Baekdusan

Akční / Thriller / Dobrodružný / Katastrofický

Jižní Korea, 2019, 128 min

Yong-hwa Kim
  • Solverino

Tak takový prasopes, občas je to rádoby komedie, občas katastrofický. Pár pěkných scén, ale pořád jsem u toho usínal, nakonec ani nedokoukal. Strašně natahované... velmi vtipná scéna s vozidlem korejské výroby, které vydrží a projede všechno = ideálně použít do reklamy. Jinak celkem nuda. A na scéně se objevují opět zavilí američani...(21.6.2020)

Režisér thrilleru Cold Eyes natočil epický katastrofický Blockbuster s největšími korejskými hvězdami současnosti a je to paráda. Sopka Baekdu stagnuje od roku 1903 a nyní dojde k erupci a celá Korea se otřese doslova v základech. Úvodní demoliční zemětřesení patří k nejlepším katastrofickým scénám vůbec a styčně ukazuje prostředníček všem Hollywoodským filmům, protože takhle reálně a intenzivně to dokáží natočit pouze Korejci. Skupina elitních vojáků z Jížní a Severní Koree se tentokrát musí spojit, aby společně čelili největší hrozbě v jejich dějinách a bude u toho i dvojitý špion Lee Byung-Hun, který má po delší době zásadní a vynikající roli. Líbilo se mi, že krom katastrofy je film i dost akční a není nouze i o parádní přestřelky či napínavé scény ( Scéna na mostě je další napjatý highlight). Vizuálně je film působivý s našlapanou kamerou ( Korejci mají vlastního Deakinse) a jediné, co mě zde mrzelo, že oblíbený "zuřivý býk" MA Dong-seok má zde spíše vedlejší roli a to v roli fyzika, což mi k největší akční hvězdě posledních let příliš nesedělo, ale přesto jsem se bavil královsky. Špinavý Blockbuster jak má být! Tenhle rok bude Korea plodná! 8/10.(20.2.2020)

• Lacike

Začne sa to ako klasický katastrofický film v ktorom sledujeme zemetrasenie vo veľkomeste. Búrajúce sa budovy a prepadávajúca sa zem. Epickosťou na USA vzory (napríklad 2012 alebo deštrukčné scény z Bayových Transforemerov) to samozrejme absolútne nemá, ale infantilitou ich predčí. Čo urobíte keď stojíte v aute behom zemetrasenia? Samozrejme sa v plnej rýchlosti rozbehnete do pruhu v protismere a šialene prejdete po streche kamióna, ktorý sa tesne predtým ako do neho narazíte prepadne do zeme. Lepšie nad konaním postáv v tomto filme nepremýšľať. Po úvodnej deštrukcii sa film zmení na nejaký divný akčniak v ktorom sa banda hrdinov snaží získať atomovku, aby ňou odvrátil výbuch sopky, ktorý by zničil celý svet. Pardon, len polovicu Kórey. No a všetky postavy sa tu správajú infantilne jak v nejakom sitcome. Vlastne nikoho tu nastalá situácia netrápi a neustále vtipkujú. Prípadne musíme sledovať jak Byeong-heon Lee serie. Presne to som vždy chcel v katastrofickom filme vidieť. Celkovo to je totálna zhovadilosť, ktorá mi svojím pojatím pripomína San Andreas s Rockom. Takéto bláznivé pojatie katastrofických filmov mi vôbec nesedí. Radšej mám rád klasické pojatie s podrobným zoznámením sa s postavami na ktorých mi bude záležať a následne ma skon niektorých z nich dojme. Tu sa nič také nedeje. Aby som nechodil ďaleko a ani hlboko do minulosti, tak aj v Kórey sú schopný natočiť taký seriózny oldschool katastrofický film. Napríklad nedávna pecka Pandora. Ale aj táto šialenosť si svojho diváka nájde. 3/10.(25.5.2020)

• majo0007

Banda "ftipných" juhokorejských greenhornov ide severným susedom kradnúť jadrové hlavice... s gumovými projektilmi... cez Zónu... WTF! Rád by som si pozrel opak - Sever proti Juhu! A to kurva nejsom komunista! Začiatok filmu je na prd nahovno odkukaný z CGI z Batman vs Superman. Kde tam bude funny Jackie Chan?!(21.5.2020)

Paráda, po dlouhý době katastrofický film, který mi fakt sednul. Možná proto, že příběh není o pobíhání po městě a záchraně toho a toho, ale o výpravě do terénu kvůli záchraně všech. Hvězdný obsazení, poutavý, napínavý příběh, kvalitní speciální efekty, pěkný vizuál, akce a i nenápadné zapojení humoru. Ha Jung-woo perlil :) Co víc si přát.. Dvě hoďky utečou jako nic. Lee Byung-hun opět v roli, která mu padla jako ulitá. Ha Jung-woo trošku netradičně, žádný nabušený suverén, ale obyč chlap, který se tak trochu náhodou přimotá k odpálení bomby pod Pektusanem. Přeloženo.(21.5.2020)

• - Film obsahuje potitulkovou scénu. (Duoscop)

• - Ve filmu je zmíněn seriál Damo (od r. 2003). (Duoscop)