Vinou globálního oteplování roztály ledovce na pólech a zatopily pevniny. Zbytky lidstva už několik staletí přežívají v primitivních podmínkách na umělých ostrůvcích a všemožných plavidlech. Jedním z nich je samotář, který si říká Námořník. V okamžiku, kdy připluje k Atolu, opevněnému plovoucímu ostrovu, aby tu prodal největší drahocennost vodního světa - hlínu, se jeho život změní. Dostane se do rvačky, vyjde najevo, že je mutant, a obyvatelé se rozhodnou ho zavřít do klece. Pak do jeho osamělého života vstoupí dívenka Enola, která má na zádech vytetovanou mapu vedoucí k suché zemi. Její nevlastní matka Helen Námořníka zachrání za slib, že je dostane pryč z Atolu. Tím se ale Námořník dostává do konfliktu s bandou pirátů, kteří chtějí získat mapu. Přes zpočátku komplikované soužití se trojice sbližuje. Jednoho dne je ale Námořníkovo plavidlo zničeno a Enola unesena bandity. Helen z trosek vytáhne vynálezce Gregor a Námořník se rozhodne Enolu zachránit. (TV Nova)

Trailer 2

Djkoma

Obrovský rozpočet, hvězdy jako Costner a Hopper (v té době ještě něčím byli ;-)), obrovské očekávání a jaký může být výsledek? Pro většinu zklamání. Nejde o tak tragický film, za který ho někteří považují. Apokalyptické téma je vždycky problém a málo kdo ho dokáže akceptovat a užít si. Vodní svět nemá nijak silný scénář, vlastně ani příběh, ale celá vize vodního světa působí přesvědčivě a do detailů promyšleně. Cosnter si svou velkou roli užívá, jak jen to jde a za velké peníze vidíme opravdu hodně vody a několik správně apokalyptických momentů (potopení ke dnu...). Dělená režie, taky určitě není zrovna dobrý nápad. Těžké hodnotit, protože pokud pochopíte, jak těžké a problematické téma si film vybral, nelze pak Vodní svět prohlásit za tak strašný snímek. Každý ať se podívá a udělá si vlastní názor. PS: doporučuji Ulysses verzi filmu, prodlouženou, v které je mnohem podrobněji vylíčen vodní svět ve své sociální vizi (např. Costnerův soud v prvním Atolu, odlišné ukázky soudobé techniky vylovené z moře...) ()

Galadriel

Rozhodně to není žádná katastrofa, jak se leckde psalo. Kevin Costner do svojí role mořského vandráka skvěle sedne, ani scénář není blbý a obsahuje pár velmi povedených nápadů. Navíc výborná výprava (ještě aby ne, při té ceně ;-), hudba, kamera a vůbec celá technická stránka filmu... Každopádně u mě má film přesně 70% a ráda se na něj někdy podívám znovu. ()

Lima

První dvě třetiny jsou jednoduše skvělé a být takový i celý film, neváhám sáhnout po nejvyšším hodnocení. Jenže ten nepovedený závěr s "vysvobozovací" scénou z tankeru dobrý dojem z filmu naprosto kazí. Moc špatná je scéna, kdy se Costner probíjí tankerem a následně ho zapálí a to co následuje, včetně scény s bunjee-jumpingem, při které dostávám záchvaty smíchu. A nutno přiznat, že těžce přehrávající Denis Hopper není příliš šťastná volba. ()

Malarkey

Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí? ()

POMO

Vôbec nie špatné, príjemne exotické dobrodružstvo s vynikajúcim námetom. Keby to režíroval Spielberg (vo forme), mohol to byť nezabudnuteľný kúsok. Ale aj tak (aj napriek krčovitej poslednej tretine) je to stále bombasticky výpravná a celkom inteligentná hollywoodska zábavka, ktorú si na rozdieľ od Emmericha môžem púšťať znovu a znovu a nikdy ma neurazí. A Costner v tom sedí dokonale! ()

• V některých scénách zastupoval Kevina Costnera slavný surfař Laird John Hamilton. (Cheeker)
  • Keď loď Námorníka (Kevin Costner) uniká pred Smokermi, tým že sa nakláňa na strany, pri druhom náklone, keď Námorník volá na Helen (Jeanne Tripplehorn), má kreslo na kraji lodi už rozložené, no keď Helen k nemu pribehne, kreslo práve rozkladá. (Lukoh)