• Československo

Masky:

Ben Nye

Kostýmy:

Donfeld

Na můj vkus až příliš pomalé a příliš moralizující. Hombreho řeč, která vysvětlovala jeho pohled na indiány a bělochy resp. křesťany by se mohla zařadit do zlatého fondu pro-indiánských kýčů. Na druhou stranu Newmanův hrdina mi svým klidem a nekompromisní přímostí seděl a tak mi ani příliš nevadily povrchně napsané vedlejší postavy. To ale nic nemění na tom, že Hombre rozhodně nepatří k těm nejlepším westernům, které za oceánem vznikly a označení za klasiku si určitě nezaslouží. 55%(2.10.2014)

Ze začátku to vypadá na lehce moralizující kus s dialogy ostrými jako břitva. Není se co divit, když za slovními ekvilibristikami stojí Elmore Leonard a přes roztomilé frázování si nás získává sám Newman. Hombre pak svádí i na studijní materiál pro Tarantina, to když se Newman změní z polovičního introverta a čtvrtinového autisty na uhrančivého ostrostřelce a značně naruší do té doby genderově vyrovnanou dialogovou rovinu. Jenže postupem času místo koltů promlouvají čím dál tím více, na rok ´67 otravně archetypální, postavy nadhazující už předem zodpovězené morální otázky. Místo opojných záběrů širokoúhlé kamery tak spíše trpíme výplňovými konverzacemi, které se ukážou jako leitmotiv filmu. To místní hodnocení neberete zas tak vážně, na IMDB jsou soudnější.(25.12.2009)

,,Hej, Hombre!" Když se objevila hned v prvním záběru špinavá vlasatá hlava Paula Newmana, spíš komická než cokoli jiného, tušil jsem, že se mi tenhle western úplně zamlouvat nebude. A taky že ne. Příběh se klopotně kodrcá (většina filmu je jakási plytká road-movie) k závěru, který je sice výborný, ale nedokáže změnit můj názor na tu hodinu a půl nudy, co mu předcházela.(10.1.2011)

Hombre je klasika. Minimalistické pojetí ve stylu jdu od někud někam a za mnou jde skupina lidí, kterou nemám chuť zachraňovat, ale nemám to srdce jí nechat napospas padouchům. A tahle skupina, potažmo toto dilema je vlastně osudem každého hrdiny. Buď přežít jako spokojená svině anebo zemřít jako bojovník. To je oč tu běží. 100%(12.6.2016)

Pomalý, atmosferický a ne příliš zajímavý western. Aspoň zápletka je docela originální. Paul Newman hraje člověka, který byl vychován indiány. Ví tedy, jak přežít v divočině. Většinu filmu sledujeme posádku dostavníku, jak prchá před bandity. Nenajdeme tu moc akce. Jen neustálý útěk a boj o přežití. Už mi začínají docházet westerny. "Hej, Hombre!"(21.5.2019)

• Paul Newman

• - Natáčení kolidovalo s termínem předávání Cen Akademie. Martin Balsam (představitel Mendeze) byl tehdy zrovna nominován na Oskara pro “nejlepšího herce ve vedlejší roli“ za A Thousand Clowns (1965), ale neměl povolení natáčení opustit. Potají zmizel, aby se mohl ceremonie zúčastnit. Oscara získal. (džanik)

• - Bezohľadného Cicera Grimesa si zahral výrazný Richard Boone. Keď sa autor predlohy Elmore Leonard dozvedel, že Boone bude obsadený, bol presvedčený o tom, že dostane práve postavu Johna Russella. Tú však stelesnil Paul Newman. (classic)

• - Autorem fotografie ze závěrečných titulků - pochází z roku 1886 - je Camillus Fly, slavný fotograf z legendárního arizonského města Tombstone. Bílý chlapec na ní je Jimmy (Santiago) McKinn, kterého v roce 1885 chytili Apači. Podobně jako Newman ve filmu se i McKinn zcela přizpůsobil životu v kmeni - “zachráněn“ byl proti své vůli během Geronimovy kapitulace v roce 1886. (džanik)