Šikana

The Lords of Discipline

Thriller

USA, 1983, 102 min

Mazáky trápící zobáky najdete snad v každé armádě bez rozdílu, ale Američané povýšili šikanu takřka na oficiální rituál a nemusí se jednat výhradně o vojáky. V tomhle případě je vše ještě okořeněno faktem, že se příběh odehrává na Jihu někdy v 50. či 60. letech a předmětem teroru je první černý kadet akademie. A samozřejmě je tu chlapík, který se chce systému postavit a i přes jisté předsudky proti němu bojovat. Koukalo se na to dobře. Pravdou je, že film je kapánek průhledný a na konci naivně idealistický, protože takhle to prostě nechodí, ale měl celkem slušné tempo, moralizování nebylo nijak prvoplánové a herecká sestava nabídla pár tehdy ne příliš známých jmen, která se později proslavila. Nechápu, proč se David Keith propadl k malým rolím potažmo k rolím v béčkových či céčkových sračkách. Tady ukázal, že měl a snad ještě i má na víc. 80%(24.7.2015)

U mě jakož to hrdého nevojáka který se službě úspěšně vyhnul se jedná rozhodně o zajímavé a neotřelé téma. Ano mladí přátelé ještě pamatuji dobu odvodů (byl jsem tam 2x) a jak vás drapli, tak byl rok života v prdeli. No a pak se najdou i magoři co se na vojenskou školu přihlásí dobrovolně. I když chápu, že v Americe to funguje trochu jinak. Každopádně zajímavý boj proti pokryteckému systému plnému falešných hodnot. Srážím něco za ten konec, protože takhle by to v reálu určitě nedopadlo. Jinak celkem fajn film.70%(23.7.2015)

Som celkom sklamany z tohto filmu. Cakal som, ze to bude film, ktory nastavi zrkadlo posahanemu systemu na vojenskej skole. Prva polhodina tento koncept este naplnuje dokonale a ja som si kazdu sekundu hovoril, ze som urobil dobre, ked som sa povinnej vojencine vyhol. Ale po tej uvodnej polhodine sa rozbehne tuctova detektivka v ktorej sa patra po zlej organizacii na tejto skole v centre ktorej stoji konkretny zaporak. Proste tupa beckova zapletka, ktora cely film v mojich ociach dost devalvovala. Za klady tohto filmu povazujem kopec znamych xichtov, ktore sa tu mihnu a zo vsetkym ma najviac bavil neskutocne namakany mlady Rick Rossovich. Vysledkom je beckovy thriller z netradicnejsieho prostredia vhodny na jedno pozretie. 5/10(23.7.2015)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $11,787,127Tržby Celosvetovo $-(4.11.2009)

Výbornej thriller z prostředí vojenský internátní školy, natočenej podle knížky Pata Conroye. Od tý se prý liší především o něco méně depresivnějším vyzněním. Kromě tehdy mladýho Davida Keithe, kterej s přehledem zahrál sympatickýho hlavního hrdinu, jsou tu k vidění i herci, co se objevili ve filmech Jamese Camerona. Michael Biehn, Rick Rossovich, Bill Paxton a William Hope. Biehn hraje tak velkýho zmrda, že mu chce člověk dupnout na krk a Rossovich je zase neuvěřitelně namakanej a vtipnej italskej řízek. Zábavnej je v malý roli i Bill Paxton, kterej celej film vypadá jako imitace Jima Carreyho. Celkově dobře udělanej a napínavej film, kterej za ty roky ani moc nezestárnul.(14.7.2015)