V apríli 1941 je Juhoslávia napadnutá Nemcami a Talianmi. Krajinu opúšťa kráľ Peter i z matkou a ako väčšina monarchov okupovaných krajín, požiada o azyl vo Veľkej Británii. V okupovanej Juhoslávii sa na odpor okupantom postavia dve ozbrojené frakcie. Prvá - srbský žandári na čele s generálom Dražu Mihailovičom, bojujúci o návrat kráľa Petra do krajiny a komunisty na čele s Josipom Brozom Titom, ktroý si v meste Užica zriadia hlavný stan. Rozdielne názory na povojnové usporiadanie Juhoslávie postavia ozbrojené skupiny proti sebe. Po drtivej porážke sa žandári pridajú na stranu okupantov. (andykovac)

Volodimir2

Ďalší z rady dobrých partizánskych filmov z bývalej Juhoslávie. Je chvályhodné, že tentokrát sa nezameriava len na akčnosť, ale sa nám snaží predostrieť aj politický podtón týchto udalosti. Ukazuje nám jednotu partizánov s roľníkmi, ale na druhej strane tzv. Četníkov, ktorí v snahe zabrániť šíreniu komunizmu, neváhali kolaborovať s Nemcami namiesto toho, aby bránili svoju vlasť. Tak sa stalo, že mnohokrát výborní kamaráti stali na opačných póloch, roztrhli ich politické ideály. Film nám predstavuje prvú slobodnú republiku oslobodenú z pod jarma nacistov. Jej sloboda trvala veľmi krátko, ale aj na tých 67dni slobody sú Srbi dodnes hrdí. Táto republika s centrom v západosrbskom meste Užice bola vyhlásení komunistickým odbojom pod vedením Tita. Partizánske jednotky začali oblasť kontrolovať od 28.7.1941, keď začali vznikať orgány republiky. Táto zanikla po porážke partizánov k 1.12.1941. Povstalci sa rozutekali do hôr a partizáni utekali smerom do Bosny. V tomto dobrom filme sú hrané sekvencie prekladané dokumentárnymi. Mladšia generácia o 2. svetovej vojne nevie takmer nič. Ale podobná situácia, aká je zobrazená v tomto filme z roku 1974, kde sa vlastní medzi sebou vraždili, sa vo väčšom meradle odohrávala od roku 1991 v tzv. Občianskej vojne, ktorá mala za následok rozpad Juhoslávie. ()

PAGE

Jugoslávský velkofilm, o tzv. Užické republice, která skutečně existovala na území Srbska, za druhé světové války. ()

OtokPag odpad!

Obvykle nejsem tak přísnej, ale tenhle propagandistickej velkofilm mě opravdu nadzvedl. Nad dějem, výkony herců a těmi ve své době nutnými politickými žvásty se dá přimhouřit oko, ale ta ignorance stran vojenské techniky a výstroje, to je doslova trapné. Např.T34/85 jako kořistní německej tank, před napadením rusáků? Americký polopásy, tanky a nákl.auta ve službě wehrmachtu při obsazování Jugoslávie ? 😂 Sorry jako, ale tohle už zavání brutální jugoparodií 😂 ()