Lumière Brothers' First Films, The

Dokumentární

USA, 1996, 61 min

Píše se rok 1895 a lidé vycházejí vraty na ulici, nastupují na loď, malé dítě papá, legendární pokropený kropič kropí zahradu, pánové hrají karty, přijíždí první vlak na nádraží a dělníci bourají zeď. A jak to dopadlo? Vzali se? Já vlastně ani nevím, protože tehdy filmaři kašlali na takové zbytečnosti jako jsou scénář, začátek nebo konec. Přesto jako filmový fanda si dovolím vyjádřit vděčnost filmovým pionýrům za to, že se pokusili lapit obraz a uchovat kus historie.(15.12.2016)

• Webb

Tady je chyba v letopočtu. Na You Tube je rok 1895. Tento film pojednává o odchodu lidí z práce s několika kočáry.(15.11.2008)

Prvé krátke filmíky zakladateľov kinematografie ( bratia Antoine a Auguste Lumiérovci ). V roku 1996 ich okomentoval v dokumentárnom filme Bertrand Tavernier.(21.7.2009)

• BluT

Zde je samozřejmě chyba v letopočtu. Film byl dokončen v roce 1896 ne 1996.(6.9.2008)

Scéna se zahrádkářem je prostě TOP. Skvělý byl taky číšník co se smál při kartách.(23.9.2009)

Docela legendární a můžu říct, že i dnes je tento snímek lepší než 50% filmů, které vidím v televizích.(28.9.2009)

• bangee

Viděl jsem jenom šesti minutovou verzi na youtubu, takže si netroufám hodnotit. Každopádně je to výborná cesta časem o víc jak sto let zpět, což se jen tak nevidí. Neřekl bych, že je to ryzí dokument, najdou se tam jak komické vložky, alá scénka s hadicí či vysmátý číšník, tak i snaha o spolupráci hudby a příběhu, alá scénka s bouráním zdi...(30.10.2009)