• Japonsko

• Japonsko

殺し屋 1

Akční / Krimi / Horor / Komedie

Japonsko / Hong Kong / Jižní Korea, 2001, 129 min

Film obsahuje dva velice výrazne a zaujímavé aspekty. Prvý je samotný Ichi. Mlynček na mäso, ktorému by som na ulici hodil dve koruny a hlavne samotná "motivácia" zabíjať. A druhý gore scény, ktoré podľa mňa (po výbornom Oodishon) smrdeli samoúčelovosťou a snahou za každu cenu šokovať. Čo sa celkom darí (u Miikeho nič nové), ale vzhľadom na celkovú uvoľnenú atmosféru snímku IMHO strácajú na atraktivite.(16.10.2005)

• Reiniš

Tenhle film mě skutečně šokoval, ne však svojí brutalitou, ale spíš debilitou a totální absencí pořádného příběhu. Banda asiatů (který od sebe nejdou rozeznat) běhá tam a zpátky, přitom se nesmyslně mrzačí a týrá. Násilí začne po čase nudit a svojí samoúčelností je spíš k smíchu. U Ichiho si člověk uvědomí, jak je třeba takový Kill Bill zábavným a inteligentním snímkem. Miike natočil naprostou prasárnu, která vám maximálně předvede jak lze zohavit lidské tělo na sto způsobů. Nic jiného tenhle ,,Úžasný akční nářez a umělecké dílo", jak píšou kolegové okolo, nenabízí.(5.7.2008)

Hlboko v útrobách rozsekaných tiel, medzi kilometrami čriev a hektolitrami striekajúcej krvi, v kútiku duše plačúceho zabijáka či Kakiharových úst, márne hľadajúc skrytú pointu som prišiel iba na jedno... japonci nie sú normálni :) Úchylnosť, brutalita a miestami až nechutný sadizmus je zakrytý vizuálne prepracovaným obalom a zbytočnou dľžkou. IMHO, ako vôbec napadlo Kakiharu, že s ním Ichi skoncuje nejakým jemu "príjemne" sadistickým spôsobom? Však jeho práca bola rýchla a presná, aj keď brutálne ;) 6/10(10.11.2006)

Tohle je asi opravdu nejbrutálnější film, co jsem zatím zhlédl. Sadomasochistický 'usměvavý' démonický Yakuza čistič Kakihara převezme po svém zmizelém bossovi gang. Ale v momentě, když začne objevovat na prvočinitele rozřezané kámoše yakuzáky poprvé v životě pocítí strach a zároveň výzvu. Jediné, co Kakihara ví a tuší je, že se objevil někdo ještě více brutálnější než je on a ten někdo má jméno Ichi. Opravdu ani Kakiharu a ani Ichiho bych potkat nechtěl. Kakiharovy metody dlouhého utrpení obětí jsou opravdu, ještě to musím zopakovat, to nejbrutálnější, co jsem ve filmu zatím viděl, i když Ichi je sice jen řezník, ale jeho pohled, když pozoruje oběti, které postupně vykrvácí, je možná ještě hrozivější než Kakiharův úsměv. Jdu se kouknout na Miikeho Oodishon.(19.6.2004)

Poměrně přesně vystihl v několika řádcích jádro pudla JFL: "...na dílo brakového režiséra je film v postavách příliš propracovaný, v užití a stylizaci násilí příliš důmyslný a v závěru až příliš matoucí a zcizující. Miike totiž moc dobře ví, co dělá, a ze všeho nejradši manipuluje diváky. Ichi je jeho sonda do diváckého vnímání násilí." - ano, ale právě proto vnímám, že tohle dílo neobstojí jako samostatný film, je to jen vytříbeně provokativní, nevyžádaný příspěvek do pomyslné společenské diskuse, což je přesně ten nešvar, který v mých očích rozděluje režiséry (i všechny ostatní umělce) na svrchované, nekompromitující se tvůrce a na samozvané společenské komentátory, vychovatele a mentory. Ten druhý přístup vpodstatě zneužívá a limituje umění, ať už záměrně nebo z nepochopení jeho skutečné povahy a nedozírných možností, a deklasuje díla na pouhé manipulační nástroje nebo přepravní nosiče názorů. Jenže když si pouštím film, s ničím menším se nespokojím, i kdyby to bylo vyrobené sebezajímavěji.(2.12.2014)

• - Film vzniknul na motivy známé mangy Hideo Yamamota. (Divočák)

• - Herec Susumu Terajima, který je ve filmu mučen zavěšením na háky, strávil před samotnou scénou 12 hodin v maskérně. Dalších 12 hodin pak zabralo natáčení samotné scény. (Divočák)

• - Divákům na Torontském mezinárodním filmovém festivalu byly při vstupu do sálu, kde byl Ichi promítán, podávány i papírové pytlíky na zvracení. (Divočák)