Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Vôbec nie špatné, príjemne exotické dobrodružstvo s vynikajúcim námetom. Keby to režíroval Spielberg (vo forme), mohol to byť nezabudnuteľný kúsok. Ale aj tak (aj napriek krčovitej poslednej tretine) je to stále bombasticky výpravná a celkom inteligentná hollywoodska zábavka, ktorú si na rozdieľ od Emmericha môžem púšťať znovu a znovu a nikdy ma neurazí. A Costner v tom sedí dokonale!(3.1.2003)

Hudba: James Newton Howard; Tohle je zcela osobní záležitost, být objektivní, tak řeknu- "jo, vcelku to šlo, záčátek velice slibný, charismatický Kevin Costner, několik pěkných scén, ale posléze se film dostává do křeče a finále je dost přehnané a poněkuď trapné". Avšak já tento film mám spojený s mými začátky návštev kin a do teď mám v sobě ten úžásný pocit, kdy jsem zasedl do nepodlných sedaček v kině Blaník na Václavském náměstí, logo firmy Universal vplulo do filmu, v reprobednách začala špouchat voda a na obzoru se objevila loď...atmosféra postapokaliptickeho vodního světa mě prostě dostala- mám ten film rád.(18.9.2006)

Na Zemi roztály ledovce a tu následně zaplavila voda. Půda je zde velkou vzácností a jen malá holčička má na sobě vytetovanou mapu, která vede k vytoužené souši. Kevin Costner sní jako Námořník sen o pevné zemi. Lidstvo živoří na lodích nebo umělých ostrůvcích. Jedním z nich je i Námořník, který z moře a atolů sbírá potřebné věci a prodává je. Nejcennější je čistá voda a hlína. On je mutant a umí dýchat pod vodou. Sice předražený, ale ve výsledku výrazný a velmi originální akční spektákl plný nápadů a akce se skvělým Kevinem Costnerem. Invence vydrží zhruba do poloviny snímku, a pak se film postupně zhoršuje, což se projevilo i na mém hodnocení. Připočíst k mínusu se dá i poměrně přehrávající Dennis Hopper v záporné roli. A současně je to film, který měl negativní dopad na další Costnerovu hereckou kariéru. 60%(6.2.2009)

Costner se rozhodnul natočit svou vlastní variaci na Šíleného Maxe, jen písek vyměnil za vodu a do hlavní role obsadil koho jiného než sebe. A povedlo se to asi stejně jako Max dvojka. Čmoudi nejsou o nic míň "komixoví" než záporáci tam, Costner není o nic menší frajer než Gibson (a navíc má cool žábra) a atmosféra tísnivého postapokalyptického světa "všechno je v prdeli, všude kolem je jenom písek/voda" funguje dokonale (a ke všemu obsahuje silné ekologický podtext). Vodní svět je zkrátka hodně dobrý a silně nedoceněný postapokalyptický akčňák, za který se Kevin rozhodně nemusí stydět.(13.8.2007)

• Rex Mundi

No, dalo sa. Vzhľadom na to, aké hrozné správy som o tomto filme počula, nemyslím, že by bol horší než kvantá iných bezduchých akčňákov s "morálnym posolstvom", populárnych najmä v 90. rokoch. Rovnako ako oni je Vodný svet prvoplánový, má trápnych záporákov a v scenári veľa a poriadne veľkých dier. No aspoň ma zaujala postkatastrofická vízia našej planéty aj hlavná postava.(24.7.2007)

• - Fotka "Svatého Joea", která visí v jedné z místnosti tankeru, zobrazuje Josepha Hazelwooda, kapitána skutečného tankeru "Exxon Valdez". (Saccard)

• - Město pod vodou je digitálně upravený Denver. (Cheeker)

• - Studio si na post režie původně přálo Roberta Zemeckise. (Zdroj: ČSFD.cz)