Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… (CinemArt)

nula87

Kombinace Epstein a Holland se vyplatila na výbornou. Jde o silný film s výborným vykreslením postav, a mnoha drtinými scénami. Škoda jen toho nedopovězení celého příběhu. 85% ()

ostravak30

Film Šarlatán pokračuje nejen v českém, ale i současném světovém trendu životopisných filmů. Přibývá jich jako houby po dešti. O Janu Mikoláškovi jsem nikdy neslyšel, z tohoto pohledu je pro mě jakákoli informace osvětová. Tvůrci nám nabízejí pohled ve skrze neobvyklý, neboť se retrospektivně postupně vrací k jednotlivým událostem ze života tohoto léčitele. A jak z mládí, první světové války, druhé světové války nebo obdobím, kdy jej mnohému naučila Jaroslava Pokorná. J. Mikolášek má bezesporu talent a jisté nadání nad rámec lidského chápání. Příběh se ovšem odehrává v dalekém socialismu, takže není možné stoprocentně říct, zda by dnešní lékaři dokázali z moči poznat totéž, tedy je-li jeho léčitelovo umění skutečně čistě o znalostech nebo o něčem víc. To ale nemění nic na tom, že Jan M. sem tam poznal, kdo kdy zemře. A pak jsou tu jeho temné stránky. Možná by ani tak nevadilo, že byl homosexuál jako to, že se snažil rozvrátit rodinu nebo připravit jednu ženu o dítě. Uměl být krutý a odměřený. Jenže on o svých morálních chybách věděl, a kdo je nemá, a dá se říct, že je snad odčiňoval svým léčitelstvím. Šarlatán je perfektně zahrán Ivanem Trojanem. Nelze ani čekat nic jiného, když tento patří k našim nejlepším hercům - bohužel se v poslední době ukazuje, že to zase není nic tak těžkého. Ale I. T. prostě kvalitní herec je. A herecké výkony musí mít u Agnieszky Holland určitý standart, takže si špatné hece nevybírá. To Marek Epstein je pro mě určitá záhada. Napsal bezesporu vynikající scénáře - toto je jeden z nich (Anděl Páně 2, Osmy, BrainStorm, Václav...), vedle toho ale dokázal sepsat příšernosti (Posel, Pohádkář...). Velké projekty a příběhy ale zvládá na výbornou. Šarlatán disponuje i kvalitní hudbou. A tak jediný důvod, proč nedám pět hvězd je, že se tvůrci zase tak moc pravdy nedrželi. Ve vykonstruovaném procesu byl léčitel J. M. odsouzen za úplně něco jiného než otravu člověka, tudíž ani jeho blízký přítel nemohl vzít vinu na sebe a on ji na něj nemohl svalit. Navíc se ani nedozvíme výsledný trest obou mužů. Hlavní hrdina totiž zemřel až v roce 1973, tudíž z filmu nezjistíte, zda to už bylo doma či ve vězení. To si musíte načíst jinde. ()

Arkagas1989

Jeden z nejočekávanějších filmů roku 2020 - právem. Ivan Trojan je pro mě uř roky pan herec, tady se ukazuje, že i jeho syn bude mít nejspíš dobře našlápnuto. Ale k příběhu - Jan Mikolášek, skutečná postava našich dějin, která dělala to, co uměla nejlíp - léčila lidi.  Vědomosti nabyté od vesnické bylinkářky mu tak vynesly velmi luxusní majetek, na druhou stranu ze svého financoval nemocnici, posílal děti k moři nebo do hor a prioritou pro něj bylo zachránit život. Léčil chudé, i ty nejvýš postavené.  Film je diváckou lahůdkou, bohužel jediné co musím vytknout je to, že opravdu podněcuje v divákovi hromadu dalších otázek, na které nebyl čas.  Moc hezky je zde ale ukázáno, jak si Gestapo a Komanči můžou podat ruce.  Jan Mikolášek rozhodně nebyl dokonalý, ale rozhodně to byl člověk, o kterém se doteď moc nevědělo a je skvělé, že díky tomuhle filmu vešel do povědomí.    A protože mě jeho osoba zaujala, už čekám na knížku s jeho životopisem v knihovně. Přece jen, bude v ní více informací a jeho život si tak člověk víc ucelí,  Jako filmařské dílo se mi to ale líbilo, rozhodně je to po letech drama, které má skvělou úroveň a atmosféru.    Moje hodnocení: 9/10 ()

Hemlock

Trojan je záruka kvality a ani ve snu by mě nenapadlo, že budu vychvalovat film o mastičkáři, který se vyžívá v análním drancování… Ale očividně, kdo maže, ten jede a Trojan by vyburcoval atmosféru v Modré ústřici na erektivní maximum. Vedle skvělého hereckého výkonu jsem ovšem i překvapen příběhem, protože postava Jana Mikoláška mi v propadlišti dějin zcela unikla a jsem tedy rád, že film Šarlatán tento nedostatek napravil - 70%. ()

Tominni

Povedená drama o léčiteli Janu Mikoláškovi. Velmi dobrá kamera, skvělý Trojan a výborná atmosféra, která ukazuje, jaký ten komunistický režim byl. snad jen těch prostřihů mezi časovými linkami mohlo být méně, ale celkově je to výborný film, kterých u nás je poměrně málo, jestli tím důvodem nebude ta Agnieszka Holland. ()

Honzimir67

8,5/10 - Tohle je za mě ta nejostřejší špička novějších českých děl. Ivan Trojan a jeho syn odvedli skvělý herecký výkon. Celý film je skvěle natočen, a jeho děj vás vláká do každé scény. Co mě opravdu překvapilo, je to, že film je podle skutečného příběhu, což je pro každého, kdo film viděl, šílené. Smyšlený konec příběhu je za mě povedený. Jan Mikolášek, jakožto hlavní postava, byl ale údajně ještě zvláštnější člověk, než je ukázáno v tomto filmu. To je věc, která mě trošku mrzí, že ve scénkách není tak znát, ale je to jen drobnost. Co mi trochu u filmu scházelo byl soundtrack, ale přesto si stojím za tím, že tímto filmem udělala česká/slovenská kinematografie velký krok vpřed, za mě úžasné. Všem doporučuji! ()

majky19

No, upřímně řečeno, měl jsem od tohoto filmu trochu vyšší očekávání, ale v žádném případě mě tento snímek ani nezklamal. Samozřejmě, z dílny režisérky Agnieszky Holland přišly daleko lepší počiny, které si vysloužily i nominace na Oscara, ale i tento snímek má něco do sebe. Zaujme zejména tím, že divák v podstatě po celou dobu nemůže jednoznačně říct, zda je hlavní hrdina - Jan Mikolášek jednoznačně kladnou nebo zápornou postavou. Záleží to na mnoha úhlech pohledu a každý divák si na to zodpoví po svém, a každý bude mít tu svou pravdu. Sám jsem o Janu Mikoláškovi do této chvíle vůbec neslyšel a i proto jsem neváhal zhlédnout tento film Agnieszky Holland, jejíž tvorbu mám velmi rád. Myslím si, že snímek dobře zachycuje stěžejní životní mezníky léčitele Jana Mikoláška a poukazuje nejen na jeho léčitelské schopnosti, ale i na jeho rozporuplnou osobnost. Jak jsem již uvedl, je velmi obtížné o Janu Mikoláškovi říct, zda byl jednoznačně dobrým, nebo špatným člověkem, osobně bych řekl, že pravda je asi někde mezi. Je nutno říct, že Mikolášek prožil v podstatě obě světové války, zažil nacismus, komunismus, i období krutých padesátých let, která se mu málem stala osudnými. Krom toho samozřejmě léčil různé klienty, a to často i velmi kontroverzní osobnosti, mezi jinými tajemníka Adolfa Hitlera Martina Bormanna, což mu na sympatiích mezi lidmi jistě rovněž nepřidalo. Nutno ale zase na druhou stranu dodat, že pomáhal těm, kteří si sami pomoci nemohli, finančně podporoval sirotčince a dětské domovy, posílal nemocné děti na zdravotní pobyty k moři nebo do hor, tedy z tohoto úhlu pohledu za ním bylo jistě i mnoho dobrého. To, co mi v tomto filmu vadilo hodně, byly zejména opakované homosexuální scény. Myslím si, že samozřejmě na tento aspekt ve filmu poukázáno být mohlo, ale bohatě by stačila jedna kratší scéna, nikoliv čtyři v krátkém časovém sledu. Zase takový prostor si Mikoláškova homosexualita určitě nezasloužila. Herecké výkony obou Trojanů byly výborné, mladý Josef Trojan (v roli mladého Jana Mikoláška) jako by z oka vypadl svému otci, a Ivan Trojan v roli dospělého Jana Mikoláška byl jedním slovem skvělý. Myslím si, že Ivan Trojan v každém svém filmu, nebo i televizní inscenaci jasně ukazuje, proč je momentálně jeden z nejlepších a nejpopulárnějších herců v České republice a proč je jeho herecký talent tak žádaným zbožím. Ačkoliv to není úplně film, který bych si chtěl znovu s chutí pustit, rozhodně mě nezklamal a hodnotím jej na slušných 60 %. A určitě, pokud budu mít chuť, tak si o Janu Mikoláškovi ještě něco v budoucnu prostuduji. ()

PAVLIS

Hezky natočený a zahraný film se zajímavým léčitelským supermanem. Jenže zobrazení Mikoláškova kontroverzního charakteru a jeho gay romance směřují bohužel jenom k soudnímu přelíčení. A pominu-li, že se ve skutečnosti k soudu s vyobrazeným obviněním nikdy nedostal, vyústění procesu je jak z béčkové detektivky, a tak sráží můj dojem dolů. PS: Odpočívej v pokoji, mladoboleslavská věznice. ()

jungewolf

Je to herecký koncert I.Trojana, J.Trojana (mladý Mikolášek), J.Pokorné (bylinkářka J.Muhlbacherová - učila mladého Mikoláška léčit), M.Myšičky(Mikoláš.otec), M.Hanuše(výstižně zahraný estébácký vyšetřovatel). Vynikající byli i ostatní- J.Budař(úředník, bývalý M.pacient, co ho přišel varovat), M.Maršálek (domovní důvěrník), P.Štorková(pacientka s nemocným synem - dal jí peníze na pobyt u moře), J.Vlasák (Mikoláš.domovník), J.Novotný(soudruh prokurátor), O.Brancuský(pacient-řezník), J.Ol´hová(matka F.Palka, fiktivního Mikoláš.asistenta), T.Jeřábek(estébák-vedl razii u Mikoláška). A také J.Černý (Mikoláš.advokát Zlatohlávek) a nacistický důstojník-chtěl se pomstít za dceru,které už Mikolášek nemohl pomoci./v epizodě s nacistickou prověrkou Mikoláš.léčitel.schopností se mihla Pražská Loreta na Hradčanech/. Mimochodem - postava Mikoláš.asistenta Frant.Palka(slovenský herec Juraj Loj - objev pro český film) je FIKTIVNÍ - neexistoval - je to literární licence scénáristy M. Epsteina.... . Ostatně - Mikoláš. údajnou homosexualitu neprokázala ani všehoschopná StB při vyšetřování,ani komunistický soud ... /homosex.milostné scény jsou také nejslabší z celého filmu - proto dávám sice 5 * , ale 78%, víc ne ... / ***J.Mikolášek(*1889-1973+) smrtí čs.prezidenta Ant.Zápotockého na podzim 1957 ztratil mocného ochránce. V r. 1959 byl odsouzen na 3 roky a zabavili mu všechen majetek. Po odpykání trestu se už k léčitelství nevrátil. Po propuštění žil od r.1964 ve vile primáře MUDr.Karla Urbánka, býv.ředitele Státního zdravotního ústavu.*** Snad dostane Šarlatán aspoň nějakého Č.lva, doufám, že nedopadne jako film Toman. Je to OSTUDA pro celou ČFTA, že tento film o zrůdnostech komunistických politických gangsterů vyšel naprázdno... . Holt se to naší liberálně-levicové kulturní frontě nelíbilo.... . ()

Lucik80

Jé, tak to byl zase jednou herecký koncert Ivana Trojana. Jeho léčitelské schopnosti jsem mu věřila okamžitě a hned bych si šla také stoupnout do fronty. Všechna čest i Josefu Trojanovi, také super výkon. Nejvíc mě bavily ty léčitelské části filmu, ale i zbytek byl zajímavý. Hned se jdu vzdělat více o Janu Mikoláškovi. Takže hurá do kina, stojí to i za to sezení v roušce. ()

Luswani

Klidně bych se obešel bez několika explicitních scén, ať už homosexuálních nebo scén zabíjení zvířátek... Ale jinak chválím povedený scénář, režii a herectví Ivana Trojana. Úplně jsme zapomněl, že je to Trojan, řekl bych, že je to jeho nejpřesvědčivější role. A jak to u životopisných filmů bývá, trochu mi vadí odklon od reality skutečného Jana Mikoláška. Chápu nějakou dramatickou licenci, ale využít jeho jméno, jeho příběh a zásadně ho přestavět a v mnoha scénách ho ne příliš lichotivě vykreslit. Nejsem si jistý, jestli je správné takto pozměňovat fakta... Každopádně jako film to funguje skvěle. 80% ()

Prubner

Dobře natočené nic. Především mi nějak uniká, co chtěli tvůrci filmem říct. Proč si pro životopisný film vybrali bezvýznamného léčitele ? Chci věřit, že měli na srdci něco víc, než povinný antikomunismus a módní motiv homosexuální orientace. Scénář je průměrný, což nepřekvapuje, protože Marek Epstein ještě nikdy dobrý scénář nenapsal. Ale po stránce režijní a vesměs i herecké je snímek na úrovni. Co je to však platné, když jsem si z filmu nic neodnesl. Žádný přesah, myšlenku, poselství. ()

Mamutol odpad!

O metodách a životě léčitele Jana Mikoláška se z filmu moc nedozvíme. Za to si užijeme nechutné gay hrátky, komunisty a další svoloč. Divný a hlavně naprosto zbytečný film. ()

koza3

Žena si na závěr přečetla, jak to ve skutečnosti dopadlo a byla lehce nasraná, že to tak filmově pokroutili. Mně to zase tak nevadilo a respektuji potřebu dramatizace pro filmové médium. Celkově jsem se "bavil". Ta scéna s koťatama byla docela masakr (vlastně skutečně masakr) a byly mi proti srsti erotické scény. Každopádně další memento na těžký totalismus, tentokrát s ohlédnutím do oblasti víry, bylinkářství a trochu homosexuality. ()

PamelaJJK

I s vědomím toho, že dost podstatná část filmu je smyšlená, tak nejde Šarlatána hodnotit jinak. Konec konců nejedná se o dokument. Vše do sebe dokonale zapadá a společně bravurně funguje - od obsazení, přes vizuál a kameru až po hudbu. A nelze vynechat geniální herectví pana Ivana Trojana i jeho syna Josefa (zde je velký příslib do budoucna). Film má od počátku atmosféru, která vás nutí neustále přemýšlet o rozporuplnosti hlavní postavy, kterou pánové Trojanové ztvárnili naprosto dokonale a přesvědčivě. Všichni ostatní zúčastnění zde v podstatě jsou jen proto, aby vyniklo herecké umění pana Ivana Trojana. ()

Sefik

Že je Ivan Trojan jedním z našich nejlepších herců současnosti, o tom není pochyb - jedna hvězda. Připomenutí faktu, že estébáci a gestapáci byli stejný svině, je v každé době potřebné - druhá hvězda. Ale aby druhou hlavní linii filmu tvořil homovztah dvou bukvic od náznaků (doteky ruky, pohlazení) přes fázi předehry pro diváka (mravenci v řiti) až po nechutnou erotickou scénu (anální průnik naštěstí pouze jako za starých časů, kdy není nic vidět) nelze akceptovat. Takže suma sumárum pouze za dvě hvězdy. ()

Marcas

Obecně se mi film líbil. Má to děj, atmosféru i povedené herecké výkony. Na druhou stranu se mi méně líbily prostřihy mezi minulostí a současností, přišlo mi, že byly do filmu necitlivě střižené. A co se mi také nelíbilo byl vztah Mikoláška se svým asistentem. Nevím jestli to tak ve skutečnosti bylo, ale nikde jsem to oficiálně nenašel, tudíž si myslím, že film je bohužel ovlivněn dnešní "hollywoodskou" módou. Nicméně zase po době český film, který stojí za zhlédnutí. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara