Culpepperovi hoši

Culpepperovi chlapci

Western

USA, 1972, 92 min

• honzzaq

Film se řadí k revizionistickým westernům, a to zejména svým příběhem, ve kterém chybí výraznější hranice mezi zlem a dobrem, jak ji známe z westernů klasické éry. Hlavní postava je antihrdina, který na pouti za svým snem zažívá tvrdou srážkou s realitou divokého západu, která je ostře v kontrastu s tradičními příběhy o westernových hrdinech. Dekonstrukce westernového mýtu je ale poměrně mdlá. Ve jménu zmíněné realističnosti se film vzdává výraznější stylizace a hry se žánrovými schématy, zároveň ale nemá dostatečně silný příběh a tah na branku, abych měl při jeho sledování pocit, že koukám na něco zásadního, co bych chtěl případně ještě někdy vidět znova. Sluší se dodat, že jsem to viděl v televizi s dabingem a v ořezu 4:3, který westernům opravdu nesluší.(29.11.2012)

Jen pro westernové fandy. Bez jediné velké hvězdy, ale s typově přesným castingem, kde žánrově zatížený fanoušek co má nakoukáno bude pokyvovat hlavou a přemýšlet, kde už tenhle krásný ošklivý ošlehaný westernový ksicht viděl (nejčastěji u Peckinpaha). Typový výběr herců je možná největší síla filmu, všichni kdo se tu objeví, nemusí hrát, stačí jejich zjev a věříte jim vše. Jinak jde o realistický western z honáckého prostředí, takže "jen" drsná dokumentární syrovost s několika dramatickými scénami.(8.9.2008)

Bývalý módní fotograf a tvůrce reklam pro mamuty trhu namíchal z klišé o životě kraváků, kritického pohledu na ně, skromného realismu a úsečného humoru pro mě překvapivě přitažlivé dílko, které v návaznosti na předchůdce typu Davesova "Kovboje" a v souladu s dobou přibližuje filmové rozprávky skutečnosti, aniž přitom riskuje, že příznivcům žánru nebude po chuti.(7.7.2016)

Obával som sa, že to bude nejaká ďalšia romantická kovbojská selanka, Culpepperovi chlapci sú však naopak dosť hustým westernom, v ktorom sa neustále čosi deje a nie je tu núdza o nezidealizované postavy verné divokému západu či drsné prestrelky a potýčky, do ktorých sa ostrá partia, ženúca veľké stádo nevľúdnou krajinou dostáva prakticky na každom kroku.(27.5.2013)

Je to taková realistická road movie s kravami. Špinavý western zalidněný nevzhlednými neotesanými honáky a jim se do cesty stavějícími podobně vypadajícími protivníky. Tedy film z jiné škatulky, než jsou westerny s pečlivě oholeným, slušivě oblečeným a navoněným Johnem Waynem (Johne, promiň, nemyslím to špatně). Mohu říct, že se mi to líbilo a celou dobu jsem si říkal, že to budou pěkné čtyři hvězdičky. Ale pokazil to konec, kdy se část kovbojů nechala nesmyslně teatrálně zastřelit jen proto, aby to pasovalo do scénáře. Ta scéna mi vzala náladu. Je to ale dobrý western, který by milovník žánru měl vidět. 70%(7.6.2011)

• Gary Grimes

• - Charles Martin Smith v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Dick Richards v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)