Poslední bitva

Scénografie:

Thierry Flamand

Kostýmy:

Martine Rapin

Musím přiznat, že zpočátku jsem byl mírně zmaten, znuděn a chtěl z projekce filmu (na FF v Chotěboři) odejít. Ale zůstal jsem a naopak začal být více vtahován tím, co se přede mnou odehrávalo. Vlastně první vlaštovkou (a to notně úsměvnou) se stal pokus Jeana Rena o "dobytí" pevnosti nemocnice obývané intelektuálsky vypadající osobou, která ho obezřetně ne a ne pustit dovnitř. Film působí tak primitivně a amatérsky, až se mi to začalo jevit roztomilé. Hrdinové si mě získali (všichni tři) a zvědavý, jak tohle všechno skončí jsem vydržel až do konce. Není to tak špatné, jak se může na začátku zdát. Vlastně je to docela úlet :-)(12.7.2009)

Nebudu tvrdit, že jsem film zvláště ke konci nějak chápal a jistě by se našla spousta nelogičností, hlavně co se událostí, předcházejících ději filmu týče. (Takové jako co se stalo, proč lidi nemluví, jaktože se dochovala spousta věcí ve zničené krajině apod.) Ale atmosféra zničené země je docela sugestivní a film je zvláštním způsobem přitažlivý. Také černobílá kamera se občas vytáhne, i když nijak nápaditá není.(4.11.2009)

Tak by vypadal Šílený Max, kdyby ho točil Jim Jarmusch (včetně uspávání diváka) poté, co zhlédl Konec srpna v hotelu Ozón. Poslední bitva přešlapuje a chvílemi nudně tápe, nabízí toho ale dost. Stylizace a grotesknost dění v pustém světě připomíná Moebiovy krátké příběhy a postkatastrofická budoucnost jako by strhla svět někam do minulosti s absencí rozumné řeči, zato s tvorbou nástěnných maleb a ochotou riskovat ránu kyjem do hlavy, aby muž sehnal nějakou zjevně velice nedostatkovou buchtu.(23.2.2019)

Tak, ďalšia klasika, ktorá sa zaradí medzi moje obľúbené SF. Originálny film, ktorý môže hravo súperiť s Lucasovým technicky vyčačkaným THX 1138 a pri tom používa tie najjednoduchšie (čítaj najlacnejšie) prostriedky. Počas filmu, som sa občas pýtal WTF? ale postupne sa všetko pekne uzavrie, a na konci ostáva len pocit dokonalosti... Skvelé vykreslenie pocitov aj bez slov, niekoľko momentov na filozofovanie. Akčné scény majú ohromnú silu aj napriek svojej nehrdinskosti, práca s hudbou je skvelá. Niekedy stačí talent a ostatné príde samo...(15.6.2008)

• Dan9K

Film se sice odehrává kdoví kdy, ale byl natočen v roce 1983, a tak, nutno říci výhradně díky příšerné hudbě Erica Serry, působí místy neskutečně osumdesátkově (což je s podivem vzhledem k datu natočení, ale já to fakt nesnáším). Le Dernier combat vlastně osciluje mezi artovou nudou a nevkusnou fraškou. Absence řeči na mě působila spíš nucenou snahou o experiment, ale budiž, to ještě beru. Beru, že je to svým způsobem zajímavý počin, ale jak moc se mi nelíbil!(28.6.2008)

• - Autorem námětu k filmu byl společně s Bessonem představitel hlavní role Pierre Jolivet. (rawboy)

• - "Zárodkem" Posledního boje byl desetiminutový krátkometrážní snímek L' Avant dernie (1981). (rawboy)

• - Černobílý celovečerní debut Luca Bessona coby režiséra. (rawboy)