K2

• Velká Británie K2 (více)
Trailer

Druhá nejvyšší hora světa si začala vybírat krutou daň. Co čeká odvážné horolezce na jejím vrcholu? Jeho hrdiny jsou dva kamarádi, lehkomyslný advokát Taylor Books a univerzitní profesor Harold Jamison, kteří jsou oba vášnivými horolezci a právě se spolu připravují k pokusu překonat rychlostní rekord ve výstupu na horu McKinley. Když se jim však naskytne příležitost připojit se k výpravě, která se chystá zdolat K2 (Čhogori - 8611 metrů), druhou nejvyšší horu světa a jednu z nejnebezpečnějších, změní své plány. Nebezpečná hora si velmi brzy začne mezi účastníky výpravy vybírat krutou daň. Přesto se její účastníci nevzdávají a s nasazením života se pokoušejí horu pokořit. Horolezecká expedice je atraktivní podívanou plnou napětí sama o sobě. (oficiální text distributora)

Trailer

tron

Anglický režisér Franc Roddam (v neskorších rokoch zaujal zbytočnou drzosťou – televízny remake BIELEJ VEĽRYBY) dal v britsko-japonsko-americkej koprodukcii dohromady solídny príbeh dvoch mužov, ktorých stvárnili spoľahliví herci Michael Biehn (desiatnik Dwayne Hicks z VOTRELCOV) a Matt Craven (to je ten, ktorý je vám vždy povedomý, ale nikdy si ani nespomeniete, z ČOHO)... "Horské trilery" (PREŽIŤ, PÁD DO TICHA) nie sú moja káva. ()

sniper18

Nemôžem síce hovoriť o výraznejšom sklamaní, ale zo všetkých kvalitnejších a známejších horolezeckých filmov je práve K-2 určite najslabší. Spočiatku je všetko v poriadku, hlavné postavy si ma získali, mám jednoducho rád tieto dobrodružné typy, ktoré si idú za svojim, nech to stojí čokoľvek, veril som im aj to priateľstvo, ktoré tu je veľmi dôležité a nájde sa tu viacero štýlových scén, ako lezenie na panelák alebo visenie pod previsom. Ale čiastočným problémom je práve samotná expedícia na K-2, ktorá je tu samozrejme najhlavnejšia, ale neprišla mi moc kvalitne prevedená, teda aspoň ani zďaleka tak, ako by si táto slávna a nebezpečná hora zaslúžila. Aj tak sa mi na to pozeralo celkom dobre, predsa len stále je tu prvoradý výstup a pre nevzdávajúcich horolezcov mám slabosť, no zvyšné zložky ma skôr sklamali. Vôbec sa mi nepáčilo, ako to fungovalo celkovo v tíme, každý si robí len to, čo je najvhodnejšie pre neho, čakal by som aj trochu tej obetavosti pre priateľov, no sklamaním je predovšetkým tá horolezecká stránka. Je mi samozrejme jasné, že herci v skutočnosti nevyjdu na vrchol reálnej K-2, ale tento výstup sa na to vôbec v ničom nepodobá. Toto prostredie nemalo s osemtisícovkami a ani Himalájami absolútne nič spoločné. Tu bolo neustále vidno, že sú horolezci v omnoho jednoduchších podmienkach a v neporovnateľne nižšej nadmorskej výške, takže som z toho ani na okamih nepocítil to pravé napätie, ktoré je v tomto žánri potrebné. Trochu sklamaním sú aj postavy, hlavné duo je síce bez problémov, Michael Biehn a Matt Craven vytvorili sympatickú dvojicu a v menšej úlohe poteší aj Julia Nickson, ale inak ma postavy vôbec nezaujímali. Inak vizuálne to nie je zlé, poteší točenie v reálnom prostredí, len jednoducho tú atmosféru Himalájí sa tu absolútne nepodarilo vytvoriť. A plusom je aj hudba. Takže K-2 určite nie je zlý film, dokonca som ho videl už viackrát, len jednoducho zlyháva v niekoľkých dôležitých žánrových faktoroch a v konkurencii sa ľahko stratí. 66% ()

camper

Miluju hory, miluju tenhle film! Celou dobu jsem byl napnutej jak to bude dál! Dva nejlepší kamarádi dostali šanci vylézt na nejobtížnější horu světa - K2.To, co tam nahpře zažili by poznamenalo každýho z nás, protože na horách nikdy nevíme co se stane. Tam se může stát prostě cokoliv.... A vůbec mi nevadí, jestli to takhle mohlo, nebo nemohlo bejt, jednoduše mě to dostalo! ()

cheyene

Horolezectví není jen výstup na vrchol, ale také sestup z něj. Je to ale rovněž dlouhá příprava a překonávání nejrůznějších problémů ještě před samotným výstupem. V době svého vzniku byl Roddamův snímek v mnohém novátorský a šlo takřka o ojedinělý počin. Převážná většina scén je točena ve skutečném prostředí, ve výborně zvolených exteriérech a jen minimum se odehrálo v provizorních ateliérech v táboře štábu pod horou Mount Waddington. Nevím přesně, co je tu vytýkáno lezeckým záběrům, vše bylo konzultováno s vynikajícími horolezci a mně osobně se tyto scény líbily. Natočit kvalitní a zábavný film o horolezcích není snadné a myslím, že Roddamovi se to solidně povedlo už v roce 1991, přičemž jeho snímku vydatně pomáhá i Zimmerova hudba. ()

Platom

Škoda... Mohl bych metaforicky přirovnat film k houbě, která je nasáklá vodou. Dalo by se z ní vyždímat tolik! Ale po zhlédnutí zůstává houba stále nacucaná.. Neumím vyjádřit, co přesně mi na K2 nesedělo, ale určitě měl tento film na to, aby se z něj stala velkolepá podívaná, ale celé to působilo hrozně obyčejně, fádně, místy až nudně. Jak už jsem psal... Škoda! ()

• K2 drží jeden statistický primát mezi všemi 14 osmitisícovkami - odehrálo se zde nejvíce nezdařených pokusů o výstup na vrchol. (duklak2)
  • Jméno Čhogiri je vytvořené ze dvou slov místního jazyka balti, čhogo = velký a ri = hora. Ve světě se vžil název K2. (duklak2)