Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Dávám čtyři hvězdičky, protože si pamatuju jak se mi tento film jako mladé holce líbil. V tomto filmu je obsaženo jak dobroružství, akce a tak i hlavně fantazie scénáristů.(4.8.2011)

• Rex Mundi

No, dalo sa. Vzhľadom na to, aké hrozné správy som o tomto filme počula, nemyslím, že by bol horší než kvantá iných bezduchých akčňákov s "morálnym posolstvom", populárnych najmä v 90. rokoch. Rovnako ako oni je Vodný svet prvoplánový, má trápnych záporákov a v scenári veľa a poriadne veľkých dier. No aspoň ma zaujala postkatastrofická vízia našej planéty aj hlavná postava.(24.7.2007)

I kdyz Costnera nijak zvlast nemusim, tak tenhle film mam rad. Navic celej trosku pripomina Mad Maxe. Samozrejme by to chtelo vic propracovat scenar, takle to je jen jezdeni "lodi", ale presto to je dobra zabava. Co se tyce hereckejch vykonu, ty nejsou vubec spatny a Costner tu predvadi svuj nadprumer. Prislo mi, ze Dennis Hopper si roli fakt uzil a jako zaporak je hodne dobrej. Skoda, ze nektere sceny nepusobi tak jak maj (tj. napinave) a jsou spis k smichu a film je trosicku delsi nez by bejt mel, pak bych dal mozna plne hodnoceni.(31.7.2005)

Již od svého zrodu v australském prachu na konci 70. let se žánr post-apokalyptického akčňáku pohyboval v béčkových vodách. Mohla za to především jeho levnost - stačilo svolat kamarády, popadnout kameru a zajet do pustiny za město nebo do nějaké zchátralé fabriky a další vděčná (zpravidla italská) vize konce světa byla za chvíli hotová. Pak ale přišla léta devadesátá a s nimi dva úspěšní hollywoodští Kevinové, kteří se rozhodli spustit na vodu první áčkový přírůstek tohoto laciného žánru. Byla z toho paradoxně nejdražší podívaná své doby (o což se postarala zejména bouře, co zničila drahé kulisy) a zároveň - ačkoli se snímek nakonec zaplatil - nálepka monumentálního propadáku, ale taky fajn film. Nejen s ohledem na pozdějšího POSTMANA jsem rád, že si Reynolds prosadil svou akční verzi namísto Costnerovy umělecké a jedním dechem dodávám, že akční scény má strhující. Pes je zakopán ve scénáři - originální variaci výše zmíněné matky žánru, ŠÍLENÉHO MAXE, kolem které se ale vznáší až příliš mnoho otázek a příběh supluje jedna velká honička poskládaná ze zábavných epizodek (Kim Coates ve své životní roli pošahaného mořského tuláka!), prošpikovaná řadou logických děr a slabých počítačových triků a ozdobená perfektním Costnerem a krásnou Jeanne Tripplehorn. Úvodní rozpuštění ledovců a zatopení planety předvedené na logu Universalu je geniální náhrada vysvětlujícího rolujícího textu a doprovázet ho tím komentářem bylo podle mě zbytečné a následný nástup hrdiny (pití vlastní přefiltrované moči) je vtipný a zároveň nás krásně uvádí do světa, který je sice zaplavený, ale nikoli pitnou vodou. S ŠÍLENÝMI MAXY nejlepší post-apokalyptický akčňák.(26.4.2008)

• kiddo

Tohle dílko by si směle mohl nárokovat sám Emmerich. Idea lidstva přežívajícího vinou globálního oteplení na všelijakých plavidlech plujících po dokonale zatopené Zemi je sice úžasná, ale vyžaduje hodně přemýšlení, abyste uspokojivě vysvětlili život v těchto podmínkách. No a to se tady právě nepodařilo a vy si vylámete zuby, jak jimi budete skřípat nad příšernými logickými kiksy. Tvůrci nechali fungovat dnešní způsob života a techniku i po několika staletích, třebaže již řádně obnošeny. Takže jsou zde vodní skútry a lodi, přičemž s myšlenkou na jejich pohon a údržbu se nikdo neobtěžoval, zachovalé vydání National Geographic, funkční oblečení,. Nikde není vysvětleno, jak vodní svět funguje, jak lidé udržují svůj životní prostor v chodu, jak byly stanoveny zákony, kterými je každý povinen se řídit, když neexistuje žádný plošný přenos informací, kde je brána tak cenná hlína a voda, dřevo a kov na vory, šaty, z čeho rostou ta nepředstavitelně hodnotná rajčata, z čeho se dělá alkohol a sklenice a proč má hlavní záporák ve své kajutě obrázek Stalina. Vše dosáhne vrcholu, když v poslední půlhodině začnou „čmoudi“ (hezké jméno, že?) mluvit do mikrofonu na elektriku, Costner skáče bunggie na obyčejném laně, (myslím, že následující tři řádky nejsou vzhledem ke klišovitosti filmu spoiler, ale přesto varuju) po prokazatelně tropické krajině se za plotem prohánějí koně a skupinka dorazí k zemi s hluboce vymletým pobřežím, jehož utvoření trvá pár tisíc let, což by znamenalo, že ona záplava se ostrova ani nedotkla. Myšlenka, že ve vodním světě mají největší cenu právě věci, nad jejichž přítomností se my vůbec nepozastavujeme, má možná svůj logický základ, ale je to podáno tak, že vám to přijde směšné a absurdní. Dále tvůrci nezvládli podání faktu, že lidstvo neví, co se vlastně se Zemí stalo. Že si zprávu o zatopení planety nedokázali předat ani zkreslenou ústní formou, to by se ještě překousnout dalo. Horší už je, že je příběh vyprávěn tak nešikovně, že jsem si do poloviny filmu myslela, že lidé o zatopení Země vědí a hledají jen zbytky pevniny a ne nějakou bájnou smyšlenku. Námořník je sice zajímavou postavou a jedním z těch lepších Costnerových počinů, přesto by mě ale zajímalo, jak přišel ke svým blánám a žábrám, které opět nenarostou jen tak přes noc jen z pouhého faktu, že jste dlouho na moři. Kvalita triků je chvílemi nechutná, viz. scéna s obrovským vorvaněm, který je digitální, až to bolí. Hudba je místy opravdu pěkná, bohužel jen v těch několika málo okamžicích, kdy využívá motivu všudypřítomné vody a hraje se na píšťalu. Ten zbytek je jen obyčejná akční vybuchovačka. Vodní svět je zkrátka tupohlavý akční výmaz, u kterého se budou za hlavu chytat snad i Rolandovi příznivci. A přitom v rukách schopnějšího režiséra a scénáristy to mohl být opravdu hodně zajímavý film!(29.8.2005)

• - Natáčení bylo třikrát přerušeno z důvodu hrozícího hurikánu. (Cheeker)

• - Ve skutečnosti na Zemi není dostatek ledu, aby pod vodou skončilo tolik pevniny, jak je to popisováno ve filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Skutečný tanker Exxon Valdez, který v roce 1989 způsobil jednu z největších ekologických katastrof v historii, byl prodán do šrotu až v roce 2012. Téměř přesně 23 let po havárii. (Stejšn)