Cesta do Gulagu

• angličtina A Journey to the Gulag
Krátkometrážní / Dokumentární
Česko, 2019, 30 min

Komáři, zima, magická tajga. Nehostinná místa, kde trpěly tisíce vězňů. Čím vším si musíte projít, když chcete zmapovat opuštěné gulagy na Sibiři. Film o třetí expedici týmu Gulag.cz k pozůstatkům opuštěné železnice na severní Sibiři, na níž vznikly podklady pro virtuální muzeum www.gulag.online. (ČSFD.cz)

Big Bear

,,Člověk tam najednou přišel a uvědomil si, že to není muzeum. Že je to přímo ten lágr, kde ti lidé žili...... ''  ---  Včera jsem měl takovou zajímavou diskusi na FB. Jakýsi jedinec opět adoroval kupanta co už rok vraždí, znásilňuje a krade na Ukrajině.  A prý totalita! Zákon si na něj posvítil! Je to jak padesátá léta vřískaji houfy jeho podporovatelů vedeni tóny píšťal svých krysařů. Shání se peníze na právníka pro něj! Většina z nich Gottwaldův režim nezažila a bohužel většinou nemají ani škol, takže se za jejich hloupost těžko zlobit, protože za svoji hloupost nemohou. Nikdo je neunáší, nemučí, nepopravuje, nesoudí ve vykonstruovaných procesech... Pravidla toho co je ok a co už ne, určují zákony této země a ty podle kterých bylo souzeno duo jedinců Tušl s Čermákem a možná bude i onen další, byly platné dávno před nástupem vlády toho nenáviděného Fialy. Ale zpět k tématu. Dotyčného popotahovaného jsem neznal a tak jsem se podíval na jeho FB profil. A hned na profilovce má na tričku nápis: Když se přemnoží krysy z čeledi liberálovitých, definitivně pomůže deratizační firma Čeka. Mno. Ať si na tričku nosí kdo chce co chce, ale... Kdo ví co byla Čeka, předchůdce NKVD... Nikdy by si tohle na sebe neoblékl. Už jen z úcty k těm milionům životů. Silným žaludkům co si chtějí rozšířit obzory pak doporučuji tento film natočený v ruSSku v dobách, kdy se i tam zdálo, že se vydá s ostatními zeměmi východního bloku k civilizovanému západu a prvním krokem uzdravení bude pravdivá revize vlastní historie. Ten film se jmenuje Čekista -  Čekist. Dotyčný popotahovaný má stránku plnou podporovatelů a nestačil jsem se divit. Někteřéí tam adorují Stalina, prý ho dějiny očerňují!!! Když jsem tam vyjádřil jasný nesouhlas s tím, že miliony lidí bylo odvlečeno na východ do gulagů, popraveno (mimo jiné i člen naší domácnosti!). Tak mi tam jeden dezolát začal rozporovat gulagy a prý ať definuji co je gulag....(!!!)  V rámci duševního zdraví jsem ten kýbl rudého průjmu opustil a debatu ukončil, silně znechucen a i zděšen jaké že to máme spolupobčany kolem sebe. Nejen s právem volit, ale i vědomím, že někteří mají potomstvo a budou na něj přenášet své naprosto debilní názory... Tohle je dle mého srovnatelné se zpochybňováním existence nacistických koncentračních táborů. Doufám, že nejen já, ale PČR na tyhle diskuse chodí a těží informace. Jak řekl pan Werich, těch blbějších je bohužel víc a já bych si fakt nerad zopáknul nějakou novou rádoby neobolševickou revoluci řízenou z Moskvy. Proč to píšu? Protože je strašně moc důležité co pan Polenský udělal. A pak projekt https://gulag.online/cs. Ač kdesi v divokých tundrách se v tajícím permafrostu pomalu rozpadají střážní věže, kotce služebních psů, baráky vezňů, pily a všelijaká stavení kde vězni dřeli a umírali v často v nepředstavitelných podmínkách, tohle jsou jasné důkazy. Jasná svědectví. Tohle je argument na dotaz dezoláta - definujte mi gulag. Tohle, co natočila parta kolem pana Polenského je gulag! A nebyl jediný. Moc jich bylo! Naštěstí krom notoricky známého Solženicina, který se ale leckde nebere jako autentická výpověď je hromada těch co ta pekla přežila a sepsala své vzpomínky. Nejen Rusové, ale i Francouzi a další. Ty knihy jsou jednou obrovskou obžalobou ruSSáckého teroru a jestli si někdo myslí, že s pádem Sajuzu to vše skončilo, tak se mejlí. Vše jede dál ve starých kolejích, odpůrci režimu vypadávají z oken, jsou zavíráni v pracovních táborech nebo prostě zmizí...  Jediné co bych dokumentu vytkl je to, že je nesmírně krátký. Těch 30 minut uteklo jak voda a vzhledem k daleké cestě a hledání gulagu nebylo moc času dokumentovat to tam. I tak ale díky za tento dokument. Otázkou je zda ti co adorují Stalina budou ochotni pod tíhou důkazů změnit názor. Obávám se velmi, že ne. :-( . Dávám tedy za 5 otisků bot do ještě mokrého betonu mostního pilíře... * * * * * () (méně) (více)

Marze

Velmi autentické. Úplně jsem cítil přicházející zimu do tajgy. Třicet tisíc pracovních koncentračních táborů, kde byla zima, hlad a otrocká práce. Prošlo jimi 20 miliónů lidi, tedy ti šťastní, které systém nezavraždil. Je divné, že se k tomu dodnes Rusové nijak nepostavili. ()

Arsenal83

Dosť nudný dokument a kým sa stačí rozbehnúť, tak aj skončí. Divákovi ohľadom gulagov neposkytne takmer nič, len ukáže pár obrázkov z miest, kde predtým stáli, a pár mapiek. Atmosféra tomu maximálne chýbala. ()

Dikaiarchos

Samozřejmě můžete vyrazit do exotických krajin (řekněme v nějakém bizarním vozidle), natočit o této cestě čtrnáctidílný dokument a neříct jím téměř nic, anebo se beze všeho humbuku vypravíte realizovat konkrétní záměr, naplňujete jej a ještě za sebou zanecháte úspornou, ale hutnou výpověď. (Omlouvám se, že jsem se v tomto komentáři zpronevěřil své zásadě „nikdy neporovnávat nesrovnatelné“). ()

TheSpearCZ

Velká škoda, že se jedná jen o třicetiminutovou porci, jinak je to zajímavé, autentické a dobře se na to kouká. Slabší 4* ()