Stanley a Iris

• slovenský

Stanley a Iris

Drama / Romantický

USA, 1990, 104 min

Stanley a Iris sa rozbieha ako romantická záležitosť reznutá sociálnou drámou, aby nakoniec prevážila jej romantická zložka. Nič proti, len mi celý príbeh tak nakoniec pripadá príliš hollywoodsky naleštený, aj keď civilnosť a uveriteľnosť mu tiež nechýbajú. Mám rád menšie filmy, ktoré nám ukazujú, že život prináša aj pekné veci a keď človek chce, môže niečo dosiahnuť a pritom nájsť aj spriaznenú dušu. Toto si na Stanley a Iris vážim, trochu optimizmu nezabilo ešte žiadneho snobského intelektuála. Film o tom, že v živote nie je nikdy neskoro začať, len sa k tomu treba odhodlať. De Niro a moja obľúbená Jane Fonda znova nemajú chybu. Podobné filmy: Frankie and Johnny, Posledný čas na lásku. 70%.(24.1.2013)

Novoroční večer jsem se rozhodla strávit s mým hereckým oblíbencem Robertem De Nirem, který tu společně s Jane Fondovou tvoří sympatickou dvojici. Stanley & Iris = obyčejné lidské bytosti & nádherné svou přirozeností & prožívající dobré i špatné dny tak jak to v životě chodí. Jedno světlo uhaslo, ale to neznamená, že se někde nemůže rozsvítit další.(1.1.2015)

Až trapně přímočará romance, pravda, ale pokud jste v té správné náladě, ani takovou nepohrdnete. Příběh je velice primitivní, plný zaručeně fungujících zvratů a značně odtržený od reality (čtyřicetiletý analfabet ve 20. století?), nicméně se mi líbilo, že se hlavním hrdinům nevyhýbají sociální problémy a problémy související se středním věkem (což Iris pěkně shrne v jediné větě). Herci jsou celkem fajn, De Niro dokáže přesvědčivě zahrát skutečně kohokoliv. Posmutnělou náladu snímku umocňuje jednoduchý hudební motiv Johna Williamse. Vlastně ani nevím, čím se mi film tak líbil, vždyť podobných uslzených slaďáků vznikly desítky, možná jsem zrovna něco takového potřeboval vidět, pro klid duše nebo něco v tom smyslu, fakt nevím. Mám-li věřit svým pocitům, čtyři hvězdičky jsou pro tento film adekvátní. 75%(15.3.2007)

,,...VŠETKO JE MOŽNÉ." __ Spomínam si, že keď som tento film pred riadkom rokov videl, udivil ma svojou jednoduchosťou a krásou. Dnes mám k nemu niekoľko výhrad, avšak stále mi nepríde vhodné dať mu 3*. V snímke hlavne dosť kolíše logika De Nirového detstva a s tým spojený jeho analfabetizmus. Občas sa tiež objavia niektoré ustálené klišé, no obidvaja hlavní predstavitelia sa síce herecky nepretrhnú, ich výkony však rozhodne nie sú priemerné čo svedčí o ich veľkých skúsenostiach. No a Stanleymu som na konci jeho prekonanie analfabetizmu a pracovný i osobný úspech naozaj veľmi prial. Škoda len hrozného dabingu MGM s Vladislavom Benešom (De Niro), pamätám si ešte na pôvodný. Málokto má oprávnenie prepožičiavať Bobbymu hlas.(15.7.2009)

• Radko

Vdova zaopatrujúca početnú rodinu pracuje ako šroubík vo fabrike. Rokmi pri páse zrejme získa učiteľské schopnosti natoľko silné (!), že analfabeta čítať a písať naučí. Päťdesiatročný kuchár sa pasuje s písmenkami, no to mu nebráni skonštruovať rôzne dômyselné vynálezy (!?!). Silnejúca láska medzi vdovou a šikovným neznalcom písma z robotníckeho prostredia. Záver je v znamení prísľubu vymanenia sa z nižšieho triedneho zaradenia. De Nirovi som jeho úlohu ešte celkom veril, u upravenej Fondovej som mal pocit, že do fabriky chodí len na brigádnicku výpomoc, osviežujúcu permanentnú starostlivosť o deti. Keď ľúbostný príbeh z robotníckeho prostredia (pretože o romanci sa v prostredí sociálneho a pracovného strádania dá hovoriť málokedy), tak radšej niečo od Mikea Leigha alebo Kena Loacha.(1.10.2008)