Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

První dvě třetiny jsou jednoduše skvělé a být takový i celý film, neváhám sáhnout po nejvyšším hodnocení. Jenže ten nepovedený závěr s "vysvobozovací" scénou z tankeru dobrý dojem z filmu naprosto kazí. Moc špatná je scéna, kdy se Costner probíjí tankerem a následně ho zapálí a to co následuje, včetně scény s bunjee-jumpingem, při které dostávám záchvaty smíchu. A nutno přiznat, že těžce přehrávající Denis Hopper není příliš šťastná volba.(21.7.2002)

budoucnost. ledovce na pólech roztály a zaplavily zemi. ti co přežili se přizpůsobili. novému světu. ani ve vodním světě není nic zadarmo. a nejcenějším platidlem je hlína. proto mají všichni zálusk na mapu, kterou má na těle malá holka. je na ni totiž cesta k bájné suchozemi. ichtyus sapiens K.Costner má zajímavý boty (který nemíní vyměnit) a nemá rád lidi. i když hraje strašně, tak, jelikož mám žánr future filmů rád, je se na co koukat. zaujme hlavně dokonale promakanej pohyb na jeho plavidle. některý speciální efekty jsou trošku trapný a taky bych to zkrátil, ale vše drží minimálně na průměru dobrá hudba a hlavně zvuk. ne nadarmo za něj byla nominace na Oscara.(24.6.2006)

Na Zemi roztály ledovce a tu následně zaplavila voda. Půda je zde velkou vzácností a jen malá holčička má na sobě vytetovanou mapu, která vede k vytoužené souši. Kevin Costner sní jako Námořník sen o pevné zemi. Lidstvo živoří na lodích nebo umělých ostrůvcích. Jedním z nich je i Námořník, který z moře a atolů sbírá potřebné věci a prodává je. Nejcennější je čistá voda a hlína. On je mutant a umí dýchat pod vodou. Sice předražený, ale ve výsledku výrazný a velmi originální akční spektákl plný nápadů a akce se skvělým Kevinem Costnerem. Invence vydrží zhruba do poloviny snímku, a pak se film postupně zhoršuje, což se projevilo i na mém hodnocení. Připočíst k mínusu se dá i poměrně přehrávající Dennis Hopper v záporné roli. A současně je to film, který měl negativní dopad na další Costnerovu hereckou kariéru. Mé hodnocení: 60%(6.2.2009)

Postapokalyptická scifi, kde zábava a odlehčené dialogy převažují nad vším dramatickým a napínavým. Tohle schéma společně s béčkovitými explozemi a nedůstojnými postavami nepředurčuje film k výraznějšímu úspěchu, nicméně hlavně originální morké prostředí z toho zas tak blbý film nedělá. Costner si s přehledem odpracoval své, podobně jako scenárista, který dokázal film popostrčit "nad hladinu" rozvíjením příběhu zajímavými detaily. Waterworld bych proto neodsuzoval, přestože tomu lehkovážnější pojetí vcelku nahrává. Čisté 4* to zdaleka nejsou.(21.7.2011)

Hudba: James Newton Howard; Tohle je zcela osobní záležitost, být objektivní, tak řeknu- "jo, vcelku to šlo, záčátek velice slibný, charismatický Kevin Costner, několik pěkných scén, ale posléze se film dostává do křeče a finále je dost přehnané a poněkuď trapné". Avšak já tento film mám spojený s mými začátky návštev kin a do teď mám v sobě ten úžásný pocit, kdy jsem zasedl do nepodlných sedaček v kině Blaník na Václavském náměstí, logo firmy Universal vplulo do filmu, v reprobednách začala špouchat voda a na obzoru se objevila loď...atmosféra postapokaliptickeho vodního světa mě prostě dostala- mám ten film rád.(18.9.2006)

• - Keď loď Námorníka (Kevin Costner) uniká pred Smokermi, tým že sa nakláňa na strany, pri druhom náklone, keď Námorník volá na Helen (Jeanne Tripplehorn), má kreslo na kraji lodi už rozložené, no keď Helen k nemu pribehne, kreslo práve rozkladá. (Lukoh)

• - Loď, kterou ve filmu používá hlavní postava (Kevin Costner), byla prodána tureckému obchodníkovi jménem Hakan Uzan. Po jeho bankrotu byla loď zabavena a dražena státem. (Cheeker)

• - Americký veľkofilm – jeden z najdrahších projektov v histórii kinematografie – vznikol v roku 1995 a je veľkolepou „vodnou“ verziou slávneho Šialeného Maxa. (ash99)