Jumbo Jet: 50 let v oblacích

(TV film)
  • Česko Jumbo Jet - 50 let na obloze (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2018, 2x45 min

Dvoudílný filmový dokument o úctyhodné historii ikonického letadla Boeing 747 vzniklý k padesátým narozeninám tohoto dobře známého dopravního prostředku. Film nabitý archivními záběry je oslavou brilantní práce konstruktérů, kterým se původní ’jumbo jet’ zrodil pod rukama, a toho, jak nesmazatelným způsobem ovlivnil vzdušnou dopravu. Bylo to letadlo, pod kterým „se scvrkl svět”. (TV Spektrum)

Luk Skywalker

Měl jsem pocit, že jsem to už dříve viděl. Prostě oslava jednoho obřího letadla, které aktuálně zůstane jen v nákladní přepravě. Podrobně hezky od zrodu po ukončení provozu v přepravě pasažérů. Britský dokument potěší fanoušky Iron Maiden, neboť tam krátce vystupuje jejich frontman, který je pilotem a řekne pár vět a ukáže letecký simulátor. ()

Supremit

Veľmi pútavo vyrozprávaný príbeh lietadla, ktoré spôsobilo revolúciu v lietaní. Zaujímavé postrehy a príhody technikov, inžinierov a pilotov dodávajú dielu autentickosť. Súčasne objasňujú reálne hrozby ktoré nastali, ale aj vďaka týmu skúsených profesionálov neskončili tragicky. Človek sa dozvedá o rozvoji technológii zaisťujúcich chod lietadla a zároveň bezpečnostných systémoch dodávajúcich pocit spoľahlivosti a bezpečia. Vďaka tomuto technologickému skvostu sa kontinenty navzájom prepojili. Cestovanie leteckou dopravou sa stalo súčasťou celej civilizácie. ()

Marze

Letecký trenažér Boeingu 747  jsem si v Praze za 750 korun předplatil a stihl jsem přistát nad Alpami v Innsbrucku, v nočním Buenos Aires  a s odřenýma ušima v Hong Kongu mezi mořem a horama. Vřele doporučuji. Zde v dokumentu to bylo s frontmanem Iron Maiden. ()