The Vigil

Muž, který přes noc hlídá zesnulého člena své bývalé ortodoxní židovské komunity, se ocitá naproti zlovolné entitě v elektrizujícím celovečerním debutu spisovatele a režiséra Keitha Thomase. (JasonCZ)

J*A*S*M

No, jakoby, když to řeknu eufemisticky, nebavil jsem se. Na plnou hubu jsem se občas dost nudil, The Vigil skutečně není zrovna gejzírem zábavy. Ale dvě hvězdy se mi zdají moc příkré - natočený je ten film imho relativně hezky a atmosféru si drží v podstatě konstantně. Akorát to chtělo do scénáře přidat něco, co by tu nudu v jednom pokoji trochu oživilo. Finále mi pak přišlo až srandovní, jak rychle bylo zfouknuto. ()

EvilPhoEniX

Poměrně slibně vypadající a s nápadem neotřelý kousek je ve výsledku nezáživnou nudou, kde nefunguje téměř nic. Film vychází ze židovských tradic, kde hlavní hrdina je požádán, aby byl tzv. Shomerem- tedy aby si vzal noční hlídku v domě a pohlídal zesnulého z židovské komunity, což je celkem originální nápad, bohužel nebyl vůbec využit. Film je minimalistický, odehrává se v baráku s minimem postav, ale strašení se režisér vyhýbá jako čert kříže, na lekačky zde došly jen 2 a nefungovala bohužel žádná, démon se zde pořádně ani neukáže, atmosféra je spíš nezáživná než atmosférická a hlavní hrdina je bohužel taky nezajímavý. Nudil jsem se a nedoporučuji. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí>Ne, Zábavnost**, Hudba**, Vizuál**, Atmosféra***, Napětí**. 4/10. ()

tron

Strašný horor, ktorý vôbec nezačína zle (skôr naopak), ale postupom času ho máte (i kvôli nesympatickej hlavnej postave a ustavičnému „hučaniu“) po krk a želáte si, aby už bol koniec. Čo je dosť smutné, lebo židovská mytológia zjavne disponuje zaujímavými hororovými momentami a mohlo by byť zaujímavé natočiť o nich kvalitný horor. To však nie je prípad The Vigil. ()

*CARNIFEX*

“Ťažko” nevyužitý potenciál námetu, ktorý mohol byť ďaleko lepšou, atmosférickou delikatesou. Ono to takto podsunuté vyznieva trochu minimalisticky, no keď si to človek pustí na večer, o vyslovene tragickú, malú ducharinku sa nejedná. Každopádne, raz a dosť .. ()

darkrobyk

Hlídat jednu noc zemřelého, aby jeho duše došla klidu, se zdá jako brnkačka. A když si Jakov může takto vydělat 400 dolarů, po krátkém smlouvání práci přijme. Jenže netuší, že zemřelý se zapletl s temnotou, která ho chce opustit až nyní....což je smrtelné nebezpečí pro každou nalomenou duši v blízkém okolí. Trochu mi to evokovalo ruský Vij a popravdě konec jsem čekal naprosto opačný, páč k němu to směřovalo. Ten film není vyloženě špatný, ale i přes běžnou stopáž působí chvílemi nekonečně. Tedy já se úplně nenudil, ovšem svižnost by snímku prospěla. Možná zkrátit o čtvrt hodiny. Jakov je až příliš lehkovážný - místo četby modliteb si dopisuje po telefonu (což je při tomto obřadu zakázané a on to ví) a navíc si i schrupne! V napětí mě po dlouhou dobu drželo hlavně přikryté tělo, jelikož jsem pořád čekal, kdy se zvedne. V několika chvílích byla hudba mrazivá a epická, v momentech lekaček neskutečně úděsná až na hranu snesitelnosti - ale proč ne. Slušný vizuál a líbil se mi nápad s tím, jak není možné opustit dům. Být jiný konec hodnotil bych i výše. Slušný průměr na jedno podívání, mainstreamového diváka však asi neosloví vůbec. ()

pornogrind

The Vigil nabízí spíš takový komornější strašení odehrávající se v jednom baráku(víceméně v jednom pokoji) za jedné noci. Má to svoji atmosféru a v určitých pasážích to i slušně funguje. Konec je však takovej slabší. Myslím si ale, že hororů s židovskou tématikou zase až tolik není a proto přimhouřím oči a 3hvězdy dám. Je mi ale nad slunce jasný, že žádnou díru do světa filmu tenhle snímek neudělá. Prozatím má pouze 144 hodnocení. ()

Goldbeater

Slibně rozjetý hororový snímek z neokoukaného židovského prostředí bohužel hodně rychle naráží na příliš přímočarý a konvenční scénář bez originálních nápadů a hlavně dost postrádá atmosféru, tu se snaží kompenzovat strašně lacinými lekačkami jak z mainstreamových hororů, kdy za hlasitého zvukového efektu něco vyskočí ze stínu, ale hlavního hrdinu to nijak neohrožuje. Keith Thomas zvolil cestu ohraných postupů, jak posouvat děj kupředu, a finále filmu pod jeho rukama už pak zcela vyšumí do prázdna. Fádně jednoduchá a neuspokojivá podívaná. [Sitges 2019] ()

Filmmaniak

Klasický horor se strašidelným domem, duchy a démonem, v němž hlavní hrdina – mladý muž, jehož trápí trauma z minulosti i nedostatek financí – vezme za vděk jednorázovým kšeftem jako strážce mrtvého člena židovské obce (což je součást tradice), aniž by tušil, jaké zlo se to na něj bude snažit z mrtvého těla přeskočit. Snímek po solidní expozici celkem rychle sklouzne do hororové rutiny a série standardních lekaček, která využívá židovské elementy jen sporadicky a povrchně a místo toho se upíná k laciným klišé. Napětí je budováno celkem hutně (ačkoli pouze v rámci jednotlivých scén), řada pasáží je patřičně mrazivá a košer kamera hezky pracuje s tmou, to ale vystačí sotva na mírný nadprůměr, oproti slibnému námětu až překvapivě generický a s příliš uspěchaným koncem. ()

RUSSELL

Zdálo se, že by The Vigil mohl být konečně první pořádný horor vycházející z židovských tradic, mýtů a pověr. Ve výsledku jde pouze o další nepříliš invenční démonicko-duchařský horůrek, který zcela zadupává svůj potenciál. Přitom úvod vypadal slibně – první třetina je vcelku povedená a dokáže diváka vtáhnout do dění a vzbudit v něm očekávání strachu z toho, co se záhy bude dít. Jakmile se ale něco opravdu začne dít, tak celý film bohužel selhává a padá do totálního průměru. Napětí a atmosféra jsou místy budovány poměrně slušně, ale skoro vždy to velmi rychle vyšumí do prázdna. Ani jednou mě to nedokázalo chytit pořádně za koule a překvapit mě něčím nevídaným. Jsou zde veškerá možná klišé, která v podobném hororu lze čekat – ať už jde o různé dějové berličky, nudné lekačky či hrdinův boj s vlastním traumatem. Žádná tvůrčí hravost, neotřelý způsob strašení, prostě nic. Asi to mohlo být i mnohem horší, ale žádná oslňující pecka to rozhodně není. Při nejlepším jde o čistě průměrnou záležitost, ale já ji tu třetí hvězdu nedám, jelikož mě hrozně štve ten z okna vyhozený potenciál na strhující atmosférickou nálož s židovským démonem. ()

Arsenal83

Ortodoxáci so zakrútenými bokombradami, takzvané večné obete, sú hororom samy o sebe. Irán by vedel hovoriť svoje, veď len včera ich humanitárne bombardovali a Palestínci sú im vďační za trvácny status bezdomovectva. A tento film vie vystrašiť podobne. Musím povedať, že hoci väčšinu času ma nudil, dokázal zabrať ľakačkami v temnote a priniesol mi ponaučenie, že ak vám duch povie Shalom, čo znamená (aj) pokoj s tebou, nemyslí to celkom vážne. ()

Morholt

Vzhledem k mé slabosti pro všechno židovské jsem ocenil námět, líbila se mi atmosféra a sedl mi i představitel tzv. shomera. hlídače mrtvých. Ale Thomas daná pozitiva nedokázal využít. Hlavní hrdina se sice bojí moc hezky, ale předmět jeho strachu tu prakticky není vyjádřen a to mi postupem času vadilo čím dál víc. Film se vlastně omezil jen na plahočení se po domě, pocení a zrychlené dýchání. Těch pár lekaček nestojí za řeč a bubák se tu vlastně jen mihne. Škoda. 40% ()

Astaroth12

Nestáva sa často, že je natočený horor zo židovského prostredia, tradícií a mytológie. A tak som sa na tento film do cela tešil, ale asi som sa nemal. Lebo film neponúka nič nové. A aj to čo je stokrát prevarené, nedokáže pojať aspoň trocha zaujímavo či svižne. Jedine s čím ako-tak zaujme je atmosféra. Tá je niekedy celkom silná i ponurá. Ale celý film sa nedá stavať len na nej. Lakačky slabé a zobrazenie démona ako rozmazanú machuľu, tiež nie je určite pozitívum filmu. Ten tu mohol byt znázornený lepšie a hlavne démonickejšie. Tak som myslel, že aspoň finále ukáže niečo mrazivé, poprípade príde aspoň nejaký prepracovaný zvrat. Ale nič z toho sa nekonalo. Ako finále prišlo, tak aj odišlo. Tam ako sa zdá došli celkom nápady. I keď zíva lacnotou, kamerovo bol na slušnej urovni a tým aj atmosféra rástla. Je to medzi 2-3*. Ale keď z tohto prostredia veľa filmov nevzniká, prikloním sa k tomu vyššiemu hodnoteniu. ()

Martin741

Slubny namet je utopeny v reziserskej nemohucnosti, keith Thomas akokeby nevedel, ako dalej a cim ma vobec divaka vystrasit  : 15 % ()

honajz2

Zhruba do poloviny je to solidní atmosférický horor se zajímavým námětem, ale pak z toho bohužel vypadne klasická duchařina s nemalým počtem lekaček. To mě samozřejmě zklamalo, že si to neudrželo svůj potenciál až do konce a skončilo to takhle nevyužitě, ale i přesto musím uznat, že se Keith Thomas dost snažil a rozhodně to mělo něco do sebe i přes viditelně nízký rozpočet. Navíc to ani není horor ze skupiny "neurazí, nenadchne", na to to v sobě má dostatek zajímavých scén, jenže kvůli druhé polovině to u mě do průměru stejně spadlo. No, co se dá dělat, ale určitě to dopadlo lépe, než jsem očekával a za to jsem vždycky rád. 3* ()

oveckaoa

Jedno velké prázdné nic film Vám nic nedá ani si z něho nic nevezmete. Přitom námět je dobrý chlápek hlídá mrtvolu než přijedou pohřebáci a mezitím na něho útočí démon s obrácenou hlavou , ale tady pozitiva končí. Film je nudný lekačka zde je jedna jump scarů jak nasraných, ale o ničem a démon nevyužitý jelikož se objeví tak 5 minut z 88. 1 hvězda za námět 1 za toho démona jinak ztráta času a ruce pryč. ()

danielosbourne

Není to kdoví jak děsivý horor, ale na druhou stranu musím říct, že mě bavila ta atmosféra. Skvělý hudební doprovod a zajímavá kamera z toho dělají skoro artistický kus. Líbilo se mi i nahlédnutí do židovských rituálů, takže kdyby nebylo toho uspěchaného konce, možná bych šel i výše. Takhle je to průměr, který ale má své silné momenty. ()

Flopik

Hlavný hrdina ide strážiť ako "shomer" mŕtvolu do jedného domu a v ňom sa musí postaviť démonovi Maazikovi. Chválim vynikajúcu atmosféru počas celého filmu a mytológiu, ktorá bola celkom pekne rozpracovaná. Bavil ma aj sympatický hlavný herec. Problém však bol, že strašenie nebolo skoro žiadne a keď prišlo asi 2 krát, tak bolo poznať malinký rozpočet. Na svoju dĺžku je to aj celkom nudné a koniec mohol byť teda rozhodne lepší. Dám 3*, kto má rád pomalé horory tak ho to neurazí. ()

helraiser

V podstatě průměrný horor ve kterém se vyskytuje nějaký démon, ale má to opravdu slušnou atmosféru a zajímavé prostředí. Hororů odehrávajících se v židovské komunitě, zabývající se judaismem a jeho folklórem je jako šafránu, takže u mě opravdu spokojenost a docela mě to bavilo. ()

Shanen29

Ne,tak to mě opravdu nesedlo.Čekal jsem více toho židovského napětí a odkrytí jejich mystických tajů,ale film se dostával do průměrné šedi a to byla chyba,.kdy atmosféra celého příběhu se rozpadla.A tak to mohlo celkem fajn zafungovat.Škoda,ale průměr si to zaslouží. ()