Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Vodní svět je asi ta největší kravina, co jsem kdy viděla. Je roztahaný, nesmyslný a směšný (kdyby to byla parodie, zasloužilo by si to pět hvězd - horší je, že tvůrci to brali vážně). Tři hvězdy za některé z méně trapných nápadů, za těch pár vtipných momentů a za to, že (snad) nevznikne další díl (berte to klidně jako úplatek :) ).(24.11.2007)

Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí?(12.8.2007)

V polovici 90tych rokov sa Kevinovi Costnerovi asi znechutila sláva, a tak sa všemožne začal snažiť potopiť si kariéru (v tomto filme doslova). A robil to dosť epicky. Nakoniec sa mu to okolo roku 2000 aj podarilo a doteraz sa z toho poriadne nedostal. Vodný svet určite nie je taký zlý film, ako sa o ňom hovorí (podobne ako Postman), no je to jednoznačne fail, ktorý minul dobu (cca o 10-20 rokov) a skôr ako výpravné scifi s myšlienkou funguje ako smiešne postapokalyptické béčko - čo ja môžem a aj vo väčších dávkach.(16.6.2012)

Obrovský rozpočet, hvězdy jako Costner a Hopper (v té době ještě něčím byli ;-)), obrovské očekávání a jaký může být výsledek? Pro většinu zklamání. Nejde o tak tragický film, za který ho někteří považují. Apokalyptické téma je vždycky problém a málo kdo ho dokáže akceptovat a užít si. Vodní svět nemá nijak silný scénář, vlastně ani příběh, ale celá vize vodního světa působí přesvědčivě a do detailů promyšleně. Cosnter si svou velkou roli užívá, jak jen to jde a za velké peníze vidíme opravdu hodně vody a několik správně apokalyptických momentů (potopení ke dnu...). Dělená režie, taky určitě není zrovna dobrý nápad. Těžké hodnotit, protože pokud pochopíte, jak těžké a problematické téma si film vybral, nelze pak Vodní svět prohlásit za tak strašný snímek. Každý ať se podívá a udělá si vlastní názor. PS: doporučuji Ulysses verzi filmu, prodlouženou, v které je mnohem podrobněji vylíčen vodní svět ve své sociální vizi (např. Costnerův soud v prvním Atolu, odlišné ukázky soudobé techniky vylovené z moře...)(13.7.2004)

Druhá spolupráce Reynolds - Costner nakonec nedostala takového uznání jako ta první (Robin Hood), avšak úplně zlé to zase není. Scénář je nápaditý a vůbec celá idea se zatopením světa je příjemně mysteriózní. Objevování "dryland" je napínavé a mořský vlk Kevin Costner je v této roli naprosto perfektní. Úchvatně natočená akce strhne svojí dravostí a přehledností a celková dynamika filmu je více než dobrá. Ruší snad jen přehnaně výbušné finále s několika typicky hrdinsky trapnými sekvencemi, ale přežít se to dá. Podvodní scéna je fantasticky mrazivá, stejně tak závěrečných pět minut. Snímek který stál 175 milionů dolarů nám sice neukázal nic převratného, avšak jedná se o relativně zajímavý a nápaditý hollywoodský blockbuster, kde jsem nějaké ty úlety ochoten odpustit.(27.5.2006)

• - Loď, kterou ve filmu používá hlavní postava (Kevin Costner), byla prodána tureckému obchodníkovi jménem Hakan Uzan. Po jeho bankrotu byla loď zabavena a dražena státem. (Cheeker)

• - Designér kostýmů John Bloomfield tvrdí, že jich pro film vzniklo na 2 000. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Spoiler: Atol měl po obvodu více než čtvrt míle. (Cheeker)