Sacrifice

• Velká Británie The Colour of Madness
Mysteriózní
Velká Británie, 2020, 87 min

J*A*S*M

Do puntíku naplněná představa toho, co člověk čeká od Lovecraftem inspirovaného malého nízkorozpočtového hororu. Plusem je zejména solidní technická stránka, pěkné prostředí izolovaného norského ostrova a sympatičtí herci. Jinak ale platí, že je to prostě jen naplnění dané škatulky, kde není vůbec nic navíc. ()

JASON_X

Americká představa venkovského Norska a norských venkovanů je velmi blízká realitě. V Norsku jsem byl několikrát, takže můžu potvrdit, že film má pravdu a nic než pravdu a v ničem si nevymýšlí. Tak třeba Norové jsou opravdu extrémně nepřátelští. Cizinec, který vejde do tamní hospody, je okamžitě hrubě a vulgárně napadán, často i fyzicky inzultován. Nebo že Norové se s oblibou hromadně účastní pohanských rituálů v obřadních rouchách, mumlají přitom podivná zaklínadla a modlitby k prastarým božstvům a občas si rádi dopřejí i nějakou tu lidskou oběť. Otázka už tedy jen zní: Bude onou obětí joudovitý a nekňubovitý ocas "Džorstad", nebo jeho nesympatická kravkoidní žínka? A pomůže jim místní "šerifka" Barbara, nebo je i ona zapletena do hrůzných a ohavných černomagických kejklí? ()