Cesta do Gulagu

• angličtina A Journey to the Gulag
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2019, 30 min

Komáři, zima, magická tajga. Nehostinná místa, kde trpěly tisíce vězňů. Čím vším si musíte projít, když chcete zmapovat opuštěné gulagy na Sibiři. Film o třetí expedici týmu Gulag.cz k pozůstatkům opuštěné železnice na severní Sibiři, na níž vznikly podklady pro virtuální muzeum www.gulag.online. (ČSFD.cz)

Trailer

Dikaiarchos

Samozřejmě můžete vyrazit do exotických krajin (řekněme v nějakém bizarním vozidle), natočit o této cestě čtrnáctidílný dokument a neříct jím téměř nic, anebo se beze všeho humbuku vypravíte realizovat konkrétní záměr, naplňujete jej a ještě za sebou zanecháte úspornou, ale hutnou výpověď. (Omlouvám se, že jsem se v tomto komentáři zpronevěřil své zásadě „nikdy neporovnávat nesrovnatelné“). ()

Marze

Velmi autentické. Úplně jsem cítil přicházející zimu do tajgy. Třicet tisíc pracovních koncentračních táborů, kde byla zima, hlad a otrocká práce. Prošlo jimi 20 miliónů lidi, tedy ti šťastní, které systém nezavraždil. Je divné, že se k tomu dodnes Rusové nijak nepostavili. ()

Arsenal83

Dosť nudný dokument a kým sa stačí rozbehnúť, tak aj skončí. Divákovi ohľadom gulagov neposkytne takmer nič, len ukáže pár obrázkov z miest, kde predtým stáli, a pár mapiek. Atmosféra tomu maximálne chýbala. ()