Blakes 7 (TV seriál)

Blake's 7

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 1978, 52x50 min

David Jackson, Glynis Barber, Deep Roy, Jacqueline Pearce, Stephen Greif, David Bailie, Nick Brimble, Brian Blessed, Alan Lake, Vernon Dobtcheff, David Haig, Roy Kinnear, Stratford Johns, Kevin O'Brien, Malcolm Taylor, Rosalind Bailey, Ian Thompson, Tom Chadbon, Jeremy Wilkin, Richard Bebb, Robert Beatty, Bruno Tonioli, Gillian Bailey, Harry Jones, Robert James, David Ryall, John Bown, Candace Glendenning, Margaret John, Roy Boyd, Terence Plummer, Morris Barry, John Hollis, Stephen Yardley, Max Faulkner, Beryl Nesbitt, Pat Gorman, Sidney Kean, Paul Daneman, Malcolm Stoddard, Isla Blair, David Cann, John Westbrook, Michael MacKenzie, Ian Barritt, David Quilter, Andrew Burt, Suzan Farmer, Peter Williams, Terry Richards, Ania Marson, Arthur Hewlett, Leslie Schofield (herec, a.z.), Norman Tipton, Brian Croucher, Brian Miller, Pamela Salem, Nicholas Frankau, David Sibley, Heather Wright, Ronald Leigh-Hunt, Freda Jackson, Brian Capron, Michael Keating, Peter Craze, Beth Morris, Darein Angadi, Yolande Palfrey, Michael Troughton, Glyn Owen, William Squire, Karl Howman, Ian Bleasdale, Derek Farr, Aubrey Woods, Graham Cole (a.z.), Nosher Powell, James Kerry, Eric Kent, Reg Thomason, Kathleen Heath, David Collings, Nigel Lambert, John Savident, Peter Roy, Patsy Smart, Kevin Stoney, Walter Henry, Antony Brown, Michael Sheard, Roy Evans, Barry Jackson, Del Baker, Dinny Powell, Harry Fielder, Alf Mangan, Judy Buxton, John Wyman, Gareth Armstrong, Gerald Blake, Tony Caunter (herec, a.z.), Anthony Gardner, Peter Tuddenham, Ron Tarr, Sabina Franklyn, Richard Hurndall, Larry Noble, Carol Royle, Brian Moorehead, John Rolfe, Fred Haggerty, Carol Hawkins, Josette Simon, Sylvia Coleridge, John Bryans, David Sterne, Gareth Thomas, Terry Scully, Frank Gatliff, Sheila Ruskin, Daniel Hill, Shaun Curry, Bruce Purchase, John Baker, Lorna Heilbron

Scénografie:

Jim Clay

Po konci seriálu si člověk, který zná sci-fi seriály, posteskne, že Farscape nebo Firefly nejsou vlastně vůbec originální. Blake´s 7 navíc nabízí opravdové "šedé" charaktery, ne nevinné odsouzence nebo skupinku pašeráků, kteří jsou "hodní, jen mají smůlu". Blakova partička, ať už se v ní prostřídají jakékoliv postavy, je plná pochybných charakterů, kteří by s chutí prodali (nebo zabili) vlastní matku, kdyby jim to pomohlo, a kteří si vůbec nevěří a jsou spolu prostě proto, že se jim to hodí. A hlavně se za každých okolností chovají jako lidé, kterým jde v první řadě o vlastní přežití. Ani Blake sám není kladná postava. Je to sice idealista, ale nebojí se jít doslova přes mrtvoly, a ani jako vůdce není neomylný. Záda mu "kryjí" lidé, kteří by ho s klidem opustili při první příležitosti, jako například Avon, který se postupně ukáže být nejzajímavější postavou (a jehož představitel Paul Darrow tu trestuhodně nemá ani profil!). Na druhou stranu má dostatečné charisma na to, aby ostatní strhl k "ubližování zlé Federaci", z níž nám ale tvůrci ukazují i jednotlivé tváře a příběhy, takže máme problém věřit, že Federace vadí všem a všichni ji chtějí odstranit. Z neutěšené atmosféry a také posledního dílu pěkně mrazí. Troufám si tvrdit, že dnes by tohle nikdo nenatočil, protože natočit seriál o tom, jak člověk s psychopatickými sklony vede skupinku kriminálníků, by dnes asi úplně neprošlo.(3.2.2011)

Vynikající seriál, který jen dokazuje, že super triky nejsou všechno a překrásní představitelé a la Hollywood povětšinou ubožáci. Realistické, žádné vynucené happy-endy, napětí a akce. Vřele doporučuji!(25.8.2014)

Jeden z nejlepších sci-fi seriálů, který sem měl možnost vidět. U nás naprosto neznámá věc. Za seriálem stojí Terry Nation zodpovědný také za vytvoření Daleků v Doctoru Who. Seriál je zasazen v budoucnosti, kdy mnoha planetám vládne totalitní Federace (protipól té Federace ze Star Treku) a hlavní hrdinou je politický disident Blake. Ten je falešně obviněn a poslán na vězeňskou planetu. Po cestě se mu však s několika dalšími vězni podaří utéci a získat pod své velení nepřemožitelnou loď Liberator. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, tak seriál je něco jako Robin Hood ve vesmíru (Hit and Run akce), ale s tím rozdílem, že hlavní hrdinové nejsou hodní. První posádku tvoří pašeračka, zbabělý zloděj, usvědčený vrah s omezovacím čipem v hlavě, telepatické guerrilová bojovnice, nad lidi povýšený super počítač a hlavně cynický, sarkastický počítačový expert Kerr Avon (ten je z celého seriálu nejlepší). Seriál má pouze čtyři série a je to jeden z nejtemnějších sci-fi seriálů vůbec. Nikdo vám nezaručí, že hlavní hrdinové nemohou zemřít, že se navzájem nepokusí zabít, že neobětují jiné lidi, aby se zachránili. Bojují o přežití, a to je vše povoleno. Nejlepší ze všeho je ale poslední epizoda a závěr celé série, to Vás bude ještě chvíli mrazit v zádech.(7.3.2009)

Absoltutní pecka - navazující děj (minimálně v prvních dvou sériích rozhodně byl), nečekané zvraty (a že jich bylo) či nečernobílé charaktery (u Avona - bezesporu souhlas s označením jako nejlepší postavy seriálu - byste určitě dlouho váhat zda je tou správnou volbou aby vám kryl záda) působí jako by ten seriál nebyl natočen na skolnku 70tých let.Pro mě jedno z velkých překvapení vědecko-fantastické seriálové tvorby s koncem, který jsem si dlouho přál vidět. Nejlepší epizody:1x11 - Bounty, 2x13 - Star One, 3x06 - City at the Edge of the World, 4x01 - Rescue, 4x09 - Sand(20.10.2010)

Seriál, který nám ukazuje tak trochu temnější stranu budoucnosti. Od začátku spousta jen napůl sympatických charakterů a jedna charismatická zlosynka. Tento seriál musel být ve své době neskutečným zjevením, ať už kvůli svému temnému světu, či kvůli tomu jak si nebere servítky a v klidu odpravuje jednu z hlavních postav za druhou. Závěrečné rozuzlení pak je skutečně překvapivé. Za jednu z nejoriginálnějších věcí na tomto seriálu považuji fakt, že někdy od druhé nebo třetí série se Blake na obrazovce vůbec nevyskytne.(16.8.2012)