italský štáb beze zbytku využil a zrodil se seriál, který patří k tomu nejlepšímu z televizní tvorby posledních let. Pro Saviana už je italský poloostrov malý, a tak si posvítil na globální byznys s narkotiky. Mapuje cestu kokainu z amerického kontinentu do Evropy. Je to krvavé putování doprovázené korupcí, střety s konkurencí a zásahy státní moci. Divák sleduje tři linie vyprávění, které se posléze protnou, a čtyři skupiny hráčů, kteří na špinavém obchodu participují. Někdo se stane vítězem, někdo zaplatí cenu nejvyšší. Seriál připomíná titul staršího Soderberghova snímku Traffic - nadvláda gangů. Nehledejte tady kladné postavy, ty mají drobný význam jen jako oběti bezohledných predátorů. Série není rozmělněna velkým množstvím dílů, a neobsahuje proto žádnou vatu. Její hlavní hodnotou jsou postavy - záludné, tvrdé jako žula, odhodlané riskovat a nemilosrdné jako Nemesis. Pro žánrového fanouška je to lahůdka, kterou by bylo chybou vynechat. Celkový dojem: 95 %. ()

somnar

Ten brutální a ponurý boj o kriminální nadvládu je už trochu generický, a to jak na mexické, tak italské straně, a ta americká sourozenecká dvojice to úplně nevytrhne, i když sebou DeHann škube fest. Nasnímané je ale tohle globální drogové panoráma podmanivě. ()

3DD!3

Kolik toho ten nebohý kokain musí prožít, aby se k těm smažkám v Evropě dostal? Malinko mi to připomělo cestu náboje v Obchodníkovi se smrtí jen roztažené na osm hodin. 000 má vynikající rozmáchlou výpravu. Monterrey, logistická americko-africká linka (ta je divácky nejvděčnější) a samozřejmě krásná Kalábrie, kde Don čeká na svou zásilku. Propojení skrze flashbacky je skvěle vygradované. Funguje to až po chvíli, je třeba si zvyknout. Herci jsou jistí ve svých polohách. Malinko zamrzí scénář, který čas od času sklouzne do nudné uspávací rutiny. Pomohlo by prostříhat, možná i díl ubrat ať děj neztrácí na tempu. Nejlepší scéna patří nenažraným prasatům a hladové svini, která páníčky nenechá ve štychu. Italové řeší problémy po staru. ()

castor

Průzkum mezinárodního drogového trhu a jeho role v globální ekonomice. Třemi nulami je označovaný nejčistší kokain nejvyšší kvality, jaký na trhu existuje. Podíváme se do italské Kalábrie, chudých čtvrtí Mexika, afrického Senegalu, poušti Sahary. Dočkáme se představení nejdůležitějších hráčů, ovšem chyběla mi vždy chvíle, aby se divák s danou linií sžil a urovnal si, co se vlastně děje. Místy je to až zbrklé, přitom mnohé situace jsou jinak pomalé, popisné, zdlouhavé. Rozhovory, co by mohly trvat pár sekund, spolknou minuty, stejně tak záběry na silnice, domy, auta, postavy, které jdou odněkud někam. Příběh má tři dějové linie, které se vzájemně proplétají, všechny spojuje obří zásilka kokainu, jehož přeprava se neobejde bez potíží. Obchod má jasná pravidla, která ovšem hodlá obejít zlobivý vnuk drogové legendy. Z obchodního schématu chce odstranit prostředníka mezi prodejcem a zákazníkem, obzvlášť když hlava rodinné firmy Gabriel Byrne koupila kulku. Poslední linii představují členové mexické zásahové jednotky, kteří přecházejí na druhou stranu a chtějí uzmout postavení na drogovém trhu. Postavy ztrácejí morální zásady, násilí je na každém kroku. Jejich motivacím jsem nicméně nevěřil. Zdaleka to není tak návykové jako jiné seriály, jen málokdy tvůrci skutečně vtáhnou do děje. Problém je i v tom, že mi bylo absolutně jedno, kdo „vyhraje“ nebo kdo koupí kulku do hrudi. Dvojice Andrea Riseborough a Dane DeHaan bavila. ()

Aky

Jak bych to od dnešních Italů ani nečekal. Skvěle napsané, vynalézavě zrežírované, perfektně zahrané. A to jde o mafiánský film - téma, které je otřískané už ze všech stran. ()

Happens

Je to o logistice kokainu. Jak putuje kokain napříč světem od výrobce až po spotřebitele. Jaké hry vysokých elit stojí za takovou dodávkou. Jakou hodnotu má takový náklad ve světě peněz a lidských životů. Místy utahaný, ale za to realne zobrazený příběh. Parádní podívaná. ()

Arsenal83

Nula, nula, nula nie je seriál o troch slovenských ústavných činiteľoch. Hoci drogová téma by mohla trochu pripomenúť predsedu parlamentu a hoci sú tu témy, ktoré našu politiku silne pripomínajú, predovšetkým skorumpovanosť. Chybou je tu, že sa tu niektoré postavy na seba podobajú – pomaly každý druhý Mexičan je pekne opálený, na krátko ostrihaný, s fúzikom. Ostatné etniká boli ale ok. Stále sa však neviem vymaniť z toho pocitu, že ma to nijako nestrhlo. V podobnej téme sme už videli aj lepšie. Oveľa lepšie. Dojem nelepší ani fakt, že sú tu Mexikánci, Afričania zo Senegalu, Mohamedáni čo stále pýtali salám, Taliani, no proste zmes všetkého, liniek je niekoľko a nie a nie to dostať do nejakého napätia a uspokojivého ukončenia. Už tam chýbali len eskimácki teroristi a himalájski nosiči. Eskimákov sme sa nedočkali, čo je asi škoda, pretože to ostáva v šedivej nude, ktorá má tendenciu prebudiť diváka len výstrelmi zo samopalu. Jediná zaujímavá linka celého seriálu je tehotná žena. Nabudúce si zvolím radšej seriál, ktorý rieši jednu vec, nie niekoľko skupín naraz a potom to ležérne ukončí. Jediné poučenie seriálu: nekupujte si mexické bravčové mäso. Nikdy neviete, čo tie prasatá žrali. ()

Chrustyn

Obchod s drogami z několika úhlů v poutavé kombinaci Sicaria a Gomorry s pomalou ale vtahující atmosférou jako ze Sollimiho Suburry a to převážně díky použití hudby mého oblíbence Mogwaie. Občas by neškodilo trochu šlápnout na plyn a neuspávat diváka dlouhými nikam nesměřujícími záběry, ale překvapivě i to vlažné tempo, které seriálu trochu škodí, mu paradoxně pomáhá k tomu, aby vše nepůsobilo, jako žánrově podobné ať už seriálové nebo filmové projekty. Pokud se divák nechá vtáhnout, čeká ho velice zajímavá jízda do nepříjemných hlubin, ze kterých není cesta ven. ()

jojinecko

Veľká škoda, že to nemá viac častí, tá košatosť príbehov a jednotlivé línie by si ju zaslúžili...ale inak pecka...4,5*/5 ()

Morholt

Jedna velká zásilka kokainu a tři zločinecké světy, které na ní participují. V mexickém Monterrey, odkud zásilka vyplouvá, zuří boj mezi kartely, do kterého chtějí výrazně promluvit zběhlí vojáci speciálních jednotek. Rejdařská sourozenecká dvojice, jejíž loď náklad převáží, by nejraději drogový obchod pověsila na hřebík, ale nutně potřebuje peníze, protože nedávno zesnulý otec vložil do byznysu všechen kapitál. Příjemcem je kalábrijská 'Ndrangheta, jíž vládne železnou rukou stařičký don ctící tradice a rodinnou čest, proti kterému stojí v opozici vlastní vnuk s dravým přístupem. Tady vlastně nemám moc co vytknout. Všechny tři linie jsou propracované nastíněním světa počínaje a vykreslením postav konče. Není nouze o brutální scény, v mezích možností seriál dokáže zahrát i na cit a samotná cesta, kterou musí zásilka napříč kulturami absolovovat, je fascinující. Hercům není co vytknout a mě konkrétně nejvíc potěšila Andrea Riseborough, jejíž postava prošla asi nejradikálnějším vývojem a se kterou bych se moc rád potkal v případné druhé řadě. Jediná výtka tak míří jen k počtu epizod. Mělo jich být víc. 90% ()

Lacike

U seriálu Gomora som si myslel, že mi postavy nesadli hlavne kvôli ich predstaviteľom, ale tento ďalší mafiánsky seriál od rovnakého tvorcu mi ukázal, že mi proste vôbec nesedí štýl akým píše. Nielenže nemám komu fandiť, ale ani ma osudy nikoho z nich nezaujímali a bolo mi jedno, či zvíťazí mladá mafiánska krv, ktorá sa snaží nahradiť starú, alebo či sa vzchopí stará krv, prípadne či nejak výraznejšie do toho prehovorí polícia alebo nejaká iná strana. Je to pre mňa podané strašne nezáživne. Trochu mi to pripomínalo filmovú sériu Sicario pri ktorej som tiež zdochýnal od nudy. Vydržal som sledovať 2 epizódy plus som si pozrel ešte záverečnú, aby som sa pobavil nad tým kto s kým vyjebal. Vyústenie ma nijak neprekvapilo. Takže ani v tomto smere to nič nové neprináša. 4/10. ()

agentmiky

Tak tenhle projekt Stefana Sollimy dopadl víc než jen dobře. Jeho jméno mám spjaté zejména s druhým dílem Sicaria, ale tento italský tvůrce má na svědomí taktéž i všeobecně uznávané pecky Suburra a Gomorra (budu muset dohnat). U něj je záruka v tom, že audiovizuální zpracování bude na té nejvyšší úrovni. Zaujalo mě, že se seriál rozdělil na tři příběhové linky, každá měla něco do sebe (samozřejmě, z hlediska akce vedla mexická linka, poctu starým gangsterkám složila zápletka z Itálie a příběh točící se kolem amerických sourozenců se taktéž v rámci konkurence neztratil). Jak jsem již zmiňoval, tak vizuál podmanivý, ta obrazová kompozice doplněná bezchybnými kamerovými úhly, můj optický aparát si to užíval plnými doušky naplno. Tučný rozpočet z toho koukal na každém záběru. Přestřelek je docela poskromnu, na druhou stranu když už se jich divák dočká, tak se jedná o realisticky nasnímanou podívanou s perfektním ozvučením. Na plný počet to není, ale velice slušného nadprůměru to dosáhlo úplně v pohodě. Za mě 8/10 ()

ibeh

Zajímavě udělané, styl se mi líbí. Seriál má specifickou atmosféru. Velmi originální, jenom je potřeba počítat s tím, že kladného hrdinu tam nenajdete. A hlavní poučení: nezlobte italského dědečka! ()

ilemas

Jako celek působí seriál velmi dobře, stojí za shlédnutí, ale některé epizody a pasáže jsou velmi zdlouhavé, pomalé vyprávění, chtělo by to víc oživit a vtáhnout do děje. Líbí se mě působivé záběry na různá světová místa, ale nelíbí se mě hlavní postavy. ()

kagemush

Dávám plný počet jen abych v případě dalších řad mohl výrazně ubrat. Pokud mě má biják zaujmout jako napínák a krvák, pak na nějakou tu logiku zas až tolik nehledím. Pokud se ovšem hodlá blýsknout (alespoň občasnou) nadstavbou jako že ,hele todle se možná i děje´ pak blbosti v ději jen těžko skousávám. Ale jinak těch pět hvězd v pohodě, páč v r. 021 v TV stejně nic lepšího nebylo. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů