Stanley a Iris

• slovenský

Stanley a Iris

Drama / Romantický

USA, 1990, 104 min

Stanley a Iris sa rozbieha ako romantická záležitosť reznutá sociálnou drámou, aby nakoniec prevážila jej romantická zložka. Nič proti, len mi celý príbeh tak nakoniec pripadá príliš hollywoodsky naleštený, aj keď civilnosť a uveriteľnosť mu tiež nechýbajú. Mám rád menšie filmy, ktoré nám ukazujú, že život prináša aj pekné veci a keď človek chce, môže niečo dosiahnuť a pritom nájsť aj spriaznenú dušu. Toto si na Stanley a Iris vážim, trochu optimizmu nezabilo ešte žiadneho snobského intelektuála. Film o tom, že v živote nie je nikdy neskoro začať, len sa k tomu treba odhodlať. De Niro a moja obľúbená Jane Fonda znova nemajú chybu. Podobné filmy: Frankie and Johnny, Posledný čas na lásku. 70%.(24.1.2013)

Miluju ten film! Jsem baba, zřejmě, ale mě Stanley přišel jako největší kabrňák v celé De Nirovo kariéře. Rád dělá hejblátka, jak sám říká. Chtěl by žít v horách se slepicemi a krávou, chtěl by žít a nemyslet na svůj problém. Po městě jezdí na kole, který je sice šunt až běda, ale fičí, takže co řešit? Pak se zamiluje, ale jak to říct, když neumí psát? S&I je laciná americká blbost, ale já mám Roberta rád tak, že mu odpustím i něco podobného. Ten film končí tak, jak jste chtěli. Tak jak jste potřebovali. Já jim to přál a při scéně, kdy Stanley stojí v dešti a kouká na Iris, kterak odjíždí autobusem, tak i skoro brečel. Tak a teď bych si měl pustit Ramba, abych si nepřipadal jako dement :)(31.1.2010)

Až trapně přímočará romance, pravda, ale pokud jste v té správné náladě, ani takovou nepohrdnete. Příběh je velice primitivní, plný zaručeně fungujících zvratů a značně odtržený od reality (čtyřicetiletý analfabet ve 20. století?), nicméně se mi líbilo, že se hlavním hrdinům nevyhýbají sociální problémy a problémy související se středním věkem (což Iris pěkně shrne v jediné větě). Herci jsou celkem fajn, De Niro dokáže přesvědčivě zahrát skutečně kohokoliv. Posmutnělou náladu snímku umocňuje jednoduchý hudební motiv Johna Williamse. Vlastně ani nevím, čím se mi film tak líbil, vždyť podobných uslzených slaďáků vznikly desítky, možná jsem zrovna něco takového potřeboval vidět, pro klid duše nebo něco v tom smyslu, fakt nevím. Mám-li věřit svým pocitům, čtyři hvězdičky jsou pro tento film adekvátní. 75%(15.3.2007)

• Radko

Vdova zaopatrujúca početnú rodinu pracuje ako šroubík vo fabrike. Rokmi pri páse zrejme získa učiteľské schopnosti natoľko silné (!), že analfabeta čítať a písať naučí. Päťdesiatročný kuchár sa pasuje s písmenkami, no to mu nebráni skonštruovať rôzne dômyselné vynálezy (!?!). Silnejúca láska medzi vdovou a šikovným neznalcom písma z robotníckeho prostredia. Záver je v znamení prísľubu vymanenia sa z nižšieho triedneho zaradenia. De Nirovi som jeho úlohu ešte celkom veril, u upravenej Fondovej som mal pocit, že do fabriky chodí len na brigádnicku výpomoc, osviežujúcu permanentnú starostlivosť o deti. Keď ľúbostný príbeh z robotníckeho prostredia (pretože o romanci sa v prostredí sociálneho a pracovného strádania dá hovoriť málokedy), tak radšej niečo od Mikea Leigha alebo Kena Loacha.(1.10.2008)

Pohádka, sen, drama? Vyberte si, čeho si vaše srdce zrovna žádá a dostane se vám toho v plné míře. Robert De Niro nemusel snad ani mluvit, z něho mimo jiné přímo vyzařoval ten hluboký cit, kterému se říká láska a nevyřčená slova "tady mám celé své srdce na dlani a já ti ho dávám". Opět jeden z těch snímků, kde na vás vychrlí Stanley a Iris velkou dávku úžasné člověčiny. V dnešní době nepřeberného množství herců a hereček je to umění a já se budu muset zeptat Roberta a Jane jak to dělají, že mně je po téhle romanci tak báječně a příjemně u srdce.(21.5.2016)