poster

Špión, který přišel z chladu

 • Velká Británie

  The Spy Who Came In from the Cold

 • USA

  The Spy Who Came In from the Cold

Drama / Thriller

Velká Británie, 1965, 112 min

Komentáře uživatelů k filmu (64)

 • Houdini

  Oscar 2 nominace: Herec HR - Richard Burton, Výprava ČB(30.3.2004)

 • T2
  *

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $7,600,000Tržby Celosvetovo $-║ pomalý film plný prázdnych kecov dobrý akurát tak k unudeniu /25%/(27.3.2010)

 • woody
  ****

  Velmi napínavá šestáková novela byla přetavena do pomalého (chvilkami až ubíjejícího) špionážního filmu, který si ke všemu klade otázky nad mravností špiónů a politiky soudobé západní společnosti ... Když už nic jiného, je tu famózní Richard Burton, který - pokud je zabírán v detailu brilantní černobílou kamerou Oswalda Morrise - hraje jen očima a přesto naprosto věříte, že jde o agenta, jehož prodali vlastní (nebo snad ne...) Zapomenutá, přesto si myslím, že pro fanoušky Burtona, Ritta, šedesátkových špionážních thrillerů (a svinského Oskara Wernera, nezapomínat) neopominutelná stylová lahůdka.(8.1.2011)

 • DaViD´82
  *****

  Distingované, nedávající i pozornému divákovi nic zadarmo, chladné, do morku kostí ryze britské, s uvěřitelně zpracovaným světem (kontra)špionáže, kde se nepoužívají zbraně, ale operuje se čistě s (dez)informacemi... Ano, i kdybyste to snad nakrásně nevěděli předem, tak velmi záhy rozpoznáte, že se jedná o adaptaci jedné z le Carrého knih. Tentokrát jde o adaptaci třetí části ze série s Georgem Smileym (ten je zde čistě v "cameo" roli) a jedná se o objevení le Carrého pro filmová plátna v adaptaci, která předznamenala styl, kterým se veškeré zdařilé adaptace jeho děl vyznačují až do dnes. Z hnidopišských výtek snad jen povzdechnutí si nad nevyužitím němčiny v pasážích z východního Německa a k tomuto typu snímku až nevhodnou doslovností v závěrečné pasáži během jízdy autem.(26.10.2014)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Můžeme Vás koupit, prodat, ztratit. Můžeme Vás i zastřelit." Takový je osud agentů a já se pořád divím tomu, že tuhle práci je ještě ochoten někdo dělat. Nicméně tady jde o studenou válku a sympaticky opilého agenta Leamase, který nevěří v Santu, Boha ani Marxe. Tím mi byl hodně sympatický. A mně se jeho příběh hodně líbil, jeho konspirační historka byla dokonalá a pronikání ke špičkám východoněmeckých tajných mě dost bavilo, ale musím se přiznat, že se od jeho zhlédnutí trošku bojím lidí, jako je Hans-Dieter Mundt. I když bych si asi přál, aby můj klidný spánek střežilo takhle charismatické hovado.(27.3.2018)

 • StarsFan

  Film jsem neviděla a tudíž jsem rozhodně neměla v plánu psát komentář; woodyho poznámka o "šestákové novele" mě nicméně lehce vyvedla z míry. Kdyby jí totiž Le Carrého předloha byla, nebude řazena na seznam sta nejlepších novel podle časopisu TIME, nebude mnohými považována za nejlepší dílo špionážní literatury a nebude mít na Amazonu průměrné hodnocení 4.6 z 5. Kniha jako taková je totiž vysoce inteligentní a realistická (co ostatně čekat, když ji psal člověk, který sám pracoval pro tajnou službu) a nabízí krásný element nepředvídatelnosti vycházející z toho, že jsou znalosti čtenáře až do poslední stránky omezeni těmi, kterými disponuje hlavní hrdina. A jako bonus pak ukazuje, že ti stojící na "špatné" straně můžou být někdy sympatičtější než ti, kteří bojují na "správné" straně, a že vysocí představitelé státu mohou svým jednáním popírat hodnoty, na kterých je onen stát založen. Jak se tyto myšlenky povedlo převést do filmu nicméně posoudit nemůžu.(14.2.2013)

 • D.Moore
  ***

  Na pomalu se odvíjející špionážní filmy z období studené války si čas najdu vždycky rád, jenže zrovna tohle dílko bylo na můj vkus pomalé až příliš. Richard Burton je pochopitelně výborný a režisér Ritt se chvályhodně snažil umisťovat kameru do celkem zajímavých pozic a hledal pohledy, které by film alespoň trochu oživily, ale jinak mě tedy Špión, který přišel z chladu nechal poměrně chladným. To, že ve filmu není prakticky žádná akce, mi nevadilo - ale nějakou alespoň trochu dramatickou dialogovou či jinak vypjatou scénu jsem očekával od začátku. Dočkal jsem jí se až při závěrečném soudním přelíčení, kdy si svědky podal mazaný obhájce zahraný Jiřím Voskovcem. Čisté tři hvězdy.(18.2.2012)

 • cheyene
  ***

  Špionážní filmy mám rád a tak jsem se na tento snímek s Richardem Burtonem, svým oblíbencem, těšil. Úvodní scéna byla skvělá, ale bohužel následný zbytek filmu jsem postrádal nějakou akci. Pouze konverzační drama mě až tak nebavilo. Výsledný dojem však napravuje poslední desetiminutovka, která je opravdu napínavá a brilantní. Na víc jak 3* se ovšem nedostanu.(3.12.2012)

 • LiVentura
  *****

  Perfektní, ani nevím, snad mám slabost pro herecký výkon Mistra Burtona. Dobře vystavěný špionážní thriller o práci "východních a západních" agentů. Kontrašpionáž atakdále..(8.8.2007)

 • Aky
  ***

  Film táhne Richard Burton, jinak je rozvleklý, akce je nahrazována nekonečnými řečmi, kdy se sice zajímavé myšlenky mnohokrát opakují, zkrátka je na něm již vidět věk.(19.11.2011)

 • Rudovous
  ****

  Pardon, ale pripodobnovat knihu Johna le Carré k sestakovemu romanu ... ? Osobne jsem od nej cetl dost knih a muzu tvrdit, ze kvalita toho filmu spociva nejen v mistrovtvi Richarda Burtona, ale prave ve vysoke urovni predlohy. Romany Johna le Carre jsou prave takove, ze ikdyz se nejedna o zadnou krasnou literaturu, jejch kvalitou s k ni velmi blizi.(21.1.2011)

 • Šakal
  *****

  Pozapomenutelný skvost světové kinematografie, přičemž jsem nesmírně rád, že jsem ho (pro sebe) objevil. Tady je přesně tolik ingrediencí, kolik má být. Ani o "kostku" více, ani o "kostku" méně. Neboť když kávu, tak jedině s dvěma cukry a samozřejmě bez mléka. Až uvidíte, pochopíte.The Spy Who Came In from the Cold je lahůdkový špionážní příběh natočen na motivy literární předlohy nesoucí stejné jméno od autora Johna Le Carrého, následně přetaven ve velmi kvalitní scénář dvojicí Paul Dehn - Guy Trosper. Tvůrcům se podařila vystavět a následně pomalounku vygradovat vskutku působivá atmosféra a to především díky brilantní černobílé kameře Oswalda Morrise a hereckých výkonů všech představitelů, jímž ale vévodí (jako maják uprostřed moře) ve vrcholné formě hrající Richard Burton. Zde se stírají rozdíly mezi herectvím a realitou. Ten chlap hraje pouze výrazem, žádná rozmáchlá gesta. Stačí jeden detailní pohled kamery do jeho tváře a člověk "to tam vše vidí a věří ". Není moc herců, kteří by se tímto mohli pyšnit. Myslím, že by bohatě postačily prsty na jedné ruce. Napadá mě Jean Gabin, Anthony Quinn. Klidně mi napište další tipy. Již tak kvalitní zážitek navíc umocňuje citlivý hudební doprovod Sola Kaplana, to vše umně kočírující citlivá a volně plynoucí (tak jak to mám rád) režie Martina Ritta. To vše mi nedává jinou možnost než - 100%. Teď mě prosím omluvte, neboť se jdu zabořit do knižní předlohy......(28.12.2010)

 • pepo
  ****

  Divak, ktory prisiel do mrazu. Aj na spionazny thriller prilis chladne (s vynimkou pislednych par minut), ale nastastie to ma nezlyhavajuceho Richarda Burtona. Hlavne vdaka nemu ide vybornu zanrovku. 8/10(25.9.2018)

 • nascendi
  ***

  Vynikajúca predloha (pobúril ma woody s jeho "šestákovou novelou", dúfam, že sa iba pomýlil), jeden z najlepších výkonov Richarda Burtona a Martin Ritt, snažiaci sa s využitím čiernobieleho materiálu, kamery a hudby vytvoriť atmosféru zodpovedajúcu slávnej špionážnej predlohe - to sú pozitíva tohto filmu. Všetko sa samozrejme nepodarilo, ale Rittov film je dôstojným pretlmočením Carréého románu. Pomalosť a malá akčnosť nie sú jeho slabinami, sú iba výzvou divákovi, aby si našiel na sledovanie voľný čas a chuť pohrúžiť sa do obdobia studenej vojny, jej bojov a jej obetí.(12.12.2012)

 • Vančura
  ***

  Strašná nuda. Totálně jsem se ztrácel v ději, změti jmen i motivacích postav. Kdybyste se mě teď po dokoukání ptali, o co vlastně v tomhle filmu šlo, zaboha bych si nevzpomněl. Uf, tenhle typ filmů z dob studené války opravdu není můj cup of tea. Ani působivý závěr nic nemění na skutečnosti, že mě tenhle film zcela minul.(27.12.2012)

 • Rocky62
  **

  Martin Ritt mi chybí v mé topce a Richarda Burtona bych v ní taky uvítal, čímž chci říct, že jsem se na Špióna velmi těšil. Netušil jsem ovšem, že dostanu nemilosrdnou porci nudy. Burton sice hraje výtečně, ale tím však veškeré zásadní klady končí. Z tohoto podprůměrného díla měl vzniknout raději krátkometrážní snímek, protože se to zde rozjede tak 15 min. před koncem. Režisér, kterého jsem poznal jako mistra přes vykreslování chrakterů postav, zde dle mého názoru plně nevyužil svých mimořádných schopností. Takhle zklamaný jsem dlouho nebyl. 40%(2.3.2011)

 • VenDulin85
  *****

  Další filmová adaptace románu Johna le Carrého, který má nezaměnitelný rukopis: tempo vyprávění více než pomalé, někdo by řekl, že se tam ale vůbec nic neděje... a pak to v závěru přijde a chudáky neznalé málem zabije hutná atmosféra, emoce a všechno to kolem a okolo. Po snímku (a knize) Tinker, Tailor, Soldier, Spy už jsem si na to dávala bacha a stejně jsem zůstala nevěřícně koukat jak motýl znehybněný špendlíkem (jiné přirovnání mě opravdu nenapadá). Knihu jsem zatím nečetla, ale i tak chválím scénáristy, že opět vystihli ducha příběhu a černobílá kamera to už jen podtrhla.(26.6.2018)

 • dopitak
  **

  Přes veškerou snahu se mi nepodařilo za celý film pobrat, o co pořádně jde. Náročná angličtina možným disinterpretacím jen přidala. Špionážní film si představuju jako napínavý příběh, ve kterém se atmosféra dá krájet. A to tady chybí. Burton je ovšem i tak v mojí topce.(4.2.2010)

 • Anderton
  ****

  Ako keby tvorcovia chceli naznačiť slovom cold v názve aj predpokladaný účinok filmu na diváka. Dosahujú ho hneď čiernobielou kamerou, potom pragmatickými vzťahmi agentov a zvoleným prostredím. Film sa rozbieha pomalšie a pôsobí spočiatku mätúco, čo sa našťastie zmení v záverečnej pasáži, počnúc zatknutím, až do silného a logického finále. Vyššie hodnotenie dávam kvôli heroickému výkonu Richarda Burtona, ktorý je ešte z generácie hercov, ktorí svojou prítomnosťou dokázali ovládnuť celé plátno. No a nesmiem opomenúť západný princíp točenia filmov, kde mohli tvorcovia slobodne vyjadriť svoj kritický názor na prehnité politické intrigy a nekalé praktiky rôznych špionážnych štruktúr. U nás a vo východnom bloku sme sa pozerali iba na ich glorifikáciu, resp. tvrdú kritiku tých západných. Dnes sú podobné trilery charakterizované akciou a rozmanitým prostredím. Jediným podobným filmom z posledných dlhých rokov bol Tinker, tailor, soldier, spy.(12.12.2012)

 • MrCreosote
  ***

  Film dělá čest svému názvu - jedná se o přesně odměřené a typicky britsky chladné špionážní drama stavící především na osobnosti a hereckých schopnostech Richarda Burtona, inteligentním scénáři a speciálně zde i na náladotvorné černobílé kameře. Problém bych neviděl ani tak v tempu - mám rád, když si tvůrci dávají načas a nijak s vyprávěním nespěchají - mírné zklamání jsem zažil spíš v závěrečných minutách, kdy se vše obrátí naruby, a to pro jistotu dvakrát, takže na konci hlavní postavy kráčí vstříc očekávané pointě. Hodnotím lepšími 3* a vlastenecky pochválím i Jiřího Voskovce v roli sebejistého obhájce.(22.10.2011)

<< předchozí 1 2 3 4