poster

Bikram: jogín, guru, sexuální násilník

 • USA

  Bikram: Yogi, Guru, Predator

Dokumentární

USA, 2019, 86 min

Režie:

Eva Orner

Kamera:

Jenna Rosher
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • desade
  *****

  Sám som ešte za komančov chodil na joju k p. Poláškovi, ktorého považujem za osobnosť. Aj keď už jogu pravidelne necvičím, stále s tých poznatkov čerpám. Preto ma prekvapilo, ako ľahko si môže nejaký hochštapler na joge, o ktorej tvrdí, že je jeho, vybudovať takú nehoráznu kariéru a zblbnúť toľko ľudí. V Amerike je ale možné všetko... a nie len tam. Poučný dokument.(21.11.2019)

 • ink flo
  ****

  Self-made man, kterej to jógou dopracoval k hangáru plnýmu Rolls-Roycu a Lamborghini. V průběhu dokumentu se kromě obvinění ze sexuálního zneužívání ukázalo, že to je agresivní rasistickej buran ("ať ta černá svině opustí sál!", což z úst Inda zní trochu zvláštně), patologickej lhář (tvrdil, že vyhrál pětkrát mistrovství v józe, když ještě žádný neexistovalo, vyléčil Nixona, což jeho archiváři vyvrátili, jeho "vlastní" sestava byla nepřiznaně obšlehlá od jeho mistra) a narcistní egomaniak ("jsem nejspirituálnější muž na planetě", "nepotřebuju nikoho znásilňovat, klečí přede mnou milióny žen, které touží se se mnou vyspat"). Dobrá byla jedna indická novinářka, která když pracovala na jeho případu, tak s pobavením zjistila, že to je prostě jeden z charakterů, kterýho zná v nějaké verzi skoro každej v Kalkatě - chvastoun sedmilhář, kterej vypráví o tom, jak zabil tygra vlastníma rukama :-). Očividně byla překvapená, jak daleko se mu to podařilo dotáhnout. Jak začalo být dusno a soudno, tak z USA zdrhnul a dodnes pořádá všude po světě kurzy instruktorů za 10 000 euro. Mimochodem po dokumentu o jednom vůdci sekty, který taky zneužíval své žáky ("Holy Hell") už druhá postava, která z nějakého důvodu trávila většinu času v zařezaných plavkách. Tak jestli to nemá nějaký neblahý okultní vliv na daná místa, která jsou pak splašená a utržená z řetězu.(6.10.2020)

 • MikO_NR_1909
  ***

  Pôsobivá koláž choreografických vystúpení a posadnutosti sibmisívneho postavenia. Bikram je stelesnením božstva ako egyptský staviteľ pyramídy Cheops. Akékoľvek zlyhanie jednotlivca v systéme je pranierované ako špinavé prádlo na verejnosti (metódy lynčovania prechádzajú na psychologickú tortúru) a takmer každý úspech jednotlivca závisí od jeho zbožného želania a poslušnosti (a nálady a sympatií) druhých voči jeho maniakálnym chúťkam. V rámci lobingu prípadu a širšieho povedomia je propagácia snímku cez Netflix dobrou voľbou, hoci je prípad temer uzavretou kapitolou.(11.2.2020)

 • VanTom
  ***

  Očekávaně jednostranná demýtizace se dá rozdělit na tři víceméně rovnocenné části: 1) zázračná jóga a náročné lektorské kurzy, 2) #MeToo výpovědi několika zneužitých žen, 3) soudní proces a uvedení na pravou míru Bikramových egoistických výmyslů (+ jeho nezbytná démonizace). I pro "nejogíny" docela zajímavé z hlediska vymývání mozků silou charismatu z pozice moci (chceš-li vlastní pobočku, mlč a dávej).(11.12.2019)

 • MyrnaAlec
  ****

  Když někomu nevadí, že mu po zádech hopsá skoro nahý plešatý trpaslík...taky jsem byla na pár lekcích, kvůli licenci pojmenovaných jinak, sestava totožná. Místní požadavek, že není možné NIKDY opustit hodinu během cvičení, mi zaváněl poněkud manipulací. Dokument je zábavný i děsivý, nakonec pro hlavního slizouna nic neskončilo. Ženy, trochu sebeúcty ! Cvičení není všechno.(24.5.2020)