Stanley a Iris

• slovenský

Stanley a Iris

Drama / Romantický

USA, 1990, 104 min

Pozapomenutý snímek, ve kterém hraje Robert De Niro člověka co neumí číst a psát. Tento svůj handycap se snaží zpočátku skrývat, ale není mu to nic platné a vždy se na to příjde, takže si vyhlédne Jane Fonda, která ho to má naučit. Určitě se nejedná o slabý film, ale chybí gradující scény a nevidím důvod si tuto jemnou romantiku ještě pustit znovu. 60%(8.10.2018)

Co si budem povídat, bez těchto hlavních představitelů by to byl film z mnoha, které odvane čas. Iris je vdova, pracuje v továrně, aby uživila své dvě děti. Stanley je koumák a vynálezce, ale jaksi se nestihl naučit číst a psát. Je sice analfabet, ale není blb, a tak stojí Iris za to ho učit, zašít mu díru na saku a přestat chodit truchlit na hřbitov. Robert De Niro a Jane Fondová úžasní herci, povyšují tento prostý námět na velmi slušný film, který stojí za vidění.(13.2.2005)

Až trapně přímočará romance, pravda, ale pokud jste v té správné náladě, ani takovou nepohrdnete. Příběh je velice primitivní, plný zaručeně fungujících zvratů a značně odtržený od reality (čtyřicetiletý analfabet ve 20. století?), nicméně se mi líbilo, že se hlavním hrdinům nevyhýbají sociální problémy a problémy související se středním věkem (což Iris pěkně shrne v jediné větě). Herci jsou celkem fajn, De Niro dokáže přesvědčivě zahrát skutečně kohokoliv. Posmutnělou náladu snímku umocňuje jednoduchý hudební motiv Johna Williamse. Vlastně ani nevím, čím se mi film tak líbil, vždyť podobných uslzených slaďáků vznikly desítky, možná jsem zrovna něco takového potřeboval vidět, pro klid duše nebo něco v tom smyslu, fakt nevím. Mám-li věřit svým pocitům, čtyři hvězdičky jsou pro tento film adekvátní. 75%(15.3.2007)

Miluju ten film! Jsem baba, zřejmě, ale mě Stanley přišel jako největší kabrňák v celé De Nirovo kariéře. Rád dělá hejblátka, jak sám říká. Chtěl by žít v horách se slepicemi a krávou, chtěl by žít a nemyslet na svůj problém. Po městě jezdí na kole, který je sice šunt až běda, ale fičí, takže co řešit? Pak se zamiluje, ale jak to říct, když neumí psát? S&I je laciná americká blbost, ale já mám Roberta rád tak, že mu odpustím i něco podobného. Ten film končí tak, jak jste chtěli. Tak jak jste potřebovali. Já jim to přál a při scéně, kdy Stanley stojí v dešti a kouká na Iris, kterak odjíždí autobusem, tak i skoro brečel. Tak a teď bych si měl pustit Ramba, abych si nepřipadal jako dement :)(31.1.2010)

• Radko

Vdova zaopatrujúca početnú rodinu pracuje ako šroubík vo fabrike. Rokmi pri páse zrejme získa učiteľské schopnosti natoľko silné (!), že analfabeta čítať a písať naučí. Päťdesiatročný kuchár sa pasuje s písmenkami, no to mu nebráni skonštruovať rôzne dômyselné vynálezy (!?!). Silnejúca láska medzi vdovou a šikovným neznalcom písma z robotníckeho prostredia. Záver je v znamení prísľubu vymanenia sa z nižšieho triedneho zaradenia. De Nirovi som jeho úlohu ešte celkom veril, u upravenej Fondovej som mal pocit, že do fabriky chodí len na brigádnicku výpomoc, osviežujúcu permanentnú starostlivosť o deti. Keď ľúbostný príbeh z robotníckeho prostredia (pretože o romanci sa v prostredí sociálneho a pracovného strádania dá hovoriť málokedy), tak radšej niečo od Mikea Leigha alebo Kena Loacha.(1.10.2008)