Všichni mluví o Jamiem

• Velká Británie Everybody's Talking About Jamie (více)

Jamie New má šestnáct a tak docela mezi své vrstevníky nezapadá – místo aby se připravoval na nějaké povolání, sní o tom, že se stane „drag queen". Jakkoli může být jeho budoucnost nejasná, Jamie si je jistý jedinou věcí: bude úžasný. Díky podpoře milující matky a skvělé kamarádky překonává Jamie předsudky, vyrovná se s šikanou a vystoupí ze stínu rovnou na jeviště. (Falcon)

Arsenal83 odpad!

Chlapec si chodí po škole a pospevuje, aký je hrdý na to, že sa prezlieka od malička do dievčenkých šiat a že on zbúra všetky predsudky. Nasadí si červené lodičky a ide na to, mojím snom je stať sa drag queen. Úžasné. Normálne mládež túži meniť svet nejakým prínosným povolaním. Niekto chce byť lekár, iný hasič, to je jedno aké povolanie, všetko je spoločensky prospešnejšie než sen tohto pupuša. On chce vlastne len chodiť v lodičkách, napudrovaný, prefarbený a my mu máme tlieskať a nebodaj za to ešte platiť. Joj a jasné, každý mu ubližuje, je strašne prenasledovaný, ale pritom je taký šikovný a všade vykrikuje, aký je super gay a že keď príde jeho vystupovanie niekomu divné, potom im "vtipne" hovorí, že majú malé vtáky. Film dáva do popredia zženštilých chlapcov, tí vraj majú byť vzorom. Mužskosť a testosterón je už out, budúcnosť ľudstva je trans existencia. No a najlepšia kamoška je samozrejme dievčina moslimka - podivná to kombinácia, keďže Korán hovorí o homosexualite trocha inak, asi jej to doma nevysvetlili. Samozrejme tí zlí sú v menšine a nazývajú ho úchylom, ale on ich vyplaší úžasným spevom a v texte sa nachádzajú skvelé výroky ako: "až teraz si sa stal mužom, syn môj", to vtedy keď tancuje v ženských šatách... ()

silentname

V jadre môže byť "Everybody´s Talking About Jamie" aj celkom inšpiratívnym filmom, no sú tu fakt veci, ktoré ma úprimne štvali a čakal som, že sa sem nejako nedostanú. Je smutné keď sú skutočne príbehy často pretkané takou dávkou filmových klišé momentov, že dokopy zabijú to, čo ten film mohol priniesť. A to nechcem tvrdiť, že tu nie sú momentky, ktoré sa mi páčili. Podľa mňa je dobre vidieť, že keď Jamie povie, že chce ísť na prom v šatách a tých lodičkách svojej najlepšej kamoške (mimochodom moslimke) tak ho neodvrhne, ale ani nie je hneď s tým zrovnaná a v pohode. Postavy potrebujú na dôležité informácie čas, aby ich boli schopné nejako spracovať a prijať. A platí to pre Pritti a rovnako aj pre jeho mamu. Je tam cítiť ten moment, že si najprv nie sú istí ako majú reagovať. A to je podľa mňa super. Neukazuje to ľudí ani, že sme hneď in, ale rovnako to ani nejdú hneď odsudzovať. To je dobré. Scénky, keď sa Jamie stretne s otcom sú tiež spracované fajn a aj mnohé dialógy, ktoré bude mať s Hugom ma bavili. A aj trošku ukážu, čo sa vlastne v Jamieho hlave odohráva. No potom sú tu klišé momentky, keď ako "Mimi Me" príde do školy a urobí rozruch a úplne s tým žije. V závere počas toho, ako sa majú dostať na "prom" (hoci musím uznať, že záverečné dialógy medzi Jamiem a Deanom ma pobavili - "for old time´s sake), scénka kde príde na mamine lži a podobné ďalšie. Toto robí z filmu dokopy len "film" a nie inšpiratívny príbeh niekoho, kto si niečím prešiel. Vo výsledku to možno ukazuje, že ľudia vedia byť v jadre tolerantnejší a viac akceptujúci než by sme si normálne mysleli... no na druhú stranu človek nikdy nevie na koho narazí. Film mal podľa mňa dobrý cieľ, no trošku nám búchajú kladivom po hlave s hlavnou myšlienkou a nevedia sa zbaviť tých klišé. Vo výsledku celkom priemer. A aby som nezabudol, skladby sú okey, no neviem či tomu filmu nejako extra moc pridávajú. Možno by bolo lepšie, keby sme mali len podaný príbeh. Bez toho muzikálového extra teátra. Hodnotenie: C+ ()

Marze

Film je nejsilnější v choreografiích písniček. Vlastně na nich závisí. Není to mimořádný muzikál, ale je zábavný a dobré párty také neřeknete pořadateli, aby ztlumil hudbu. Jamie, Pritti, Hugo, Loco jsou konstruovány, aby nalákali ženské a mužské publikum. ()

Lacike

Niečo ako Billy Elliot, akurát sa tam často spieva. Tentoraz hlavný hrdina nechce byť baleťák ale Drag Queen. Hudobné čísla posudzovať nebudem. Tie ma až tak veľmi nebavili, keďže muzikály príliš nemusím. Ale páčil sa mi príbeh a hlavne zvťah medzi hlavným hrdinom a jeho starostlivou matkou. To bolo pekné. Ostatné zápletka a aj postavy mi ale pripomínali otrepané klišé. Celkovo to je taká neškodná príjemná jednohubka. 6/10. ()

Johnny.ARN odpad!

Toto je dôvod, prečo k nám už nechodia mimozemšťania. Chcete mať deti? Pustite im tento film. Máte pocit, že tento svet je úplne v pohode? Pustite si tento film. Amazon ale suverejne prekonáva Šitflix v tvorbe super ODPADOV! ()

drake31

Everybody's Talking About Jamie je rovnomennou adaptáciou muzikálu o ktorom som až doteraz nepočul, ktorého námetom bol BBC dokument o teenagerovi menom Jamie Campbell, ktorého neskôr naplneným snom bolo pódium a on na ňom ako drag queen. Filmová adaptácia tohto príbehu funguje náramne a film je naplnený niekoľkými nesmierne pozitívnymi prvkami reprezentácie. Everybody's Talking About Jamie je filmom a nájdení odvahy a sebadôvery odprezentovať svoje skutočné ja do sveta, do sveta a pred ľuďmi ktorý do dnešného dňa predstavuje hrozbu v rámci fyzického, mentálneho, emočného šikanovania. Cishet ako ja som si určite neprešiel ohňom ako Jamie, alebo iný ako on, no to neznamená, že nedokážem oceniť a obdivovať tú dávku odvahy, tú dávku entuziazmu, snov a túžob, ako aj súcitiť so sekvenciami strachu, neistoty či hlúpeho správania cez ktoré si Jamie prechádzal. Smial som sa, poplakal som si, mnohé piesne už sú v mojom každodennom Spotify playliste, a aj keď choreografie neohromili či film sa trochu ťahal v pár momentoch, myslím si, že film ako taký bude zaradený niekde v mojom liste najobľúbenejších filmov roku 2021. Everybody's Talking About Jamie je pozitívny-feel-good film ktorého posolstvo je timeless, a dúfam, že Max Harwood & Lauren Patel budú mať pred sebou žiarivú budúcnosť. ()

Ponds

Tohle je těžké hodnocení. Muzikál na londýnském West Endu jsem viděla dvakrát. S Johnem McCreou v hlavní roli. Ten si zde mimochomde střihl epizodní roličku, mladší verzi Huga Battersbyho. Pro muzikál mám slabost a na jeho filmovou verzi jsem se proto hodně těšila. Nakonec ale asi převažuje trochu zklamání. Pro skvělé herecké obsazení a oblíbené písničky ty 4 hvězdy stejně dám. ()

BOURQUE

Muzikál, inšpirovaný true-based udalosťami, o šestnásťročnom chlapcovi, ktorý je homosexuál a jeho snom je stať sa „drag queenom“. Príbeh a muzikálové prvky nie sú v rovnováhe. Čo je problémom, pretože z hľadiska celkovej funkčnosti filmu je to kľúčové. Príbeh má niekoľko kontrastov, ktoré ho robia ešte pestrejším. Z hereckej stránky Max Harwood je veľmi presvedčivý, vo vedľajších rolách zase dominujú Richard E. Grant a Sarah Lancashire. Trochu skrátiť a viac zharmonizovať musicalove scény s príbehom. Osobné hodnotenie: 64% (**) ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()