Poslední bitva

Scénografie:

Thierry Flamand

Kostýmy:

Martine Rapin

Jen málo kdy se mi stane, abych si ve 2 ráno pustil film u kterýho budu moct usnout a neusnu... tohle je jedna z věcí, který do této definice spadá. celkem dost jsem překvapenej, že je tady tak moc hodnocení s jednou hvězdou. Celí film je jedno velké duševní cvičení, spousta myšlenek, spousta nevyslovených hádanek, na které musí divák přijít sám. a odpovědi nejsou nikdy nijak euforické. mám pocit, že tak nízké hodnocení má čistě z důvodu, že se tam nemluví a lidé nechápou ten podtext.(13.2.2015)

"Nemý" a čiernobiely film, kde okrem pozdravu Bon jour nebudete počuť nič iného. Akási postapokalyprická budúcnosť, kde prežilo iba pár ľudí a tí (asi) zabudli hovoriť. O tom ale príbeh nie je, ten je oveľa prozaickejší - je o jednoduchom prežití. Jean Reno si tu strúhol menšiu rolu, aj to zápornú; svoju minirolu tu má aj nemecký herec Fritz Wepper alias Harry z kultového seriálu Derrick. Vizuál nie je práve najlepší, ale ani najhorší a príbeh končí niekde v stratene, čo je asi aj kameň úrazu celého filmu. Hodnotenie: 55%(2.1.2014)

Abych si z Bessonovy prvotiny sednul na zadek, to opravdu ne, ale musím uznat, že po formální stránce je to skutečně něco, co zaujme. Absence mluveného slova je nejen záměrná, ale má i své příběhové opodstatnění. To, že je to pak více méně o ničem, to už je druhá věc. Ale právě absence dialogu vám dává možnost pochopit příběh tak, jak chcete.(25.3.2015)

• Terva

Černobílá Bessonova vize budoucnosti, kde je sice všude písek a zdevastovaná krajina, leč vyleštěná " retro " auta a čistá kvádra některých " pozůstalých " na žádnou katastrofu moc nepoukazuje. Ve filmu se moc nemluví, což je možná škoda. Déšť z ryb mě rozesmál, a prý není co jíst. CITÁT - Dobrý den......(12.2.2009)

Nebudu tvrdit, že jsem film zvláště ke konci nějak chápal a jistě by se našla spousta nelogičností, hlavně co se událostí, předcházejících ději filmu týče. (Takové jako co se stalo, proč lidi nemluví, jaktože se dochovala spousta věcí ve zničené krajině apod.) Ale atmosféra zničené země je docela sugestivní a film je zvláštním způsobem přitažlivý. Také černobílá kamera se občas vytáhne, i když nijak nápaditá není.(4.11.2009)

• - Autorem námětu k filmu byl společně s Bessonem představitel hlavní role Pierre Jolivet. (rawboy)

• - Černobílý celovečerní debut Luca Bessona coby režiséra. (rawboy)

• - "Zárodkem" Posledního boje byl desetiminutový krátkometrážní snímek L' Avant dernie (1981). (rawboy)