• slovenský

K2: The Ultimate High

(neoficiální název)

Dobrodružný / Drama

Velká Británie / Japonsko / USA, 1991, 102 min (SE: 111 min)

Vcelku dobře natočený dobrodružný film z prostředí hor, který rozhodně stojí za podívání, pokud ho dávají zrovna v televizi. Jen mi vadily nějaké rozpory mezi jednotlivými členy expedice - je jasné, že se do filmu museli nějaké hádky a šarvátky přihodit, ale tady to působí hodně uměle a já jsem jim prostě neuvěřil, ačkoli Michael Biehn svou roli zvládl dobře. V některých místech je to dost vykonstruované a naopak, tam kde bych nějaké větší napětí očekával se moc neděje.(25.4.2008)

Umě natočený příběh, který více než na akčnost dává na opravdovost a táhne se až ve falešném dokumentárním stylu. Ač se odehrává v krajině sněhu a chladu, emoce a chuť něco si dokázat v něm rozhodně nezamrzají. Oproti přešitovanému Vertical Limitu je tohle mnohem více uvěřitelné. Když jsem viděl před nějakými 8mi lety K2ku poprvé, byl jsem jí fascinován. Bojim se sice i na druhé šprincli u žebříku, ale ta zvláštně budovaná atmosféra jako by zaváněla typickým dokumentem ve stylu National Geographic. Ovšem po druhém a třetím shlédnutí šlo už o pouhý standard co nezklame, ale už se vytratil ten původní náboj. Michael Biehn už nehoní Terminátora ani jiné Vetřelce, svou roli ovšem zvládá velmi přesvědčivě, stejně jako částečně seriálový specialista Matt Craven. Scénář Patricka Mayerse nemá větších much, jedině tu trochu dlouhou pasáž než se začne něco dít. A trochu bych i přidal v místech kde už se něco děje. On by tenhle film na 5 hvězdiček neměl ani náhodou, k tomu nemá proporce, ale na ty 4 to dotáhnout mohl. Možná je to kvůli nevýrazné režii Franca Roddama. Každopádně 3 a 1/2 to bude. Trocha sentimentu, trocha adrenalinu, trocha křupek zapadlých do křesla.(19.12.2004)

Jak bych to řekla...na mě příliš znatelný vliv USA - příliš mnoho emotivních "keců", příliš mnoho podbarvovací hudby. Nechápu, jaktože nebyli navázaní, když mu to uklouzlo...nelogické. "Touching the Void" nesrovnatelně lepší. Ale hory krásné, jak jinak a konec dojemný (až k slzám, musím se přiznat). Ale...(9.9.2012)

Pokud někdo dokáže vylézt vlastním úsilím do okna několika patrového baráku a potom ještě zdolá cestu tam a zpět na K2, pak jedině Kyle Reese:) K2 je podařeným snímkem o výstup na jednu z nejslavnějších hor světa. Zároveň trochu i zasahuje do žánru "Best Buddies Movies." "Ká dvojka" má výborný scénář i herce, snímek mi rychle uběhl. Přesto jsem však neměla pocit, že bych zhlédla něco, z čeho bych si odnesla jakkoli silný zážitek. Snímek má své kvality, ty se však pohybují spíše v průměrných vodách. Ale tak jako u každého filmu, záleží na divákovi. "Jaký to je, být za hrdinu?" - "Lepší, než být za pitomce."(20.2.2016)

Asi všechny filmy týkající se horolezectví jsou natočené podle jednoduchého scénáře-výstup do základního tábora, cestou pár nepříjemností, výstup více či méně problémový, dobytí vrcholu a zase nějaká ta smůla cestou dolů. Ale i tak mám tyhle filmy ráda, jsou docela příjemným společníkem při nudném odpoledni.(29.8.2011)

• - Režisér Franc Roddam po hlavních představitelích vyžadoval dobrou fyzičku, jelikož i pouhých pár kroků ve vysoké nadmořské výšce je vyčerpávajících. (cheyene)

• - Postava Michaela Biehna si čte Sun Tzuovo "Umění války". Biehn hrál vedle Wesleyho Snipese v Umění boje (2000). (džanik)

• - Většina horolezeckých scén se točila na hoře Mount Waddington v Britské Kolumbii a ve Whistleru ve Vancouveru. Mount Waddington si tvůrci vybrali pro její podobu s K2. (cheyene)