Krakatice (TV film)

Pach krvi

Príšera

Horor / Drama / Thriller

USA, 1996, 2x90 min

„Ak je toto iba mláďa, ako vyzerá mama?“ Keď Peter Benchley napísal Čeľuste, nič obrovské to nebolo. Ale keď to sfilmoval Spielberg, meno Benchley sa stalo obchodnou značkou. Spisovateľ sa však cítil zle, pretože úspech filmového spracovania jeho nenápadnej (a medzi nami dosť priemernej) knižky vyvolal masové bezdôvodné vyvražďovanie žralokov. Čo sú veci, ktoré sa proste nerobia. Nuž a čo Benchley urobil, aby to odčinil? Napísal horor o vraždiacej sépii. Televízne spracovanie má k Čeľustiam strašne ďaleko, ale inak to nie je také zlé, hlúpe, neatmosférické a nestrašidelné, ako by sa mohlo zdať. Naopak, herecké obsadenie (William Petersen, Karen Sillas, Charles Martin Smith z NEPODPLATITEĽNÝCH, Dennis Arndt) je sympatické a televízna dĺžka troch hodín príjemná (zniesol by som aj ďalších 60 minút navyše pokojne). Poctivé remeslo s výborným (a i v realite veľmi záhadným) podmorským monštrom. Mám tento film dosť rád.(22.11.2008)

• Radyo

Uff, tříhodinové trápení skončilo. Tedy že jsou krakatice velké, to je známo, ale že by byly takhle krvelačné směrem k lidem? Hmm, dejme tomu... Každopádně mě tenhle TV film místy dost nudil, přeci jen téma nenažrané mořské obludy už bylo ve filmech obehráno mnohokrát a těžko v něm hledat nějaké inovace, takže se opakují zaběhané stereotypy. Herecké výkony odpovídají televizní produkci, dialogy jsou místy přihlouplé, ale to (jak naznačuji výše) plyne z té klišovitosti. Aspoň že na tu Melissu Crider se dalo koukat...(21.9.2013)

Všichni znají Čelisti (1975). Natočil je totiž Steven Spielberg a z nízkorozpočtového filmu se stal jeden z nejslavnějších hororů s velkými krvežíznivými zviřátky všech dob. Málokdo ví, že to nebyl Spielbergův nápad. Ale muž jménem Peter Benchley napsal knihu. I když musím říct, že v tomto případě platí, že film je lepší než kniha. Každopádně, ten samý muž napsal i další román - The Beast. Ovšem na filmovou Krakatici si jen tak nikdo nevzpomene. Jednak proto, že zdaleka nedosahuje kvalit Čelistí, a taky proto, že to nenatočil Steven. Rozdělení na dva filmy mi nevadí, ale tři hodiny jsou vlastně skutečně příliš. V první části se moc nestane a krom toho, že obětí je minimum, tak samotnou potvoru ani moc neuvidíme. Ve druhé části jsme na tom skoro stejně. Jen těch obětí přibyde. Moře dialogů a finále naopak velmi zkrouhlé. Není tu žádný pocit atmosféry jako v Čelistech. Postavy se chovají divně a ani po třech hodinách k nim nemáte žádný vztah. Přesto bych řekl, že Krakatice je nejlepším filmem o krakatici. Což je asi stejná pochvala jako, že Harrison Ford je nejlepší Indiana Jones. Prostě tu není konkurence. (50 %)(5.4.2017)

Typ tohoto filmuje zkrátka pořád dokola - blbosti o vodních, nebeských či jiných příšerách - hlavní hrdina správnej chlap, drnej borec- stále dokola - jde jen o to, co má z nějakého různého a zvláštního důvodu přiroste k srdci - mě oslovila zrovna Krakatice a pěkný William Petersen, možná je to právě on, co mě k filmu přitáhlo :)(3.7.2012)

Peter Bradford Benchley je americký spisovateľ, ktorého román "Čeľuste" sa stal v roku 1975 predlohou kultového rovnomenného filmu Stevena Spielberga. Film som videl mnoho krát, ale knihu som ešte nečítal. No nie je to tak dávno, čo som prelúskal Benchleyho román "Beštia" o obrovskom hlavonožcovi. Ten sa tiež dočkal svojho filmového spracovania. V roku 1996 vznikol dvojdielny televízny snímok "Krakatica". Film sa v mnohých detailoch odkláňa od knihy, no i tak sa jedná o dosť dobrú televíznu adaptáciu. ***(21.3.2018)