S nasazením života (TV seriál)

• Česko

Kapitán Kloss

• Polsko

Stawka większa niż życie

Akční / Válečný

Polsko, 1968 - 1969, 16 h 59 min (Minutáž: 18x53–71 min)

Stanislaw Mikulski, Emil Karewicz, Barbara Drapińska, Lucyna Winnicka, Henryk Bąk, Edmund Fetting, Barbara Brylska, Janusz Bylczyński, Mieczyslaw Voit, Zdzisław Kuźniar, Jerzy Block, Wienczyslaw Glinski, Jerzy Trela, Jerzy Nowak, Beata Tyszkiewicz, Eugeniusz Kujawski, Jan Tesarz, Teresa Marczewska, Ignacy Gogolewski, Mariusz Dmochowski, Bronisław Pawlik, Iga Cembrzyńska, Ewa Wiśniewska, Edward Linde-Lubaszenko, Igor Śmiałowski, Tadeusz Kalinowski, Lech Ordon, Maciej Damięcki, Krzysztof Chamiec, Aleksander Fogiel, Bolesław Płotnicki, Barbara Horawianka, Joanna Jędryka, Mieczysław Stoor, Józef Nowak, Wiesława Mazurkiewicz, Józef Nalberczak, Zdzisław Mrożewski, Seweryn Butrym, Wiktor Nanowski, Tadeusz Bartosik, Mieczysław Waśkowski, Tadeusz Białoszczyński, Aleksander Sewruk, Andrzej Konic, Mieczysław Kalenik, Irena Karel, Bohdana Majda, Leon Niemczyk, Marian Opania, Krystyna Feldman, Jan Koecher, Malgorzata Lorentowicz, Tadeusz Schmidt, Tadeusz Teodorczyk, Alina Janowska, Eugeniusz Kamiński, Marian Łącz, Wladyslaw Hancza, Gustaw Lutkiewicz, Leonard Andrzejewski, Ignacy Machowski, Adam Pawlikowski, Artur Młodnicki, Barbara Sołtysik, Czesław Wołłejko, Janusz Kłosiński, Bogusław Sochnacki, Jerzy Karaszkiewicz, Józef Pieracki, Jan Ciecierski, Czesław Piaskowski, Jan Englert, Władysław Kowalski, Stanisław Niwiński, Mieczysław Janowski, Krzysztof Materna, Lidia Korsakówna, Eliasz Kuziemski, Leonard Pietraszak, Halina Buyno-Łoza, Igor Przegrodzki, Zdzisław Szymański, Ryszard Filipski, Wojciech Duryasz, Adolf Chronicki, Marek Barbasiewicz, Zygmunt Hübner, Anna Seniuk, Witold Pyrkosz, Zygmunt Malanowicz, Andrzej Bogucki, Zdzisław Maklakiewicz, Tomira Kowalik, Henryk Hunko, Kazimierz Kaczor, Ryszard Kotys, Jerzy Molga, Józef Kostecki, Stanisław Zaczyk, Józef Łodyński, Bogdan Łysakowski, Janusz Bukowski, Franciszek Trzeciak, Janusz Paluszkiewicz, Andrzej Krasicki, Leszek Piskorz, Marian Dziędziel, Jerzy Janeczek, Eugeniusz Priwieziencew, Barbara Rachwalska, Stanislaw Milski, Andrzej Zaorski, Zygmunt Zintel, Michał Szewczyk, Tomasz Zaliwski, Wiktor Grotowicz, Zygmunt Kęstowicz, Ferdynand Matysik, Ryszard Pietruski, Tadeusz Pluciński, Włodzimierz Skoczylas, Janusz Zakrzeński, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Józefowicz

Kapitán Kloss je můj druhý, špionážní, předsametový, východoevropský seriál. S tím prvním, Sedmnácti zastaveními jara, se může srovnávat jen stěží. Kloss staví své zápletky ledabyle, a to i pokud jde o vztahy postav mezi sebou i k různým režimům, na což, domnívám se, by se mělo dávat ve špionážních dílech dávat setsakra pozor. Kloss pozor nedává a ještě méně dávají pozor jeho nadřízení, kteří ho neustále vysílají do míst, v nichž zrovna může páchat svou činnost. Klossova svoboda pohybu sice může vést k libovolnému množství jeho případů, k větší akčnosti, ale zároveň bere seriálu tíseň a napětí. +++++ Kloss prakticky nikdy není dlouhodobě vystaven situaci, jež se jeví beznadějně. V jednu chvíli je v nebezpečí a zásah scénáře jeho problém hned řeší. Proplouvá nesnázemi nepoznamenán, s psychologií Olda Shatterhanda (a trochu i vizáží), vždy sebevědomý, usmívající se a tedy přehlédnutelný. I střih je v tomto směru ničivý - příklad: Kloss jde na tajnou schůzku, ze zálohy je zastřelen kontakt - střih - žena prohledává místnost, přichází Kloss. Stierlitz ze "sedmnáctky" má naopak často svázané ruce. "Paradoxně" právě to buduje k onomu hrdinovi jistý obdiv. Stierlitz též oplývá plnohodnotnou povahou. +++++ Kloss neumí pracovat s reáliemi Třetí říše, které se prakticky omezují na rekvizity a "Heil Hitler". Má doslova neuvěřitelně velké množství kontaktů, každou chvíli potkává dvojité agenty, pohybuje se v bárech, na bálech, honech, obklopují jej sexy ženštiny, všude jsou trezory a tajemná úmrtí, jednou si lacině pomůže i istanbulskou exotikou . Odfláknutou expozicí většiny dílů se okamžitě dostává do centra dění. Stierlitz by jej považoval za riskujícího hlupáka. Kloss se snaží zbondovatět, ale chybí mu k tomu lépe režírované akční scény. +++++ Jen na jeden díl si vzpomenu, v němž trochu více z Třetí říše vešlo do scénáře - to když dík malému Klossovu pošťouchnutí začnou nacisté likvidovat svojí věrnou elitu. To je ale vzácná výjimka a i ona je narušena deus ex machina. Jinak si nedovedu vysvětlit, že klíčového svědka si nacisti odvezou do nemocnice plné polských odbojářů a pak si jej nechají z té nemocnice vyfouknout. Kloss je prostě pouhá hra na špiónství - pardon, rozvědku. Slabé ***.(26.9.2014)

• Crocuta

Na rozdíl třeba od seriálu "Čtyři z tanku a pes" (který k dětství mé generace neodmyslitelně patří) si na kapitána Klosse vůbec nevzpomínám a tak mi při jeho hodnocení v objektivitě nebrání nežádoucí sentimentalita. K DVD s touhle špionádou jsem se dostal víceméně náhodou a řeknu vám - žádná sláva. Řemeslně nic moc, zralý čtyřicátník v hlavní roli je v úvodu prezentován jako jednadvacetiletý mladíček, děj se chvílemi řítí kupředu aby se vzápětí nudně vlekl a německá armáda i SS jsou tu podáni jako banda pitomců, kteří jsou pouhou hříčkou v rukou sovětské rozvědky. Naivita veliká a k realitě daleko. Když už starší špionážní seriál východní provenience, tak to mnohem raději "Sedmnáct zastavení jara". Kam se hrabe Kloss na Stierlitze!(4.9.2008)

18ti dílný černobílý televizní seriál o bohatýrských příhodách vojenského důstojníka polské výzvědné služby pod pseudonymem J-23, byl v 70. letech 20. století fenoménem našich televizních obrazovek. Ještě dříve, než k nám vstoupil James Bond, byl tu on - kapitán Kloss. Elegantní voják v uniformě důstojníka německé armády napomáhající vyhrát druhou světovou válku. Získává plány nejdůležitějších vojenských operací z německé kontrarozvědky. V těžké a nebezpečné službě se uplatní vtip i jeho tvrdé pěsti. Dosáhl hodnosti kapitána a nakonec byl vyznamenán i německým Železným křížem.(30.9.2013)

S nasazením života, Sedmnáct zastavení jara, Čtyři z tanku a pes a řada dalších, jsou seriály naší doby. Dnešní mladá generace má zase jiné seriály a další generace bude mít a už vlastně má, zase jiné. Musíte se na tyto seriály, jako je např. S nasazeném života, dívat ne z pohledu dnešní generace, ale naší a našich rodičů. Každá doba má své. Příští generace budou zase odsuzovat a posuzovat dle svého dnešní filmy a seriály.(18.9.2012)

• nascendi

Naivný, hlúpy, neprofesionálny a hlavne zbytočný, až škodlivý seriál. Nie som obdivovateľom, ani konzumentom bondoviek, ale prirovnávať tento seriál k nim mi pripadá nenáležité. Ak, tak k Zemanovi (majorovi, nie prezidentovi), a aj tak Zeman vďaka 1 - 2 vydareným epizódam vedie, pretože u poľského seriálu nič také nenájdete. A nedá sa hovoriť, ani o nostalgii, pretože bol smiešno-trápny už v čase prvého uvedenia.(18.9.2016)

• - Hans Kloss (Stanislaw Mikulski) nosí na své uniformě distinkce nadporučíka Wehrmachtu, ale v seriálu je vždy oslovován hodností poručíka. (Pimburger)