The Vigil

Muž, který přes noc hlídá zesnulého člena své bývalé ortodoxní židovské komunity, se ocitá naproti zlovolné entitě v elektrizujícím celovečerním debutu spisovatele a režiséra Keitha Thomase. (JasonCZ)

Goldbeater

Slibně rozjetý hororový snímek z neokoukaného židovského prostředí bohužel hodně rychle naráží na příliš přímočarý a konvenční scénář bez originálních nápadů a hlavně dost postrádá atmosféru, tu se snaží kompenzovat strašně lacinými lekačkami jak z mainstreamových hororů, kdy za hlasitého zvukového efektu něco vyskočí ze stínu, ale hlavního hrdinu to nijak neohrožuje. Keith Thomas zvolil cestu ohraných postupů, jak posouvat děj kupředu, a finále filmu pod jeho rukama už pak zcela vyšumí do prázdna. Fádně jednoduchá a neuspokojivá podívaná. [Sitges 2019] ()

darkrobyk

Hlídat jednu noc zemřelého, aby jeho duše došla klidu, se zdá jako brnkačka. A když si Jakov může takto vydělat 400 dolarů, po krátkém smlouvání práci přijme. Jenže netuší, že zemřelý se zapletl s temnotou, která ho chce opustit až nyní....což je smrtelné nebezpečí pro každou nalomenou duši v blízkém okolí. Trochu mi to evokovalo ruský Vij a popravdě konec jsem čekal naprosto opačný, páč k němu to směřovalo. Ten film není vyloženě špatný, ale i přes běžnou stopáž působí chvílemi nekonečně. Tedy já se úplně nenudil, ovšem svižnost by snímku prospěla. Možná zkrátit o čtvrt hodiny. Jakov je až příliš lehkovážný - místo četby modliteb si dopisuje po telefonu (což je při tomto obřadu zakázané a on to ví) a navíc si i schrupne! V napětí mě po dlouhou dobu drželo hlavně přikryté tělo, jelikož jsem pořád čekal, kdy se zvedne. V několika chvílích byla hudba mrazivá a epická, v momentech lekaček neskutečně úděsná až na hranu snesitelnosti - ale proč ne. Slušný vizuál a líbil se mi nápad s tím, jak není možné opustit dům. Být jiný konec hodnotil bych i výše. Slušný průměr na jedno podívání, mainstreamového diváka však asi neosloví vůbec. ()

J*A*S*M

No, jakoby, když to řeknu eufemisticky, nebavil jsem se. Na plnou hubu jsem se občas dost nudil, The Vigil skutečně není zrovna gejzírem zábavy. Ale dvě hvězdy se mi zdají moc příkré - natočený je ten film imho relativně hezky a atmosféru si drží v podstatě konstantně. Akorát to chtělo do scénáře přidat něco, co by tu nudu v jednom pokoji trochu oživilo. Finále mi pak přišlo až srandovní, jak rychle bylo zfouknuto. ()

EvilPhoEniX

Poměrně slibně vypadající a s nápadem neotřelý kousek je ve výsledku nezáživnou nudou, kde nefunguje téměř nic. Film vychází ze židovských tradic, kde hlavní hrdina je požádán, aby byl tzv. Shomerem- tedy aby si vzal noční hlídku v domě a pohlídal zesnulého z židovské komunity, což je celkem originální nápad, bohužel nebyl vůbec využit. Film je minimalistický, odehrává se v baráku s minimem postav, ale strašení se režisér vyhýbá jako čert kříže, na lekačky zde došly jen 2 a nefungovala bohužel žádná, démon se zde pořádně ani neukáže, atmosféra je spíš nezáživná než atmosférická a hlavní hrdina je bohužel taky nezajímavý. Nudil jsem se a nedoporučuji. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí>Ne, Zábavnost**, Hudba**, Vizuál**, Atmosféra***, Napětí**. 4/10. ()

Filmmaniak

Klasický horor se strašidelným domem, duchy a démonem, v němž hlavní hrdina – mladý muž, jehož trápí trauma z minulosti i nedostatek financí – vezme za vděk jednorázovým kšeftem jako strážce mrtvého člena židovské obce (což je součást tradice), aniž by tušil, jaké zlo se to na něj bude snažit z mrtvého těla přeskočit. Snímek po solidní expozici celkem rychle sklouzne do hororové rutiny a série standardních lekaček, která využívá židovské elementy jen sporadicky a povrchně a místo toho se upíná k laciným klišé. Napětí je budováno celkem hutně (ačkoli pouze v rámci jednotlivých scén), řada pasáží je patřičně mrazivá a košer kamera hezky pracuje s tmou, to ale vystačí sotva na mírný nadprůměr, oproti slibnému námětu až překvapivě generický a s příliš uspěchaným koncem. ()