1982

V červnu 1982 napadne Izrael sousední Libanon, který se zotavuje z vleklé občanské války. Zatímco se geopolitický konflikt stále přibližuje, v soukromé škole na okraji Bejrútu se jedenáctiletý Wissam snaží sebrat odvahu a říci spolužačce, že je do ní zamilovaný. Pro snílka jako je Wissam, který raději kreslí než hraje fotbal, je těžké pochopit hrozící nebezpečí válečného násilí. Ale pro jeho učitele, Yesmine a Josepha jsou trysková letadla na obloze předzvěstí něčeho mnohem většího. Zatímco se snaží před svými studenty skrýt strach, zakrývají také trhlinu v jejich vztahu, protože stojí na opačných stranách tohoto politického rozkolu. (Cinemax)

Nach

1982 je náhledem do duše dospívajícího chlapce, který spíše žije ve vlastním světě, než realitou okolo. Jo a k tomu se snaží vyznat lásku své spolužačce, což se snadněji představí, než udělá. Bohužel ale je zrovna avizovaný rok 1982, ve kterém vrcholily snahy Libanonu a Sírie o zničení Izraele, což - jak dnes víme - se jim krutě vymstilo. Právě tato třaskavá válečná situace je i pozadím tohoto příběhu. Postavy v něm jsou skutečně kvalitně vykresleny. Práce s kamerou a střihem občas připomene artovější snímky. Naproti tomu příběh sám o sobě nemá moc styčných bodů. Díky tomu i na 90 minut mi celek působil zdlouhavě. Přesto však zhlédnutí doporučuji všem, kteří spíše holdují nezávislé filmařině a rádi by viděli něco pohledem malého chlapce. 70% ()

Malarkey

1982 má zajímavý námět. Dobově ukazuje moment, kdy Izrael napadl Libanon a promítá to do příběhů obyčejných lidí, mezi kterými by se mohl najít každý z nás. K tomu, aby toho nebylo málo, přidává i pohled dětskýma očima, což by mohlo nahrávat na kvalitu filmu. Výsledek je ale zajímavý, leč ničím, až na pár zajímavých animovaných vsuvek, zvláštní dobové drama. ()