Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Myslím, že film si nezaslúži takú zlú reputáciu, minimálne mu nemožno uprieť veľkú porciu originality. Dejová linka síce výrazne neoslní, ale ani neurazí. Poznám veľa iných filmov s horším príbehom a lepším hodnotením. Ide o také slušne zahrané dobrodružstvo, na ktoré sa dobre pozerá, snímok ako stvorený na relax a oddych. 69/100(9.6.2014)

Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí?(12.8.2007)

• Rex Mundi

No, dalo sa. Vzhľadom na to, aké hrozné správy som o tomto filme počula, nemyslím, že by bol horší než kvantá iných bezduchých akčňákov s "morálnym posolstvom", populárnych najmä v 90. rokoch. Rovnako ako oni je Vodný svet prvoplánový, má trápnych záporákov a v scenári veľa a poriadne veľkých dier. No aspoň ma zaujala postkatastrofická vízia našej planéty aj hlavná postava.(24.7.2007)

Pri prvom pozeraní som bol nadšený: príjemní herci, skvelá výprava aj triky a celkovo by som filmu dal aj ****. Lenže pri druhom pozeraní som z toho už mal podstatne horší pocit, dosť som sa nudil a uvedomil som si tú pomerne hrozivú dĺžku filmu. Ale s veľkým odstupom času si ho chcem aj tak pozrieť a možno ma zaujme zase.(27.5.2007)

Postapokalyptická scifi, kde zábava a odlehčené dialogy převažují nad vším dramatickým a napínavým. Tohle schéma společně s béčkovitými explozemi a nedůstojnými postavami nepředurčuje film k výraznějšímu úspěchu, nicméně hlavně originální morké prostředí z toho zas tak blbý film nedělá. Costner si s přehledem odpracoval své, podobně jako scenárista, který dokázal film popostrčit "nad hladinu" rozvíjením příběhu zajímavými detaily. Waterworld bych proto neodsuzoval, přestože tomu lehkovážnější pojetí vcelku nahrává. Čisté 4* to zdaleka nejsou.(21.7.2011)

• - Loď, kterou ve filmu používá hlavní postava (Kevin Costner), byla prodána tureckému obchodníkovi jménem Hakan Uzan. Po jeho bankrotu byla loď zabavena a dražena státem. (Cheeker)

• - Enola se pozpátku čte jako Alone (osamotě). (HellFire)

• - V některých scénách zastupoval Kevina Costnera slavný surfař Laird John Hamilton. (Cheeker)