Atlantis

• Francie Atlantis (více)
Dokumentární / Hudební
Francie / Itálie, 1991, 78 min

Vydejte se na fascinující cestu do hlubin oceánu, kde kamera odhaluje podmořský život ve všech jeho možných podobách: let obřích rejnoků, balet lachtanů, namlouvací ceremoniály ryb nebo nenasytnost žraloků. To za doprovodu magických tónů hudby Erica Serry. (Magic Box)

POMO

Pre mňa neprekonateľný dokument spod vody, ktorý je niečím viac než len dokumentom. Tancoval som, bol som dojatý. ()

Radyo

Exkluzivní exkurze do podmořského světa prostřednictvím skvělého Luca Bessona a za doprovodu stylizované hudby Erica Serry je pastvou pro oči (hlavně pasáž pod ledem) i pro uši. Doporučuji každému. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $138,000Tržby Celosvetovo $3,300,000║ Krásne podmorské zábery, začlenené do určitých etáp v doprovode úžasnej lahodnej hudby. /80%/ ()

tron

Snový ATLANTIS láme hranicu medzi „obyčajným“ filmom a dokumentom, keďže je všetko z toho – a nič. „Francúzsky Spielberg“ Luc Besson od detstva miloval vodu, ale kvôli zdravotnému stavu sa nemohol živiť práve v tejto oblasti a tak sa dal aspoň na nakrúcanie filmov. A v ATLANTISE, pokladaným za veľmi voľné pokračovanie úchvatnej MAGICKEJ HLBOČINY, zvládol s najbližšími spolupracovníkmi úžasný kus roboty, keď niekoľko mesiacov navštevovali všetky svetové oceány a nakrútili v nich fascinujúci vizuálny materiál, počas post-produkcie podmaľovaný neuveriteľnou hudbou. Kino Považan 1997 ()

Morien

Odmítám věřit jinak, než že všichni zúčastnění jsou čarodějové. Plus když jednou tatínek přišel domů s otázkou, zda chceme vidět Voldemorta, tak jsem netušila, že tím bude myslet chobotnice mezi chaluhami, ale měl absolutní pravdu. ()

NinadeL

Pokud se mi líbil dokument Riefenstahlové Impressionen unter Wasser, není důvod Atlantis vnímat jakkoli odlišně. ()

D.Moore

V hlavních rolích podmanivá hudba Erica Serry a krásy světa podmořského. Výsledkem je meditativní podívaná, při níž se člověk sám sebe ptá, k čemu to hernajs vlastně je, že umíme například vystřelovat rakety do vesmíru, když příroda dokáže všechno TOHLE a nás k tomu vůbec nepotřebuje. Naopak, spíš jí v tom překážíme. ()

kinej

Besson a Serra nám tady předkládají nefalšovanou nálož. Fascinují chování některých mořských živočichů je doprávazené brutálně nehoráznou hudbou. ()

Big Bear

Očekával jsem sluchově-vizuální orgie už jen díky hodně hustému hodocení zde. Výsledek ani nezklamal, ani nepřekvapil. Přirovnal bych to k filmu Baraka i když ta mi sedla více. Hudba fajn, ale ne vždy mi souzněla s náladou a obrazem. Určitě to však stojí za vidění na nějaké velkoplošné TV... * * * ()

Legas

Podmořská poezie, balet z jiného světa. Nutno vidět na velkém plátně. Souhra obrazu a hudby je dokonalá. ()

Webb

Originálně pojaté podmořské vyobrazení života podle pocitů, které nepotřebuje komentář. Pořád se však jedná o nevyrovnaný sled scén. Na některá místa jsem se naladil a na jiná nikoliv. Hlavně to záleží na zvolené hudbě, práci kamery a obrazech vodní říše. U těchto tří kritérií mi nejvíce vadila místy hudební stránka, která tam občas nepasovala. Nebo třeba operní hudba se mi líbila, jenže ten konec s potleskem mohli ustřihnout atd. Ale jinak celkem spokojenost. ()

Šakal

S trochou nadsázky by se dalo napsat, že těm z vás, kterým v Le Grand bleu vadila ta romantická linie příběhu je určen tento snímek. Tam, kde Magická hlubina resp. potápěč Jacques Mayol končí, Atlantis navazuje. Všem těm, kterým se v této uspěchané době zasteskne po nějakém „životabudiči“, který vám spolehlivě dobije baterky, doporučuji sáhnout po této fascinující podmořské exkurzi Luca Bessona po Galapágách, Bahamách,Tahity, severním pólu.... a nechat se unášet úchvatnými záběry podmořského světa (žijícího si svým vlastním životem) a majícího ve spojení s hudbou Erica Serry a Londýnského královského filharmonického orchestru (téměř) meditativní charakter. Tohle není „obyčejný“ dokument mající vědecké ambice, tohle je umělecká, estetická podívaná. 90% ()

Anderton

Z filmu v dobrom slova zmysle cítiť nesmierne úsilie všetkých, ktorí sa na ňom podielali. Zaujímalo by ma, aká bola dramaturgia filmu, ako vyzeral pôvodný scenár, ako sa improvizovalo, či sa upravoval scenár podľa natočených záberov a tak podobne. Bohužiaľ v televízii pri tomto type filmu nie je možné udržať patričnú pozornosť po celý čas, proste v obývačke sa meditovať nedá a vo filmových kluboch som Atlantis od jeho distribúcie v roku 1991/2 nezaregistroval. ()

Slarque

Podmořská výprava do světa vodní modře je pomalovaná geniální hudbou Erica Serry. Doporučeno všude, všem a vždycky! ()

Chrustyn

Vizuálně nádherný dokument s překrásnou hudební kulisou. Pokud vám toto stačí ke štěstí přidejte si minimálně dvě hvězdy navrch. Pro mě to bylo málo ale věřím, že Luc a jeho kameramani si to užili neskutečně. Kdybych tam byl s nima chrochtal bych blahem ale do televize se prostě tolik ponořit nedokážu. ()

Stanislaus

Velkolepý dokument s nepřeberným množstvím sugestivních scén, které společně s fantastickou hudbou Erica Serry vytváří znamenitý audiovizuální zážitek. Film je na jedné straně běžným dokumentem o zvířatech, zatímco na druhé straně magickou symfonií, která je doprovázena unikátními obrazy. Nejpůsobivější scény byly pro mě ty s mantami a velrybími žraloky. ()

Othello

Plave to tam všechno pěkně, to jo, ale já nějak tu klidnou meditaci frackovi Bessonovi nevěřím, obzvlášť ve scénách, kdy se dívám na leguána na kameni a do toho Serra jede svoje "Get your body moving." ()

JASON_X

Tohle je srovnatelné s Reggiem leda kvůli podobnému námětu, jinak ale Atlantis za Reggiovými filmy pokulhává ve všech směrech - barevně minimalistický a většinou jakoby závojem zastřený obraz (což bylo ale jistě záměrem), nevhodně zvolená hudba (Glasse nikterak neadoruju, ale při tomhle filmu se mi po jeho hudbě stýskalo - nejpříšernější hudební okamžik Atlantidy byl neuvěřitelně ohavný a nevkusný song v kapitole "láska") a celková nezáživnost, béčkovost, obyčejnost... Nejvíc (i hudebně) se mi líbila kapitola s mantou obrovskou, i několik dalších hezkých momentů tam bylo (červená chobotnice v chaluhovém(?) "lese", noc...), takže dejme tomu tři hvězdy za estetičnost, ale ani meditativně a ani informativně na mě snímek nijak zvlášť nezapůsobil. ()