Baekdusan

Ashfall

Akční / Thriller / Dobrodružný / Katastrofický

Jižní Korea, 2019, 128 min

Yong-hwa Kim

K filmu ma pritiahlo hviezdne obsadenie, napriek tomu som nemala veľké očakávania. Filmársky je zvládnutý takmer dokonale. Dve hodiny ubehnú bez slabých alebo hluchých miest. Akcia je dynamická, príbeh sa vyvíja a aj napriek tomu, že je divákovi jasné čo bude nasledovať, nenechá ho odísť od obrazovky. Jediné, čo by som mu vyčítala, je slabá, miestami až naivná vzťahová línia. Na Lee Byeong-hyuna sa dobre pozerá a do úlohy dvojitého špióna sa dokonale hodil. Trocha som nechápala večne naštvanú pózu Suzy, ktorá hrá manželku dôstojníka veliaceho záchrannej akcii. Silné štyri.(15.4.2020)

Škoda, že ve filmu byl spíše jen zlomek katastrofického filmu a většina byly akční střílečky. Protože Jižní Korea umí katastrofické filmy. Ta scéna s tsunami byla parádní. 👍👍👍(23.5.2020)

Režisér thrilleru Cold Eyes natočil epický katastrofický Blockbuster s největšími korejskými hvězdami současnosti a je to paráda. Sopka Baekdu stagnuje od roku 1903 a nyní dojde k erupci a celá Korea se otřese doslova v základech. Úvodní demoliční zemětřesení patří k nejlepším katastrofickým scénám vůbec a styčně ukazuje prostředníček všem Hollywoodským filmům, protože takhle reálně a intenzivně to dokáží natočit pouze Korejci. Skupina elitních vojáků z Jížní a Severní Koree se tentokrát musí spojit, aby společně čelili největší hrozbě v jejich dějinách a bude u toho i dvojitý špion Lee Byung-Hun, který má po delší době zásadní a vynikající roli. Líbilo se mi, že krom katastrofy je film i dost akční a není nouze i o parádní přestřelky či napínavé scény ( Scéna na mostě je další napjatý highlight). Vizuálně je film působivý s našlapanou kamerou ( Korejci mají vlastního Deakinse) a jediné, co mě zde mrzelo, že oblíbený "zuřivý býk" MA Dong-seok má zde spíše vedlejší roli a to v roli fyzika, což mi k největší akční hvězdě posledních let příliš nesedělo, ale přesto jsem se bavil královsky. Špinavý Blockbuster jak má být! Tenhle rok bude Korea plodná! 8/10.(20.2.2020)

Takové korejské vyřizování si zahraničně politických účtů a hledání svého místa na slunci. V úhledném balení a celkem zábavné. Bude to ještě mela.(2.6.2020)

• Lacike

Začne sa to ako klasický katastrofický film v ktorom sledujeme zemetrasenie vo veľkomeste. Búrajúce sa budovy a prepadávajúca sa zem. Epickosťou na USA vzory (napríklad 2012 alebo deštrukčné scény z Bayových Transforemerov) to samozrejme absolútne nemá, ale infantilitou ich predčí. Čo urobíte keď stojíte v aute behom zemetrasenia? Samozrejme sa v plnej rýchlosti rozbehnete do pruhu v protismere a šialene prejdete po streche kamióna, ktorý sa tesne predtým ako do neho narazíte prepadne do zeme. Lepšie nad konaním postáv v tomto filme nepremýšľať. Po úvodnej deštrukcii sa film zmení na nejaký divný akčniak v ktorom sa banda hrdinov snaží získať atomovku, aby ňou odvrátil výbuch sopky, ktorý by zničil celý svet. Pardon, len polovicu Kórey. No a všetky postavy sa tu správajú infantilne jak v nejakom sitcome. Vlastne nikoho tu nastalá situácia netrápi a neustále vtipkujú. Prípadne musíme sledovať jak Byeong-heon Lee serie. Presne to som vždy chcel v katastrofickom filme vidieť. Celkovo to je totálna zhovadilosť, ktorá mi svojím pojatím pripomína San Andreas s Rockom. Takéto bláznivé pojatie katastrofických filmov mi vôbec nesedí. Radšej mám rád klasické pojatie s podrobným zoznámením sa s postavami na ktorých mi bude záležať a následne ma skon niektorých z nich dojme. Tu sa nič také nedeje. Aby som nechodil ďaleko a ani hlboko do minulosti, tak aj v Kórey sú schopný natočiť taký seriózny oldschool katastrofický film. Napríklad nedávna pecka Pandora. Ale aj táto šialenosť si svojho diváka nájde. 3/10.(25.5.2020)

Paráda, po dlouhý době katastrofický film, který mi fakt sednul. Možná proto, že příběh není o pobíhání po městě a záchraně toho a toho, ale o výpravě do terénu kvůli záchraně všech. Hvězdný obsazení, poutavý, napínavý příběh, kvalitní speciální efekty, pěkný vizuál, akce a i nenápadné zapojení humoru. Ha Jung-woo perlil :) Co víc si přát.. Dvě hoďky utečou jako nic. Lee Byung-hun opět v roli, která mu padla jako ulitá. Ha Jung-woo trošku netradičně, žádný nabušený suverén, ale obyč chlap, který se tak trochu náhodou přimotá k odpálení bomby pod Pektusanem. Přeloženo.(21.5.2020)

• majo0007

Banda "ftipných" juhokorejských greenhornov ide severným susedom kradnúť jadrové hlavice... s gumovými projektilmi... cez Zónu... WTF! Rád by som si pozrel opak - Sever proti Juhu! A to kurva nejsom komunista! Začiatok filmu je na prd nahovno odkukaný z CGI z Batman vs Superman. Kde tam bude funny Jackie Chan?!(21.5.2020)

Vizuálně příjemné překvapení, to rozhodně. Lee Byeong-heon parádní pošuk, zbytek solidní, a akce je tu kupodivu dost, to jsem ani nečekal. Bohužel dost nelogický scénář místy skutečně udivuje. Hlavní zápletka by mi ani nevadila, to celkem ušlo. Ale jako vážně američtí vojáci ve spřátelené cizí zemi obsadí vojenské velící centrum a míří zbraněmi na prezidenta? No tak.(22.5.2020)

Veľmi silné tri hviezdy. Na to, aby to malo viac, tak by to muselo byť viac katastrofické a menej "čisto akčné" a taktiež by museli využiť Dong-seok Ma inak ako profesora. Plýtvanie schopnosťami. Inak originálne a zaujímavé riešenie na už niekoľkokrát prevarený námet ohľadom sopky. Atómové hlavice do toho ešte asi nikto neťahal. Technicky ako je to od Kórejcov posledné roky na úrovni, akcia dobrá, výprava rovnako dobrá, dokonca menej "urevané", ako to od Kórejcov vie byť. Milé prekvapenie, ktoré od štyroch hviezd ku trom stiahlo to, že som predsa len očakával viac katastrofických prvkov, ako som dostal. Ale inak solídnych 75% a krôčik od štyroch hviezd. Možno niekedy pri opakovanej projekcii ešte prehodnotím a zvýšim, keď si pomyslím na iné kórejské filmy, ktorým som dal tiež tri hviezdy, aby sa to trochu vyrovnalo.(25.5.2020)

Začátek je dobrý chlápek jede v autě a kolem něho padají baráky, propadá se i silnice a auta, ale pak to jde s kvalitou filmu níže. Zjistí se, že vybuchla sopka a vybuchne ještě ve 3 fázích přičemž dvě by měly být ještě v pohodě a třetí by měla být katastrofická . A zde je kámen úrazu jelikož to překypuje píčovinama více než nějaké Asylumovky projdeme si to v bodech 1) Plán je zhruba takový ukradnou se spínače k 6 atomovkám ty se naloží odvezou ze Severní Korei do Jižní a odpálí se kdesi v dole tím se zamezí největšímu výbuchu sopky. Plán má procentuální úspěšnost přes 3 procenta , ale jelikož prezident Jižní Korei před zvolením do prezidentské kanceláře měl v průzkumu podobné preference kývne na to 2) Do Severní Koree jde cca 8 Jihokorejců s puškama s gumovými projektily (cože?) ukrást 6 spínačů k atomovkám (proč potřebovaly všech 6 se nedozvíme jen je zde zdůrazněno musíme mít všech 6) 3) Tyhle atomovky hlídá cca 6 vojáků asi amerických (Kim Čong Un asi byl bůhví kde) a po cestě osvobodí dvojitého špiona. Než dojedou k cíli do těch hlavic mlátí kladivem ty hlavice různě padají na zem a i někdo do nich střílí i přesto nevybuchnou 4) Mezitím se to Američané dozvědí a vběhnou do hlavního Jihokorejského štábu s tím, že mají zakázané ty atomovky odpálit jelikož nikdo nechce přece válku na odpověď, že pokud je neodpálí zničí to jejich zemi je jim řečeno, že jim Amerika humanitárně pak pomůže na což prezident kývne (cože po 2) 5) Ten špion si mezitím zavolá do Číny s tím, že jim předá ty hlavice a jednoho kdo to umí demontovat výměnou za volný přístup do Číny pro něho a jeho dceru, kterou několik let neviděl 6) Nastává patová situace jdou po nich Američané jelikož nechtějí, aby tam odpalovaly atomovky a byla válka Jihokorejci zase chtějí, aby to odpálily a zabránilo se tak katastrofě Severokorejcům je to u prdele a Číňané chtějí ty hlavice pro vlastní účely ti všichni se setkají na jednom místě kde má dojít k předání ten špion si to rozmyslí a těch 8 Jihokorejců zapne časovač s tím, že pokud je nepustí k tomu dolu vybuchne to na místě a zabije to všechny tak, že si Číňané odjedou zpět do Číny a Američané je pouze sledují 7) Zachrání se svět a pohádky je konec Film 60 procent Humor 0 Herci 60, ale nikdo zapamatovatelný Scénář 40 procent Stupidnost 80 procent Jo a mimochodem námět je vykradený ze San Andreas tam byl vědec co předpovídal zemětřesení a nikdo mu nevěřil tady je vědec co předpovídal výbuch sopky , ale nikdo mu nevěřil.(23.5.2020)

Najväčším prínosom filmu je, že som sa konečne tak trochu naučil rozoznávať Korejcov. A dokonca som sa naučil potrebné slová ako je "ďakujem" = kamsahamnida a fuck you = shibal. Toho šibala si ale zapamätám dlhšie.(22.5.2020)

• Mamlas

V prvních 5 minutách byly hezky udělané katastrofické záběry. Zbytek už je jen další zmatený asijský plebs se všimi souvisejícími nešvary, tedy vlastně taková trapná komedie, co neměla být komedií.. (22%)(3.6.2020)

Musím přiznat, že Asylum se od posledně výrazně zlepšilo.(26.7.2020)

• Solverino

Tak takový prasopes, občas je to rádoby komedie, občas katastrofický. Pár pěkných scén, ale pořád jsem u toho usínal, nakonec ani nedokoukal. Strašně natahované... velmi vtipná scéna s vozidlem korejské výroby, které vydrží a projede všechno = ideálně použít do reklamy. Jinak celkem nuda. A na scéně se objevují opět zavilí američani...(21.6.2020)

V severní Koreji bouchne sopka. Celá Kimova říše je v troskách a dost poničená je i jižní část poloostrova. A protože hrozí další výbuchy, tak Jihokorejci vymyslí geniální plán. Ukradnou Kimovi atomovku, hodí ji do sopky, sopku zničí a ta už pak nikdy bouchat nebude. Jenže když jsou teď Kimovy jaderné hračky bez dozoru, tak si na ně brousí zuby i Amíci a Číňani, takže mise za zničením sopky bude tak trochu impossible. Katastrofické scény jsou skvělé, akční slušné, ale celé je to pěkně po asijsku dost přitažené za vlasy.(17.7.2020)

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Skvěle natočené akční scény, ale ten humor mi do katastrofického filmu moc nepasoval. Několikrát mě během filmu napadlo, že jestli takto jedná jihokorejská armáda, tak to mají Severokorejci vyhraný, pokud se rozhodnou rozšířit své hranice ;-) Takže šlo o takový kočkopes, nicméně korejský divák s tím pravděpodobně asi nemá problém. Ale jo, bavil jsem se a jen minimálně jsem posouval vpřed rychloposunem.(10.6.2020)

velmi dobrý film..a dokonca tam neviem ako vpasovali aj humor...ale nenásilne..tak nejak od prirodzenia.:)(22.5.2020)

Rozhodne nadpriemerný akčný snímok na pozadí obrovskej prírodnej katastrofy. Vizuálne podmanivý snímok s dostatkom slušnej akcie a klasického kórejského humoru, napasovaného presne tam, kde má byť. Do toho veľmi sympatické osadenstvo a vcelku neotrepaný, aj keď za vlasy pritiahnutý príbeh. Každopádne Kórejci vedia predsa len ďaleko lepšie.(24.5.2020)

3 velké herecké hvězdy současnosti, ale přesto tomu něco chybí. Snímek neví, jestli chce být katastrofický nebo akční a je tím pádem někde mezi. Osobně bych uvítal příklon k jakékoli straně, ale s větší porcí emocí a dramatu.(25.5.2020)