Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí?(12.8.2007)

Postman se mi sice líbí víc (opovažte se mi někdo říct, že jsem úchyl), ale Vodní svět má také svoje kouzlo. Příběh je sice (s)prostý jak zákon káže, nicméně všechno zachraňuje monumentální výprava, obdivuhodně velkolepé akční scény, zmutovaný Costner a zábavný (ač chvílemi až zbytečně přehrávající) Hopper. Vodní svět, to je také jeden z mých nejoblíbenějších soundtracků, které vznikly po roce 1990. Film je ale třeba vidět v originálním znění - dabovaná verze dělá z některých už tak nepříliš duchaplných dialogů trapnost první kategorie.(23.7.2010)

Postapokalyptická scifi, kde zábava a odlehčené dialogy převažují nad vším dramatickým a napínavým. Tohle schéma společně s béčkovitými explozemi a nedůstojnými postavami nepředurčuje film k výraznějšímu úspěchu, nicméně hlavně originální morké prostředí z toho zas tak blbý film nedělá. Costner si s přehledem odpracoval své, podobně jako scenárista, který dokázal film popostrčit "nad hladinu" rozvíjením příběhu zajímavými detaily. Waterworld bych proto neodsuzoval, přestože tomu lehkovážnější pojetí vcelku nahrává. Čisté 4* to zdaleka nejsou.(21.7.2011)

• viperblade

Proč?? Po Dokonalém Světě, Robinu Hoodovi: Králi zbojníků a Nedotknutelných si u mě trochu zkazil jméno Kevin Costner.. fakt blbý film..(17.8.2007)

• kinej

Sakra, tak tomuhle říkám něco podělat. Co chybělo k tomu, aby mohl být Vodní svět dobrým filmem? Téma samotné je hlubokou studnicí inspirace, ze které se také myslím daří tvůrcům čerpat. Lodě, města, kostýmy, ale i různé maličksoti, jako například interirér podpaulbí, jsou geniální. Vize budoucnosti je osobitá a v tomto ohledu to snad ani lepší být nemohlo. Ale co ty akční scény? Film by měl na nich stát, ale oni ho naopak srážejí. A co ten scénář a nevěrohodná hlavní postava? To jak nereálně je zde napsán jeho přerod od nenávisti až k citu k malé holčičce je pěkně zfušované. Nebo to to jak Enola o IschioCostnerovi Čmoudům vypráví, jak si pro všechny přijde a vyvraždí je? Kde to jsme? Scénář na úrovni akčního béčka s Chuckem Norrisem. A finále na vybuchujícím tankeru? Tohle má být vysokorozopočtový akční film? A proč se tam museli na konci srazit ty tři skůtry? Proč to trapné bungee? Proč? Tahle scéna téměř zabolela. To režisér ztratil soudnost? Vodní svět mohl být mnohem mnohem lepší, jak můžeme například vidět ve scéně ponoru do zatopeného města. Žel není. Vize by byla, ale realizace je pěkně zpackaná.(7.11.2004)

• - Fotka "Svatého Joea", která visí v jedné z místnosti tankeru, zobrazuje Josepha Hazelwooda, kapitána skutečného tankeru "Exxon Valdez". (Saccard)

• - Kevin Costner za film získal $14 milionů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Navzdory protestům režiséra Reynoldse Costner film prostříhal a zkrátil film o 40 minut. [Zdroj: Premiere] (zdeny99)