Poslední bitva

Scénografie:

Thierry Flamand

Kostýmy:

Martine Rapin

Postapokalyptické drama. Černobílé, němé ( o čem taky mluvit ve světě, kde si nemáte s kým pokecat a kde téměř nic není, ale jedna scéna se pravděpodobně snaží naznačit, že přeživší pravděpodobně téměř ztratili schopnost mluvit ). Postavy jsou vlastně takoví osamělí rytíři, kteří se snaží přežít jak se dá. Jean Reno mi svou rolí trochu připomínal svojí postavu z Návštěvníků a samozřejmě to je největší drsňák filmu. Serrova hudba na některých místech jinak depresivní děj odlehčuje, což je možná trochu škoda. A v závěru filmu se dozvíte, co je vlastně největší potěšení pro chlapa v postapokalyptickém světě :)(14.10.2005)

Luc Besson kdysi točíval úžasné filmy. Poslední bitva mezi ně sice nepatří, i tak je to film povedený, na celovečerní debut velmi precizně zvládnutý a hlavně plný neotřelých nápadů. Sice se jedná o sci-fi z postkatastrofického světa, námět a příběh jsou tak nějak úplně jinde, že film patří spíš někam do klubové sféry. Dost se mi líbila část ve filmu, kdy spolu žijí ti dva chlapíci (vlastně ani nelze říct kdo) a jak spolu tráví a zabíjí čas. Tady se Besson vyřádil. Velká část stopáže se odehrává v jediné zbořené budově, ale díky solidní kadenci zajímavých nápadů mi to nikdy ani nepřišlo a za režisérův největší úspěch považuji dokonalou kamufláž omezeného rozpočtu. Na druhou stranu, některé pasáže, hlavně závěr, mi přišly už tak nějak moc mimo realitu. Kéž by ještě dnes ale Besson alespoň takovéhle filmy, bylo by to fajn.(27.5.2013)

• Frajer42

Moc hezký film. Luc Besson se rozhodl svým nebohým divákům nudou provrtat díru do hlavy. Dlouho jsem neviděl nic, co by bylo tak strašně o ničem a u čeho by se mi chtělo permanentně spát. Ani se nechce věřit, že tentýž pán přišel po tomto selhání s celou řadou kvalitních snímků. Opravdu neskutečná píčovina, kde bylo špatně snad úplně všechno. S výjimkou Rena maximálně otravní herci. Naprosto dementní soundtracky, který vždy spolehlivě zazdil, když se ojediněle příjemně rozjížděla nějaká scénka. Také mě docela sralo, že snímek začal lehce dávat smysl až přibližně 30 minut před koncem. Do té doby to bylo bezcílné bloudění postav ve světě, kde nebylo bloudit kam. Ani na pár okamžiků jsem nedostal od režiséra pozvánku do děje. Celé to bylo tak strašně nezáživné, že jsem nevěděl kam se mám dívat. Všichni jsme byli mladí a plní blbých nápadů, takže tohle mladistvé selhání Bessonovi budiž odpuštěno. Každopádně odpad. Kdo se mnou nesouhlasí, tak je zřejmě bohužel píča a měl by se sebou něco dělat. Takhle umění rozhodně nevypadá. Takhle nevypadá ani pokus o umění. Tento blábol neměl nikdy vzniknout.(10.7.2018)

"Nemý" a čiernobiely film, kde okrem pozdravu Bon jour nebudete počuť nič iného. Akási postapokalyprická budúcnosť, kde prežilo iba pár ľudí a tí (asi) zabudli hovoriť. O tom ale príbeh nie je, ten je oveľa prozaickejší - je o jednoduchom prežití. Jean Reno si tu strúhol menšiu rolu, aj to zápornú; svoju minirolu tu má aj nemecký herec Fritz Wepper alias Harry z kultového seriálu Derrick. Vizuál nie je práve najlepší, ale ani najhorší a príbeh končí niekde v stratene, čo je asi aj kameň úrazu celého filmu. Hodnotenie: 55%(2.1.2014)

Já si nemyslím, že by se to odehrávalo v nedaleké budoucnosti, jak se zde píše v obsahu. Podle mě se to odehrává v daleké budoucnosti, kde vývin lidstva šel rapidně dolů a my sledujeme nějakou xtou generaci, která přežívá v nehostinném postapokalyptickém světě, ve kterém vymřely téměř všechny ženy a lidé neumí mluvit. Hodně mi to připomnělo všechny ty postapa, ve kterém jeden přeživší žije daleko od ostatních a pak někoho najde (pro příklad: The Survivalist ,I Think We're Alone Now) a rozhodně to nebylo náhodou, akorát tady se vůbec nemluví. A ono to je podivným způsobem zajímavé, má to pěknou kameru, dost zvláštní hudbu a taky se to dobře vyvíjí. Jenže to je taky nudné a celkově to mohlo být kratší, protože v první polovině se skoro nic nestane. Každopádně ten film odsoudit nemůžu, protože něco na něm prostě je. V tomhle subžánru se ale i tak nejedná o bůhvíjak dobrý film. 3*(18.3.2020)

• - Černobílý celovečerní debut Luca Bessona coby režiséra. (rawboy)

• - "Zárodkem" Posledního boje byl desetiminutový krátkometrážní snímek L' Avant dernie (1981). (rawboy)

• - Autorem námětu k filmu byl společně s Bessonem představitel hlavní role Pierre Jolivet. (rawboy)