Reklama

Reklama

Naděje

  • Norsko Håp (více)
Trailer 1

Anja a Tomas představují pár, jakých známe mnoho. Oba jsou ve středním věku, v plné síle, pevně spojeni dětmi a rodinou. Z jejich romantické lásky už po letech soužití mnoho nezbylo, žijí spíše vedle sebe než spolu a většinu energie dávají do své práce. Tomasův přístup už dokonce hraničí s workoholismem. Anja jako divadelní režisérka právě zažívá triumf díky premiéře nejnovějšího představení, když jí lékaři oznámí, že má fatální neléčitelný nádor a před sebou pouhé tři měsíce života. Do Vánoc zbývá jeden den, dětem nic říct nechce a jediný, o koho se Anja může opřít je Tomas. Anja se rozhodne být silná a bojovat. Může smrtící diagnóza dát jejich rozbitý vztah znovu dohromady nebo už mezi nimi opravdu nic nezbylo? I ve chvíli, kdy jsou vaše šance minimální, naděje vždycky existuje. (Bontonfilm)

(více)

Recenze (22)

Aky 

všechny recenze uživatele

Chytlavý film na mnohokrát hrané téma. Nebyhýbám se otevřeným koncům, někdy je docela vítám, zde mi tečka na závěr chyběla. ()

sochoking 

všechny recenze uživatele

Depresívna romantika nahovado! Severania dokážu urobiť z akejkoľvek témy, ktorá tu už bola nespočetne krát, neobyčajný filmový zážitok! 80% ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Maria Sødahlová má můj obdiv. Natočit o svých vlastních zážitcích s (ne)umíráním na rakovinu celovečerní film je dost ošidná záležitost, ale autorka to zvládla bez patosu, a ani ze sebe neudělala světici. Samozřejmě jí byli oporou oba skvělí herci v hlavních rolích (Stellan Skarsgård svoji předlohu zná přes dvacet let, tak nevím, jak se mu to hrálo). Rozhodnutí blíže nepředstavovat zbytek rodiny bylo vzhledem k množství jeho, jejích i jejich potomků správné, protože by to film neunesl. Takhle sice působí jen jako sympatický komparz, ale o to přehlednější je hlavní motiv filmu a jeho poselství. Civilní drama, ve kterém se bilancuje celý život, podané s příměsí humoru a romantiky. Rozhodně stojí za vidění. ()

Filmmaniak 

všechny recenze uživatele

Vynikající drama o (ne)umírání s dokonale věrohodnými postavami, natočené zcela realisticky, civilně a bez patosu a přílišného tlačení na pilu. Díky skvělému scénáři a vynikajícím (místy až dechberoucím) hercům dokáže nabídnout silné okamžiky jak v emocionálně vypjatých momentech, tak ve ztišenějších pasážích. Bezútěšné pobíhání po nemocnicích a konzultace s ne vždy soucitným personálem v období vánočních svátků a na přelomu roku, dávkované v příběhu důsledně den po dni, kupodivu není jen propadem do deprese a chmur, neb snímek se ve své druhé polovině a zejména s blížícím se závěrem snaží vynahradit dosavadní smutek enormní dávkou dojímavého cukrkandlu, čímž paradoxně emocionálně již trochu ztrácí. I tak jde ale o suverénně režírovanou a po všech stránkách precizní vztahovou studii, na níž je zajímavé i to, že zpočátku poněkud odcizená partnerská dvojice hlavních hrdinů v ní k sobě znovu najde cestu a jejich povadlá láska znatelně nabere druhý dech právě až díky vidině potenciální blízké smrti jednoho z nich. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nič objavného nás síce nečaká, ale autentický civilizmus určite áno. Žiaden bucket list, pred smrťou riešite úplne iné veci a dokonca niekde v diaľke stále svieti svetielko nádeje, že ak motyka vystrelí, tak možno aj prežijete. Dôležitejšie sú ale vzťahy a to, ako ich prezentujú herci na plátne a tu niet čo vyčítať. Snáď len to, že so šiestich detí nedostane žiadne z nich dostatočný priestor, i keď to ani nebolo pri tomto koncepte potrebné, a možno že pani dotyčná berie všetko tak nejak s rozvahou, tu ale treba spomenúť aj lieky na utlmenie, ktoré berie a vďaka ktorým nemôže poriadne spávať. Takže ani tu niet nakoniec čo vyčítať, snáď len tú neoriginálnu tému... ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Aj takýto býva niekedy život .. boľavý (a nielen po zdravotnej stránke) .. ale vždy treba veriť. Dosť dobrý film. ()

snaked 

všechny recenze uživatele

4-5 // Doporučuju vidět v kině. Video úvod/pozdrav režisérky potěšil. Nemám co vytknout. Není tam patos, je to civilní, komorní, pravdivé. Herecké výkony chvílemi až dechberoucí. Andrea Bræin Hovig bezchybná, Stellan Skarsgård výborně sekunduje, nestrhává na sebe pozornost. (FEBIOFEST) ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Nádej je film, ktorý vás necháva pozerať dve hodiny na príbeh ženy, aby ste nakoniec vy žiadnu nádej nedostali. Žiadnu nádej na rozuzlenie jej stavu. Nádej je film len o tej nádeji pre ňu, lenže či tá nádej bola alebo nebola márna sa nikdy nedozviete. Myšlienkou je len to, že je dobré tú nádej mať. Ale pre diváka by sa kľudne mohol volať aj Beznádej. Bolo by to výstižnejšie. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Ono je otazka, proc se takove filmy toci a proc se na ne potom divaci koukaji?! Nic prijemneho, clovek ale vi, ze nestesti nechodi po horach, ale po lidech. A Nadeje nam ukazuje, jak by to v realnem zivote mohlo vypadat. Velmi dobre zpracovany a zahrany film, ktery pusobi opravdove. ()

MatyMazari 

všechny recenze uživatele

Naděje je emocionálně hutné drama, které tne skutečně do živého, zejména kvůli absenci plačtivého patosu nebo filmového přikrášlování reality. Filmů o umírání a vymezeném zbývajícím času již vzniklo několik, režisérka Maria Sødahl však vypráví velice civilní a realistický příběh jednoho páru, v němž po letech společného soužití veškerou romantiku nahradil pragmatismus. Navzdory scénám, jako je svatba nebo oznámení diagnózy početnému potomstvu se tak nedočkáte při sledování opravdu žádných sladkobolných momentů, jenom tvrdé reality, ve které při umírání jako by pro romantiku místo nezbylo. Více zde. ()

Renfield 

všechny recenze uživatele

Předně, klobouk dolů před Marií Sødahl, zvládla to opravdu mistrovsky! Celý příběh je neskutečně civilní, reálný, jednoduše uvěřitelný. To snad dvojnásob platí i pro (řekněme co se žánru týče) krizové scény. Anja se dozvídá svoji diagnózu, říká ji početné rodině a skoro finální svatba... vše velmi realisticky pojato, žádné přehánění, žádné přílišné nářky. Celkově jsou to právě ty nejsilnější scény, i když, ono je to sporné, jako hledání doktorů a práškový propad do deprese. Andrea Bræin Hovig je každopádně v každé z těchto částí výborná a Stellan Skarsgård taktéž. Co se jeho týče, velmi mě zaujalo, jak stále nechává prostor pro Andreu, i přes svůj bezchybný výkon, si scény nekrade pro sebe. Zajímavá je i práce s ostatními členy početné rodiny, dalo by se říci, že jsou tu jen komparsem, ale takový pocit jsem neměl. Je to právě naopak, větší prostor by odváděl pozornost od hlavní dvojice, od hlavního záměru filmu, řeknou tu právě tolik, kolik bylo třeba. Druhá polovina ve které přichází čas na onu naději a ve které je stále více jasné, že nemoc je tu až jako druhá, to jen potvrdí. 80% ()

Vajonek 

všechny recenze uživatele

Už dlouho jsem si hned od prvních minut nebyla takhle jistá, že sleduji jasně pětihvězdičkový film. V prvé řadě to zřejmě způsobily neuvěřitelně civilní herecké výkony, nejen od ústřední dvojice. V té (logicky) vynikala Andrea Hovig, která mistrně zvládla předvést celou škálu emocí, které její postavě v návaznosti na vývoj situace i účinky léků skákaly nahoru dolů opravdu hodně rychle; SS to v mých očích ale také neměl vůbec lehké, protože dostal postavu už ze své podstaty zřejmě více introvertní, nepříliš dávající najevo své city, a zahrajte to tak, aby tam nějaké byly a dalo se tomu věřit, že? Uvěřitelné to ale bylo více než dost, oba hlavní herci byli opravdu naprosto skvělí, emoce mezi nimi byly často až hmatatelné, ať už to byl odstup až určitý chlad zejména na začátku, bolest z výčitek či náznaky znovusbližování. Dva lidé z masa a kostí, kteří nebyli a nebudou dokonalí, ani spolu ani každý zvlášť, a které vás baví sledovat, i když vlastně "jen" obyčejně jsou a žijí (ač aktuálně v ne tak obyčejné situaci). A představitelé potomků Anji a Tomase i představitelé dalších postav ústřednímu páru více než zdatně sekundovali. Měla jsem pocit, že jsem v tom jejich velkém bytě s vysokými stropy s nimi, že to celé s nimi prožívám, v duchu jsem po vyřčení diagnózy několikrát nadávala Tomasovi, že je tak odtažitý, že svou ženu neobejme, nechytne za ruku, že jí nepomáhá, abych postupně čím dál víc chápala, že to není tak jednoduché, že sdělením toho ortelu se jen tak nezmění přirozený chod jejich už hodně unaveného zanedbávaného vztahu, v němž si oba asi zažili své a nebylo to zdaleka vždy jen růžové. Líbilo se mi, jak krásně bylo ukázané, jak v mezních situacích reagují různí lidé různě (a nemluvím jen o ústřední dvojici), co je pro jednoho přirozené, je pro druhého jako třeba příliš kruté nebo sobecké naprosto nepochopitelné. Líbilo se mi, že konec byl přesně takový, jaký se do toho filmu hodil, ani moc šťastný, ani moc smutný, jednoduše akorát. A už končím, protože dojmy z tohohle snímku se stejně nedají přesně popsat slovy, to se prostě musí vidět a prožít. 90 %. ()

Fido 

všechny recenze uživatele

V mezních situacích se mění žebříčky hodnot a lidé znovu nacházejí nejen naději, ale i lásku a víru... ()

kolemjdouc 

všechny recenze uživatele

Hovigová jela celým příběhem jak rozžhavené lamborghini.I když některé scény spadly do amerického klišé.O nehynoucím chápání a pochopení.Samozřejmě téma je na depresi pro lidi v blízkém okolí.Tohle je snad už druhý film který spíš mi přijde jako osvěta,návod jak v takových situacích postupovat.A neustále se ptát.Naděje umírá poslední.Skarsgard mi přišel jakože přešlapuje na místě a neví co si s tou rolí počít.On je spíš akčňák a ne aby ho postavili někam bokem a jen se měl nějak tvářit ()

tlesk 

všechny recenze uživatele

Mnohem víc než o nemoc jde mnohdy o smíření se s ní a znovunalezení si cesty k srdci těch, které milujeme či jsme milovali. Naděje je dost možná na první pohled seversky chladná, nebo spíš poněkud odosobněná sonda do emocemi zmítaného života umírající ženy a jejích nejbližších, která by zasloužila poněkud jistější přístup ve střižně a místy se poněkud vleče. Přesto z ní je paradoxně v mnoha záběrech cítit, jak osobní pro režisérku téma dost možná bylo. Jakkoli se díky výborně sestavenému obsazení nejedná o špatný film, natož průměrné drama, chybí mu přeci jen nějaká výraznější scéna (což možná lehce zachraňuje povedený, jakkoli nejednoznačný závěr snímku, končící tak trochu neuzavřenou otázkou), moment, který by opravdu chytil nebo zahřál u srdce. Byť tu takové potenciální okamžiky jsou, snímek funguje jako poněkud chladný počin, kterému jako by sem tam scházela tu více, tu méně patrná míra empatie. Jedinou postavou, ke které si vlastně vytvoříte nějaké výraznější pouto je hlavní protagonistka, všichni ostatní jsou poněkud dvojrozměrní. Přesto rozhodně stojí za to dát filmu šanci. ()

Pete 

všechny recenze uživatele

Nevím, jak to ti seveřani dělají, ale zase mě dostali - pod chladnou kůží jim pulsuje nálož citů. Naděje je tak nádherně upřímně a civilně odvyprávěná, křehká, intimní, a přitom dospěle vážná na těch správných místech, vyvážená, bez zbytečneho patosu a sentimentu. Zkrátka jsem u ní brečel, smál se, i zíral s otevřenou pusou přesně tak, jak tvůrci chtěli. Za to všechno subjektivně dávám jednu hvězdu navic. Tohle by měli dávat pravidelně o vánočních svátcích, ne Mrazíka! ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Prvotriedna európska filmarčina. Nóri nám predviedli, ako sa točí na jednej strane značne depresívne dramatický snímok s na druhej strane pozitívnym pohľadom na problematiku rodiny, medziľudských vzťahov a v konečnom dôsledku aj spoločnosti ako celku. Surovo realisticky zobrazená duševná búrka hlavnej hrdinky hľadajúcej sa v zmesi myšlienok a pocitov, ktoré sa bijú proti sebe. Stellan klasicky skvelý, avšak nad ním čnela Andrea Hovig s perfektným hereckým výkonom a obidvom som uveril každú jednu repliku. Tá svadobná linka už podľa mňa zbytočná a umelo naťahovaná, ale inak je to jeden z tých lepších snímkov súčasnosti. 80 % ()

MathLover 

všechny recenze uživatele

Naděje (2019) - velmi dojemné dílko...85% Nevnímala jsem to jako film o nemoci/umírání, ale jako film mapující vztah dvou lidí. A právě v tom byl pro mne film velmi dojemný - v tom, na kolik se autorce podařilo věrně vykreslit vztah dvou lidí se všemi jeho problémy. Vztah, který není ničím zvláštní, ale natolik se podobá vztahům, které zažíváme. Má identifikace s postavami proběhla tak plynule a nenápadně, že jsem si toho ani nevšimla. U mě se autorce opravdu podařilo "zabrnkat" na ty správné noty. Zaujalo mě ale zcela odlišné přijetí filmu mým manželem, který vycházel z kina, na rozdíl ode mě, bez emočního dojetí (což pro něj není typické, někdy se totiž dojímá snadněji než já). Tím nechci naznačovat takové to: Men Are from Mars, Women Are from Venus. Naopak, prostě se mi jen líbí, že současná tvorba (na rozdíl od minulosti) dovoluje nahlížet a vnímat situace z různých (ať už ženských, mužských či jiných) úhlů pohledu. Proto si myslím, že film Naděje může být zajímavý i pro někoho, komu třeba zrovna na ty správné noty "nebrnká". Na závěr ještě poznámka - dobře zařazená varování o spojitosti mezi rakovinou plic a kouřením... ()

Reklama

Reklama