Rok 1951, Budapešť. Skoro ráno „ľudia moci“ zazvonia do jedného rodinného bytu. Namiesto vysťahovania rodiny sa nasťahujú k nim oni a tým pádom sa rodina stáva rukojemníkom vo vlastnom byte. Tí, ktorý sa priblížia ku dverám, nedaj Bože zazvonia, musia ísť do vnútra a stanú sa taktiež rukojemníkmi. Jeden deň plynie za druhým, bližšie informácie nie sú poskytnuté, počet spolubývajúcich, ako aj frustrácia len narastá. Tajnosti a strach spolubývajúcich pomaličky ale iste začnú pôsobiť na ich psychiku a postupne odkrývajú ich skutočnú tvár. (BOURQUE)

BOURQUE

Prvý celovečerný film Kristófa Deáka sa snaží viac zapôsobiť na psychiku, ako na pocity. Príbeh sa odohráva v Budapešti, píše sa rok 1951, plynú prvé Júnové dní, kedy príde dvojica „ľudí moci“ do jedného rodinného bytu s tým, že niekoho hľadajú. Nikto nemôže ísť von, naopak, keď niekto príde, tak musí vstúpiť do vnútra a potom sa aj on stane dočasným spolubývajúcim. Film, ktorý mimochodom je natočený na základe pravdivých udalostí, celkom dobre dáva naspäť obrázok daného obdobia, hlavne tú časť, ako dokázali „ľudia vlády“ psychicky (nie formou fyzického násilia) zatlačiť na ľudí. Viac by som ani nepovedal, to človek musí vidieť a precítiť tie myšlienky, ktoré mali „obyvatelia“ bytu. Z hereckej stránky sa tu najviac presadila E. Sodró, hlavne v scéne „výsluch“ sa mi páčil jej výkon. Charaktery ostatných postáv sú vykreslené prípadne využité len na priemernej úrovni, z hľadiska spestrenia príbehu je to trošku premárnená šanca. Záver by mohol byť oveľa silnejším a údernejším, ale „nie je ukončený ten správny čas“. Film K. Deáka vôbec nedopadlo zle, ale obávam sa, že jeho podstatu a „odkaz“ budú chápať len ľudia, ktorí v danom období (a v daných štátoch) žili – pre Západ tá podstata môže byť „neviditeľná“. Film odporúčam aj mladým, prípadne „happy“ protestujúcim, aby si pripomenuli, že čo je to „slobodný myseľ / slobodný pohyb“. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

klaye

Drsná to byla doba. Absolutní moc státních. Zaslepenost čersvtejch komoušů. Černý svědomý některých občanů (domovník ví, o kom mluvím). Ale zase dneska není tak snadný najít kus stříbra, to je fakt. Ačkoliv se film skoro celý odehrává v jednom bytě, má spád a bavil mě. Proč se tolik chlapů třeba v noci nepokusilo situaci vyřešit, ale pak mi došlo, že to dočasné vězení jejich bytu bylo v rámci v té chvíli permanentního vězení celé společnosti. Palec hore na zamaskovnou současnost úvodní scény jízdy na motorce, byla to dynamická scéna a měl jsem z ní pocit, že fakt je z padesátých let. ()