Vodní svět

Waterworld

Vodný svet

Waterworld

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama / Thriller

USA, 1995, 135 min (Director's cut: 176 min)

Aspoň, že je ten rozpočet na tom filme vidieť. Nie je to zázrak, ale je to fajn dobrodružstvo s peknou výpravou a rád sa k tomu vraciam, kedže moc tých vodných filmov nie je. Kevin je pred kamerou fajn a za kamerou tiež, ale ten príbeh by mohol byť trošku zaujímavejší, pretože príbeh tu zas až také velké slovo nemá, čo je škoda. James Newton Howard zabrkal na strunu tiež celkom fajn a hudba filmu rozhodne len pomáha. 80% - 4*(8.3.2013)

Vôbec nie špatné, príjemne exotické dobrodružstvo s vynikajúcim námetom. Keby to režíroval Spielberg (vo forme), mohol to byť nezabudnuteľný kúsok. Ale aj tak (aj napriek krčovitej poslednej tretine) je to stále bombasticky výpravná a celkom inteligentná hollywoodska zábavka, ktorú si na rozdieľ od Emmericha môžem púšťať znovu a znovu a nikdy ma neurazí. A Costner v tom sedí dokonale!(3.1.2003)

Tak se nám jednou globálně oteplilo, ledovce roztály, kontinenty zmizely pod vodní hladinou a lidstvo přežívající na vlnách si vypráví legendy o suché zemi. Námořníkovi je to samozřejmě jedno, neboť jeho žábry fungují pod vodou spolehlivě, ale souhrou scénáristou nalíčených okolností, se i on vydává hledat pevnou půdu pod nohama. Tento snímek sice je předraženým nesmyslem, ale výsledná podoba není zdaleka tak příšerná, jak se potajmu šeptalo před premiérou.(6.12.2008)

Slovo průšvih mám spojený s úplně jinými projekty. O pevninu je sakra zájem, protože ledovce roztály a vše dosud známé zmizelo pod hladinou oceánu. Každý bojuje, jak se dá, obojživelný Kevin Costner i tvůrci, kterým se rozpočet zatraceně vymkl kontrole. Ono toho ale bylo víc. Hádky s producenty, obavy z hurikánů a nakonec mizerný ohlas za oceánem, až musel výdělky zachránit zbytek světa. Ale k filmu. Za mě jde o poměrně svěží a nosný nápad. Úvodní minuty vypadají solidně, zvlášť když se kombinuje poměrně umně několik žánrů. Bohužel někde v polovině se to zlomí a udýchaně se vyplňují povinná klišé. Závěrečný nádech už zase mírně potěšil. Do toho všeho půvabná Jeanne Tripplehorn, ve své roli citově nestálý a morálně pochybný Costner si své rovněž odmakal a Dennise Hoppera nechejme raději... přehrávat.(17.6.2018)

Pokud přijmete premisu lidského života na zatopené planetě a NEBUDETE NAD NÍ PŘEMÝŠLET, možná k tomuto filmu, stejně jako já, zaujmete jakýsi shovívavě pozitivní přístup a nebudete mít potřebu po něm mrskat bahnem a hnojem. Costnerovi role docela sekne, Dennis Hopper je správný záporák (byť poněkud přemrštěný) a malá Tina Majorino je prostě roztomilá k sežrání. Obsazení tedy funguje, hudba jakž takž taky, triky celkem OK, scénář je sice ptákovina, ale když si člověk odpustí bádání ned nelogičnostmi... Dobrodružný film, přiměřeně akční a zábavný, v některých ohledech dokonce originální. Mám pro tohle béčkové postapo nostalgickou slabost, takže hodně přemýšlím o udělení čtvrté hvězdičky. A víte co? Dám ji, nebudu srab! Každý snad máme nárok na nějaký ten úlet, ne? 70%(25.7.2010)

• - Enola se pozpátku čte jako Alone (osamotě). (HellFire)

• - Natáčení bylo třikrát přerušeno z důvodu hrozícího hurikánu. (Cheeker)

• - Když se Námořník (Kevin Costner) potápí se ženou k potopenému městu, nastala by u ní dekompresní nemoc a zemřela by. (Horryx)