Důkaz o Sídlišti: Sojčák

(amatérský film)

Místo, kde žijeme, přitom místo, o kterém se nic neví. V knihovně ani na internetu se moc nedočtete, a tak se pro nás staly nejvýznamnějším zdrojem fotografie a informace od samotných obyvatelů, našich známých i neznámých sousedů. Rozhodli jsme se historii a současnou podobu Sojčáku zvěčnit už jen proto, že to neudělal nikdo jiný a s plynoucím časem se bude tento úkol stávat stále náročnějším. Bez jakýchkoliv předchozích zkušeností jsme se po hlavě vrhli do natáčení dokumentárního filmu a sbírání dat pro foto publikaci. Ani jsme nevěřili, že se k nám tolik fotografií a materiálu někdy může dostat, a touto formou se chceme o to nejlepší podělit. (knoty)

Fr3nk

Fantasticky zpracovaný dokument dvou mladých pánů, kteří stejně jako já, vyrostli na jihočeském sídlišti. Oceňuji především informace o architektuře sídliště a to, kolik jich tvůrci do dokumentu dokázali vtlačit. Co vím, dokument se připravoval více než rok a je to vidět. Temná atmosféra z minulých let kolem sídliště je v Důkazu vykreslená naprosto skvěle a to především díky soundtracku, kteří tématicky připravili místní tvůrci. Jediná věc, co bych vypíchl je, že je škoda, že skateboardingu (byť jsem sám skater) byla věnována dle mého až příliš dlouhá pasáž. Divák, který o konkrétní věci moc neví, nemůže mít minimálně půlku pasáže tušení, o čem kluci v dokumentu mluví. Když ale tuhle malou nedokonalost pominu, je to určitě jeden z nejlíp zpracovaných dokumentů, které jsem v moderní době na české scéně viděl. Možná nejlepší. A ještě lepší na tom je, že díky Důkazu o Sídlišti je historie táborského hoodu zvěčněna. Díky! ()