poster

Dlouhé horké léto

 • USA

  The Long, Hot Summer

 • Československo

  Dlhé, horúce leto

Drama / Psychologický

USA, 1958, 112 min

 • aluna
  ***

  Strašně mě zklamal ten konec. Jinak se to ovšem dá docela snadno ukoukat a to hlavně kvůli tatíkovi v podání starý školy Orsona Wellese, jehož dokonale černo-bílou postavu budete stejně mít rádi, a díky neotřelýmu, jemnýmu půvabu Joanne Woodward, mezi níž a Newmanem to správně jiskří. Bohužel jsem ale asi čekala něco víc, je mi líto.(1.6.2010)

 • cheyene
  *****

  Sympatický svéráz Ben Quick se špatnou pověstí (mistrovsky zahraný Paulem Newmanem), ještě svéráznější patriarcha farmářské rodiny Will Varner s pevnými názory, chováním a zásadami (v podání legendy Orsona Wellese), živá a obdivovaná dcera Eula Varner (ztvárněná Lee Remick), labilní a ve stínu svého otce žijící Jody Varner, půvabná, klidná a dosud neprovdaná dcera Clara Varner (v podání Joanne Woodward) a její dlouholetý přítel, avšak pouze na konverzaci, Alan Stewart. Tyto postavy tvoří jádro dramatu Martina Ritta, který mistrně přenesl atmosféru dlouhého horkého léta a střety různých charakterů na filmové plátno. Tento snímek je trochu podobný kultovní Kočce na rozpálené plechové střeše, ovšem prostor, v němž se odehrává je rozmanitější, je tu více postav a děj nabízí víc akce, čímž jej ale nechci upřednostnit, jelikož oba filmy představují vynikající podívanou. Pro mě další velký zážitek z filmografie modrookého pana herce - Paula Newmana.(8.1.2012)

 • Martin741
  ***

  V roku 1958 mal Palo Novomuz uz Kocku na Rozpalene Plechove Strese s pani E. Krajcirkou. A potom este toto juzanske drama z juhu USA s Orsonom Wellesom /tiez jeho Touch of evil z roku 1958 je u mna vyssie/ a vybornou Angelou Lansburry /Gaslight a Rozbite zrcadlo1980/. No a nesmiem zabudnut na genialnu a skvelu Lee Remick /Dotek Meduzy/. Nemam rad Novomuza, takze nejsem namako z neho, ako vacsina pritomnych dementalov, mna naopak zaujala jednak uz spominana Angela Lansburry a potom este Joanne Woodward, ktora bola vyborna. Ramzeszial, zase dostali medziludske vztahy az neprimerane vela priestoru a odznie zbytocne vela prazdnych tlachaciek o ludskych emociach. Jo, jo - ako jestvuje nuda so Stewartom menom Firecreek, dalej jestvuje nuda s Marlonom Brando menom Zastaveni Na Missouri, tak jestvuje aj Nuda s Orsonom Wellesom a Angelou Lansbury - a ta nuda sa vola Long Hot Summer. 50 %(18.4.2015)

 • pepo
  ****

  Podobne tipy filmov su uz v sucasnosti bohuzial degradovane telenovelami ako Dallas alebo lubovolna mexicka hovadina. Tam vsak nehraju Newman alebo Welles, hudbu do nich neskladal Alex North, nereziroval ich Martin Ritt a nemali ackovu produkciu. A je to vidiet. Krasne osudove, dramatticky vyborne vyhrotene a vynikajuco zahrane. Skoda toho nepresvedciveho a uponahlaneho konca. Mohla to byt uplna bomba. 8/10(28.9.2018)

 • Anderton
  ***

  Jeden z filmov, ktorý som videl ešte ako desaťročný. Aj teraz, po niekoľkých dekádach, som v ňom rozpoznal niektoré dialógy. Lenže stará láska niekedy hrdzavie. Dej nie je príliš dramatický, postavy prenášajú niekedy viac, niekedy menej uveriteľné dialógy, ktoré sú ale vždy osudové a skrýva sa v nich zakaždým nejaké dôležité životné múdro. Tak by to asi v skutočnosti nefungovalo. Zmeny nálad a názorov postavy Orsona Wellesa by jeho rodinu a spoluobčanov priviedli na kraj šialenstva. Celkovo ale film odporúčam, predovšetkým kinofilom zameraným na 50te roky.(22.7.2012)

 • - Orson Welles později řekl, že: "byl málokdy při natáčení tak nešťastný." (Mikino00)

 • - Hlavní roli měla hrát Eva Marie Saint, ale otěhotněla a byla nahrazena Joanne Woodward. (Mikino00)

 • - Martin Ritt původně zvažoval do role Willa Varnera Lee J. Cobba, nakonec se ale rozhodl pro Orsona Wellese. (Rocky62)