• Rodin
  ****

  Nějak nedokážu pochopit, že tomuto povedenému dílku může někdo udělit označení "odpad", ovšem "každej sme ňákej", že? Už při prvním provedení na obrazovkách ČST jsem byl jako tehdy v podstatě malý chlapec úplně uhranutý, při obnovené premiéře v devadesátých létech jsem si jen potvrdil, že tato klasika byla opravdu zpracována na úrovni vysokého standardu. Téměř až skoro 80%.(16.4.2010)

 • xxlch
  ****

  Překrásná ukázka seriálu z dob dávno minulých.Naprosto perfektně zahraná postava Soamese,kterou jedna polovina divácké obce nenáviděla a druhá zbožňovala.Skutečně dokázal vylidnit ulice a spousta lidí si mněnila směny v práci,jen aby jim neutekl žádný díl..Ohnivé hovory diváků po odvysílání každeho dílu a odhady co bude dál,tak takováto atmosféra provázela málokterý seriál z 60-tých let.Snad jedině "Kdo chce zabít dr.Killdera" nebo "Abonent na lince U".(25.10.2009)

 • Zazie
  ****

  Kult 60. let, přelomový seriál, vlastně první "velký" seriál všech dob. V Anglii v době vysílání premiéry prý se vylidňovali ulice, faráři přesouvali bohoslužby, protože měli prázdný kostel... Někdy v 90. letech ho myslím TV Prima uvedla znova a už to nějak nebylo ono. S odstupem času seriál působí pomale, roztahaně, kouzlo se vytratilo. Ani jsem to nedokoukala. Přesto z nostalgie 4 hvězdičky.(23.10.2006)

 • Radush
  ****

  Galsworthyho Ságu rodu Forsytů miluju. Jako první její adaptaci jsem viděla tu z roku 2002-03 a až poté tuto její předchůdkyni z let šedesátých. Vím, že by se na každý filmový počin mělo dívat zvlášť, ale porovnání se stejně nevyhnete.. Při sledování této starší verze jsem ze začátku měla problém s 1) převažujícími interiérovými scénami, kde je na většině pokojích patrné, že se jedná o pouhé kulisy, které působí převelice křehce (až tak, že Soamesovi opravdu nevěříte, že se o daný dřevěný sloup může opřít, protože se mu kinklá v rukou..). Problém č. 2) jsem pak měla s vizáží jednotlivých postav - ze začátku vypadají osoby relativně mladého věku na čtyřicet a na konci série jsou zase o poznání mladší (zde mám na mysli zejména Irene, která má v šedesáti tvář bez jediné vrásky). Ani nemluvím o make-upu vystupujících dam - ve viktoriánské Anglii se určitě nepoužívaly umělé řasy a černé oční linky - no jo, holt 60. léta.. Na druhou stranu musím vyzdvihnout skvělé herecké výkony, úžasné zpracování příběhu (Irene je zde opravdu nadmíru krásná a hlavně blond! žena) a ke všemu se mi opravdu moc líbilo občasné použití dobových záběrů (pohřeb královny Viktorie, generální stávka, dostihy..). Na konec musím dodat, že moje srce úplně zaplesalo nad tím, že se seriál nedržel děje jen Ságy rodu Forsytů, ale věnoval se i jejímu pokračování - Moderní komedii :)   PS: Fleur asi bude navždy patřit mezi mé nejneoblíbenější postavy vůbec.(24.12.2011)

 • Skuby47
  *****

  Tento seriál mě uchvátil kdysi v mládí a už jsem nedoufala, že ho ještě někdy uvidím. Dlouho jsem váhala se shlédnutím ze strachu, že si zničím jeden sen. Jsem ráda, že se to nestalo i když si nejsem jistá, jak by byl seriál přijat dnešními diváky. V první polovině si udržuje příběh napětí, ale v druhé půlce je příliš politikaření a filozofování, což s ohledem na skutečnost, že se většina děje odehrává v interiéru a studiových kulisách, působí trochu rozvláčně. Navíc to vyžaduje určitou orientaci v anglické historii. V souvislosti s tím lze ocenit reálné dobové záběry, které jsou zakomponovány do děje. V čem je dodnes trvající kouzlo tohoto seriálu, jsou excelentní herecké výkony, které v dějovém rozpětí několika desítek let podávají velmi charismatičtí představitelé hlavních rolí. Nemohu si odpustit srovnání se současným seriálem Panství Downton, který částečně zobrazuje historicky shodné období z jiného pohledu. Rozvoj vyšší měšťanské třídy versus pomalý úpadek tradiční staré šlechty v kontextu doby.(27.10.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace