Robin Hood (TV seriál)

Robin of Sherwood

Robin Hood

Akční / Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie, 1984–1986, 22 h 8 min (Minutáž: 50–102 min)

Pol Brennan

Michael Praed, Jason Connery, Mark Ryan, Clive Mantle, Robert Addie, Ray Winstone, Philip Jackson, Richard O'Brien, Phil Davis, Anthony Steel, Nick Brimble, Marcus Gilbert, Cathryn Harrison, Gaby Dellal, Peter Llewellyn Williams, Judi Trott, Phil Rose, Patricia Hodge, Simon Shepherd, Paul Geoffrey, Hywel Bennett, Nickolas Grace, Graham Chinn, John Harding, John Nettles, Geoffrey Greenhill, Ingrid Hafner, Nicholas Pritchard, Harry Jones, Glen Murphy, Anthony Valentine, Wayne Michaels, Derrick O'Connor, Dorothy Tutin, Michael Craig, Max Faulkner, Oliver Cotton, Rula Lenska, Rachel Fielding, Valentine Pelka, Gemma Craven, Angharad Rees, Duncan Preston, Gary Waldhorn, Larry Dann, Victor McGuire, Conrad Phillips, Robert Daws, Bill Wallis, David de Keyser, Norman Bowler, Brian Coburn, Katharine Levy, Pavel Douglas, Colin Rix, John Horsley, Yves Beneyton, John Rhys-Davies, William Russell, Simon Dutton, George Baker, Jeremy Bulloch, Oliver Tobias, Michael Praed (a.z.), Keith Bartlett, Cyril Cusack, Jeremy Sinden, Lewis Collins, Martin Shaw, Graham Weston, Matt Frewer, Bryan Marshall, Reece Dinsdale, Stephen MacKenna, Ian Ogilvy, Caroline Holdaway, David Rappaport, Brendan Price, Robbie Bulloch

Paul Knight

Scénografie:

John Biggs

Kostýmy:

Lynnette Cummin

Zbojník z Sherwoodu. Britský televizní seriál, Robin z Locksley jako ochránce prostého lidu v Anglii 12. století proti zvůli šlechty a bez krále Richarda Lví srdce jenž právě válčí ve Svaté zemi.Výpravný seriál který ve větším rozsahu popisuje dobrodružství tohoto legendárního hrdiny. A tak se zde setkáme s baronem de Belemem, který se zabývá černou magii. V jiném díle zase s mečem zvaným Albion který je "bratrem" slavného Excaliburu. Jsou zde i tajemní Templáři.Každý díl je sice uzavřenou epizodou ale lehkým přesahem do dalšího děje což mu dodává na napětí.Navíc se tvůrci vyvarovali přílišné krvelačnosti scén takže dílo nepůsobí morbidně.Mýty a legendy ožívají na půdorysu krále zbojníků .Seriál už trošku zaprášený,ale velmi koukatelný a jeho velkým kladem je podmanivá hudba.(4.2.2018)

Podľa môjho názoru tento legendárny a veľmi kultový seriál až tak nezostarol, ako by sa mohlo na prvý pohľad na nevkusné Praedove vlasy, ako vystrihnuté z osemdesiatok, javiť. Kvalitne napísané scenáre, kedy má projekt jasnú silnú dejovú niť, pričom každá časť ponúka ucelený dejový oblúk. Vďaka nostalgii odpustíme aj niekoľko výraznejších nedostatkov. Tým najvätším je naivita súbojov v každom dieli, šerifovi muži sa porúčajú k zemi, ako by ich za svojho pána ani nebavilo bojovať a radšej chcú umrieť Robinovým šípom alebo legendárnym Albionom. Sherwood má svoju atmosféru, ale prostredníctvom pohybu postáv nezískavame priestorovú orientáciu a ťažko sa chápe, prečo má šerif taký problém s dolapením skupiny. Lenže to sú veci, ktoré by sme vyčítali skôr GoT, ako vyše 30 rokov starému seriálu. Po dvoch sériách skutočne nemám odvahu pustiť sa do tretej s novým, podstatne menej charizmatickým predstaviteľom, chce to oddych...(17.8.2017)

Pro mě existuje jediný Robin, a to tenhle seriálový. Samozřejmě mluvím jen o tom prvním, kterého hrál Michael Praed. Jason Connery byl k smíchu. Proto také hodnotím jen první dvě sezóny. Tenhle seriál stojí vysoko nad ostatními seriály a filmy o Robinu Hoodovi (ta verze z roku 2010 mluví za vše). Nádherné prostředí, skvělé postavy... Robin má dlouhé vlasy, Marion vypadá jako anglická lady, Guy z Gisbornu je doopravdy slizoun. Nemluvě o duchu lesa s jelení hlavou nebo mé oblíbené postavě, o Nasirovi.(26.5.2010)

Asi tady budu opakovat dost předchozích komentářů, ale musím s kůží na trh a zopakovat - seriál mého dětství (je to dost možná právě on, který ve mě v útlém věku probudil středověkého romantika). Pokud se dobře pamatuju, běželo to na starém dobrém Magionu... Konkrétnější vzpomínky už odvál čas (proto taky raději nehodnotím), co zůstalo jsou pocity a nadšení, které si naopak dodnes dokážu vybavit velice živě. Zejména díky (na seriálové poměry) neuvěřitelně atmosferickému soundtracku skupiny Clannad. Dodatek, srpen 2009: Ták... Internet je dobrá věc, zachce-li se vám zavzpomínat si na pořady svého dětství. Viděno očima cynického něco-dvacátníka je tenhle seriál... co se týká kulis a zj. technické stránky zpracování samozřejmě - osmdesátkový kýč jak bič, zároveň však skvěle obsazený, jak už bylo řečeno doprovázen legendárním soundtrackem a hlavně a především - pořád srdečný a upřímný, co se týká sherwoodské atmosféry a historické romantiky celkově. Michael Praed v titulní roli začíná poněkud toporně a neohrabaně, ale s přibývajícími epizodami se v postavě Robina postupně zabydluje a charisma a tichá autorita v něm roste, takže když ho na přelomu druhé a třetí série vystřídá chudokrevný mladíček Jason Connery, nemůžete se necítit znechuceně. Lady Marion v podání Judi Trott je k sežrání, Ray Winstone jako Will Scarlet zase dokazuje, že byl, je a bude skvělým hercem. Když si k tomu přidáte vynikajícího bratra Tucka, hrdinu mého dětství, tichého saracénského asassina Nazira a hromotluckého Malého Johna, je vám skoro líto, že se téhle skupince Veselých chlapíků nepostaví někdo nebezpečnější, než poněkud slapstickově komické duo Sheriff Nottingham/ Guy de Guiburne. Nebýt místy dobové papundeklové produkce a nástupu Conneryho ve třetí sérii, vážně bych uvažoval o pětihvězdí. Takhle: 70%(2.7.2009)

Je zbytečné abych opisoval flankerův komentář, s nímž plně souhlasím - včetně hodnocení hudby, Waylandových mečů a hlavně ČT :-). Ale ta obava z dojmu jaký by vyvolalo shlédnutí seriálu v současnosti je myslím zbytečná. Seriál jsem si nedávno pustil znovu a bavil mne stejně jako tenkrát poprvé či podruhé ve Veze. Kvality této verze vyniknou zejména při srovnání s paskvilem, jakým je "Robin Hood" BBC z roku 2006.(13.10.2013)

• - Natáčelo se v oblasti bristolských lesů, kde složení vegetace ještě odpovídá stavu 11. století. Na většině území Anglie byly totiž v 19. století vysázeny jedle. (Gwilwen)

• - Skupina Clannad nikdy nekomponovala hudbu přímo pro seriál. Namísto toho jezdíval producent Paul Knight jednou ročně za skupinou do Dublinu, kde získal přibližně hodinovou nahrávku skvělé hudby a tu potom použil v seriálu. (Gwilwen)

• - Robina Hooda v tomto seriálu hrají dva herci. Po dvou sériích odstoupil Michael Praed a nahradil ho Jason Connery. (Duoscop)