The Vigil

Keith Thomas

Keith Thomas

Zach Kuperstein
  • Goldbeater

Mladý Yakov je jednoho večera najat jako „shomer“ - člověk, který podle židovské tradice přes noc střeží tělo zemřelého a odhání od něj zlé duchy. Celá taková noční hlídka se nazývá právě „vigil“, a jak je zřejmé, tahle temná noc nebude pro Yakova nic příjemného, bude se totiž muset potýkat nejen s prastarým démonem lačnícím po novém hostiteli, ale i s vlastními démony ve své mysli. Slibně rozjetý hororový snímek z neokoukaného židovského prostředí bohužel hodně rychle naráží na příliš přímočarý a konvenční scénář bez originálních nápadů a hlavně dost postrádá atmosféru, tu se snaží kompenzovat strašně lacinými lekačkami jak z mainstreamových hororů, kdy za hlasitého zvukového efektu něco vyskočí ze stínu, ale hlavního hrdinu to nijak neohrožuje. Keith Thomas zvolil cestu ohraných postupů, jak posouvat děj kupředu, a finále filmu pod jeho rukama už pak zcela vyšumí do prázdna. Fádně jednoduchá a neuspokojivá podívaná. [Sitges 2019](11.10.2019)

Klasický horor se strašidelným domem, duchy a démonem, v němž hlavní hrdina – mladý muž, jehož trápí trauma z minulosti i nedostatek financí – vezme za vděk jednorázovým kšeftem jako strážce mrtvého člena židovské obce (což je součást tradice), aniž by tušil, jaké zlo se to na něj bude snažit z mrtvého těla přeskočit. Snímek po solidní expozici celkem rychle sklouzne do hororové rutiny a série standardních lekaček, která využívá židovské elementy jen sporadicky a povrchně a místo toho se upíná k laciným klišé. Napětí je budováno celkem hutně (ačkoli pouze v rámci jednotlivých scén), řada pasáží je patřičně mrazivá a košer kamera hezky pracuje s tmou, to ale vystačí sotva na mírný nadprůměr, oproti slibnému námětu až překvapivě generický a s příliš uspěchaným koncem.(12.10.2019)

• RUSSELL

Zdálo se, že by The Vigil mohl být konečně první pořádný horor vycházející z židovských tradic, mýtů a pověr. Ve výsledku jde pouze o další nepříliš invenční démonicko-duchařský horůrek, který zcela zadupává svůj potenciál. Přitom úvod vypadal slibně – první třetina je vcelku povedená a dokáže diváka vtáhnout do dění a vzbudit v něm očekávání strachu z toho, co se záhy bude dít. Jakmile se ale něco opravdu začne dít, tak celý film bohužel selhává a padá do totálního průměru. Napětí a atmosféra jsou místy budovány poměrně slušně, ale skoro vždy to velmi rychle vyšumí do prázdna. Ani jednou mě to nedokázalo chytit pořádně za koule a překvapit mě něčím nevídaným. Jsou zde veškerá možná klišé, která v podobném hororu lze čekat – ať už jde o různé dějové berličky, nudné lekačky či hrdinův boj s vlastním traumatem. Žádná tvůrčí hravost, neotřelý způsob strašení, prostě nic. Asi to mohlo být i mnohem horší, ale žádná oslňující pecka to rozhodně není. Při nejlepším jde o čistě průměrnou záležitost, ale já ji tu třetí hvězdu nedám, jelikož mě hrozně štve ten z okna vyhozený potenciál na strhující atmosférickou nálož s židovským démonem.(11.10.2019)