Dvanáct (TV seriál)

De Twaalf

• angličtina

The Twelve

Drama / Thriller

Belgie, 2019, 8 h 2 min (Minutáž: 46–55 min)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (8)

Další zářná seriálová lahůdka z Belgie se točí kolem porotců, kteří byli osudem vybráni pro proces soudu za vraždu. A je to tak ukázkově přirozený, uvěřitelný a emoční, že diváka kromě rozkrývání tajemství vraždy, zajímá hlavně to, jak problémy v jejich osobním životě mění jejich pohled na celý případ. Hodně potěšila i účast několika herců z jiné belgické pecky De Dag.(26.7.2020)

V seriáli rozhoduje 12 obyčajných, nezávislých ľudí o osude ženy odsúdenej z vraždy vlastného dieťaťa a najlepšej kamarátky. Pozadie obžalovanej a jednotlivých postáv z poroty sa odhaľuje pomalým tempom, čo je len dobré. V divákovi tak hlodá zvedavosť a patričný priestor dostáva aj jeho fantázia. Každý diel je pomenovaný po jednej z postáv, počas ktorého hlbšie nazeráme do jej minulosti. Chamtivosť, sebeckosť, žiarlivosť, neprajnosť…tvorci seriálu podávajú charaktery postáv zostra a pomerne kriticky. Ani ku koncu netušíte, kto stojí za vraždami, pretože jednotlivé výpovede si značne odporujú. Minimálne polovica seriálu The Twelfe sa odohráva na súde. Ten zvyšok v súkromí postáv, v ktorých sa nachádza tiež slušná kôpka špiny. Riešia problémy, ktoré vôbec nie sú banálne. Denne stoja pred morálnymi dilemami. Niektorí si procesom riešia nedostatok uznania, iní sa v ňom snažia nájsť katarziu v podobe vykúpenia z ťažkej minulosti. Kto má vlastne právo rozhodovať o osude druhého človeka?(12.8.2020)

nenápadná,ale o to povedenější seriálová pecka z Belgie.Nejen,že je tu zajímavý případ,kdy diváka zajímá co se stalo,ale spolu s tím je tu ještě porota,kdy většina z ní má svoje vlastní kostlivce ve skříni a to zákonitě mění jejich pohled na danou věc.Seriál navíc velmi dobře dokáže manipulovat s divákem,jelikož zhruba do poloviny ví to samé co porota - tedy nic a i když poté dostane pár informací navíc,ani zdaleka to není tolik aby si byl v čemkoliv alespoň o něco jistější.Moc tomu nepomůže ani - spolier - neurčitý konec,kdy si sice může divák leccos domyslet,ale pořád to není to uzavření,které by čekal.Což je věc,která by tak fungovala i v reálném procesu,kdy sice padne nějaké rozhodnutí,ale jistota tam není žádná.Samozřejmě pokud nejsou opravdu pádné důkazy,což v tomhle případě nejsou.Budu si muset na belgickou tvorbu víc posvítit...85%(14.9.2020)

Výborná studie lidských charakterů s jejich malicherností zatrpklostí a ubohostí.(3.8.2020)

Hodně povedenej seriál.(2.8.2020)

Netflix v krátké době servíruje druhé podobné drama ze soudní síně, kde se postupně díváme na to, jak jsou servírovány důkazy proti obžalované osobě a někdo rozhoduje o tom, či je vinná. V De Twaalf je to porota, na kterou se v deseti dílech zaměřujeme především. A po dosledování tohoto seriálu jsem teda fakt rád, že u nás o vině nerozhoduje právě porota, protože nevíte, jakých dvanáct labilních lidí do ní zrovna vyberou. Prakticky každý, koho sledujeme blíže, do rozhodnutí promítá vlastní situaci a vůbec mu nejde o důkazy nebo fakt, že bývalý manžel lže jako když tiskne, jeho nová družka s matkou záměrně upravují fakta a policistka je odhodlaná obžalovanou zničit a vlastně ani na chvilku nepochybuje, že by to mohlo být jinak - a to předtím, než viděla jakékoliv důkazy. Scénář si záměrně sugestivně hraje s detaily, na konci téměř každého dílu se objeví něco, co je k rozkrytí pachatele dvou vražd v rozmezí 16 let tu důležitější, a tu nikoliv. Diváka to nechá pochybovat až do úplného konce a řekl bych, že ani po něm nebudou jeho pocity zcela jednoznačné, jakkoliv by se to mohlo zdát opačně. Dovolím si svůj osobní SPOILER - první vraždu Frie neudělala, druhou ano... Ale tohle všechno až na základě posledních několika minut. Mrzelo mně, že od výslechů k verdiktu poroty se dostaneme strašně rychle. Vůbec by mně nevadilo, kdyby to tvůrci ještě o díl dva natáhli a ukázali nám více z minulosti i současnosti. Tak jako tak ale jdu na pět orionů (možná ještě v průběhu dnů snížím na čtyři, ale pořád zatraceně lepší čtyři). Tohle si fakt dejte, protože je to napínavé, sugestivní, vyvolává to otázky, člověk možná zapochybuje trochu o své integritě a svém vlastním úsudku. Mimořádně povedená belgická věc, více takových...(15.7.2020)

Nenechali ma unudit sa ani tou tvrdou flamcinou. Inteligentne spracované, postavy zaujímavé a dej rieši osudy polovice tuctu poroty, ktorá rozhoduje o nejasnom prípade vraždy mladej ženy a dcéry. Žiarlivosť,lož a azda nenávisť sú metla ľudstva. Belgicko nie je výnimkou.(17.7.2020)

Neviem, prečo tam boli všetky ženy vykreslené ako totálne čúzy, ani neviem, kto by takú porotu vybral - ak vybrali týchto spomedzi celej sály ľudí, tak nechcem vedieť akí boli ostatní.Vadilo mi, že sa to celé vracia k tým istým faktom a prichádzajú na veci, ktoré si mohli uvedomiť hneď. Čakala som nejaké poriadne fakty a závery, ale ku koncu to celé išlo dostratena.(18.7.2020)