Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým… (CinemArt)

Johnny.ARN

To je jak v tom vtipe od Izera. Aspoň viem, že sa zakladal na pravde. Zaujímavé, čo všetko sa dá určiť zo šťaniek. Film je po všetkých stránkach dobrý. Má to spád, zaujme to, Trojanovci hviezdia a dokonca aj Sádlo tu bol obstojný, aj keď no...riťoplesk. Veľa ľuďom tu bude asi chýbať explicitné vysvetlenie záveru, ale neni to tom. Film je skôr o lojalite, priateľstve, snahe pomáhať a vysporiadavaním sa s dobou režimom. Preto záver nie je podstatný. Tvúrčí skupina odviedla skvelú prácu, od kamery až po kostýmy. Chýbalo tomu ale niečo, niečo, čo by to dostalo z trošku nadpriemerných vôd českej historickej drámy do vôd svetovej historickej drámy. V konečnom dôsledku ale vysoko pozerateľné a kľudne to môže ísť aspoň do prvého Oscarového kola. Ďalej sa to nedostane. 3 z 5 ()

Lachtaan

Vedle všech těch komedií, jejichž každoroční kvanta mi už fakt vyloženě lezou krkem, se alespoň Česká televize snaží o ta vážnější témata, bohužel ani ty už mě tolik neuchvacují, jako například mnoho jiných seriózních filmových životopisů ze zahraničí. Ať už to byl Masaryk, Olga Hepnarová nebo třeba Jan Palach, tak jsem ani v jednom případě zkrátka nebyl nikterak učarován a všechny tyto pokusy o zdařilou biografii mě spíše nudily. Chtě nechtě musím do této škatulky řadit i právě Šarlatána, třebaže herecky je zvládnutý dost dobře. ()

YumiOkami

nadherny film. cast filmu, odehravajici se v Janovo mladi, byla velmi zajimava. opravdu krasne natocene, ani vterinku jsem se nenudila. konec byl rychlejsi, ale i tak me neskutecne dojal❤️ ()

JimmyII

Šarlatán je film až nečekaně syrový, ukazující nejen hnus komunismu, ale i temné stránky lidské duše. Činí tak ale vizuálně nádhernou formou a s životním výkonem Ivana Trojana. ()

dvopet

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale Šarlatán je jen nahozená a neživotná šablona postav a situací. Příčinu bych hledal v chaboučkém Epsteinově scénáři. Pro mne osobně nejslabší počin A. Holland v její novodobé filmografii. ()

Mrkvič

Skvělý příběh o hodně zajímavém člověku. Jak životopisné filmy moc nemusím a většinou o známé osobě přidají jen pár zajímavých informací, zde se jedná o osobu, kterou do filmu takřka nikdo neznal. Což byla velká chyba a dílo minulého režimu. Natočeno skvěle. Obsazeno ještě lépe. Snad jen ty homosexuální scény byly možná trochu navíc, ale zase pak více vyznělo finále filmu. ()

filmmovier

Další působivý film o komunistickém šmejdu s perfektně zobrazenou nehezkou dobovou atmosférou. A je to film hezký - rozuměj opravdu kvalitní. Oba Trojanové naprosto fantastičtí, zbytek osazenstva taktéž. Trošku jsem se obával, že bych se u toho možná i mohl začít nudit, ale na podobné pocity jsem neměl ani pomyšlení, děj je zajímavý od začátku do konce. Sice trošku předvídatelný, pravda, ale to fakt vůbec nevadilo. Podobných filmů jako by sice u nás vznikalo mraky, ale málokterý je fakt takhle moc dobrý. Navíc Mikolášek je fakt zajímavá osobnost a nejspíš nejsem sám, kdo o něm před tímhle filmem nejen že nic nevěděl. ale ani o něm neslyšel. I díky němu stojí tenhle film za pozornost. Snad jen těch nahých zadků tam bylo trochu moc. 8,5/10. ()

Sfinkter

Pro mě je filmové zpracování stejně kvalitní jako kniha. Zrůdnost soudního systému 50. let dokládá skutečnost, že interpretací našich životů existuje mnoho. Casting trefný s výjimkou Kopty jako soudce. Režie jistá, homosexuální vztahy má Hollandová zmáknuté - ještě aby ne, když už v roce 1995 režírovala prokleté básníky s DiCapriem v Úplném zatmění. ()

terunka003

Životopisné, dramatické, léčící, nevyléčené, manipulující, děsivé, politické. Překvapil mě děj příběhu, něco tak sobeckého a manipulativního v hlavní roli jsem nečekala. Zfilmování bylo poutavé a zajímavé. Herecky příjemné, Ivan je klasa a synek se "porodičil", Juraj taky dobrý. Na můj vkus až příliš intimních scén, stačila jedna dvě. Bohužel si myslím, že tento snímek lehce zapadne. Poslední rok jsem viděla celkem dost snímků na téma 50.léta v Čechách. Mohlo to být lepší? V dnešní době asi těžko. ..škoda, třeba by se nám teď hodil někdo, kdo pozná covida z moče.. ()

venison

Odvyprávěno zajímavým způsobem, natočeno precizně, uzahráno skvěle. Ačkoliv ansi nejde o doslovnou autobiografii, ale romantičtější filmovou verzi, tak příběh klouže dost po povrchu a pod kůži léčitele Mikoláška se hlouběji nedostaneme. Trošku mi to celé více než osobní životopis připomínalo "z vyprávění místních lidí". Potřebovala bych více hlavním postavám vidět do hlav a do srdcí a ne se domnívat na základě naznačených událostí. Díky tomu to i přes kombinaci Agnieszka Holland x Ivan Trojan na plný počet hvězd nebylo. |kino doma - aerovod| ()

fabecc1222

Životopis o "šarlatánovi" Mikoláškovi je prostě životopis jako každý druhý. Nalezneme zde prolínání časových linií pomocí retrospektivního vyprávění, a vlivem snahy obsáhnout co nejširší problematiku se v mnoha případech nemůžeme dostat více do hloubky. Možná by bylo lepší se u těchto komplexních děl zkusit zaměřit na seriálové provedení, které by pomohlo více rozvíjet jednotlivé vedlejší linky. Co se týče samotné osobnosti Mikoláška, tak to byla podle mého neskutečná svině, a ve finále i narcista toužící po uznání a přesvědčený o své bezchybnosti. ()

hroubek

Kdyby takhle vypadala většina českých filmů, tak bych byl šťastný. Šarlatán má evropské kvality a rozhodně se neztratí mezi filmy z ostatních zemí. A právem. Režisérka Agnieszka Holland umí vyprávět a točit. Chápe jak funguje vyprávění a krásně nám to zde předvede. K tomu s naprostým přehledem zvládá prodat vizuální stránku filmu, která je nádherná. Holland pevně uchopila příběh a krásně pracuje s postavy, které mají mnoho vrstev a je radost sledovat kam to směřuje a jakým způsobem to rozšíří děj. Ivan Trojan opět předvádí proč patří k nejlepším hercům současnosti. Josef Trojan je dost talentovaný a má velký potenciál do budoucnosti. Juraj Loj mě velmi překvapil, jelikož jde o talentovaného herce, který si ukradl ty nejlepší momenty ve filmu. Jaroslava Pokorná má velmi vděčnou a zajímavou roli a moc mě mrzelo, že nebyla na platně delší dobu. Ve filmu je hodně dobrých a napínavých scén, které jsou skvěle natočené a mají v sobě skvělou atmosféru a napětí. Holland vytvořila několik desítek působivých scén a okamžiků, kdy jsem jen koukal a přikyvoval. Bohužel mě trochu nesedlo tempo filmu, a že se nešlo více do hloubky(mohlo být více scén s flashbacky). Samotný konec je dobře natočený, ale čekal jsem trochu větší katarzi. Šarlatán je velmi dobrý český film a za mě velký palec nahoru. ()

Eleanor05

Na to, že je Šarlatán filmem životopisným, se překvapivě drží reality jen velmi málo (včetně celé situace kolem asistenta, důvodu odsouzení a sazby, která Mikoláškovi hrozila), což by nevadilo v případě, že by to byl snímek vypointovaný, ucelený a strhující. A to není. Technicky je vše zvládnuté dobře, chybí tomu ovšem umění - v 90% filmu nikde nezní ani hudba, když pak zazní, jste rádi, že jí tam není více, a kamera je rutinně průměrná. Snímek se tak trochu rozpadá, flashbacky jsou téměř náhodně "nasekány" do hlavní linie filmu, nikde žádná provázanost a vývoj. Ivan Trojan předvádí svůj standard, už hrál i lépe, ale Českého lva dostane za, pro děj a pro rozvíjení postavy, nadbytečné milostné gay scény. A nejvážnější výtka - ke konci, kdy by měl příběh gradovat, tak naopak zpomalí a useknutý závěr se odbude titulkem, který je tak neúplný, že vás stejně donutí dohledat si Mikoláškův osud na internetu. Šarlatán jako celek není trapný, nebo nechtěně směšný film, je ale pouze průměrný a na jedno shlédnutí. PS: Nepouštějte Koptu před kameru, to je ochotničina, co tam předváděl. 2,5*. ()

Brain-D

Na české poměry kvalitní záležitost. Takových českých kvalitních snímků vzniká pár do roku. Ivan se svým synem Josefem nás provedou životem léčitele Jana Mikoláška. Pár věcí je sice upravených pro dynamiku, spád či emoce ve filmu, ale hrubý základ je pravda. V období dvou režimů jít za svým snem a neudělat ani krok zpět. Bravo. 80% ()

mab

Od filmu jsem čekal mnohem více, místo zaměření na události či významné lidi se film rozvlekle a přehnaně věnoval homosexuálnímu vztahu. Nebýt skvělého Trojana a několika scén, tak film mířil na odpad, takhle dvě hvězdy. ()

Timak

Mohl to být pro mě geniální film, nebýt toho (ne)konce. Jak já tohle nesnáším … i přesto je to skvělej film se skvělým Trojanem. ()

Ravi

Jsem rád za výběr režisérky a scénáristy, protože to je u takovýchto filmů opravdová záruka kvality zpracování látky. Nejsem totiž u českého filmu zvyklý na takové věci, jako: diváku, tady to máš a udělej si obrázek sám, nebo taková situace tu byla, tohle na to ti lidé řekli a tohle v souladu s tím, jací byli, udělali - motivace jsou rozporuplné, charaktery nejsou černobílé, takže si to sám přeber, diváku. A však jo! Herdek, vždyť film má vyvolávat diskusi a otázky. No a když se jdu podívat na film o rozporuplném léčiteli, tak tohle je to něco navíc, co z normálního příběhu udělá opravdu dobrý film. A není to jen režií a scénářem. Kamarádův námět rozpracovali tvůrci opravdu výborně a oba Trojanové osobu Mikuláška pojali vskutku nadmíru zajímavým a nejednoznačným způsobem. Opravdu dobré filmové zjevení a nevšední příběh člověka. 85% = 4/5 ()

vyfuk

Z příběhu lze vyčíst, že jde o čisté bláznovství. Kejkle. Nedá se to snad ani nazvat jinak než šarlatánství. A nebo třeba ne. Přijde mi v celku vtipné, že české filmy, aby za něco stály, tak je k nám musí přijet točit polská režisérka. Však vystudovaná na české FAMU. Obecně vzato samozřejmě máme dobré tvůrce, ale zároveň je vtipné, jak někdo z Polska nám musí přijet ukázat, jak to jde udělat. Scénář je jednoduchý. Je jednoduše skvělý. Nádherně se sžijete s postavami, pro které máte pochopení i výhrady. A navíc se nádherně kombinuje minulost s přítomností. Trochu risk, který ale v podání Epsteina a Holland vyšel. A ano, Epstein je na poli vážných věcí mistr a spolu na druhé straně s Kolečkem tvoří naději pro české filmy a televizi. Kamera se nebojí přecházet mezi obrazy také lehce experimentálně, ale stále přirozeně a inovativně. K tomu všemu nenápadná, však děsivá, silná a velmi specifická hudba. A co už. Je od Poláka no. Který je vytvořil geniálně. O přirozených a velmi autentických hereckých výkonech se nedá bavit. Tam snad není pochyb na žádné pozici. K tomu všemu velmi příjemně překvapující Juraj Loj na svém maximu. Film je dost zajímavý tím, že si mě získával postupně. Mnohdy jednoduše vím už od první čtvrtiny, že mě film bude bavit a zajímat instantně. Zde to šlo pomalými kroky, které ale postupně eskalovaly do bodu bezdechého zírání a bušení srdce v otaznících jak to bude dál. Totální vtáhnutí do děje, světa, fabule, příběhu, všeho. K tomu zajímavá podprahovost s holuby a světlem. Kdo ví, ten ví. Geniální. Zároveň hezké malé dělání si prdel z komunismu. Někdy možná moc servírování informací, které se dá jasně odhadnout a podobně. Ale opravdu v minimální míře. Dobře sladěné, jasné, srozumitelné, příjemné, skvělé. S mrazivým koncem. S napínavých bušením srdce a bez dechu. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara