• Československo

Masky:

Ben Nye

Kostýmy:

Donfeld

Nenechte se odradit začátkem filmu, stálo ho to sice jednu hvězdičku,ale za to celý průběh filmu je jen další ukazka Newmanova hereckého mistrovství.Já ten film ani nepochopil jako nenávist k bělochům,ale k povaze bělochů. "On by jí měl zachránit je přece její manžel,ale neudělá to" . Dejte mě kudlu,to jediná co po Vás chci!" "Ne Vy toho chcete po mě mnohem víc" ! Jjasná ukázka !!Tak na konec filmu se nazapomene!! Jeden je nakonec frajer a druzí zůstavají pokrytci.Film co je zcela nad rámec westernu.(30.7.2006)

Western, který není (prvoplánově) strhující, nemá závratný spád a dějových zvratů je v něm minimum, zrovna tak jako akčních scén. Naopak, je pomalý a mírně zdlouhavý. Ale obsahuje tolik (psychologicky) vypjatých scén jako málokterý western. Paul Newman tu hraje napovrch nesympatickou roli muže vychovaného indiány, který nemá rád bělochy a neví, proč by jim měl pomáhat. Divák se s ním tudíž ztotožňuje zpočátku trochu těžce, ale i tak Paul zvládá svou roli skvěle a vnímavý divák jeho chování chápe bez větších problémů (a fandí mu, protože je strašně cool). ___ Film plný napětí, slizkých, podlých, zákeřných, slabošských a pokryteckých postav a věčně zpocených obličejů, jenž je především o tom, jestli má smysl pomáhat druhým, nebo je lepší se starat jen sám o sebe. Chytrá a velmi atmosférická záležitost. 90 %(20.2.2003)

• kingik

Když jsem viděl Newmana, jak jako špatně namaskovaný indián s parukou vylezl do záběru, měl jsem dost. Vypadal jak pan píča. Absolutně nehodící se typ na postavu indiána. Pak záběr rozplizlou kamerou na divoké koně a hnusný film byl na světě. Ten nejhnusnější. Pak jsem to vypnul. Čekat, než ten kokot, špatně obsazený nesoudným castingem, promluví, se mně opravdu nechtělo. Nechtěl jsem se dívat na nepovedenou parodii. Vypnutí filmu se mně stává maximálně třikrát za deset let, ale v tomhle případě to bylo potřeba, protože jsem nechtěl pak v závěru odjíždět sanitním vozem. Úděsný film, respektive jeho desetiminutový začátek. Na takto staré filmy se už rozhodně dívat nebudu. Nezajímají mě. Film pro padesátileté fotry a spol. Kdyby Newmana daboval Munzar, dal bych hvězdičku. Daboval ho Soukup, ten je sice také dobrý, ale na Munzara v tomto případě nemá. 0%(17.6.2012)

Čo by asi povedali na tento liberálny western Ford s Wayneom? O jednu až dve dekády neskôr po jednoznačnom rozdelovaní dobra a zla v klasických westernoch, kde indiáni boli anonymné zlo, prichádzajú filmári s inováciou boriacou rasizmus aj v tomto žánri. John Russell je polovičný indián, ktorý si užil svoje a tak prišiel o všetky humanistické ilúzie. Ale čo by sa stalo, ak by sme pomáhali iba tým, ktorí si to zaslúžia? Jeden z najlepších westernov všetkých čias treba vidieť už len preto, aby ste pochopili, prečo bol Paul Newman najväčšia filmová hviezda svojej doby.(19.6.2012)

Nebudem klamať. Mám radšej Spaghetty westerny. Ide o takú veľkú srdcovku z detstva, že k iným Westernom mám tak trocha výhrady (ale pokiaľ ide o kvalitný film, nedegradujem ho iba kvôli tomu, že nemá Taliansku-Španielsku produkciu). K Hombre som sa dostal iba náhodou vďaka stránke CINEMAGEDDON. Zo začiatku ma moja nechuť kŕmila. Prvé minúty sú nezáživné, ba až nudné, dokonca sa to tlačilo do westernov typu B. No v momente keď sa hlavná postava (Paul Newman) ostrihala a vstúpila do dostavníka plného rôznych ľudí a peňazí, začal sa parádny thriller. Scenár napísaný vynikajúco. strhujúco. Príbeh celkom originálny, klišé sa vyhýbali. Púť, boj o vodu a finále pri baniach, to všetko spolu zo zápornou postavou, ktorá naháňala strach, bolo vynikajúce. Ako som spomínal, škoda toho začiatku inak nemám čo vyčítať. Poznámka na koniec: Mal som pocit akoby sa touto snímku inšpiroval aj samotný Tarantino.(21.9.2018)

• Paul Newman

• - Autorem fotografie ze závěrečných titulků - pochází z roku 1886 - je Camillus Fly, slavný fotograf z legendárního arizonského města Tombstone. Bílý chlapec na ní je Jimmy (Santiago) McKinn, kterého v roce 1885 chytili Apači. Podobně jako Newman ve filmu se i McKinn zcela přizpůsobil životu v kmeni - “zachráněn“ byl proti své vůli během Geronimovy kapitulace v roce 1886. (džanik)

• - Natáčení kolidovalo s termínem předávání Cen Akademie. Martin Balsam (představitel Mendeze) byl tehdy zrovna nominován na Oskara pro “nejlepšího herce ve vedlejší roli“ za A Thousand Clowns (1965), ale neměl povolení natáčení opustit. Potají zmizel, aby se mohl ceremonie zúčastnit. Oscara získal. (džanik)

• - Bezohľadného Cicera Grimesa si zahral výrazný Richard Boone. Keď sa autor predlohy Elmore Leonard dozvedel, že Boone bude obsadený, bol presvedčený o tom, že dostane práve postavu Johna Russella. Tú však stelesnil Paul Newman. (classic)