Stanley a Iris

Stanley a Iris

Drama / Romantický

USA, 1990, 104 min

• dobytek

Robert De Niro a Jane Fonda ve filmu, ze kterýho jsem měl pocit, že je to pilotní díl k nějaký telenovele. Na konci jsem opravdu nechápal, co v týhle přiblblý romantický pohádce Robert De Niro vůbec pohledával.(14.2.2009)

Miluju ten film! Jsem baba, zřejmě, ale mě Stanley přišel jako největší kabrňák v celé De Nirovo kariéře. Rád dělá hejblátka, jak sám říká. Chtěl by žít v horách se slepicemi a krávou, chtěl by žít a nemyslet na svůj problém. Po městě jezdí na kole, který je sice šunt až běda, ale fičí, takže co řešit? Pak se zamiluje, ale jak to říct, když neumí psát? S&I je laciná americká blbost, ale já mám Roberta rád tak, že mu odpustím i něco podobného. Ten film končí tak, jak jste chtěli. Tak jak jste potřebovali. Já jim to přál a při scéně, kdy Stanley stojí v dešti a kouká na Iris, kterak odjíždí autobusem, tak i skoro brečel. Tak a teď bych si měl pustit Ramba, abych si nepřipadal jako dement :)(31.1.2010)

Co si budem povídat, bez těchto hlavních představitelů by to byl film z mnoha, které odvane čas. Iris je vdova, pracuje v továrně, aby uživila své dvě děti. Stanley je koumák a vynálezce, ale jaksi se nestihl naučit číst a psát. Je sice analfabet, ale není blb, a tak stojí Iris za to ho učit, zašít mu díru na saku a přestat chodit truchlit na hřbitov. Robert De Niro a Jane Fondová úžasní herci, povyšují tento prostý námět na velmi slušný film, který stojí za vidění.(13.2.2005)

Poslední snímek Martina Ritta, v němž se De Niro předvedl v hodně netradiční a zatím tradičně dobře zahrané roli prosťáčka Božího rozumem, avšak rozhodně ne srdcem. I postava tohoto typu Nirovi překvapivě sedla a dodává tak tomuto jemnému, procítěnému snímku další umělecké kvality.(14.4.2005)

• monolog

zápletka je sice celkem zajímavá a přibližně první hodina se dá koukat velmi příjemně, ale ten zbytek je děsná kravina (a nevěřil bych, že to u denira někdy řeknu). ten konec, a bude následovat spoiler, jak se s ní náhle, téměř jako mimochodem vyspí, jak ona rečí po mrtvým mužovi a on pak odjede do cizího města, kde koupili jeho přístroj na kvalitnější sušení sušenek, jak se pak vrátí po roce a čtvrt v novým autě, s vyhlídlým barákem ke koupi a nabídne jí svatbu. to mi až i teď stojí . . . . . . . . . . . . . . . . . vlasy hrůzou! ten konec je tak nehorázně klišoidní, že kvůli němu se na to ani nemá cenu koukat. ten to strašně zkazil. jinak by to byl neobyčejnej film. takhle je jen neobyčejně pitomej. a mimochodem, pochybuju, že by existoval normální zdravý skoro 50ti letý muž, který by neuměl přečíst ani jedno písmeno, ale uměl by počítat a skládat přístroje na sušení sušenek.(27.12.2005)