Atlantis

• Francie Atlantis (více)
Dokumentární / Hudební
Francie / Itálie, 1991, 78 min

Vydejte se na fascinující cestu do hlubin oceánu, kde kamera odhaluje podmořský život ve všech jeho možných podobách: let obřích rejnoků, balet lachtanů, namlouvací ceremoniály ryb nebo nenasytnost žraloků. To za doprovodu magických tónů hudby Erica Serry. (Magic Box)

RomanHyde

Nebudu zde sdílet nadšené a opěvné ovace ostatních uživatelů. "Dokument" Atlantis nenabídl nic více, než-li nabízí průměrné přírodní dokumenty BBC či jiných televizí, ba naopak. Byl jsem natěšen na mnohem větší nálož úchvatných obrazů, podmořských scenérií podaných uměleckým přístupem a v souznění s parádní muzikou. Bohužel ani jedno, ani druhé, ani třetí se mi dostatečně nedostalo. Fragmenty z Magické hlubiny ve mne zanechaly mnohem hezčí obrazy a taktéž hudební zážitek. Vůbec muzika Erica Serry (jehož mám díky soundtracku k Magické hlubině moc rád), byla jakýsi polotovar, možná až příliš narychlo připravený a někdy působila až lehce rušivě (tím myslím hlavně trošku nešetrně použité tucky). Mé pocity z poněkud nevyrovnaného, místy energii ztrácejícího (nechci přímo napsat nudného) a jako kdyby nastavovaného "dokumentu" jsou smíšené. Nemohu hodnotit lépe, i kdybych chtěl. ()

levente

Skvělá hudba, perfektní herecké výkony, rybičky se setsakramentsky vyřádily. Film na nedělení odpoledne, kdy se člověk chce uklidnit, zasnít se a zaplavat. ()

Redbee

Nikdy nezapomenu na zpěv operní zpěvačky, doprovázený unaveným máváním ploutví nádherné manty. Geniální. ()

GIK

Hned na začátku při znělce Gaumontu – propaganda – 3D vesmír. „Ponořte se o pár milionů let zpátky.“ „Člověk se zrodil.“ Dělejme propagandu hezkou hudbou a líbivými obrázky a lidé budou dojetím žmoulat čepice, s radostí nám skočí na špek a spolknou propagandičku i s navijákem. Nezáživný nudný film přežitelný pouze při pouštění 1,2 – 1,4násobnou rychlostí. Pěkní pouze žraloci. Občas dobrá hudba. Zajímavé destinace: Seychely, Nová Kaledonie, Galapágy, Tahiti. Vůbec se nezlobím, že mi DVD leželo možná dvacet let zabalené v šuplíku. ()

arkis

Geniálna súhra majstrovskej hudby a úchvatných záberov z podmorského sveta. Také niečo mohol nakrútiť iba niekto, kto už vie pod vodou aj dýchať! :-) ()

Kubi21

Ani ne tak dokument, jako symfonický koncert s nádhernými obrázky, který Vás vtáhne do sebe a provede Vás fantazijním světem pod mořskou hladinou. Nutno vidět v kině. Velké plátno tomu dodává tu hloubku a rozlehlost. Prostě nádhera. ()

Hawaj

Podmořský záběry bez keců, ale s velmi dobře vybranou muzikou. Úchvatná pastva pro oči, která se poněkud liší od podobnejch filmů. Vydržel bych na to čučet klidně i dvakrát dýl. Kamera Besson sám (je to starej potápeč). Úžasný kino zážitek s pár lidma, kteří marně čekali hraný pokračování jeho hlubiny :) ()

rawboy

K nádherným podmořským záběrům je hudba Erica Serry mnohdy až rušivá a mě zážitek trochu zkalila a hodnocení tím i utrpělo (jedna hvězdička dolů). ()

alex011

Velmi pekne. Po uvodnej hypnotizujucej reci som pocas pozerania zostal akoby zhypnotizovany a len som sa s usmevom prizeral na tie nadherne sceny, ktore su nam servirovane a vydrzalo mi to takmer dokonca. ()

buchannon odpad!

Kristepane, co je tohle za haluz a proč nad tím všichni slintají? Větší ******** aby pohledal. Tohle má být opravdu pokračování Magické hlubiny? Tak proč tam jsou jen jacísi mořští živočichové? Kdyby se aspoň pářili nebo se žrali navzájem, prostě jakákoli činnost a hlavně kdyby tam byl nějaký komentář. Víc jak hodinu čumět na nějaké ryby a poslouchat u toho hudbu, to považuji za kolosální ztrátu času, slušně řečeno. Anebo jsem měl napsat, jaké je tohle veliké umění? Myslím, že ne. ()

Grimaldi odpad!

Kdybych měl parafrázovat jednoho známého recenzenta, hezký ale naprosto zbytečný. Krásné záběry na podvodní svět, s nekonzistentní kvalitou hudby mně k radosti opravdu nestáčí. Jsem tu zjevně v menšině, ale od tak dobře hodnoceného dokumentu bych čekal víc než jen směs krátkých záběrů na jednotlivé živočichy, co Luc Besson natočil, aby se neřeklo že si vzal moc dlouhou dovolenou v exotických lokacích. V dnešní době jen nuda bez jakékoliv hodnoty. V době vzniku určitě ano, ale s dokumentární tvorbou současnosti se to nemůže vůbec srovnávat. ()

Kivis

Evoluce z nás udělala suchozemské savce. Moře patří jiným. Takhle jsou karty rozdaný a já toto pravidlo až na sem tam nějaké výjimky, které je potvrzují, dodržuji. Lucu Bessonovi patří velký dík za to, že mi připomněl, proč se do moře nikdy zrovna nehrnu. Takovejch potvor co tam plave - žralokama počínaje, mořskými hady a chobotnicemi konče. Ano, řada zástupců vodní říše má moje silné sympatie - z těch v Atlantisu zachycených si 10 z 10 zaslouží například kapustňáci. Ale i tyhle miláčky budu raději obdivovat z bezpečí svého domova prostřednictvím televizní obrazovky. Lucovi Bessonovi tedy patří také velký dík za to, že to nám, vyznavačům souše, umožňuje. Tleskám za nádherné záběry, tleskám za hudbu, tleskám za absenci komentáře, tleskám za závěrečné titulky. Samozřejmě si nejde nevzpomenout na o cca deset let mladší Tajemství oceánu, které jsem viděl dřív. Pamatuji si ho už jen matně, ale řekl bych, že je vizuálně atraktivnější (samozřejmě částečně díky technice, ale i celkovým pojetím), zatímco Atlantis je zase hravější. ()

Slida79

Ve své době to bylo velice unikátní, byla jsem na to třikrát v kině! Dnes se všemi dostupnými dokumenty je to již trochu úsměvné, ale atmosférou to pořád může velmi strhnout. ()

bosonoh

Není mnoho filmů které bych nazval básní. Tento však patří bez nejmenších diskuzí mezi ně. Pestrost a proměnlivost obrazu i hudby dává tomuto filmu bez děje mnoho tváří. Ani na okamžik se nenudíte. Chvíli se téměř nehybně vznášíte v ambientně meditačním vesmíru mezi bublinkami a za chvíli se houpete s tuleni ve vlnách mořských i rytmických. Neohrabanost a neškodnost mořských krav (kapustňáků) vystřídají divoké boje žraloků o kus krvavého masa. Nemá to však nic společného s přihlouplými akčními filmy. To vše patří k přirozenému a člověkem ještě poměrně nepoznamenanému světu pod hladinou. ()