Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Již od svého zrodu v australském prachu na konci 70. let se žánr post-apokalyptického akčňáku pohyboval v béčkových vodách. Mohla za to především jeho levnost - stačilo svolat kamarády, popadnout kameru a zajet do pustiny za město nebo do nějaké zchátralé fabriky a další vděčná (zpravidla italská) vize konce světa byla za chvíli hotová. Pak ale přišla léta devadesátá a s nimi dva úspěšní hollywoodští Kevinové, kteří se rozhodli spustit na vodu první áčkový přírůstek tohoto laciného žánru. Byla z toho paradoxně nejdražší podívaná své doby (o což se postarala zejména bouře, co zničila drahé kulisy) a zároveň - ačkoli se snímek nakonec zaplatil - nálepka monumentálního propadáku, ale taky fajn film. Nejen s ohledem na pozdějšího POSTMANA jsem rád, že si Reynolds prosadil svou akční verzi namísto Costnerovy umělecké a jedním dechem dodávám, že akční scény má strhující. Pes je zakopán ve scénáři - originální variaci výše zmíněné matky žánru, ŠÍLENÉHO MAXE, kolem které se ale vznáší až příliš mnoho otázek a příběh supluje jedna velká honička poskládaná ze zábavných epizodek (Kim Coates ve své životní roli pošahaného mořského tuláka!), prošpikovaná řadou logických děr a slabých počítačových triků a ozdobená perfektním Costnerem a krásnou Jeanne Tripplehorn. Úvodní rozpuštění ledovců a zatopení planety předvedené na logu Universalu je geniální náhrada vysvětlujícího rolujícího textu a doprovázet ho tím komentářem bylo podle mě zbytečné a následný nástup hrdiny (pití vlastní přefiltrované moči) je vtipný a zároveň nás krásně uvádí do světa, který je sice zaplavený, ale nikoli pitnou vodou. S ŠÍLENÝMI MAXY nejlepší post-apokalyptický akčňák.(26.4.2008)

„A oni to mali odkiaľ?“ – „To nepovedali.“ – „Počul som, že ich vyvraždili...“ – „Preto nepovedali.“ VODNÝ SVET je v poradí tretím (a po vzájomných nezhodách aj posledným) spoločným projektom dvoch veľmi namyslených Kevinov – režiséra Reynoldsa a herca Costnera (prvým bol samozrejme trhák ROBIN HOOD – KRÁĽ ZBOJNÍKOV a druhým RAPA NUI – STRED SVETA v Reynoldsovej réžii a Costnerovej produkcii). Drahý post-apokalyptický dobrodružný akčný sci-fi triler VODNÝ SVET nie je prekvapivo zlý. Ak sa na ňom niečo podpísalo vyložene negatívne, tak to nebolo ani tak náročné nakrúcanie (hurikány, už z princípu vyčerpávajúce podmienky nakrúcania uprostred vodnej plochy, Costner príliš ambiciózny na to, aby sa pasívne pozeral, ako sa bývalému kamarátovi vymkýňa desivé nakrúcania spod rúk a tak mu začal čoraz častejšie zasahovať do réžie)... ale biedny zlosyn (komu napadlo dať opotrebovanému feťákovi Dennisovi „som za zenitom“ Hopperovi part titulného psychopata???) a slabý scenár. Výbornú prvú polovičku (fakt dole klobúk, tá výprava, kostýmy, vízia zaujímavej budúcnosti, lode...) bohužiaľ strieda matná druhá, ktorá ma vôbec nebavila (134 minút nie je pre taký jednoduchý príbeh málo). Nezachráni to už ani dojemný záver. Kino Považan 1995(3.11.2004)

No na film jsem se dost těšil mám slabost pro filmy z 90 let, no ale jak jsem čekal že se budu bavit tak mě film spíše zklamal, čekal jsem že se budu narozdíl od ostatních bavit, no bohužel film se celkem táhne a kecy na lodi mezi Costnerem a tím malým dítětem bych úplně vypustil, takhle vznikl průměrný film který si pustím jednou tak za 3 roky. BTW ten rozpočet mi přišel o dost větší než byl vidět ve filmu.(kam ty prachy zmizli?)(5.5.2011)

Obrovský rozpočet, hvězdy jako Costner a Hopper (v té době ještě něčím byli ;-)), obrovské očekávání a jaký může být výsledek? Pro většinu zklamání. Nejde o tak tragický film, za který ho někteří považují. Apokalyptické téma je vždycky problém a málo kdo ho dokáže akceptovat a užít si. Vodní svět nemá nijak silný scénář, vlastně ani příběh, ale celá vize vodního světa působí přesvědčivě a do detailů promyšleně. Cosnter si svou velkou roli užívá, jak jen to jde a za velké peníze vidíme opravdu hodně vody a několik správně apokalyptických momentů (potopení ke dnu...). Dělená režie, taky určitě není zrovna dobrý nápad. Těžké hodnotit, protože pokud pochopíte, jak těžké a problematické téma si film vybral, nelze pak Vodní svět prohlásit za tak strašný snímek. Každý ať se podívá a udělá si vlastní názor. PS: doporučuji Ulysses verzi filmu, prodlouženou, v které je mnohem podrobněji vylíčen vodní svět ve své sociální vizi (např. Costnerův soud v prvním Atolu, odlišné ukázky soudobé techniky vylovené z moře...)(13.7.2004)

Vodní svět stojí především na zajímavé myšlence, kdy většinu světa zaplaví oceán. Lidé bojují a kšeftují s každým gramem půdy, aby mohli pěstovat potraviny atd. To je určitě klad filmu, stejně jako dobrý herecký výkon Costnera. Bohužel film postrádá větší náboj a ani pirátské honičky a přestřelky tomu nepomohly. Stejně tak délka filmu je ubíjející. Takže myslím, že 3 hvězdičky jsou OK a jednou se na to určitě vyplatí podívat.(9.11.2009)

• - Kevin Costner do filmu investoval vlastních 22 milionů amerických dolarů. (Cheeker)

• - 6 scénaristů napsalo před začátkem produkce 36 různých verzí scénářů. (Cheeker)

• - Spoiler: Atol měl po obvodu více než čtvrt míle. (Cheeker)