Epizody(10)

Vavča

Hrozně těžko se mi to říká, ale doktor X, Daimon Mičiko (Jonekura Rjóko) tentokrát nedosahuje kvalit svých předchůdců. Kromě dvou výjimek je těžce potlačená lékařská stránka, respektive je značně monotematická, působí to jako případy onkologického oddělení. Tento nedostatek je vynahrazen tím, že tvůrcům se povedlo trochu více vykreslit osobní životy kolegů Mičiko a rozhodně to není nuda. Mičiko stále přivádí i zaryté dinosaury nejen k šílenství, ale i sebepoznání a nečekanému jednání, které se od nich ve slonovinové věži univerzitní nemocnice čeká. Svědomí a stud dlouho potlačované se náhle rozjede naplno u některých, navíc mladí spolupracovníci ji přímo uctívají. Po této stránce funguje 5. sezóna asi nejlépe ze všech. Jenže nemá to prostě to napětí a scenáristickou propracovanost, jako dřívější sezóny. Lékařská stránka působí až příliš často jako výplň, na japonské poměry však stále rekordní sledovanost 20.73%. Závěr dává tušit, že tvůrci chápou, že vyčerpali svoje mantinely a musí nutně značně otočit kormidlem buď do minulosti, nebo budoucnosti Mičiko a učinit seriál zajímavějším mimo obvyklou šablonu. Navíc Jonekura zde na mě působila občas unaveně, jakoby jí to celé zmáhalo. Přesto bych jí přál ještě jednu úspěšnou sezónu a větší šance posunout kariéru do filmů. ()