S nasazením života (TV seriál)

• Česko

Kapitán Kloss

• Polsko

Stawka większa niż życie

Akční / Válečný

Polsko, 1968–1969, 16 h 59 min (Minutáž: 53–71 min)

Stanislaw Mikulski, Emil Karewicz, Barbara Drapińska, Lucyna Winnicka, Henryk Bąk, Edmund Fetting, Barbara Brylska, Janusz Bylczyński, Mieczyslaw Voit, Zdzisław Kuźniar, Jerzy Block, Wienczyslaw Glinski, Jerzy Trela, Jerzy Nowak, Beata Tyszkiewicz, Eugeniusz Kujawski, Jan Tesarz, Teresa Marczewska, Ignacy Gogolewski, Mariusz Dmochowski, Bronisław Pawlik, Iga Cembrzyńska, Ewa Wiśniewska, Edward Linde-Lubaszenko, Igor Śmiałowski, Tadeusz Kalinowski, Lech Ordon, Maciej Damięcki, Krzysztof Chamiec, Aleksander Fogiel, Bolesław Płotnicki, Barbara Horawianka, Joanna Jędryka, Mieczysław Stoor, Józef Nowak, Wiesława Mazurkiewicz, Józef Nalberczak, Zdzisław Mrożewski, Seweryn Butrym, Wiktor Nanowski, Tadeusz Bartosik, Mieczysław Waśkowski, Tadeusz Białoszczyński, Aleksander Sewruk, Andrzej Konic, Mieczysław Kalenik, Irena Karel, Bohdana Majda, Leon Niemczyk, Marian Opania, Krystyna Feldman, Jan Koecher, Malgorzata Lorentowicz, Tadeusz Schmidt, Tadeusz Teodorczyk, Alina Janowska, Eugeniusz Kamiński, Marian Łącz, Wladyslaw Hancza, Gustaw Lutkiewicz, Leonard Andrzejewski, Ignacy Machowski, Adam Pawlikowski, Artur Młodnicki, Barbara Sołtysik, Czesław Wołłejko, Janusz Kłosiński, Bogusław Sochnacki, Jerzy Karaszkiewicz, Józef Pieracki, Jan Ciecierski, Czesław Piaskowski, Jan Englert, Władysław Kowalski, Stanisław Niwiński, Mieczysław Janowski, Krzysztof Materna, Lidia Korsakówna, Eliasz Kuziemski, Leonard Pietraszak, Halina Buyno-Łoza, Igor Przegrodzki, Zdzisław Szymański, Ryszard Filipski, Wojciech Duryasz, Adolf Chronicki, Marek Barbasiewicz, Zygmunt Hübner, Anna Seniuk, Witold Pyrkosz, Zygmunt Malanowicz, Andrzej Bogucki, Zdzisław Maklakiewicz, Tomira Kowalik, Henryk Hunko, Kazimierz Kaczor, Ryszard Kotys, Jerzy Molga, Józef Kostecki, Stanisław Zaczyk, Józef Łodyński, Bogdan Łysakowski, Janusz Bukowski, Franciszek Trzeciak, Janusz Paluszkiewicz, Andrzej Krasicki, Leszek Piskorz, Marian Dziędziel, Jerzy Janeczek, Eugeniusz Priwieziencew, Barbara Rachwalska, Stanislaw Milski, Andrzej Zaorski, Zygmunt Zintel, Michał Szewczyk, Tomasz Zaliwski, Wiktor Grotowicz, Zygmunt Kęstowicz, Ferdynand Matysik, Ryszard Pietruski, Tadeusz Pluciński, Włodzimierz Skoczylas, Janusz Zakrzeński, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Józefowicz, Aleksandra Zawieruszanka

18ti dílný černobílý televizní seriál o bohatýrských příhodách vojenského důstojníka polské výzvědné služby pod pseudonymem J-23, byl v 70. letech 20. století fenoménem našich televizních obrazovek. Ještě dříve, než k nám vstoupil James Bond, byl tu on - kapitán Kloss. Elegantní voják v uniformě důstojníka německé armády napomáhající vyhrát druhou světovou válku. Získává plány nejdůležitějších vojenských operací z německé kontrarozvědky. V těžké a nebezpečné službě se uplatní vtip i jeho tvrdé pěsti. Dosáhl hodnosti kapitána a nakonec byl vyznamenán i německým Železným křížem.(30.9.2013)

• nascendi

Naivný, hlúpy, neprofesionálny a hlavne zbytočný, až škodlivý seriál. Nie som obdivovateľom, ani konzumentom bondoviek, ale prirovnávať tento seriál k nim mi pripadá nenáležité. Ak, tak k Zemanovi (majorovi, nie prezidentovi), a aj tak Zeman vďaka 1 - 2 vydareným epizódam vedie, pretože u poľského seriálu nič také nenájdete. A nedá sa hovoriť, ani o nostalgii, pretože bol smiešno-trápny už v čase prvého uvedenia.(18.9.2016)

Kapitán Kloss : na svou dobu hezká válečná pohádka. Někdy nám vyloudil úsměv na tvář,když armáda ostřelovačů se vůbec netrefila. Říkali jsme mu "Neprůstřelný Janek", ale každý týden jsme netrpělivě čekali na další pokračování. Stanislav MIKULSKI, vysoký arijský blonďák, přesně splňoval typ německého důstojníka. Hrál ho výborně a přesvědčivě (jako špiona v něm.uniformě). Některé scény i rozhovory byly naivní,(zas tak blbí Němci nebyli), ale to se dalo odpustit, vždyť tady v době po r.1968 nebylo nic lepšího. Dávám 4* bez uzardění.(25.9.2007)

Asi trochu nostalgie, že jsem po bezmála pěti dekádách zařadil do watchlistu toto dílko, ale má to své dobré důvody. Seriál jsem nikdy neviděl (docela by mě zajímalo, proč to v době mého mládí už nedávali, přitom věci jako pes v tanku apod. jsem v televizi zachytil, minimálně jejich existenci, zas tolik kanálů nebylo, abych to minul, ale i to se mohlo stát), nedivil bych se, kdyby za to mohlo, že ve finále jsou jako osvoboditelé američané a nikoli statečná rudá armáda. Hlavním důvodem je ale knižní podoba, která mě v mládí docela provázela, vedle Verneovek a Boříků to bylo něco jiného, prostě ten správný nezničitelný hrdina, který si ty skopčáky pěkně dává. Inu, k bondovi nebo komixům by se tehdy člověk na maloměstě dostával těžko, takže i po letech je Kloss tak trochu můj hrdina. Takže zjednodušeně. Kapitán Kloss z německé kontrarozvědky ve skutečnosti není němec ale hrdinný polák, který je pravému Klossovi k nerozeznání podobný. Jako tajný agent tak efektivně rozkládá říši ze vnitř, všechno se mu daří, prostě borec, který všechno vyřeší, zachrání hromady životů a je nejlepší. Filmová podoba mě vpodstatě pozitivně překvapila, čekal jsem vyloženou prastarou hrůzu a musím uznat, že se to dá sledovat i s odstupem toho půl století. Když se odečte dobová naivita, klossova neprůstřelnost, tak není vlastně co vytknout, no casting semtam asi jo, "akční" scény určitě. A čistě subjektivně mě knížka víc táhla, buď je to věkem nebo to prostě bylo napínavější. Z čiré nostalgie hodnotím asi výš, než si to reálně zaslouží a vůbec v tom nehraje roli, že se můj dědeček jmenoval Kloss (fakt).(6.11.2017)

• mirec88

Po dopozeraní tohto fakt zvláštneho, ale hrdinského seriálu musím žiaľ povedať, že som sa väčšinou nudil. Som nezaťažený nostalgiou, takže nedávam zvýšené hodnotenie z nostalgie, ale na rozdiel od Štyroch tankistov, ktorí boli fakt super, ma to až tak nebavilo. Keď si ešte pomyslím na doslova sprašené prevedenie DVD, na ktorom ho vydala jedna Ritná spoločnosť, tak mi tiež nie je príjemne.(5.6.2010)

• - Hans Kloss (Stanislaw Mikulski) nosí na své uniformě distinkce nadporučíka Wehrmachtu, ale v seriálu je vždy oslovován hodností poručíka. (Pimburger)