Robin Hood (TV seriál)

Robin of Sherwood

Robin Hood

Akční / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 1984–1986, 22 h 8 min (Minutáž: 50–102 min)

Pol Brennan

Michael Praed, Jason Connery, Mark Ryan, Clive Mantle, Robert Addie, Ray Winstone, Philip Jackson, Richard O'Brien, Phil Davis, Anthony Steel, Nick Brimble, Marcus Gilbert, Cathryn Harrison, Gaby Dellal, Peter Llewellyn Williams, Judi Trott, Phil Rose, Patricia Hodge, Simon Shepherd, Paul Geoffrey, Hywel Bennett, Nickolas Grace, Graham Chinn, John Harding, John Nettles, Geoffrey Greenhill, Ingrid Hafner, Nicholas Pritchard, Harry Jones, Glen Murphy, Anthony Valentine, Wayne Michaels, Derrick O'Connor, Dorothy Tutin, Michael Craig, Max Faulkner, Oliver Cotton, Rula Lenska, Rachel Fielding, Valentine Pelka, Gemma Craven, Angharad Rees, Duncan Preston, Gary Waldhorn, Larry Dann, Victor McGuire, Conrad Phillips, Robert Daws, Bill Wallis, David de Keyser, Norman Bowler, Brian Coburn, Katharine Levy, Pavel Douglas, Colin Rix, John Horsley, Yves Beneyton, John Rhys-Davies, William Russell, Simon Dutton, George Baker, Jeremy Bulloch, Oliver Tobias, Michael Praed (a.z.), Keith Bartlett, Cyril Cusack, Jeremy Sinden, Lewis Collins, Martin Shaw, Graham Weston, Matt Frewer, Bryan Marshall, Reece Dinsdale, Stephen MacKenna, Ian Ogilvy, Caroline Holdaway, David Rappaport, Brendan Price, Robbie Bulloch, David Bartlett

Paul Knight

Scénografie:

John Biggs

Kostýmy:

Lynnette Cummin

Zatím jsem viděl první dvě série s Praedem, a obzvlášť ta druhá byla fakt výtečná. Působivá, temná atmosféra, úchvatná hudba (Clannad), zapojení magie, skvělé příběhy (hlavně mé oblíbené Waylandovy meče) i obsazení, exteriéry i interiéry, výprava... A co se týče žánru je to navíc čistokrevná fantasy. Tohle zpracování je prostě jasně a bez debat nejlepší, o tom se nehodlám nijak hádat. Je to nesmírně působivé a strhující a mám dojem, že dnes je to navíc působivější víc, než v době vzniku. Timhle se Angličani fakt vytáhli. Úžasné zpracování. Pravděpodobně ho tady už nikdo nikdy nezopakuje a nic mě nemrzí víc. Kolega Lima mi vlastně mluví z duše, pod jeho komentář bych se s chutí rád podepsal. Až se stydím, že mě kdysi, když mi bylo asi osm, strašně bavila ta nová verze z roku 2006. 85%.(22.5.2018)

Čtvrtá je spíš z nostalgie, protože už je to fakt dlouho, co to šlo naposledy, a obávám se, že vidět to teď poprvý, víc jak tři by to nebyly, ale hrozně rád bych tohle hodně netradiční pojetí viděl znovu. Nejvíc se mi líbily mystické díly, třeba ten o boji s ďábelskou sektou Waylandovy meče. U toho jsem se jako malej klepal jako ratlík. Krásná hudba Clannadu a famózní Nickolas Grace jako hláškující šerif z Nottinghamu: "Mám sto jednání za dva dny, ve čtvrtek se mám účastnit šesti poprav a na víkend přijede moje matka." P.S. Pamatujete, jak do Vegy přišlo asi 150000 hlasů pro tenhle seriál? A dneska? Nemáme práva, nechceme, nezajímá... Zk*rvená ČT.(18.1.2007)

"CO TEDY MÁM DĚLAT?" - "JEDNAT. JEDNAT BEZ VÁHÁNÍ." Hraný zahraniční seriál číslo jedna mých dětských let (SANDOKAN mě tehdy nějak minul). A asi moje první výrazné setkání s akčním žánrem. Ty Robinovy bleskové guerillové přepadovky Gisborneových a šerifových vojáků v Sherwodu jsem miloval a jásal pokaždé, když se vystřelený šíp zabodl skrz kroužkovou zbroj. K tomu mystika a romantika mocně podporované snivou i strašidelnou hudbou. A sympatické obsazení - Ray Winstone (Will Scarlet) měl charizmatu na rozdávání už za mlada.(6.10.2017)

Pamätáte sa? Bežalo te ešte na spoločnej československej televízii (i keď iba série s Miachelom Praedom ako Robinom Hoodom, v poslednej sérii ho nahradil Jason Connery - syn slávneho Seana v ulohe Robina z Hauntingtonu). Kam sa hrabu dnes fantasy seriály typu Xena, Hercules a podobne. Robin of Sherwood bolo spojenie výnimočnej atmosféry (samotný les bol vskutku ponurým miestom), šikovného skĺbenia histórie, fantasy a mysticizmu a nezabuduteľnej, takmer ezoterickej hudby od írskych Clannad. Tento seriál je zároveň jednou z najlepších adaptácii o dobdrodružstvách sherwoodského bojovníka na televíznej obrazovke, pričom strčí do vačku aj viaceré filmové variácie. Robin a Lady Marion, nech vás duch Sherwoodu navždy ochraňuje!(6.1.2005)

Nejskvělejší, nejmýtičtější a ve mně osobně nejhlubší dojem zanechavší zpracování legendy o sherwoodském zbojníkovi. Viděl jsem to jednou, bylo mi asi osm, a nikdy jsem na to nezapomněl. Pryč s Xenou, pryč s Herkulem, pryč i s tím Černým Rytířem, dejte nám starého dobrého Robina. Nový seriál opravdu za moc nestál....(14.4.2003)

• - V epizodě se mluví o sedmi mečích. Ve skutečnosti byly meče původně pouze čtyři. Byla to trojice mečů Almace, Curtana a Durandal z díla „Píseň o Rolandovi“ a také meč Mimung, meč Wudgy, údajného syna Waylendova. Další meč je zmíňen v islandském díle „Poetická Edda“, a to meč Gram. Waylendovi jsou připisovány i meče další, pocházející ze starofrancouzských hrdinských eposů, jsou to meče Adylok, Merveilleuse a další dva bezejmenné. V modernější literatuře poté přibyly meč Albion z příběhů o Robinu Hoodovi a jeden bezejmenný. Některá díla připisují Waylendovi i Excalibur, ale v tomto případě je to velmi kontroverzní, neboť Excalibur je původem z velšských bájí, nikoliv z germánských. (ajaxx)

• - V epizodě The Swords of Wayland se objevil v jedné z vedlejších rolí Nick Brimble. Ten samý herec si potom zahrál postavu Malého Johna ve filmu Robin Hood: Král zbojníků. (Gwilwen)

• - Seriál byl inspirací pro vytvoření videohry s názvem „Robin Hood: Legenda Sherwoodu“. (peta.m.marek)