V tomto postapokalyptickém dobrodružství je celá budoucí Země díky tání ledovců pod vodou. Kevin Costner jako osamělý poutník vezme pod svá pomyslná křídla matku s dcerou, aby je ochránil před partou kočovných tyranů. Díky staletí trvajícímu globálnímu oteplování, jež zapříčiňuje tání ledovců, je celá Země pod vodou. Poslední zbytky lidí přežívají na umělých plavidlech a v na vodě plovoucích městech neustále napadáni partou zlověstných pirátů v čele s Deaconem (Dennis Hopper). Jejich poslední šancí je Meriner (Kevin Costner), osamělý poutník, který se dokonale přizpůsobil novému prostředí. Společně s překrásnou ženou (Jeanne Trepplehornová) a její dcerou se vydávají navzdory Deaconovi a jeho kumpánům najít suchou zemi. (Cinemax)

Divočák

Costner se rozhodnul natočit svou vlastní variaci na Šíleného Maxe, jen písek vyměnil za vodu a do hlavní role obsadil koho jiného než sebe. A povedlo se to asi stejně jako Max dvojka. Čmoudi nejsou o nic míň "komixoví" než záporáci tam, Costner není o nic menší frajer než Gibson (a navíc má cool žábra) a atmosféra tísnivého postapokalyptického světa "všechno je v prdeli, všude kolem je jenom písek/voda" funguje dokonale (a ke všemu obsahuje silné ekologický podtext). Vodní svět je zkrátka hodně dobrý a silně nedoceněný postapokalyptický akčňák, za který se Kevin rozhodně nemusí stydět. ()

tron

„Beriem aj tie police.“ Vodný svet je v poradí štvrtým (a po vzájomných nezhodách na veľmi dlhú dobu aj posledným) spoločným projektom dvoch namyslených Kevinov, Reynoldsa a Costnera (po Fandango, Robinovi Hoodovi a Rapa Nui). Má povesť jedného z najväčších prepadákov v dejinách. Pri pohľade na fajnovú celosvetovú tržbu 264 miliónov sa tomu ťažko verí, problém je v tom, že vinou neskutočnej série ohromných katastrof rozpočet nabobtnal až na neskutočných 235 miliónov, takže používať pri tomto filme slovo prepadák naozaj nie je od veci. Aj keď skutočným prúserom, a tentokrát už aj mizerným filmom, bol až Kevinov o 2 roky mladší (a taktiež post-apokalyptický) Posol budúcnosti, ktorý stál 80 a celosvetovo zarobil 17 (!). OK, dosť čísel, aký je Vodný svet? Prekvapivo dobrý, hoc dlhý. Ďalšími zápormi sú nesympatický Dennis Hopper, čudný mix drsných a komediálnych scén, nepresvedčivý románik medzi drsňákom a kráskou a viacero nudných scén, kedy sa čas vlečie a vlečie, proste sa nevie dovliecť. Pozitívne vnímam (až na Hoppera) fajn kasting (okrem permanentne podráždeného Costnera je OK i Jeanne Tripplehorn, Michael Jeter alebo Tina Majorino), parádnu morskú výpravu, skvelé dekorácie (realisticky, uveriteľne pozliepané z toho, čo zostalo zo sveta "predtým") a monštruózne dominanty ako umelý atol a tanker. Bizarné je, že v oboch Costnerových apokalypsách je vedľajšími postavami žiadaný o darovanie jeho "dokonalého ejakulátu". Tomu poviem meganarcizmus, Kevin, bravo. Absurdné je, že pôvodne mal záporáka hrať Laurence Fishburne (!), ale napokon to nedopadlo a rolu stvárnil spomínaný Hooper. Laurence zo situácie nebol nadšený, keďže kvôli Vodnému svetu odmietol rolu v Smrtonosnej pasci 3 a práve to bol napokon dôvod, prečo ju po boku Brucea Willis a získal Samuel L.  Jackson. Kino Považan NMnV 1995 ()

kingik

Na Zemi roztály ledovce a tu následně zaplavila voda. Půda je zde velkou vzácností a jen malá holčička má na sobě vytetovanou mapu, která vede k vytoužené souši. Kevin Costner sní jako Námořník sen o pevné zemi. Lidstvo živoří na lodích nebo umělých ostrůvcích. Jedním z nich je i Námořník, který z moře a atolů sbírá potřebné věci a prodává je. Nejcennější je čistá voda a hlína. On je mutant a umí dýchat pod vodou. Sice předražený, ale ve výsledku výrazný a velmi originální akční spektákl plný nápadů a akce se skvělým Kevinem Costnerem. Invence vydrží zhruba do poloviny snímku, a pak se film postupně zhoršuje, což se projevilo i na mém hodnocení. Připočíst k mínusu se dá i poměrně přehrávající Dennis Hopper v záporné roli. A současně je to film, který měl negativní dopad na další Costnerovu hereckou kariéru. 70% ()

pan Hnědý

Velký dobrodružství s Kevinem Costnerem a výborným prostředí kulis a se skvělou výpravou v doprovodu hudební složkou J. N. Howarda. Rozšířená verze je silnější oříšek a Reynolds s Costnerem mohou být spokojeni. Film zůstal v paměti a zanechal slušný ohlas. Costner je velmi zajímavá postava ve vodním světě. První polovina filmu je na vyšší hodnocení. ()

Malarkey

Vodní svět je jen jeden, ztvárněn, co nejvodnatěji právě v tomto filmu, na kterém spolupracoval i sám Kevin Costner. Namlsal diváky úspěchem Tance s vlky a tak se právě od tohoto filmu čekal další velkofilm, který pokoří ten předešlý. To co z toho vzniklo může někomu přijít k smíchu, ale ty neuvěřitelné atoly a pěkné plavidlo, které Costnerovi vezme během filmu za svoje rozhodně nějaký prachy stát muselo a ne že ne. Na druhou stranu to není špatné, tak jak plno lidí tvrdí a tak jak to v té době nechali jemu s chutí sežrat. Je mi ho líto, protože právě v tomhle filmu špatně rozhodně nehraje Překvapivě jeho postava se mi zdá minimálně zajímavá a díky jeho schopnostem neuvěřitelně komplexní. Akční scény už jsou druhá věc. Na jednu stranu nečekaně působivé a na druhou stranu roztodivně kýčovité a často neuvěřitelně nesmyslné, kulisy prachbídně ubohé a pozadí překvapivě vodnaté. Neuvěřitelnější už je jen fakt, že najít jakoukoliv pevninu je v tomto světě prakticky nemožné. Tento film není tak špatný jak se na první pohled zdá, peněz se do něj nakoplo hodně a možná právě proto ho naše televize vysílá v jednom kuse. I tak je to povedený reprezentant žánru sci-fi a těch opravdu slušných je pomálu, velice pomálu. --- Dovolil jsem někomu, aby odešel dřív, než bitva skončí? ()

• Kevin Costner (Námořník) na filmu pracoval 157 dní - šest dní v týdnu. (ČSFD)
  • Keď loď Námorníka (Kevin Costner) uniká pred Smokermi tým že sa nakláňa na strany, pri druhom náklone - keď Námorník volá na Helen (Jeanne Tripplehorn) - má kreslo na kraji lodi už rozložené, no keď Helen k nemu pribehne, kreslo práve rozkladá. (Lukoh)

Vodní svět se dočká seriálového pokračování

Vodní svět se dočká seriálového pokračování

30.07.2021

Studio Universal a producenti John Davis a John Fox přišli s poměrně nečekanou zprávou. Vodní svět, sci-fi z rou 1995, které se proslavilo zejména produkčními potížemi, kvůli kterým rozpočet narostl… (více)

Kevin Costner chystá desetihodinový western

Kevin Costner chystá desetihodinový western