Raya a drak

• USA Raya and the Last Dragon (více)
Trailer 7

Kdysi dávno ve fantazijním světě Kumandry žili lidé a draci v harmonii. Kdykoliv pak zlověstné nestvůry nazývané Druuni ohrožovaly zemi, draci se pro záchranu svých lidských přátel obětovali. Nyní, o 500 let později, jsou tato monstra zpět a osamělá válečnice Raya, se vydává na dlouhou a nebezpečnou cestu, aby vystopovala posledního draka a hrozivé Druuny zastavila jednou provždy. Během své cesty však zjistí, že k záchraně světa nebude zapotřebí jen dračího kouzla, ale především i důvěry. (Falcon)

Trailer 7

HoneyBunny

Hlavní hrdin(k)a dává dohromady skupinu složenou ze zástupců různých frakcí + padouch, o kterém víme, že se na konci přidá k dobré partě + velká inspirace jihovýchodní Asií. Ano, mluvím o Avataru, který tohle všechno použil lépe než Raya. Přiznávám, tahle disneyovka vypadá nádherně, po technické stránce (hudba, režie, animace postav i prostředí) je skvělá. Jen nezačněte dloubat hlouběji. Třeba v tom, jak je ne úplně nenápadně misandrický (pohrdání muži, opak mysoginie). Hlavní hrdinka je žena. Hlavní drak je žena. Hlavní padouška (spíše "frenemy") je žena, se kterou má Raya vztah, ve kterém lze najít sexy lesbo podtóny. Mužské postavy tu zastupuje malý chlapec, tlustý jelimanský bojovník a otec hlavní hrdinky, který je většinu filmu mimo děj. Disney se rád ohání tím, že tvoří vzory pro děti, ale fakt nevím, jak si v tomto má malý kluk najít vzor... Raya samotná také není silný vzor a ani zajímavá hrdinka. Je sobecká, tajnůřkářská, dělá unáhlená rozhodnutí. Srovnejte s Aangem z Avataru, na kterém viselo obrovské břemeno, o kterém pochyboval, že ho unese, ale vždycky se snažil udělat dobrou věc. Raya asi bude v sbírat upocené body za to, že "reprezentuje" Asiaty, ale jestli chtějí být reprezentovaní vykrádačkou šestnáct let starého seriálu, který byl po obsahové stránce ve všem lepší, tak to tedy klobouk dolů... ()

SonGokussj

Vcelku zajímavé se na toto kouknout pár dní po opakovaném shlédnuti Avengers: Infinity War :-) Protože průběh to má, alespoň v první polovině, dost stejný. Animace super, dráček úžasný, vyprávění milé. Ale až na pár odlišností do kopíruje klasický 1000x odvyprávěn příběh o putování s cílem "najít všechny části", u toho trochu poznat postavy, skamarádit veškeré frakce, ach, zrada důvěry, ach, náprava důvěry, vše dobré, konec dobrý. Proto ten střed. Ale pokud jste neviděli, určitě to patří k tomu lepšímu :-) Nezklame. Dragon goes brrrrr 60 % ()

Radko

Ústrednou je myšlienka obnovenia dôvery. Ničoho viac. Človek dôverujúci sa môže stokrát popáliť, ale nestratí pritom zväčša kľúč od života. Pretože okamihom nadobúdania nedôvery ku kadečomu všeličomu sa stráca zrazu všetko. Nastupuje strach, nenávisť, paranoja, koniec dialógu. A, netreba zabúdať samozrejme na to, že nedôverčivosť je síce múdrosť, to nepochybne. Ale, ako je dávno známe nedôverčivosť je múdrosť výlučne hlupákov. ()

Toren

8/10. Precizní animovaný blockbuster, který v hektickém tempu zvládá vykreslovat fantaskní svět plný audiovizuálních nápadů, solidně vystavěný ansámbl hrdinů a notnou porci slušné zábavy. Tahle "sázka na jistotu" se Disneymu prostě povedla a výsledný produkt dokáže zacílit na naprosto každého diváka. Neuvěřitelný, že se z pohádek pro děti (v moderní době) stávají produkčně a tématicky takhle opulentní velkofilmy. ()

DJ_bart

"If you really want to unite divided people, you need to restore the peace." ______ Mno, je nutno upřímně přiznat, že při žalostný expozici (cca první půlhodina) nového disneyovského eventu 'Raya and the Last Dragon' mě provázel provázel nepopsatelný skepticismus a ambivalence. Animák celkově trpí nehorázně nekonzistentní narativní tonalitou, která kvalitativně osciluje jak sinusoida - jednou mě paralyzoval disneyovský cringe, podruhé mě zas absolutně urhanula diegetická imaginace a fabulace, s níž tvůrci pracují, a mechanicky formují modus operandi fikčního makrosvěta inspirovaného mytologií jihoasijské kultury.... 'Raya and the Last Dragon' ve své preambuli předpojatě evokuje dojem klasický stereotypní disneyovský omalovánky o záchraně světa - jenže s neustále se eskalujícím napětím a dějovými obrátkami, holisticky pojatou expanzí mytické komplexnosti, nemluvě o impresivní animaci a vizuální stránce, animák naprosto předčí veškerá očekávání, a diváka dynamicky pohltí do takové míry, že posléze nedokáže vnímat veškerá superlativa. Poněvadž, alespoň z mýho pohledu, čím víc jsem sympatizoval s tvůrčí vizí, tím víc jsem si začal uvědomovat, o jak neskutečně poutavou wannabe fantasy post-apokalyptickou adventuru se jedná.... 'Raya and the Last Dragon' je v podstatě epická heroická alegorie o významu vzájemné spolupráce, solidarity a loajality (což je koncept který lze velmi výstižně aplikovat i na současnou pandemickou situaci, kdy je společnost polarizovaná, pesimistická a nedůvěřivá jako nikdy předtím), a zároveň jde o snad první disneyovku, kde naprosto absentují muzikální pasáže (což fakt cením), a naopak naprosto vévodí fenomenální hudební doprovod, který v ideálních fázích dokáže vyvolat husí kůži až na prdeli a efektivně zadrnkat na emoční strunku publika - tudíž přes jistou formu kýče jsem si na samotný závěr jako správná senzitivní čubka pobrečel. Načež dechberoucí finální peripetie, které famózně využívají impulzivní akci - ačkoliv v leckterých ohledech zbytečně využívají principu deus ex machiny - posléze nabízí díky nuancím character developmentu jednotlivých postav, na nichž animák primárně staví, tak intenzivní emoční impakt, že málokteré oko nezůstane suché..... V konkluzi 'Raya and the Last Dragon' simultánně vytváří humorný, výpravně vzrušující, žánrově i emocionálně kompaktní a narativně senzacechtivý animák, který v rámci žánru nejenže splňuje, ale také překonává svůj standardní arbitr - a do celé disneyovské karcinogenní žumpy přináší netradiční ekvivalent toho, jak vyprávět nové anti-utopické fantazijní příběhy. Pokud touhle atypickou cestou hodlá Myšácký korporát nadále pokračovat, nemám s tím sebemenší problém - a možná si u mě po té kanonádě generických blockbusterových sraček napraví reputaci. Casting/dabing (Awkwafina a Wong ftw!) je dokonalej... bodové hodnocení protentokrát vynechám - každopádně pálím plnou palbou - odjakživa jsem měl slabost pro animáky, nehledě na věk - 'Raya and the Last Dragon' ve mě opět probudilo mou odvěkou lásku k tomuto inovativnímu médiu a garantu univerzálního eskapismu, za což tvůrcům dlužím ohromné díky 🐉🔥⛩️💞 () (méně) (více)

• Původní datum vydání filmu bylo 25. listopadu 2020, ale kvůli pandemii covid-19 byla premiéra přesunuta na 12. března 2021. (ČSFD)
  • V průběhu celé tvorby filmu se lidem z produkčního týmu narodilo celkem 42 dětí. Překvapivě ani jedno z nich nedostalo jméno Raya. (Najlvin)
  • Rayin bojový styl využívající dvě hole vychází z filipínského bojového umění Kali, také známého jako Arnis nebo Escrima. (ČSFD)

Související novinky

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+

24.03.2021

Špatné zprávy pro kina, dobré zprávy pro nedočkavé diváky. Studio Disney čerstvě oznámilo, že vedle tradiční premiéry v kinech dorazí snímky Cruella a Black Widow rovněž ve stejný den i na… (více)