S nasazením života (TV seriál)

• Česko

Kapitán Kloss

• Polsko

Stawka większa niż życie

• Československo

Z nasadením života

Akční / Válečný

Polsko, 1968–1969, 16 h 59 min (Minutáž: 53–71 min)

Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Barbara Drapińska, Lucyna Winnicka, Henryk Bąk, Edmund Fetting, Barbara Brylska, Janusz Bylczyński, Mieczyslaw Voit, Zdzisław Kuźniar, Jerzy Block, Wienczyslaw Glinski, Jerzy Trela, Jerzy Nowak, Beata Tyszkiewicz, Eugeniusz Kujawski, Jan Tesarz, Teresa Marczewska, Ignacy Gogolewski, Mariusz Dmochowski, Bronisław Pawlik, Iga Cembrzyńska, Ewa Wiśniewska, Edward Linde-Lubaszenko, Igor Śmiałowski, Tadeusz Kalinowski, Lech Ordon, Maciej Damięcki, Krzysztof Chamiec, Aleksander Fogiel, Bolesław Płotnicki, Barbara Horawianka, Joanna Jędryka, Mieczysław Stoor, Józef Nowak, Wiesława Mazurkiewicz, Józef Nalberczak, Zdzisław Mrożewski, Seweryn Butrym, Wiktor Nanowski, Tadeusz Bartosik, Mieczysław Waśkowski, Tadeusz Białoszczyński, Aleksander Sewruk, Andrzej Konic, Mieczysław Kalenik, Irena Karel, Bohdana Majda, Leon Niemczyk, Marian Opania, Krystyna Feldman, Jan Koecher, Małgorzata Lorentowicz, Tadeusz Schmidt, Tadeusz Teodorczyk, Alina Janowska, Eugeniusz Kamiński, Marian Łącz, Władysław Hańcza, Gustaw Lutkiewicz, Leonard Andrzejewski, Ignacy Machowski, Adam Pawlikowski, Artur Młodnicki, Barbara Sołtysik, Czesław Wołłejko, Janusz Kłosiński, Bogusław Sochnacki, Jerzy Karaszkiewicz, Józef Pieracki, Jan Ciecierski, Czesław Piaskowski, Jan Englert, Władysław Kowalski, Stanisław Niwiński, Mieczysław Janowski, Krzysztof Materna, Lidia Korsakówna, Eliasz Kuziemski, Leonard Pietraszak, Halina Buyno-Łoza, Igor Przegrodzki, Zdzisław Szymański, Ryszard Filipski, Wojciech Duryasz, Adolf Chronicki, Marek Barbasiewicz, Zygmunt Hübner, Anna Seniuk, Witold Pyrkosz, Zygmunt Malanowicz, Andrzej Bogucki, Zdzisław Maklakiewicz, Tomira Kowalik, Henryk Hunko, Kazimierz Kaczor, Ryszard Kotys, Jerzy Molga, Józef Kostecki, Stanisław Zaczyk, Józef Łodyński, Bogdan Łysakowski, Janusz Bukowski, Franciszek Trzeciak, Janusz Paluszkiewicz, Andrzej Krasicki, Leszek Piskorz, Marian Dziędziel, Jerzy Janeczek, Eugeniusz Priwieziencew, Barbara Rachwalska, Stanislaw Milski, Andrzej Zaorski, Zygmunt Zintel, Michał Szewczyk, Tomasz Zaliwski, Wiktor Grotowicz, Zygmunt Kęstowicz, Ferdynand Matysik, Ryszard Pietruski, Tadeusz Pluciński, Włodzimierz Skoczylas, Janusz Zakrzeński, Zbigniew Zapasiewicz, Zbigniew Józefowicz, Aleksandra Zawieruszanka, Jerzy Kaczmarek, Andrzej Jurczak, Henryk Tejchert, Jerzy Czupryniak

Ve své době (jako malý kluk) to byla srdeční záležitost. Na rozdíl od zcela pokleslé normalizační tvorby mně už tehdy zaujalo, jak v některých dílech působili i "západní" špióni a byli to klaďasové, některé díly měly (a to tvrdím i dnes) dobře napsaný a vypointovaný scénář s gradací, Mikulský, Karewicz a hlavně ty (tehdy mající svůj pomyslný vrchol) polské baby jako třeba Barbara Brylská, Beata Tyszkiewicz nebo Ewa Wisniewská byly vesměs fajn, ale bohužel - všechno ostatní už bylo trochu slabší. Již zmiňovaný špatný casting zejména Němců (řada gestapáků i běžných oficírů wehrmachtu by rozhodně s kritérii norimberských rasových zákonů měla problémy) a zejména akčnost scén byla hodně slabá, na druhou stranu - některé díly byly docela obstojné a pokud by je zpracovali dneska ve stylu, rozmachu a barvitosti Tajemství šifrovací věže, nemuselo by to být vůbec špatné. Skvěle vypointován byl už první díl, ale nejlepší díl byl onen Železný kříž, kde bylo velice názorně předvedeno, jak se dá z ničeho vyrobit spiknutí a jak je možné donutit lidi, aby se přiznali k čemukoliv (když jsem to viděl v současnosti, hned jsem si vybavil třeba proces se Slánským a jeho "bandou"), na druhou stranu druhá půlka dílů šla hodně dolů a to, co se mi líbilo v začátcích a co by bylo u nás zcela nemyslitelné (britští agenti Klose zachránili nejméně ve dvou dílech...a byli lepší než samotný Kloss) se už pak vytratilo a nastoupilo povinné lezdoprdelezectví vůči komunistům a SSSR. Ve chvíli, kdy se objevily figury "zápaďáků", spolupracujících s nacisty jsem končil (obrazně - samozřejmě jsem shlédl vše) a po shlédnutí posledního dílu jsem si slíbil, že při příští předváděčce se mu zcela jistě vyhnu. No ale těch prvních šest až deset hodnotím čtyřmi hvězdami, i když jsem si vědom, že v tom je dost nostalgie. Na druhou stranu - Čtyři z tanku a pes mně připadají mnohem a mnohem horší a je zajímavé, že v samotném Polsku se na ně koukají mnohem víczspatra než na Klosse, tam jsou Čtyři z tanku a pes někde na úrovni našeho majora Zemana.(17.12.2014)

My sme mali Zemana ( 30 pripadov majora Zemana ), rusi Stierlitza ( 17 zastavení jari ), východní Nemci Detjena ( Neviditeľný priezor ) a poliaci Klossa. Socialistické krajiny si proste potrebovali urobiť propagandu svojim bezpečnostným zložkám. Tento seriál bol vysielaný v Československej televízii v roku 1970 a tradične žal úspechy. Odohrával sa počas vojny a sledovali sme infiltrovaného špióna v nemeckom tyle.(31.5.2020)

Julek, alias kapitán Klos se svou "klosgirl"... ach jo, kde jsou ty časy kdy to vycházelo jako komiksový sešit a při výletu nás selských hroud do Prahy do ZOO jsem si ho u stánku kupovali a hltali každičký příběh.. Dnes je doba pokroku a DVD, tak ho mám na DVD a nostalgicky a pro zpestření nálady si příběhy Klose pouštím a s tím rozdílem, že místo napětí mi vlídně cukají koutky úst ....(5.10.2005)

S nasazením života, Sedmnáct zastavení jara, Čtyři z tanku a pes a řada dalších, jsou seriály naší doby. Dnešní mladá generace má zase jiné seriály a další generace bude mít a už vlastně má, zase jiné. Musíte se na tyto seriály, jako je např. S nasazeném života, dívat ne z pohledu dnešní generace, ale naší a našich rodičů. Každá doba má své. Příští generace budou zase odsuzovat a posuzovat dle svého dnešní filmy a seriály.(18.9.2012)

Kapitán Kloss : na svou dobu hezká válečná pohádka. Někdy nám vyloudil úsměv na tvář,když armáda ostřelovačů se vůbec netrefila. Říkali jsme mu "Neprůstřelný Janek", ale každý týden jsme netrpělivě čekali na další pokračování. Stanislav MIKULSKI, vysoký arijský blonďák, přesně splňoval typ německého důstojníka. Hrál ho výborně a přesvědčivě (jako špiona v něm.uniformě). Některé scény i rozhovory byly naivní,(zas tak blbí Němci nebyli), ale to se dalo odpustit, vždyť tady v době po r.1968 nebylo nic lepšího. Dávám 4* bez uzardění.(25.9.2007)

• - V roce 2009 bylo v Katovicích otevřeno muzeum Hanse Klossa. Na konci téhož roku však bylo muzeum zavřeno. Na podzim roku 2010 vydalo nakladatelství G + J Gruner + Jahr Polska knihu Dariusze Rekosze s názvem „Atentát na muzeum Hanse Klossa“. (sator)

• - Seriál byl také sledován v Jižní Americe, Sovětském svazu, Československu, Německé demokratické republice, Jugoslávii, Albánii a Řecku. (sator)

• - V letech 1971–1973 byla vydána série 20 komiksových knih ze série „Kapitan Kloss“, kterou nakreslil Mieczysław Wiśniewski, s novými vydáními v pozdějších letech. Ačkoli se akce jednotlivých epizod volně shoduje se seriálem, autoři docela věrně reprodukují vzhled hlavních postav ve kresbách. (sator)